Gönderen Konu: Tekne Yapımına Kendinizi İyi Hazırlayın!  (Okunma sayısı 35847 defa)

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
Ynt: Kendinizi İyi Hazırlayın!
« Yanıtla #15 : Temmuz 04, 2014, 01:51:16 ÖS »

Tesekur ederim.Baslamadan bu bilgilere ulasmanin faydasini gorecegim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #16 : Temmuz 04, 2014, 08:17:24 ÖS »
6+metre imkansız mı bu mart itibari ile öğrenicem.
haber veririm.
      Volkan bunu yazarken 6+ ların tek başına yapmanın zorluğunu anlatmak istemiş,  imkansız değil ama biraz zorluyor, o zaman biraz küfrediyorsun fakat bir yolunu buluyor meseleyi çözüyorsun. Bir yardımcı iyi fikir, ama onun kahrını çekmek (hele biraz da iş biliyorsa) tek başına karşılaşacağın zorluklardan daha zor. Hele hele benim gibi aksi bir ihtiyarla olursa daha da zor. Bazı durumlarda anlık yardımcı (Ben eşimi çağırıyorum, eşiniz,kardeşiniz,nazınızın geçtiği bir komşu, arkadaş) bu işi çözer. Ama en önemlisi sabır etmek, bitiş için tarih koymak uygun değil, sonu açık olsun. bazen yaptığın parça iyi olmaz, hatta hiç olmaz; önemli değil, bir küfür salla ve yeniden yap. İkincisinde olur, çünki birincide deneyim kazandın. Şu epoksi denen şey var ya, o olduktan sonra hata yapmaktan hiç korkma; bir şekilde düzeltirsin. Kısaca önemli olan ilk önce başlamak. Gerisi geliyor, ama dediğim gibi sabır ve acele etmeden çalışmak  gerekiyor.

trakyali86

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Rıza ÖZCAN
  • Bulunduğu İl: Tekirdag
  • Doğum Yılı: 1986
  • Tekne Adı: ERGENÇ
« Yanıtla #17 : Temmuz 27, 2014, 05:37:33 ÖS »
5 metre 9 luk pancarı olan ufak bir ahşap teknem var. Bu siteyi keşfettikten sonra bir tane de kıçtan takma kendim yapma arzusuna kapıldım, inşallah başarabilirim.
Rıza ÖZCAN
Şarköy / TEKİRDAĞ

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #18 : Temmuz 27, 2014, 08:49:55 ÖS »
Seni görmeyen de yaşlı olduğuna inanır İbrahim abi ama gören asla:))

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #19 : Temmuz 27, 2014, 09:29:48 ÖS »
Seni görmeyen de yaşlı olduğuna inanır İbrahim abi ama gören asla:))
    Teşekkür ederim Hakan. İçimdeki çocuğu hiç öldürmedim, yaşlıyım, belki daha da yaşlanacam ama hiç ihtiyarlamayacağım  ;).

TolgaS

• Çırak Üye
  • Hayallere ulaşmanın yolu rüyalardan uyanmaktır
  • Bulunduğu İl: İzmir
Ynt: Tekne Yapımına Kendinizi İyi Hazırlayın!
« Yanıtla #20 : Ekim 31, 2014, 05:52:42 ÖS »
Ben de teşvik edici paylaşımınız için teşekkür ederim.
Hayallere kavuşmanın yolu uykulardan uyanmaktır.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #21 : Kasım 01, 2014, 10:03:01 ÖÖ »
Yeterki isteyin , yapılmayacak şey yoktur.
tekne boyu büyüdükçe tek başına yapmak kesinlikle zorluyor, ancak het şeyi tekbaşına yapabilecek metodlar bulunabiliyor.
bir parçayı on dakika yerine bir saatte yerine koyabiliyorsunuz ama yapılıyor.
Devekuşu nu yaparken bir yan çıtayı takabilmek için yarım gün biri geçsede yardım etse diye beklemiştim. Devekuşu 2 de aynı çıtayı işkenceler sayesinde tek başıma yerine koymuştum.

