Gönderen Konu: Amatör Yapım Tekne 5 Yıl Satılamaz ??  (Okunma sayısı 1951 defa)

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: arda aras
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1985
Amatör Yapım Tekne 5 Yıl Satılamaz ??
« : Temmuz 04, 2023, 01:46:54 ÖS »

Herkese selamlar.  2020'de çıkan geçici yasayla teknemizin liman kaydını yaptırmıştık. Şimdi tekneyi satmak istiyoruz fakat 5 yıl satılamaz şartı var rusatta ve 2025'te sonlanıyor. Muhtemelen yoktur ama farklı bir yöntem varmıdır diye sormak istedim açıkçası. Mesela noterden satış yaptık diyenler oldu ama pek mantıklı gelmedi.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: 5 Yıl satılamaz
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2023, 02:08:17 ÖS »
Liman başkanlıgında ruhsat sahibi degişmez beş yıl..noter satışı protokol gibi birşey olur,tekneyi filan kişiye sattım,parasını aldım,ruhsatı şu tarihte devredecem gibi..noter böyle bir şözleşme yaparmı bilemem,yada muhtemel alıcı kabul edermi..

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Temmuz 05, 2023, 09:13:40 ÖS »
Noter işi dediğiniz gibi olur olursa ama çok zor görünüyor. Hani bu ticareti engelleme olayı da kimin yararına bir durum onu da pek anlamış değilim açıkçası ama yapacak bir şey yok kenarda beklesin artık 2025' e kadar.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2023, 11:37:14 ÖÖ »
Dusundugunuzun aksine cok faydali bir uygulama.

Soyle dusunun, Bir tekne ureticisi olmak bazi standartlarda uretim yapmaniz ve urettiginiz teknenin belirli guvenlik standartlarini karsilamasi demek. Eger bu standartlari karsilayamazsaniz satmak amacli tekne uretemez yada satamazsiniz.

Amator olarak uretilen tekneler de 5 yil boyunca satilamadigi icin, siz bu standartlari karsilamanin etrafindan dolasip, dusuk standartlarda tekne uretip satamazsiniz. Boylelikle, teknenin nasil olmasi gerektiginden bir haber son tuketici korunur.

Aksi takdirde onune gelen hic bir muhendislik, kalite kontrol yada guvenlik testleri olmadan surekli tekne yapar satardi. Her yerde de parasini verip aldigi tekneyle batan bogulan insanlari duyar dururduk...

Bu kural, daha ziyade sizin onunuzu komple kapatmayip, herhangi bir standardi karsilayip karsilamadigi belli olmayan teknenizi 5 yil sonra satmaniza olanak taniyor.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2023, 11:43:19 ÖÖ »
Teorik olarak çok güzel, standartları karşılamayan birisi satıl yapmasın ama bir çok profesyonel üretici ve amatör tekne yapımcısı tanıdım. Maalesef profesyonel üreticilerin ürettiği tekneler,n pek çoğunun kalitesi amatör üretimlerin çok altında.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2023, 03:18:10 ÖS »
Dusundugunuzun aksine cok faydali bir uygulama.

Soyle dusunun, Bir tekne ureticisi olmak bazi standartlarda uretim yapmaniz ve urettiginiz teknenin belirli guvenlik standartlarini karsilamasi demek. Eger bu standartlari karsilayamazsaniz satmak amacli tekne uretemez yada satamazsiniz.

Amator olarak uretilen tekneler de 5 yil boyunca satilamadigi icin, siz bu standartlari karsilamanin etrafindan dolasip, dusuk standartlarda tekne uretip satamazsiniz. Boylelikle, teknenin nasil olmasi gerektiginden bir haber son tuketici korunur.

Aksi takdirde onune gelen hic bir muhendislik, kalite kontrol yada guvenlik testleri olmadan surekli tekne yapar satardi. Her yerde de parasini verip aldigi tekneyle batan bogulan insanlari duyar dururduk...

Bu kural, daha ziyade sizin onunuzu komple kapatmayip, herhangi bir standardi karsilayip karsilamadigi belli olmayan teknenizi 5 yil sonra satmaniza olanak taniyor.

Bu tekneyi de zaten Karaköy Liman Müdürlüğü'nden gelen yetkili sörveyler kontrol etti. Standartlara uygun olduğunu belirtti ve onayladılar. Bahsettiğiniz şekilde mühendisliğinde bir sorun olsa, denize elverişsiz bir durumu olsa zaten ruhsatlandırmazlardı diye düşünüyorum. Yine sizin görüşünüze başka bir açıdan da bakalım, 5 sene sonra bu tekneyi yasal olarak satabileceğim ve zamanın da etkileriyle 5 sene daha yaşlanmış aynı motor ve aynı tekne daha güvenli mi olacak ? Sorum direkt olarak size değil, genel olarak düşünelim hani.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2023, 04:23:10 ÖÖ »
Tekne ruhsatlandırıldığında belli standardları sağlıyor demektir. Öncelikle sizin kendinizin sağlam ve güvenilir bir tekne ile denize açılmanıza olanak sağlar. Yani ben yaptım oldu deyip kendi kendinizi riske atmanızı engellemeyi hedefler.

5 yıl süre konusu da sanırım teknenin kendini ispatlaması için düşünülmüş bir süre. Elbette yaşlanmış, yıpranmış ve belki "güvenlik katsayısı" düşmüş olacaktır. Ama siz kendiniz 5 yıl bu tekneye güvenip denize açılabildiyseniz (karaya çekip 5 yıl yatma durumu hariç - onun zaten kendi ayrı sorunları olur) artık tekne kendini ispatlamıştır, diye düşünülebilir...

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2023, 07:26:10 ÖÖ »
Kişisel fikrimdir:

Amatör bir teknenin 5 yıl satılamamasının sebebi rüşütünü ispatlaması için koyulmamıştır. Ne olduüğu belli olmayan teknenin sarılarak yeni sahibini tehlikeye atmaması ön plandadır. İkinci bir düşünce ise amatör yapıyorum kisvesi altında tekne yapılıp satılmasını engellemektir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

poseidon556

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Eylül 29, 2023, 03:55:50 ÖS »
Kişisel fikrimdir:

Amatör bir teknenin 5 yıl satılamamasının sebebi rüşütünü ispatlaması için koyulmamıştır. Ne olduüğu belli olmayan teknenin sarılarak yeni sahibini tehlikeye atmaması ön plandadır. İkinci bir düşünce ise amatör yapıyorum kisvesi altında tekne yapılıp satılmasını engellemektir.

Amatör yapıyorum kisvesi altında tekne yapılıp satılmasını engellemek seçeneği daha sıcak geldi. :onay