Gönderen Konu: Samoa 28 Tekne Yapımı-Selim LOKUMCU  (Okunma sayısı 65830 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Samoa 28 Tekne Yapımı-Selim LOKUMCU
« Yanıtla #45 : Mart 17, 2015, 12:26:36 ÖÖ »

Hangi keresteyi nerede kullanacağınız önemli. Meşe ağacının tıpkı kestanede olduğu gibi omurga ve kaplamada kullanılabilmektedir. Benim yaptığım tekne omurgasız bir tekne olduğu için dış şerit kaplamayı kestaneden yapmayı tercih ettim.Meşeyi  Kaplamada mı yoksa omurgada mı kullanacaksınız. Edindiğim bilgilere göre meşenin   omurgada daha çok  kullanıldığı. Selamlar kolay gelsin.
Benim yapmayı düşündüğüm tekne Natali 850
postalarda ve omurgada kullanacağım.
şimdiye kadar öğrendiğime göre kaplaması su kontrasından yapılıyor.

Meşeyi kaplamada kullanabilirmiyim. Çok sert bir ağaç meşe.
kullanan varmı acaba kaplamada.

son zamanlarda kararsızım Natali 850 konusunda.
Acaba üçretli bir tekne planımı alsam diyorum Multichain 28 gibi.

İmkan varsa ve eğer formlarını da beğeniyorsanız bende ücretli plan satın alın derim.Bahsettiğiniz teknelerinde yapılmış örnekleri,yapılan örnekleri olduğu için işinizde kolay olacaktır.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hopa

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Selim LOKUMCU
  • Bulunduğu İl: Samsun
  • Doğum Yılı: 1963
« Yanıtla #46 : Mart 25, 2015, 01:17:09 ÖS »
Yusuf bey Selamlar
Planla ilgili neye karar verdiniz merak ettim. Karar aşamasında ben de çok zorlandım. Büyüklük bakımından  tereddütlerim hala var. Biraz daha yani 6-7 m lik bir tekne planı satın alsaydım daha mı iyi olurdu diye ama kararımı bir kere vermiş oldum bundan pişman değilim. Plana sadık kalarak ve mahalli imkanları kullanarak bu dezavantajı avantaja çevirmeyi planlıyorum. Şimdiye kadar başarılı olduğumu düşünüyorum inşallah böyle devam eder. Umarım kararınızı bir an önce verirsiniz.Başarılar.

yk34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yusuf koçak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #47 : Mart 25, 2015, 05:06:16 ÖS »
Yusuf bey Selamlar
Planla ilgili neye karar verdiniz merak ettim. Karar aşamasında ben de çok zorlandım. Büyüklük bakımından  tereddütlerim hala var. Biraz daha yani 6-7 m lik bir tekne planı satın alsaydım daha mı iyi olurdu diye ama kararımı bir kere vermiş oldum bundan pişman değilim. Plana sadık kalarak ve mahalli imkanları kullanarak bu dezavantajı avantaja çevirmeyi planlıyorum. Şimdiye kadar başarılı olduğumu düşünüyorum inşallah böyle devam eder. Umarım kararınızı bir an önce verirsiniz.Başarılar.
Selamlar
planlarla ilgili tekrar N850'ye dönmüş durumdayım.
Nelenleri:
Hareketli salma olması.
Form olarak biraz değişiklikler yaparsam istediğim formda bir tekne olacak.
Boy konusunda N8502i  N900 (yani 9 metre) yapmayı düşünüyorum.
Şu an üzerinde iş yoğunluğundan dolayı çalışamıyorum ama 1 ay sonra planlı bir çalışma yapabilirim diye umut ediyorum.
Bu teknede acemilliği bir atlatayım, idealim 12-13 metre arasında bir planlı bir tekne yapmak.
sizlere kolay gelsin.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #48 : Mart 29, 2015, 09:02:27 ÖS »
Hayırlı olsun Yusuf Bey. Size kolaylıklar diliyorum. Umarım tez zamanda başlarsınız.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #49 : Nisan 06, 2015, 12:12:11 ÖS »
Merhaba arkadaşlar
 Maliyet açısından uygun olduğundan Geçici Postalar için kuru kavak ağacı kullanmayı düşünüyorum. Planda  MDF diyor. Bir videoda izlemiştim tahtalar kullanarak geçici postaları kolayca yapıldığını. Kavak ağacı uygun mudur bilmiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Selamlar.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #50 : Nisan 06, 2015, 12:34:57 ÖS »
   Geçici postalarda olabilir ama gövdeyi sararken zorlamalarda sorun yaratma ihtimali olabilir, zayıf bir ağaç; kuruyunca daha da zayıfıyor.  Sorun olmaz dersenizkullanın. Ayrıca inşaatlık çam, OSB,  MDF kullanılabir.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #51 : Nisan 08, 2015, 10:12:32 ÖÖ »
Merhaba İbrahim bey
Sadece geçici postalar için kavak kerestesi düşünüyordum ama vazgeçtim. Sizin de dediğiniz gibi çekme riski var. Osb de karar kıldım. Osb yi tahta kereste gibi kullanarak maliyeti azaltmayı düşünüyorum. Kaplamayı kestaneden yapıyorum on da sorun yok hatta çıtaları hazır hale yetirdim. Resimlerini de çektim yakında yayınlarım. Kereste yapıştırmak için Epox reçine ve reçine  sertleştirici  ile ilgili ayrıntılı  bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim. Selamlar.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #52 : Nisan 20, 2015, 10:49:33 ÖS »
  Merhaba Arkadaşlar
  Epox konusunda kafam çok karışık. Bu konu ile ilgili İstanbul tuzlada kimya fabrikası işletmecisi olan Halamın oğlu ile görüştüm ondan bilgiler aldım. kendisi aynı zamanda  Galatasaraydan mezun kimya mühendisidir.Oda bana teknelerde kullanılırmı bilmiyorum ama kendilerinin Epox yapıştırıcı ürettiklerini söyledi ve Deneme amaçlı  birer kilo iki tür Epoksi ve sertleştirici gönderebileceğini iletti .Malzemeler geldi. malzemelerin birincisinde
 EFC 511-AKOMP 4
 EFC 511-BKOMP 1 
ikincisinde ise
EFR  401-AKOMP 4
EFR 401 -BKOMP 1
Kendisinin açıklamasına göre 1/4 oranında karıştırılarak yapıştırıcı olarak kullanılacağını ve 40-60 dak bir sürede sertleşebileceğini iletti. Tam sertleşme ise 3-4 gün alabileceğini söyledi. İlkinin karıştırıldığında beyaz renkte(şeffaf) olacağını. ikincinin ise sarımsı bir renkte olduğunu belirtti. Benim kafama takılan tekne yapımında denenmiş mi .Ben kendim denemeler yapacağım bakalım ne sonuçlar alacağım. Bu tip bir Reçineyi forum da kullanan varmı. Varsa lütfen paylaşsın. Görüşlerinize ihtiyacım var.
 Şimdiden teşekkürler.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #53 : Nisan 20, 2015, 11:12:29 ÖS »
beton,harç,derzlerde kullanılan epoksi olabilir..epoksi artık bir çok alanda kullanılıyor..ama kullanılacağı alanlara göre farklı ajanlar katılıyordur içine..fiber-k.plak laminasyonunda ne şonuç verir bir şey dememiz mümkün değil..bir parça k.plak elyaf,diğerinide k.plak tahta yapıştırın 4-5 gün sonra güç harcayarak ayırmaya kalkın bakalım ne sonuç verecek...gerçi kimyasal denizde-tuzlu suda nasıl davranır bu deneylede pek anlaşılmaz..