Kesinlikle sabır ve yapacak yer şart. gayrısı teferruat.

omerfarukgoktas

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ömer faruk
  • Bulunduğu İl: göktaş
  • Doğum Yılı: 1990
« Yanıtla #22 : Ocak 18, 2015, 02:26:45 ÖS »
merhaba deniz dostu güzel abilerim.  Ben makine teknikeriyim aslında henuz mezun oldum zıpkınla avlanıyorum olta balıkçılığı falan ama kesinlikle denize aşığım 5 yaşından beri beni mutlu eden tek şey bu. 24 yaşındayım her neyse siz abilerimden biraz bilgi almak istiyorum izninizle.

autocad solidworks.. 3d modelleme programları ögrendim sürekli birşeyler çizip duruyorum bu da benim iş dışında kişisel zevkim haline geldi. yıllardır teknelere bakıyorum gerçekten hayalim bir tekne sahibi olmak ögrencilikten yeni kurtuldum bir işim yok şuan ama dün gece forumları gezerken tekne yapımı ile ilgili kitaplar indirdim araştırma yaptım en samimi ve güzel yer olarak buya tayin etmiş bulunmaktayım

bir tekne yapabileceğime inanıyorum çok çok yabancı şeyler ddegilmiş bana çizimi tasarımı hesaplamarı vs.  ve kesinlikle karar verdim bir tekne yapmak istiyorum. dün geceden beri gözüme uyuku girmedi kafamdan atamıyorum sürekli nasıl yaparım diye aşamaları düşünüyorum. planım şu:

1 orjinal bir çizim bulup onun üzerinden çalışma yapmayı planlıyorum ( solidworks veya autocad ile parçlarıni tek tek çizmek

2 çizimleri bittikten sonra 3 boyutlu halini kesinlikle görmek bu bana extra şevk vericektir

3 ölçek ufaltılmış haliyle bir maket üzerinde çalışmak 1 metre gibi tek tek elimle yapmayı düşünüyorum bu bana prova sağlar diye planladım

4 ana iskelet parçlarını lazer kesimde kestirmek daha iyi olucaktır diye düşünüyorum ( çünki marangoz abilerimiz pek de fiyat konusunda iyi olmuyorlar ögrencilikten kurtulamadıgımı varsayarsak )

devamında kafama takılan şey şu benim istedigim tekne 6.90 lık bir tekne tam ölçülerini bilmiyorum derinlik en muhtemelen 2.55 gibi birşey olur herelde.   bu fiber düşünüyorum ahşap bir tekne yapabileceğimi düşünmüyorum.  fiber kaplama kısmı çok düşündürüyor beni bir kalıp yapıp onun üzerinde çalışılabilir diye düşünüyorum  şuana kadar kafamda gelebildigim kısım bu ama iç koltuk döşeme vs. hiç zorlanmayacagımdan eminim çunki 2 sene döşemecilik ve modelistlik yaptım bu beni çok zorlamaz sadece işte bu fiber kısmı biraz canımı sıkıyor. bana bilgi verebilirseniz bu konuda çok sevinirim çok teşekkür ederim.

harunm

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Harun M.
  • Bulunduğu İl: Fethiye/Muğla
  • Doğum Yılı: 1962
  • Tekne Adı: HAYLAZ
« Yanıtla #23 : Ocak 18, 2015, 07:49:23 ÖS »
Sitedeki hazır planları incele, hatta bir tanesinin 3D modelini oluştur, (Natali 850 iyi olur en azından yapanların işine yarayabilir) elin alışsın :)

