Gönderen Konu: Saç Tekne Yapımı 7Mt Uzunluk / 3Mt En  (Okunma sayısı 12943 defa)

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Furkan ÜLKER
  • Bulunduğu İl: İSTANBUL
  • Doğum Yılı: 1988
Saç Tekne Yapımı 7Mt Uzunluk / 3Mt En
« : Ekim 01, 2017, 07:36:07 ÖS »

Arkadaşlar Merhaba,

Uzunluk : 7 / 7,5 Mt
Genişlik :3 Mt olarak balıkçı tipi saç tekne yapmayı düşünüyorum.
Yılarca boş zamanlarımda arkadaşlarla yada tanıdıklarımın tekneleri ile balığa çıktım.
Artık tekne sahibi olmak istiyorum.
Tanıdıklarımın yada arkadaşlarımın çağırması ile değil, kafama estiğinde tekneme binip denize açılmak istiyorum.
Bu sebepten böyle bir düşünce ile kendimi deniz rehberim ailesinin içinde buldum.

Aslında yıllardan beri ahşap tekne yaptırma planları kafamdaydı.
Fakat her geçen yıl fiyatlar misli ile katlandı. Şuan ahşap tekne kuru kayık olarak 15/17.000 tl arası kuruluyor.
Bende saç teknenin işçilik ve ham madde maliyetinin daha düşük olacağından ve yapımı ahşaba göre daha kolay olmasından bunu tercih ettim.

Bu işlerin kolay olmayacağını biliyorum. Çokta acelem yok, kendimi yavaş yavaş hazırlıyorum.

Bana tekne planı ve çizimde yardımcı olabilecek bir arkadaş var mıdır?
Planlar bölümünü inceledim fakat bu tip bir tekne planı bulamadım.

Sevgiler . . .

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: Saç Tekne Yapımı 7Mt Uzunluk / 3Mt En
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2017, 07:43:54 ÖS »
furkan bey ahşap candır kompozit yani kontraplak epoksi tekne daha ucuz vede kendiniz yaparsınız forumdaki ersan akpınar beyin playboy teknesine bir göz atın fikir verir

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2017, 08:06:40 ÖS »
Anladığım kadarıyla taka tarzı bir balıkçı teknesi yapmayı planlıyorsunuz. Onları karadeniz'de vs ustaları bile plansız yapıyor bir keser,bir testere ile  :on o tip teknelerin planını bulmanız çok çok zor hiç aramayın bile bence.

Beğendiğiniz teknelere örnek olarak fotoğraflar gönderebilirseniz yada tam net özellikleri yazarsanız belkide ona yakın özelliklerde bir plan vardır,bizlerin gözüne çarpmıştır bir araştıralım.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2017, 08:10:21 ÖS »
furkan bey ahşap candır kompozit yani kontraplak epoksi tekne daha ucuz vede kendiniz yaparsınız forumdaki ersan akpınar beyin playboy teknesine bir göz atın fikir verir

Yalçın bey, ersan beyin çalışmasına baktım. Fakat benim istediğim balıkçı teknesi. İçten takma motor koyacağım.

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2017, 08:36:36 ÖS »
Anladığım kadarıyla taka tarzı bir balıkçı teknesi yapmayı planlıyorsunuz. Onları karadeniz'de vs ustaları bile plansız yapıyor bir keser,bir testere ile  :on o tip teknelerin planını bulmanız çok çok zor hiç aramayın bile bence.

Beğendiğiniz teknelere örnek olarak fotoğraflar gönderebilirseniz yada tam net özellikleri yazarsanız belkide ona yakın özelliklerde bir plan vardır,bizlerin gözüne çarpmıştır bir araştıralım.

Evet volkan bey size katılıyorum. Plan proje olmadığı için yapılan tekneler aynı olmuyor. Aynı usta bile tekneyi kursa bir yaptığı bir yaptığını tutmuyor.

Benim istediğim model aşağıdaki linkteki gibidir.

https://drive.google.com/drive/folders/0B-0JYdK4VvA1eDdXOXV1UXFJVUU?usp=sharing

Aslında bu işe başlayacağım da bende sizin gibi düşünüyordum keser biçer yaparım diye. ama sonuçta ortada bir emek olacak. Yapılırken de planlı olsun. sonra büyük hatalarla karşılaşmayalım süprizler çıkmasın.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2017, 08:54:58 ÖS »

Evet volkan bey size katılıyorum. Plan proje olmadığı için yapılan tekneler aynı olmuyor. Aynı usta bile tekneyi kursa bir yaptığı bir yaptığını tutmuyor.

Aslında bu işe başlayacağım da bende sizin gibi düşünüyordum keser biçer yaparım diye. ama sonuçta ortada bir emek olacak. Yapılırken de planlı olsun. sonra büyük hatalarla karşılaşmayalım süprizler çıkmasın.

