Gönderen Konu: Sztrandek 650 Motosailer Tam İstediğim Model-Fiber Tekneye Kamara Yapımı  (Okunma sayısı 8007 defa)

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Dursun
  • Doğum Yılı: 1982

Merhaba değerli dostlar. Görüş ve yardımlarınıza çok ihtiyacım var.
5m açık güverte fiber teknesi olan bir deniz sevdalısıyım. Biraz daha geniş alan, bir kamara, yelken basmak için yanıp tutuşuyorum. Ayrıca ahşap tekne sevdalısıyım. Kendi teknemi kendim yapmak bana ayrıca heyecan verdiği için 2 ay önce kesin kararımı verdim ve planlamaya başladım. Aşırı becerikli,eli tornavida tutan ve mühendis kafalı olduğumu düşünsem de gözüm korkmuyor değil. Önce dedim ki küçük bir şeyden başlayayım, ama zaten teknem var. Ona harcayacağım bütçe ve zamanı asıl hedefime katarsam bence bir şey kaybetmem diye düşündüm. Kendime güveniyorum.

Sizden istediğim yardım istediğim teknenin ücretli yada ücretsiz planını bulamıyorum. Aslında karar da veremiyorum.
Benim teknem İstanbul Haliç de. Yeni teknemi de aynı yere bağlayacağım. Bağlama yeri derinliğim 1,5metre civarı. Hareketli salma ile sorun yaşamam diye düşünüyorum.
Haftada en az 1 gün denize çıkarım, genelde boğazda olurum ve tekneyi motor gücüyle sevk ederim. Yağmurda, soğukta kapalı bir kumanda odası ihtiyacım oluyor. Motorlu tekne planı bak dediğinizi duyar gibiyim. Ama yazın adalara doğru şöyle yelkenle gitmekden, marmara adasına doğru uzun seyirler yapmaktan da mahrum kalmak istemiyorum.

Modeller arasında boğuldum resmen. Modele karar veremediğim için, tekne plana ulaşamadığım için ilerleyemiyorum.

Sztrandek 650 Motosailer modeli çok hoşuma gitti. Sztrandek 650 yapılmış teknelere, yapım aşamalarına çok rastlıyorum. Yapan arkadaşlardan da destek alırım umudu içindeyim. Ama Motosailer versiyonu detaylı plan ve çizimlerini bulamıyorum.
Bu konuda yada gereksinimlerime uygun önerebileceğiniz maksimum 7metre tekne modeli önerilerinize çok ihtiyacım var.

Görüş ve önerileriniz duymaktan mutlu olacağım..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Sztrandek 650 Motosailer Tam İstediğim Model Ama?
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2020, 06:27:18 ÖS »
     Ayrıntılı plan derken? S650 nin zaten ayrıntılı planları var, MS de sadece direk arkasındaki yükseltmeyi kabin durumuna getirmiş. Kabin yüksekliği kadar ana yelkenin boyu kısalacak.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2020, 06:56:23 ÖS »
Farkın sadece o kadar olduğunu düşünememiştim. Kabin içi bölümlerde plana dahil olduğunu düşünmüştüm. Cnc de kestirip direk yapıştırma düşüncesindeyim. Plan okuma aşamasına henüz gelemedim. Biraz uğraşırsam bu şekilde uyarlarsam sorun yaşamam yani. Teşekkür ederim bilgi için..

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2020, 02:33:39 ÖS »
       Yapım aşamasında tekrar yardımcı oluruz

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2020, 03:53:57 ÖS »
       Yapım aşamasında tekrar yardımcı oluruz
Çok teşekkür ederim.. :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2020, 08:32:25 ÖS »
Merhabalar, öncelikle hoşgeldiniz.

Motosailer denince benim aklıma hep içten takma motorlu biraz daha motorlu tekneye yakın tekneler geliyor. Siz motor olarak ne düşünüyorsunuz? S 650 lerde içten takma motor uygulamak baya zor olur.

S650 nin yapımı kolay,nispeten yüksek tekne.Havuzluk alani biraz dar ve küçük bize yetmiyor  :h

Yapım esnasında elimizden gelen her türlü yardımı saglariz hic süpheniz olmasın.

Postalarinin cnc planlari var ama baska bölümlerinin yok diye biliyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2020, 10:43:52 ÖS »
Motosailer planlarının olduğu linki paylaşabilir misiniz ?
Ben bulamadım da incelemek isterim.
Ersin İzci
1985/Armutlu

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Ocak 16, 2020, 01:09:37 ÖÖ »
Merhabalar, öncelikle hoşgeldiniz.

Motosailer denince benim aklıma hep içten takma motorlu biraz daha motorlu tekneye yakın tekneler geliyor. Siz motor olarak ne düşünüyorsunuz? S 650 lerde içten takma motor uygulamak baya zor olur.

S650 nin yapımı kolay,nispeten yüksek tekne.Havuzluk alani biraz dar ve küçük bize yetmiyor  :h

Yapım esnasında elimizden gelen her türlü yardımı saglariz hic süpheniz olmasın.

