Gönderen Konu: Epoksi Bulaşmış Boya Tabancası Temizliği Nasıl Yapılır ?  (Okunma sayısı 10901 defa)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948

Epoksi boya tabanca ile atıldığında, boya tabancası temizliği nasıl yapılmalı, ayrıca hangi ölçüdeki boya tabancası kullanılmalıdır?
Ne mutlu Türküm diyene.

ehitay

• İleri Rehber
Ynt: Boya tabancası temizliği
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2014, 01:30:05 ÖÖ »
Tabancaya ait resimde görülen parçalar (üzerlerindeki o ringler çıkartılarak) ve alt dolum kabı solvent esaslı alkali boya sökücüye daldırılarak temizlenir, alkali solvente tabanca gövdesini daldırarak temizlik yapmaya çalışmak iç kısımlardaki kauçuk o ringlere hasar verir, tabanca gövdesini alkali solvente daldırmayınız! temizlik sonrası dolum kabında koyacacağınız birçay bardağı kadar alkali solventi boşa (boyalı yüzeylere serpinti yapmamaya dikkat ederek) pülverize ediniz. Parçaları tekrar söküp kurulayınız.
Boya tabancası: 220volt kompresörlerden alınabilecek 4-6 bar basınca uygun 1/4'' hava girişli 1.3mm den 2.5mm çapa kadar nozul takılabilen 1000ml bir tip seçilmelidir.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2014, 05:33:20 ÖS »
Ben pek önermiyorum abi , çünkü epoksi çok çabuk donuyor bu şekilde ve azıcık zahmetten kurtulayim derken başka bir sürü zahmet açıyor insanın başına , geçen sene epoxy astarı uygulamak istedim tabanca ile , hiç memnun kalmadım sonuçtan.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2014, 08:32:18 ÖS »
Ben pek önermiyorum abi , çünkü epoksi çok çabuk donuyor bu şekilde ve azıcık zahmetten kurtulayim derken başka bir sürü zahmet açıyor insanın başına , geçen sene epoxy astarı uygulamak istedim tabanca ile , hiç memnun kalmadım sonuçtan.
Ben de aynı şeyi düşunmüştüm. Epoksi boya yaparken 15-20 dakikada bir durup tabancayı temizleyip tekrar devam etmemiz gerekecek bu durumda. Acaba değer mi, boya çok düzgün olursa değebilir...Tabanca ve fırça/rulo farkı nasıldi?
Ne mutlu Türküm diyene.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #4 : Nisan 02, 2014, 09:05:59 ÖÖ »
İşin açıkçası epoxy boya donar iken bildiğimiz akrilik veya solvent bazlı boyalara göre daha pürüzsüz bir yüzey oluşturuyor abi , boya renk pigmenleri doğru yapılmış ise , yani imalal edenler tarafından , rulo ile uygulama sonrasında parlak , güzel bir yüzey çıkıyor ortaya , birde fırça faktörü var ki , onun sonuçları bana göre daha iyi ama fırçanın işçiliği çok , fırçanın emdiği boya miktarını ayarlamak ve onu yaymak biraz daha zor oluyor.

Birde abi ben bir fiber tekne üreticisinin yerinde epoxy boya yapar iken gördüm , bunların kullandığı sistemde iki adet pompa ve depo var , bunlar epoxy boyanın A-B karışımlarını ayrı ayrı muhafaza ediyor , bu depolardan iki ayrı hortum ile tabancaya malzeme basılıyor , tabanca bildiğimiz boya tabancası ama deposu yok. Tabancanın ucunda yaklaşık 40 cm'lik bir plastik parça var , içi bir yere kadar çift helezonlu , sonrasında tek helezonlu görünüyor ve burada karışan epoxy boya tek ağızdan püskürüyordu. Plastik parçayı sordum epoxy satanlardan alıyorlarmış , bedeli 3 TL falandı , sök at birşey yani. Son olarak bu tabanca ile epoxy reçine , polyester reçine falanda atıyorlardı. Çift kompenentli malzemeler için yapılmış bir sistem yani. Pahalı bir sistem tabi.