Gönderen Konu: Ahşap Bükme İle İlgili Sıkıntım Var  (Okunma sayısı 2228 defa)

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
Ahşap Bükme İle İlgili Sıkıntım Var
« : Mart 18, 2023, 06:05:47 ÖS »

bir süre önce başlamış olduğum 4 metrelik ufak bir yelkenli maceram var postaları dizdim stingri koydum lakin kafa kısmın bi türlü birleştiremedim büküm söz konusu olduğu için
sabitleyip yapmaya çaliştim lakin sert bir esnetme olduğu için sürekli kayıyor bu gibi bir olayı siz nasıl cözdünüz fikir ihtiyacım var.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: sıkıntım var
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2023, 08:05:55 ÖS »
bir süre önce başlamış olduğum 4 metrelik ufak bir yelkenli maceram var postaları dizdim stingri koydum lakin kafa kısmın bi türlü birleştiremedim büküm söz konusu olduğu için
sabitleyip yapmaya çaliştim lakin sert bir esnetme olduğu için sürekli kayıyor bu gibi bir olayı siz nasıl cözdünüz fikir ihtiyacım var.

Stingerlerin bükülecek yerlerine kaynar su dökün yumuşasın,lifler gevşesin ondan sonra bükmeyi deneyin. Hatta bükülecek yeri bir süre sıcak suda bekletirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Normalde bunu buhar ile yapıyorlar ama amatörlerde o derecede imkan olmuyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: sıkıntım var
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2023, 02:13:59 ÖÖ »

Stingerlerin bükülecek yerlerine kaynar su dökün yumuşasın,lifler gevşesin ondan sonra bükmeyi deneyin. Hatta bükülecek yeri bir süre sıcak suda bekletirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Normalde bunu buhar ile yapıyorlar ama amatörlerde o derecede imkan olmuyor.

deniyim lakin bükümden ziyade ortalamakta problem yaşıyorum yarın foto eklerım daha anlaşılır olur.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Ahşap Bükme İle İlgili Sıkıntım Var
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2023, 02:04:40 ÖS »
Stringer boyu 4metreyse, 5/5.5 metre olarak kes yada lamine et...boy uzun olursa esneyebilir...1/1 ölçüde agaç çok esnemez,boy vererek dene..kalınlıgı kaç cm stringerin? Diyelim 4cm ,1cm lik dilimlersin stringeri tek,tek yerine kor,yapıştırarak ilerlersin olmadı..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2023, 04:44:24 ÖS »
Evet resim olarak veya video olarak daha rahat anlayabiliriz. Ondan sonra net fikirler çıkar ortaya.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Mart 22, 2023, 09:33:25 ÖÖ »

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2023, 09:36:06 ÖÖ »
soktak gerdir derken parcayı kırdım sablonunu aldım biraz genişletmeyi düşünüyorum en azından 3 cm

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2023, 12:45:26 ÖS »
Parcanın kalınlıgı ne? İkiye ayırıp teknenin üstünde lamine edebilirsiniz..birde arkadan degil,önden işkence,vida artık neyle sabitleyecekseniz öyle başlayın..parca boyunuzda 1metre filan uzun tutun,esnerken kırılma olasılıgı azalır.. Ko

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Mart 22, 2023, 07:03:28 ÖS »
Parcanın kalınlıgı ne? İkiye ayırıp teknenin üstünde lamine edebilirsiniz..birde arkadan degil,önden işkence,vida artık neyle sabitleyecekseniz öyle başlayın..parca boyunuzda 1metre filan uzun tutun,esnerken kırılma olasılıgı azalır.. Ko

12mm   

uzundu lakin bir birine yaklaştıramadığım için kesmek zorunda kaldım  ortadan kesip lamine etme fikri mantıklı ama parca cok ufak biraz genişletip yapabilirim  alt kısmındaki stingir kanalını yapmamayı düşünüyorum problem yaratırmı sizce fiber fazla dönerim güclendirirm diye düşünüyorum her yerden daha fazla uğraştım şuraya

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2023, 07:53:38 ÖS »
Selam.
Servetin dediği gibi lamine ederek te olur. Değilse aşağıda sıraladığım şekilde yapmak ta mümkündür.

