Gönderen Konu: Bir Dory Yapmak-Erol Hitay  (Okunma sayısı 53112 defa)

ehitay

• İleri Rehber
Bir Dory Yapmak-Erol Hitay
« : Kasım 24, 2013, 03:48:33 ÖÖ »

Değerli üyeler AFAK adını vereceğim 4,9 mt boyunda bir başlangıç teknesi yapımına başladım. yapım safhalarını sizlerle paylaşmak için yeni konu açıyorum umarım herkese yararı olur bu tecrübenin

ehitay

• İleri Rehber
Ynt: Bir Dory yapmak
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2013, 03:15:42 ÖS »
Değerli üyeler;
 AFAK teknesi ile ilgili bilgilendirmelere başlıyorum.
Teknede plan olarak 16’ Nova Scotian Grand Banks Dory  esas alınmıştır.
http://www.spirainternational.com/hp_nova.php    linkinde study sheet ler görülebilir.
İmalat detaylarını açık kodlu Cadstd programında yayınlayacağım.
(Bu arada Acad ve birkaç grafik arayüzlü programda iyi bir kullanıcıyım, tüm üyelere projeler ve detaylarını çizmek konusunda yardımcı olurum. Tamamen ücretsiz olarak)
Elbetteki bu kadar baz bir planla işe başlanamaz. İmalat detaylarını acad prg kullanarak oluşturdum.
Kabuk ve postalarda malzeme olarak Dastaş 8mm okume marin kontraplak kullanacağım. http://www.dastas.com.tr/agac/urunler/kontrplak.html   10 plaka aldım 100 tl/adet fiyatı
El aletlerinden olmayanlarıda satın olarak işe başladım,
postalar için şablonlar kestim, kesim markalamasını eski usulde cetvel pergel kalem yöntemiyle yaptım kesimde dekupaj testeresi kullandım posta kalınlıkları 35 mm olacağından laminasyonla gerekli kalınlığa ulaşacağım.
Tekne Yelken Kürek ve bir manevra motoru ile kullanılacak.
Bittiğinde bu resimdeki gibi olmasına çalışacağım

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Bir Dory yapmak
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2013, 04:07:05 ÖS »
Kolay gelsin Erol..İmalat detaylaını fotografları ile paylaşırsın başladığın zaman burda..
bol görsel ve açıklamalı ne kadar çok kaynak yaratabilirsek amatörler için yaralı olacaktır..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Bir Dory yapmak-Erol Hitay
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2013, 06:24:13 ÖS »
Erol Bey merhabalar.

Öncelikle ince davranışınız ve hassasiyetiniz için size teşekkür etmek istiyorum.