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #54 : Nisan 20, 2015, 11:29:24 ÖS »
     Dediğiniz gibi  çıtaları yapıştıracağım . 4-5 gün sonra çıtaları ayırmaya çalışacağım. İyi bir sonuç alırsam deniz suyunda da  beklete bilirim
 ama ne kadar süre o konuda bir fikrim yok. Teşekkürler Servet bey.

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #55 : Nisan 21, 2015, 06:47:59 ÖS »
          Her iki durumda da çıtaları yapıştırdım ve işkence ile sıkıştırdım. Sonuç iyi olursa  3-4 gün sonra çıtaların içini ve dışını  elyaf kaplıyacağım .Reçine sertleşince  deniz suyunda 10-15 gün veya daha fazla bir sure ile bekleteceğim. Umarım sonuç iyi olur. Sonuç iyi olursa maliyeti bayağı etkileyecek. Selamlar.

Hopa

• Çırak Üye

Hopa

• Çırak Üye
« Yanıtla #57 : Mayıs 02, 2015, 03:02:03 ÖS »
    Sonuç mükemmel oldu. Elle zorlamanın dışında işkencelerle karşılıklı sıkıştırıp zorlamama rağmen hiç bir farklılık göstermedi. Bir bütün gibi sanki. Deniz suyuna elyaf kaplı ve kaplanmamış iki parçayı bıraktım. 15-20 gün bekleteceğim sonucun değişeceğini pek sanmıyorum ama bakalım. Sonuçta bu Epox recine bu alanda hiç denenmemiş. Öğrendiğime göre gökdelenlerin camlarını yapıştırmada , otomobil ve ucak  sanayiinde  kullanılmak üzere ihraç edildiği.

hbicerer

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Hüseyin BİÇERER
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #58 : Mayıs 14, 2015, 11:10:17 ÖS »
Selim Bey hayırlı olsun .Benimde çok beğendiğim planı çalışıyorsunuz sanırım yaptıklarınızla bana da rehber olacaksınız.Bizi resimleriniz den  yoksun bırakmazsanız sevinirim.Her şeyin istediğiniz gibi yolunda gitmesi dileğiyle kolay gelsin.

serdaraysun

• Çırak Rehber
  • umut güzel bir şeydir belkide en güzel şey
  • Ad Soyad: Aysun serdar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 84
« Yanıtla #59 : Mayıs 15, 2015, 01:48:31 ÖÖ »
Üstat gerçekten şahane bir tekne seçmişsin arada yapım aşamalarının video larını çeker atarsan biz amatörler sana minnettar kaldırırız bitirmenin merakla bekliyorum başarılar