Gönderen Konu: Hangisi Kolay Olur ?  (Okunma sayısı 7893 defa)

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: tayyip karali
  • Bulunduğu İl: Ümraniye
  • Doğum Yılı: 1996
Hangisi Kolay Olur ?
« : Ağustos 01, 2021, 01:17:45 ÖS »

5.10 Kullanırsam nasıl bir birleştirme yaparsam sağlıklı ve olur ve basit olur
not.düşündüğüm tekne yelkenli 4 mt

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: hangisi kolay olur
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2021, 01:19:23 ÖS »
örnek parca

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2021, 02:14:29 ÖS »
    Zıvanalı birleştirme, yani, bir taraf erkek bir taraf dişi birbirime geçecek; kavela ile sabitlenecek. Geçirme sırasında epoksi süreceksin, yalnız gönyelere dikkat edeceksin, yoksa çöp olur

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2021, 02:45:52 ÖS »
    Zıvanalı birleştirme, yani, bir taraf erkek bir taraf dişi birbirime geçecek; kavela ile sabitlenecek. Geçirme sırasında epoksi süreceksin, yalnız gönyelere dikkat edeceksin, yoksa çöp olur

anladım peki kullanılan ahşap cinsi veya kalınlıkları da kafama takılıyor forumda bakınyorumda tam olarak cevabımı bulamıyorum
5.10 kereste ile sağlam bir yapı olurmu .

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #4 : Ağustos 01, 2021, 03:01:24 ÖS »
   Ben, 5x7 sarıçam ahşap kullanmıştım. 5x10 ahşağ 4 metre teknede fazlasıyla yeterli olur.

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2021, 04:19:44 ÖS »
   Ben, 5x7 sarıçam ahşap kullanmıştım. 5x10 ahşağ 4 metre teknede fazlasıyla yeterli olur.

Anladım cok teşekürler bu arada
 s-400 sztrandus  yapmayı düşünüyorum bizim sulara uygunmudursizce yapısal olarak
yada önere biliceginiz başka bir yelkenli varmıdır yapımı daha pratik ve daha denizci ?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Hangisi Kolay Olur ?
« Yanıtla #6 : Ağustos 01, 2021, 06:41:17 ÖS »
Zıvanalı birleşmede kavelaya ihtiyaç olmaz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #7 : Ağustos 01, 2021, 07:14:02 ÖS »
   Ahmet bey haklısınız ama parçaların kaymaması için birer kavela atıyorum.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2021, 07:15:26 ÖS »
   Tayyip, madem yapacaksın S400 değil, S650 yap. S400 ilerde sana küçük gelecek.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2021, 07:38:48 ÖS »

Anladım cok teşekürler bu arada
 s-400 sztrandus  yapmayı düşünüyorum bizim sulara uygunmudursizce yapısal olarak
yada önere biliceginiz başka bir yelkenli varmıdır yapımı daha pratik ve daha denizci ?

4 Metre bir tekne için 5x10 posta kalınlığı önermek biraz tuhaf değil mi beyler? MC28, MC31 ve MC34-36 "ki bunlar; 9M ile 12M bandında olan tekneler" planlarını derinlemesine incelemiş biri olarak diyorum ki: 8-10mm kontradan keseceğiniz perdeler doğru "fletleme" ile yeterli olacaktır. Postaların buradaki vazifesi formu tutturmak. Zaten boyuna mukavemeti stringerler verecektir. Yine de endişe ederseniz 300-500 gr/m2 elyafla bir kat fazla sarın olsun bitsin.

Yukarda bahsettiğim teknelerde bile postalardaki masif ölçüleri 25x40-50mm'i geçmiyor.
Sonuçta hem çeneli bir form, hem de hepi topu 4M. bir tekne. Kaldı ki bir malzeme listesi illaki vardır orada ne diyor bir bakın. Bu boy bir tekne gövdesini gereğinden fazla ağırlaştırmak bir hata olur. Yapıyı hafif tutup balast oranını artırmak daha mantıklı olur.

İlla masif kullanacağım derseniz 25x50mm çıtalar yeterlidir. Birleştirmeyi de yanak birleştirme yapmanız ve çenelere denk gelen perdeleri civata ile takviye etmeniz,  boşta kalan çeneleri ise tek taraflı kontraplak takviyesi yapmanız uygun olur. kolay gelsin...

Ayrıca İbrahim'in önerisine katılıyorum. S650 daha doğru bir seçim olur.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2021, 09:12:28 ÖS »
öncelikle Değerli yorumlarınız için cok teşekürler

4 metre bandında olmasının nedenı yapmayı düşündüğüm yerin dar olması ve maliyetinin beni fazla ezmesini istemıyor olmam başara bilirsem tabikide  pişma olucam ölcü olarak bunda bende hem fikirim

Mehmet abi  postaları marin kontradan yapsam sadece elyaf artırarak mukavemeti sağlana bilirmi gercekten
pek hakim olmadığımdan konuya biraz cekiniyorum kusura bakmayın .