Yok kesinlikle yanlış anlaşılmasın ben keser-biçer yapın veya bende böyle yapardım demiyorum yani bunu kastetmedim. Benim anlatmak istediğim o tekneleri yapan ustalar bile plan kullanmıyor,plana bağlı değiller bizlerin amatör olarak bu tip planlara sahip olmamız,bulmamız imkansız anlamında söyledim.

Fotoğrafları inceledimde tam düşündüğüm gibi malesef :( Bu tip tekne planı bulmanız imkansız. Buna yakın tiplere yönelmeniz gerekecek amatör yapım için. Çizim vs uğraşmayın bence boşuna,sağlıklı olmaz. Yine iş bir bakıma keser biçer gibi olur. Hesaplamaları vs olmadan çizim boşuna olur.

İngiliz kanal teknelerinde bu tipe benzer tasarımlar var. Aslında kendinize maximum uygun bir planı uygulayabilirsiniz. Ben biraz bakınayım  :dedv
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2017, 08:55:50 ÖS »
    Lobster tekneleri bir inceleyin, aşağıdakı lingteki tekne kabaca bir örnek
http://abordage.com/custom-models/new-england-42-lobster-boat-abigail-carter.html

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2017, 09:43:16 ÖS »

Yok kesinlikle yanlış anlaşılmasın ben keser-biçer yapın veya bende böyle yapardım demiyorum yani bunu kastetmedim. Benim anlatmak istediğim o tekneleri yapan ustalar bile plan kullanmıyor,plana bağlı değiller bizlerin amatör olarak bu tip planlara sahip olmamız,bulmamız imkansız anlamında söyledim.

Fotoğrafları inceledimde tam düşündüğüm gibi malesef :( Bu tip tekne planı bulmanız imkansız. Buna yakın tiplere yönelmeniz gerekecek amatör yapım için. Çizim vs uğraşmayın bence boşuna,sağlıklı olmaz. Yine iş bir bakıma keser biçer gibi olur. Hesaplamaları vs olmadan çizim boşuna olur.

İngiliz kanal teknelerinde bu tipe benzer tasarımlar var. Aslında kendinize maximum uygun bir planı uygulayabilirsiniz. Ben biraz bakınayım  :dedv

Volkan bey ilginiz için teşekkürler  :onay

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Ekim 01, 2017, 09:45:15 ÖS »
http://abordage.com/custom-models/new-england-42-lobster-boat-abigail-carter.html

İbrahim bey böyle bir lobster teknenin 7 mt lik bir planını bulabilir miyiz ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #9 : Ekim 01, 2017, 09:45:34 ÖS »
http://www.boatplans.com/cgi-local/shop.pl?type=item&categ=032&item=1106437030&cart_id=914a87602dee86e84c77f79840ffea10

çok yönlü açık deniz teknesi,plan muhtemelen 80 li yıllardan kalma 2.6 ton sac agırlıgı varmış..

Poseidon34

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Ekim 01, 2017, 09:57:30 ÖS »
http://www.boatplans.com/cgi-local/shop.pl?type=item&categ=032&item=1106437030&cart_id=914a87602dee86e84c77f79840ffea10

çok yönlü açık deniz teknesi,plan muhtemelen 80 li yıllardan kalma 2.6 ton sac agırlıgı varmış..

Servet bey model güzel. Plan için 250$ isteniyor. Ücretli sanırım.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #11 : Ekim 01, 2017, 10:16:33 ÖS »

İbrahim bey böyle bir lobster teknenin 7 mt lik bir planını bulabilir miyiz ?

Aklımda kaldığınca lobsterlerin ücretsiz planlarıda ücretli planlarıda vardı, hatta bir ara Çengelköyde genc bir arkadaşımız ücretsiz planla yapmaya çalışıyordu; bana da sık sık sorular sorardı ama sonra ne yaptı bilmiyorum. İnternette lobster boat plans diye arattırmak lazım, bulunur.
     Servetin gönderdiği linkteki plan için 250$ çok değil aslında, tabii ki ekonomi meselesi ama dez avantajı teknenin 25 m. olması, 24 m.den büyük tekneyi ADB ile kullanamazsın. 24 mden büyük teknelerle ilgili mevzuatı bilmiyorum ama yat kaptanı belgesi veya benzeri bir belge gerekir.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #12 : Ekim 01, 2017, 10:19:58 ÖS »
    Servetin gönderdiği tekne 25 feet miş. Ben 25 mt. olarak gördüm. Yine de 2.5 ton saç tekne için o ücret çok değil, tabii senin ekonomini nasıl etkiler bilemiyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #13 : Ekim 01, 2017, 10:28:39 ÖS »

Servet bey model güzel. Plan için 250$ isteniyor. Ücretli sanırım.

sac teknelerde ücretsiz plana hiç denk gelmedim..agaç,kompozit vb ücretsiz tekne planı bulup sac'a uygulamaya kalkmayın,malzemelerin agırlıkları farklıdır...

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #14 : Ekim 01, 2017, 11:36:28 ÖS »
7 metre tekne sac için saglıklı malzeme olurmuki?
Ersin İzci
1985/Armutlu