Denizrehberim ailesinin ilk dory'si olacak Afak yanılmıyorsam.Bu anlamda nekadar çok görsel ve yazılı kaynak olursa yeni dorylerin çıkmasına önayak olacaktır.
Afak'ın ilk fotoğraflarını sabırsızlıkla bekliyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2013, 09:34:19 ÖS »
Değerli Üyeler;
Afak için çizdiğim imalat detaylarını paylaşacağım, öncelikle çizimler autocad 2010 ortamında yapılmıştır ve 3d modellenmiştir. Çizimleri paylaşılabilmesi için catstd ortamına aktardım, ama bu program oldukça baz bir yazılım ve yetenekleri çok sınırlı acad dan transfer edilen dosya detaylarının pek çoğunu deforme ediyor yada gösteremiyor. Aslen buradaki amaç çizimleri aktif bir yazılım içinde göstererek ölçülendirilmeyen veya gösterilmeyen detayların kullanıcı tarafından incelenmesini ve anlaşılmasını sağlamaktır. Herşeye rağmen cadstd formatlı bir dosya ekliyorum. bu dosya efektif kesim planını içeriyor. Acad kullanıcıları için dxf uzantılı bir versiyonuda ekliyorum. Konu amatörlük olunca, grafik arayüzlü pek çok çizim programının amatör kullanıcılarının olması beklenemez. Bu nedenle isteyen üye olur ise kağıda basılacak şekilde pdf uzantılı imalat sayfalarını hazırlayarak yayınlarım, çok detaylı ve uğraştırıcı bir yöntem olması hasebiyle bunu isteyecek üyelerimizin uygulamaya gerçekten niyetli olmasını rica ederim. Cadstd indirebileceğiniz link http://www.cadstd.com/lite.html dir.
Neden bu boyutta bir tekne seçtim? Çünki 5 Mt boy vergi sınırı. Şahsen pek çok hizmetimin geçtiği sayın devletimize daha fazlasını vermekten kaçınıyorum. benim gibi düşüneneler vardır diye küçük bir detay daha; ülkemize has üretilen meşhur 9.9 hp motorlara artık bağlı değiliz vergilendirmede motor gücü sınırı yok , bu bilgiler ziyaret ettiğim Fethiye liman başkanlığından alındı. Bu arada tekne yapan üyelerimizin liman kaydı yaptırmak için teknelerinde kullandıkları tüm malzeme için kendi adlarına fatura almaları gerekiyor. Teknenin sörveyi sırasında ibraz edilerek dosyasına konacak ve bu şekilde CE belgesi sağlamak zorunda kalınmayacak. Elbete bu yöntemle kaydı yapılalan bir teknenin 5 yıl resmi satışı yapılamıyor.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Kasım 25, 2013, 08:19:22 ÖS »
Afak imalat süreci

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Kasım 25, 2013, 08:21:03 ÖS »
Afak imalat süreci

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Kasım 25, 2013, 08:24:02 ÖS »
Postalar için markalanarak kesilen şablonlar. kesim planına göre gereken sayıda kesilecekler

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Kasım 25, 2013, 08:26:32 ÖS »
Projeleri kağıda basmadım, ekrandan okuyup elle markalıyorum.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Kasım 25, 2013, 08:29:23 ÖS »
Ana malzeme kontraplak olduğu için sertifikalı ürün kullanılmalıdır, denizde kalitesiz malzemeye çare bulunamaz.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Kasım 25, 2013, 08:31:58 ÖS »
Laminasyon için gerekli malzemeler. Resimdeki deniz tutkalı 9tl/adet fiyata alındı.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Kasım 25, 2013, 08:35:18 ÖS »
Laminasyon (katmerleme) uygulamasında tutkal sürmeden önce yüzeyler su spreyi ile nemlendirilmeli, papellerin ek yerleri asla aynı kesite getirilmemelidir.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2013, 07:36:32 ÖÖ »
Ana malzeme kontraplak olduğu için sertifikalı ürün kullanılmalıdır, denizde kalitesiz malzemeye çare bulunamaz.

abi çok pardon ama, denizde kalitesiz malzemeye çare bulunmaz diyorsun, sonra da tutkal kullanıyorsun, umarım sonradan başın ağrımaz....
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Kasım 27, 2013, 01:35:55 ÖS »

abi çok pardon ama, denizde kalitesiz malzemeye çare bulunmaz diyorsun, sonra da tutkal kullanıyorsun, umarım sonradan başın ağrımaz....
1994 yılında 7mt kamaralı bir yelken teknesi yapmaya başlamıştım, devam edemedim. O vakitten beridir, masif gürgenden PU tutkalla lamine edilmiş mast ve bumba yapmak için hazırladığım ham direk ve postalar açık hava şartlarında bekledi. Aynı direk Afak'ta kullanılmak üzere işlenecek, oldukça sağlam ve göreve hazır görünüyor. Hayallerime dokunmakta geç kaldığım için pişmanım. Saygılar.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #14 : Kasım 27, 2013, 01:38:24 ÖS »
Bunlarda 1994 ten kalma PU tutkalla birleştirilmiş kemere taslakları