Postalarinin cnc planlari var ama baska bölümlerinin yok diye biliyorum.
Merhabalar, öncelikle aranızda olmaktan çok mutluyum. Teşekkür ederim.
Bu konuyu açma sebebim aslında tam da buydu. Kafamdaki soru işaretleri.
Yelkenli bir tekneye baktığım zaman içim gidiyor. Yazın yelkenle uzun seyirler yapmayı ve tüm inceliklerini öğrenmeyi çok istiyorum. Fakat yaz kış çoğu zaman Haliç de demir atıp keyif yapıyorum, boğazda geziyorum. Balık tutuyorum. Havuzlukda 5-6 arkadaş sofra kurmak istiyorum ama maalesef bu isteklerim 7metre civarı yelkenli ile çok zor. Mesela sizin paylaştığınız Bonito700 motorlu tekne konfor olarak tam istediğim tekne keşke birde direği olsa :)
s650 MS de kafamda çok soru işareti var. Dediğiniz gibi bölümlerinin planları yok. s650 planlarından yola çıkarak uyarlamak gerekiyor. İç yapısının detaylarının yapılmış bir örneğini yok, olsa benim için kullanışlı olup olmadığına karar vereceğim. Bir örnek var ama sadece dış kabuk tamamlanmış.
Sonuç olarak hala karar vermiş değilim. Bu yolda yelkenden vazgeçmem gerekirse sizin paylaştığınız Bonito700 için iletişime geçip ücretli planlarını satın alacağım.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İlerde danışacağım çok şey olabilir :)

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Ocak 16, 2020, 01:15:52 ÖÖ »
Motosailer planlarının olduğu linki paylaşabilir misiniz ?
Ben bulamadım da incelemek isterim.

Motosailer planları yok.
Serinin plan sayfası:
http://www.geneboat.cba.pl

http://szkutnikamator.pl/index.php/sztrandek-s-650-buduje-ukasz/1575-s-650-ms-zaokrgliy-si-marzenia

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #9 : Ocak 16, 2020, 02:41:47 ÖS »
     S650 serilerinde (sail veya MS) 4 kişi havuzlukta keyif yaparsınız, üç kişiyle çok rahat yelken seyri yapılıyor.  iç dizaynını kendiniz istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz, mesela bende giriş kapısının iskele tarafında yaklaşık 1 m2 wc, yanında mutfak tezgahı ve bir boy dolabı vardı. Şimdi onu değiştirdim, boy dolabını yarım dolap yaptım ve üzerine eviye ve önüne küçük bir tezgah, eski tezgahı da iptal edip iki kişilik oturma ünitesi yaptım. Sancak tarafı ise kumanda paneli ve ufak bir masa ile üç kisilik oturma ünitesi. Toplamda karşılıklı beş kişilik oturma ünitesi oldu. Ayrıca sancak tarafından havuzluk altına giriliyor. Verdiğiniz alt linkte, size lazım olacak kamara ve yelken durumunu da göstermiş, s650 nin yapım planları zaten mevcut.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Ocak 29, 2020, 02:52:25 ÖS »
Merhabalar, el becerisi kazanmak yapıştırıcıları tanımak beni nelerin beklediğini anlamak adına şöyle bir karar aldım. Öncelikle fiber 5m tekneme bir kamara yapımına başlayacağım. Kendimce bir plan oluşturdum kafamda ama sizden ricam yanlış yerlerimi düzeltmenin ve yardımlarınız.
Önce kamara yapacağım alanın boydan boya kalıbını çıkarttım. O kalıp üzerinde çalışıp herşeyi bitince teknenin vardevela larını söküp direk üstüne yapıştırıp vidalayacağım. Adım adım ilerlerken ilk sormak istediğim kamara yüksekliğini kendi ihtiyacıma göre belirledim. Yükseklik için bir formüle uymam gerekir mi?
4mm kontraplak kullansam üstünü cam elyaf ve epoksi uygulassam sağlamlığı için uygun olur mu? Yani bitince üstüne çıksam beni taşır mı? Çökmemesi adına ekstra destekler yapmam gerekir mi? İşin başlangıcında beni Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #11 : Ocak 29, 2020, 08:30:55 ÖS »
   Üzerine çıkmayı düşünüyorsan, tavan döşemesi altına kiriş veya kirişler at alanın büyüklüğüne göre.

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #12 : Ocak 29, 2020, 09:01:56 ÖS »
   Üzerine çıkmayı düşünüyorsan, tavan döşemesi altına kiriş veya kirişler at alanın büyüklüğüne göre.
Bende öyle düşündüm ilk başta ama sonra aklıma yapılmış örneklerdeki uygulamalar geldi. Kat kat cam elyaf da kapalasam üstüne basınca çöker öyle mi?
4mm uygun mudur peki? Kontraplak alırken kamara için ağaç cinsi çok önemli midir?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #13 : Ocak 29, 2020, 09:16:02 ÖS »
Yükseklik için bir formüle uymam gerekir mi?

4mm kontraplak kullansam üstünü cam elyaf ve epoksi uygulassam sağlamlığı için uygun olur mu?

Yani bitince üstüne çıksam beni taşır mı? Çökmemesi adına ekstra destekler yapmam gerekir mi? İşin başlangıcında beni Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

-Formül olmasa da çok yüksek yapmamaya dikkat edin çünkü ne kadar yüksek olursa teknenin ağırlık merkezini okadar yukarıya çeker. Üzerinde insan da olcağını düşünürsek tekne dengesi açısından sıkıntı yaratma ihtimali olabilir

-4mm ince olur bence en az 6 mm camelyaf ve epoksi sağlamlık için destek sağlar.

-Altına destek yapılması gerekir. Kamaranın formuna uygun küpeştelerden başlayıp biten. Posta-stinger çıtaları tarzı.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Arya-

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Ocak 29, 2020, 09:20:33 ÖS »
Kartondan maketini yapıyorum şuan. 160cm uzunluk, yükseklik 40cm den 60cm e eğimli olacak. 4mm kontraplakla 2 başlardan 1 ortadan kriş atsam yeterli olur mu sizce?