1. "Stringer" leri karşılıklı çiftler halinde iyice ıslatın. " bir kaç saat"
2. Mümkünse piknik tüpüne hortumla takılan flamanlar var onlardan edinin.
3. Stringeri en geniş postaya "yani ortadan" işkenceyle sabitleyin.
4. en çok gerilme kıç tarafta olur; flamanla ısıtarak önce kıç tarafı sonra baş tarafı işkenceyle sabitleyin. En az bir gün stringerin kurumasını bekleyin.

Aslında ıslatarak stringerin stres noktalarını yumuşatmış olursunuz. Acele etmeden azar azar gerdirerek; aralarda ıslatarak ta alıştırmak mümkündür. Kolay gelsin...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2023, 08:34:10 ÖS »
Eskiden basma triz teknelerde eğrilerin yapılma yöntemi en doğrusu görünüyor. Çıtalar buharda uzun süre tutulur ve çıkarılıp hemen kaplama üstüne basılırdı. Soba borusu veya benzerinin iki ucunu kapatıp içine su koyup, çıtaları da yerleştirip, çok küçük bir basınç azaltma deliği bırakarak ısıtmak gerekir. Süre Yukarıda da bahsedildiği gibi saatlerle ölçülecek kadar yüksektir. Çıta kazandan çıkarılır ve sıcakken şekli verilir, çalışmak için ellerin ve kolların ısı geçirmeyen bir eldivenle korunması gerekir. sıcaklık azalana kadar sabit tutulur sonra şekli aynen muhafaza eder.

Modern uygulamada ise bu tür eğriler lamine olarak yapılıyor. Kalınlığı düşünerek iki veya üç kat çıta bir ahşaptan kesilmiş kalıba önce bir tanesi sabitlenecek, ikincisi ve üçüncüsü üstüne yapıştırılıp sabitlenecek. Çıtaları daha kolay şekillendirmek için ısı uygulanabilir. Kuru olması tercih edilmelidir. Kalınlıklar üçte bir oranında düşeceği için ahşap içine kadar daha kolay ısıtılır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Mart 23, 2023, 12:22:04 ÖÖ »
kafamda bişey var onuda denıyım olmazsa dediğiniz gibi buhar uygulayıp ısıtıp eldivenle kastırcam teşekürler bu arada değerli yorumlarınız için

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #12 : Mart 23, 2023, 11:50:22 ÖÖ »
A.Çelenoglunun 'soba borusu' fikri..çok pratik,kolay ve ucuz geldi...buhar olayı için,yapacaklar bir köşeye not etsin..

cherhem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Kerem
  • Bulunduğu İl: Adana
  • Doğum Yılı: 1989
« Yanıtla #13 : Mart 29, 2023, 06:21:37 ÖS »
Soruya cevaplar verilmiş. Benim gözüme çarpan başka bir konu var. Sadece dile getirmek istedim.

Yapıştırma için gemici tutkalı denilen tutkaldan mı kullanıyorsunuz? Eğer öyleyse erkenden bırakın!  :nonay Epoksi macun kullanmak çok daha akıllıca bir yöntem diyebilirim.

Eğer yanlış gördüysem affola  <> :fiyu

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #14 : Mart 29, 2023, 06:43:43 ÖS »
Epoksi yapıştırma açından çok daha iyidir ama yüzeylerin kuru olması gerekir Gemici tutkalı denilen yapıştırıcı ise rutubetli yerlerde daha iyi tutunma sağlar,

Epoksi yapıştırmada benim önerin doğrudan reçine kullanılmasıdır. Epoksi macun dolgu maddeleri içerir ve doğal olarak tutunması azalır. Yüzeyler düzgünse ve işkence gibi bir sıkıştırma ile yapışma sırasıbda bir arada tutulacaksa sadece reç,ine kullanmanız daha doğrudur. Yüzeyler bozuksa, epoksi reçine boşlukalrı doldurmayacaktır, akma olasılığı olacaktır, bu koşullarda yüzeylere epoksi reçine uygulayıp, dokunma sertliğine ulaşılınca,epoksi macun uygulayıp yapıştırma sağlanabilir. Gemici tutkalı ise köpüreceği için doğrudan kullanılabilir, yine de tutkalın aşırı köpüreceği kadar boşluk olmaması önerilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71