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #24 : Şubat 01, 2015, 06:38:46 ÖS »
merhaba deniz dostu güzel abilerim.  Ben makine teknikeriyim aslında henuz mezun oldum zıpkınla avlanıyorum olta balıkçılığı falan ama kesinlikle denize aşığım 5 yaşından beri beni mutlu eden tek şey bu. 24 yaşındayım her neyse siz abilerimden biraz bilgi almak istiyorum izninizle.

autocad solidworks.. 3d modelleme programları ögrendim sürekli birşeyler çizip duruyorum bu da benim iş dışında kişisel zevkim haline geldi. yıllardır teknelere bakıyorum gerçekten hayalim bir tekne sahibi olmak ögrencilikten yeni kurtuldum bir işim yok şuan ama dün gece forumları gezerken tekne yapımı ile ilgili kitaplar indirdim araştırma yaptım en samimi ve güzel yer olarak buya tayin etmiş bulunmaktayım

bir tekne yapabileceğime inanıyorum çok çok yabancı şeyler ddegilmiş bana çizimi tasarımı hesaplamarı vs.  ve kesinlikle karar verdim bir tekne yapmak istiyorum. dün geceden beri gözüme uyuku girmedi kafamdan atamıyorum sürekli nasıl yaparım diye aşamaları düşünüyorum. planım şu:

1 orjinal bir çizim bulup onun üzerinden çalışma yapmayı planlıyorum ( solidworks veya autocad ile parçlarıni tek tek çizmek

2 çizimleri bittikten sonra 3 boyutlu halini kesinlikle görmek bu bana extra şevk vericektir

3 ölçek ufaltılmış haliyle bir maket üzerinde çalışmak 1 metre gibi tek tek elimle yapmayı düşünüyorum bu bana prova sağlar diye planladım

4 ana iskelet parçlarını lazer kesimde kestirmek daha iyi olucaktır diye düşünüyorum ( çünki marangoz abilerimiz pek de fiyat konusunda iyi olmuyorlar ögrencilikten kurtulamadıgımı varsayarsak )

devamında kafama takılan şey şu benim istedigim tekne 6.90 lık bir tekne tam ölçülerini bilmiyorum derinlik en muhtemelen 2.55 gibi birşey olur herelde.   bu fiber düşünüyorum ahşap bir tekne yapabileceğimi düşünmüyorum.  fiber kaplama kısmı çok düşündürüyor beni bir kalıp yapıp onun üzerinde çalışılabilir diye düşünüyorum  şuana kadar kafamda gelebildigim kısım bu ama iç koltuk döşeme vs. hiç zorlanmayacagımdan eminim çunki 2 sene döşemecilik ve modelistlik yaptım bu beni çok zorlamaz sadece işte bu fiber kısmı biraz canımı sıkıyor. bana bilgi verebilirseniz bu konuda çok sevinirim çok teşekkür ederim.
Tekne projelendirmek başlıbaşına ve eğitim isteyen bir iştir.Yat yapımı adında bir kitap aldım.Bırak kafamdan yapmayı okuduklarımın yüzde doksanını bile anlamak imkansız.Bir sürü teknik hesaplamalar var.Yoksa kafana göre tekne yapmak pek mantıklı değil.En doğrusu Cem Gür abinin de dediği gibi detaylandırılmış bir plana sadık kalmaktır.Sadee kozmetik değişiklik yapılabilir.Yoksa temel konularda plandan şaşmamak lazım.
Kolay gelsin.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #25 : Mart 09, 2015, 05:36:24 ÖS »

Fiber konusu çok karışık değil. Ama tecrübe önemlidir. Mantığı basit olmasına rağmen, iyi bir fiber uygulayıcısı, daha çok uygulama yaptıkça, çok daha dayanıklı ve güzel ürünler çıkartır :) Bu yüzden fiber konusundan dolayı canını daha çok sıkmayıp, 1 - 2 litre polyester, 3 - 5 metrekare cam elyafı alıp youtube'dan 3 - 5 uygulama videosu ile  çalışmalara başla. İşe yarar yaramaz birkaç parça yap. Muhtemelen kendine güvenin inanılmaz artacaktır.