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2021, 09:23:00 ÖS »
   Marin kontra zaten mukavemetli bir malzeme, 200 gr/m2 elyaf yeterli olur.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #12 : Ağustos 02, 2021, 08:41:06 ÖÖ »
öncelikle Değerli yorumlarınız için cok teşekürler

4 metre bandında olmasının nedenı yapmayı düşündüğüm yerin dar olması ve maliyetinin beni fazla ezmesini istemıyor olmam başara bilirsem tabikide  pişma olucam ölcü olarak bunda bende hem fikirim

Mehmet abi  postaları marin kontradan yapsam sadece elyaf artırarak mukavemeti sağlana bilirmi gercekten
pek hakim olmadığımdan konuya biraz cekiniyorum kusura bakmayın .

Bence bu durum degisir.

Guzel, kaliteli, lifleri dogru duzgun hesaplanarak kesilmis yapisal acidan iyi kereste bulamazsaniz kontraplak daha garanti olacaktir her turlu. Ancak, yapisal acidan iyi bir kereste bulabilirseniz, postalar icin kereste ayni agirlikta daha saglam olacaktir.

Kontraplak dahil her turlu ahsap malzemeye mukavemetini veren ahsabin liflerinin yonudur. Kuvvetli bir ahsap yapi elde etmek icin, kuvvetlerin kullanilan ahsap yapi elemaninin liflerini koparma yada sikistirma yonunde gelmesi gerekir. postalara kuvvetler posta boyuna gelir. posta enine dogru etkiyen kuvvetler de yine posta boyuna uzanan lifleri sikistirmaya ve koparmaya calisir. Yani hemen hemen butun yuku posta boyuna dogru uzanan lifler karsilar.

Orneklersek;
Posta icin 3cm genisliginde budaksiz, lifleri boyuna duzgun akan bir kereste kullandiginizi varsayalim. Bu postanin agirligi 2 gucu 10 olsun diyelim.
Eger lifleri boyuna duzgun akmayan, hele hele budakli bir kereste kullanirsaniz, bu durumda bu postanin agirligi yine 2 olacak. Budakli ise gucu tamamen allahin lutfuna bakar, budaksiz ama lifleri boyuna duzgun akmiyorsa da gucu 10 degil, iyi ihtimalle belki 6 - 7 olacaktir.

Ayni postayi 3cm genisliginde kontraplaktan yaptiginizda, kontraplagin posta enine uzanan lifleri neredeyse kuvvet tartmayacagi icin  ayni sekle sahip olsalar bile agirligi hala 2 ama gucu kabaca 5 - 6, en iyi ihtimalle 7 olacaktir.

Cogu amator icin yapisal acidan basarili kereste bulmak ayri bir dert, bunu anlayip secebilmek daha ayri bir dert oldugundan kontraplak sizin icin mantikli secim gibi gorunuyor.

Ben dayanikliligindan emin olmak icin gereken kalinligin 2 - 3 mm daha kalini bir kontra secmeyi ve ek yerlerini mutlaka en az 2 kat 200 - 300 gr elyafla guclendirmeyi dusunurdum.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2021, 01:05:09 ÖS »
Karadenizde postalar için kestane kullanılır, bunun nedeni diğer ağaçların yeteri kadar güçlü olmaması değil, kestane ağacında uygun eğimde ahşap bulanabilmesidir. eskiden tekne inşa edenler dağa çıkar , bu ağaçtan omurga olur, bunun dalları eğriler için uygun diye ahşap seçerlermiş, tekne siparişi verine de götürüp seçtikleri ağaçları gösterenler varmış. Uygun eğrilikte bir dalın su yolu kestiğiniz dalın su yolu ile aynı ise sağlam bir eğri elde edersiniz, düz bir keresteden kesilen eğri ise genellikle su yolunu takip etmediği için çok sağlam olmaz. Su kontrası ise genelde su yolları birbirine dik ince tabaklardan oluşur yani çalışma yönüne doğru mutlaka uygun bir su yolu vardır ama yekpare ağaç gibi tüm su yolları istediğiniz yönde değildir.

Modern malzemeler ile birlikte birden çok çıta su yolu da dikkate alınarak iki üç katı yapıştırılarak, hatta değişik ağaç türleri kullanılarak lamine ediliyor, su yolları dikkate alınarak bu tür bir laminasyon, artık ormandan ağaç kesemediğimiz için ve kerestecilerde de nadiren eğri ağaç bulunabildiği için daha uyugn görünüyor. Zamanında bir kerestecide değişik eğrilikte kalas şeklinde biçilmiş keresteler bulmuştum, o zaman imkanım da olduğundan alıp su yoluna göre eğrilerimi biçtirmiştim.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

BiGqUaKe

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Ağustos 02, 2021, 06:39:57 ÖS »
kontraplak benim için daha mantıklı gibi yorumlardan kendime cıkarımım buyönde oldu istanbulda daha önce cnc kontraplak kestiren varmı abilerim daha önce yaptıgını bildiginiz bir işletme  autocad kullana biliyorum lakin tekne projesı biraz zor okudugum söyleye bilirm
direk plakanın üstünede cizerim ele lakin bunu kesmek dekopaj ile yapabilirim buda nekadar temiz bir işcilik cıkacagı hakkında bir fikrim yok malesef