Bunun dışında, fiberglass tekne üretimi, ahşap tekne üretiminden daha zordur. Fiber uygulamasını kalıpla yapmak çok güzeldir ama, Kalıp yapmak, ve bunu düzgün yapmak çok önemlidir.  Kimyasal reaksiyon geçiren her malzeme şekil değişikliğine uğrar. Fiber de buna yatkındır. Bu yüzden büyük boyutlu fiber kalıpları tasarlarken epey tecrübe ve bilgi şarttır. Hem daha pahalıya malolur. Kalıp ile fiber uygulaması pek amatör dostu uygulama değildir iri parçalar için.

Marangozlar için birşey diyemeyeceğim. Ancak lazer kesim işine girmeni çok da önermem. Neden dersen, ister fiberden yap, ister ahşaptan, bir tekne yapımında doğal olarak temel marangozluk yetenekleri gereklidir.

Sana tavsiyem,  iskelet ve diğer bütün parçaların çıktılarını alıp, ahşap üzerine geçir. Daha sonrası kaliteli bir dekupaj testereye birkaç basit alet edavata bakar.
Zaten fiber de yapsan, ahşap da yapsan, Bir tekneyi yaparken bu alet edavata her türlü ihtiyacın olacak :)

Buradaki bir çok arkadaşın yaptığı gibi, ahşap iskelet üzerine fiber uygulaması, amatör adamın en iyi yoludur. Denenmiş basit yoldan gitmek, yeni bir çalışmaya başlarken her zaman en iyi yoldur :)

Eğer fiber için kalıp yapmak istersen, en az iki kat daha fazla uğraşacaksın. Eğer birden fazla yapmayacaksan, Çok organik yüzeyler yapmayacaksan, Ahşap yapım en iyisi.

Ahşap derken, kontraplak. :) bu konuda zaten sitede envai çeşit bilgi mevcut.

Bunun dışında Nacizane tavsiyelerim,
Mevcut konstrüksiyon bilginle asla yetinme. Bir yapıyı, çok basit bir geometrik form değişikliği ile çok daha hafif ve çok daha sağlam yapabilirsin.  Ama bunları bilmeden yapacağın konstrüksiyon tasarımı şans eseri ve güvenilmez olacaktır.
Mesela basitçe, çoğu durumda dörtgen, üçgenden çok daha zayftır. aynı konstrüksiyonu dörtgenlerle kurmak yerine üçgenlerle yapmak  hem daha hafif, hem daha güçlü bir yapı sağlar. Bisikletler bu yüzden çoğunlukla üçgen görünümdedir.
Su ile ilgili çalışmalarda, su basıncı önemlidir. Basınç altında değişik formların verdiği tepkileri bilmeden yapacağın konstrüksiyon da güvenilmez olacaktır. Örneğin, su ile muattap olacak formlarda, iç bükey köşeler zayıftır. Aynı miktar malzemeyle tasarımı dış bükey yapabilirsen kat kat daha sağlam olacaktır.

Ağırlık dağılımı ve ağırlık merkezi. Bu çok önemli bir konudur ve yapacağın tasarımı tamamen etkiler. Şu malzemeyi şuraya koyayım bunu buraya koyayım şeklinde tasarım yapamazsın.
Havada, karada veya denizde, ağırlık, aracın geometrik olarak ne kadar ortasında yoğunlaşırsa, o kadar iyi bir araç olur.
Basit bir örnekle. teknenizin burnu diyelim ki çok ağır. ( altında da bu ağırlığı tartacak kadar kaldırma kuvveti oluşturan hacim olduğundan burnuna doğru batmıyor diyelim :)  )  Yandan gelecek dalga, tekneyi komple hareket ettirir. Teknenin hafif kalan kısımları ataletini kolay kaybedeceğinden hemen dalganın etkisinden çıkar. Ancak ağır olan burnu, dalga etkisiyle kazandığı hareketine devam etmeye çalışır. siz sola gitmek isterken tekneniz sağa dönmeye çalışır. :) denizin ortasında teknenizle benim dediğim olacak kavgası hiç akıl karı olmadığından :) baştan iyi tasarlamak şarttır.

Bunun gibi bilgileri iyi araştırıp öğrenin, Mümkün olduğunca, ilk yapacağınız aracın küçük ve yavaş olmasına bakın.
Atalet denen mühendisliğe musallat fizik kanunu, kütle irileştikçe başetmesi zorlaşan bir kabustur. Küçük kütlelerde hatalar kolay telafi edilir.

Mesela, bir karıncanın yapısal dayanıklılığı  ortalama bir cep telefonunun yapısal dayanıklılığından kat kat zayıftır. Ama bir gökdelenden atarsanız, Karınca yere düşer ve muhtemelen şeker kokusu gelen yöne doğru devam eder :) cep telefonunaysa fatiha okursunuz.
hedefiniz 6.5 metrelik bir tekne ise, bence önce 1 metrelik model, ardından 3 metrelik suda yüzebilen birşey, sonra da 6.5 metrelik bir tekne tasarımı daha mantıklı olabilir.

fazladan bir 3 metrelik tekne yapmanın size kazandıracağı tecrübe ve yeteneklerle, 6.5 metrelik tekneyi çok daha başarılı ve ekomonik halledersiniz.
hem daha önce hiç tekne yapmadıysanız, muhtemelen 3 + 6.5 metrelik tekne yapmak, ilk seferde 6.5 metrelik tekneye girişmekten daha ekonomik olabilir.  3 metrelikte bir hata yaparsanız, 1 - 2 metre malzeme çöpe gider :)

omerfarukgoktas

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ömer faruk
  • Bulunduğu İl: göktaş
  • Doğum Yılı: 1990
« Yanıtla #26 : Temmuz 09, 2015, 06:58:19 ÖS »
Cok tesekkur ediyorum abilerim verdiginiz degerli bilgiler icin hepsini cok cok iyi degerlendirecegim arti olarak arastirmalari arttirip kitaplar edindim uzaktan gorundugu gibi degilmis olaylar gayet dikkat beceri ve bilgi istiyormus yapanlara hayranlikla bakiyorum once ufak bir tekne yapmak dediginiz gibi cok mantikli ama gonulde buyugunu istiyor soyle bir mantikda yuruttum katamaran yapimi biraz daha olabilitesi yuksek gozukuyor buyuk tekne icin

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bülent KARAKUŞ

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Bülent KARAKUŞ
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1968
« Yanıtla #27 : Aralık 20, 2015, 10:16:35 ÖÖ »
Onlarca yıllık hayalim, artık araştırma safhasına geçtim bir çok video izleyip bir çok siteden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. umarım emekli olduğumda (4 yıl sonra ) yelkenli mi suya indireceğim. kendi teknemi yapmak için her halde en uygun zamanlar bunlar. önerilerinizi okudum. çift kamaralı, çift yelkenli ve 9 beygir gücünde kıçtan motorlu bir tekne yapmak istiyorum. sztrandek 750 bunun için uygun mu sizce :)

Siyahsavasci

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Burak ata
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1978
« Yanıtla #28 : Mayıs 23, 2016, 09:42:34 ÖS »
Merhaba 6.5- 7 mt bir motor yat yapmak istersem . Bunun proje si varmı int.yada burada .Nasıl ulaşa bilirim. Bu arada 2012 başladığınız tekneniz ne durumda.

BurcuG.

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Burcu Güner
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 20.02.1986
« Yanıtla #29 : Mayıs 16, 2017, 04:39:04 ÖS »
Emeğinize sağlık motive edici bir yazı.