Gönderen Konu: Bir Dory Yapmak-Erol Hitay  (Okunma sayısı 53329 defa)

ehitay

• İleri Rehber
Ynt: Bir Dory yapmak-Erol Hitay
« Yanıtla #90 : Mart 19, 2014, 09:11:47 ÖÖ »

Tekrar geçmiş olsun alçı çıkınca zaten doktor söyleyecektir ılık su da bol bol bacağınızı zorlamadan hareket yapın ve sakın bacağınızı zorlayarak hareket ettirmeyin.(kaslarınızı ısıtmadan) Naçizane zeytin yağıyla halis zeytin yağı bacağınıza masaj yapmayı ihmal etmeyin. Selamlar
Tavsiyelerinizi gözönüne alacağım, sağolun. Saygılar.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #91 : Mart 19, 2014, 11:14:57 ÖS »
Erol abi , tank zımparanın yırtılanlarını atma , uygun ölçülerde tahta bir takoza zımba ile çaktım ben ve el zımparası olarak kullanıyorum gerçekten iyi sonuç veriyor :))))

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #92 : Mart 20, 2014, 01:05:50 ÖS »
Erol abi , tank zımparanın yırtılanlarını atma , uygun ölçülerde tahta bir takoza zımba ile çaktım ben ve el zımparası olarak kullanıyorum gerçekten iyi sonuç veriyor :))))
Çocukluğumda seferberlik hikayeleriyle büyüdüm, rahmetli babamın nüfus cüzdanında ekmek vesikası almıştır, şeker vesikası almıştır, diyen damgalar vardı. Bu nedenle bende hiçbirşey atılmaz, mutlaka başka birşeye dönüşür. Bendede incediş törpü uyarlaması var. Borda kontralarının milimetrik tesviyesinde kullanıyorum. ;)

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #93 : Mart 20, 2014, 06:05:43 ÖS »
İskele borda kontraları monte edildi, kontraların eklemeleri önceden yapıldı, açınım ölçülerinden 25mm kadar geniş kesilerek (tesfiye payı) borda tekparça halinde küpeşte ve taban kemerelerine yapıştırılıp 10cm de bir galvanize vida çakıldı.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #94 : Mart 23, 2014, 04:02:10 ÖS »
Kontra eklemeleri yapıldı dedik ama nasıl yapıldığını izah etmedik. 8mm lik kontraya, 85mm genişlikte 120 kum tank zımparayla açı verip, tutkalladıktan sonra tatlısıkı bir baskı uyguluyor, kürlenmeye bırakıyor vede tesfiye ediyoruz. Kürlenme süresi 22c sıcaklık %65 nem için yaklaşık 4saat.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #95 : Mart 27, 2014, 03:25:10 ÖS »
Sancak borda ve taban kontraları kaplandı, küpeşte kenar tesfiyesi için tekneyi yan çevirerek hafifçe tabanının üstüne oturtuyorum, tekne taban radüsü sebebiyle hacıyatmaz gibi öne arkaya birkaç sallanıp ortada duruyor, emin olmak için tekrar deniyorum, herseferinde tekne ortada duruyor. Daha karadayken teknedeki bu denge itiyadı beni şaşırtıyor. Dory formunun 200 yıldan fazladır yaşamasının nedenini, bunu gördükten sonra daha iyi anlıyor ve yaratıcılarının hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #96 : Mart 27, 2014, 03:27:16 ÖS »
Benim yaptığım Dory’ninde bunları yapabileceğini anlamam keyfimi artırıyor, hayalimdeki rotayı körfezin içindeki adalalardan daha geniş bir ufka, ta Marmaris’ e Datça’ya kadar uzatıp, içinden deniz geçen bir türkü tuttuyorum. ‘’Aaaaman bre deeryalar….’’

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #97 : Mart 27, 2014, 03:39:32 ÖS »
kaptan koltugunu koymusunuz Erol bey :)..fazlada zorlamayın bedeninizi..elyaf saracaksınız değilmi?

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #98 : Mart 27, 2014, 06:29:00 ÖS »
Erol Abi Merhaba;

Güzelim Dory nin yanına koltuk değneği hiç yakışmamış, benden söylemesi. En kısa zamanda koltuk değneğinin sadece hatıra olarak kalması dileğiyle.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #99 : Mart 27, 2014, 06:38:51 ÖS »
kaptan koltugunu koymusunuz Erol bey :)..fazlada zorlamayın bedeninizi..elyaf saracaksınız değilmi?
Şuan koltuğun önünde bir çilingir sofrası oluştu ufaktan kerahat vakti... :) Elyaf konusunda çekimserim, sanırım evyapımı eski usul, bezirli, neftli, çuhalı bir çözüme gideceğim.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #100 : Mart 27, 2014, 06:42:48 ÖS »
Erol Abi Merhaba;

Güzelim Dory nin yanına koltuk değneği hiç yakışmamış, benden söylemesi. En kısa zamanda koltuk değneğinin sadece hatıra olarak kalması dileğiyle.
Ozan kardeşim, değneğin beni bırakmasına daha 6 hafta var, sıkıntım büyük beni çok yavaşlatıyor. Temenniniz için teşekkür ederim.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #101 : Mart 27, 2014, 06:44:45 ÖS »
Salma, dümen palası, salma gömleği, kürekler vb. parçaların markalanmasına başlıyorum. Markalama işleminin, don gömlek vb. markalarıyla alakası olmayıp, ölçüleri bilinen bir şeklin bir malzeme üzerine cetvel, pergel, gönye gibi edevatla çizilmesi işi olduğunun altını çizelim. Teknenin hikayesini forumda yazmaya başladığımdan beri, dikkatimi çeken ve üzüldüğüm bir konu var. Pekçok kişi özellikle gençler, temel geometrik kavramlardan oluşan bir tekne projesinin parçalarını, kesilecek malzeme üzerine aktarılmasının çaresini bulmak için kıvranıyor adeta. Benim kuşağımın lise geometri bilgileriyle yapılabilecek bir iş neden bu kadar sorun oluyor anlaşılır gibi değil. Günümüz okulları gençlere ne öğretiyor? Cebir’in trigonometri’nin uzay geometri’ nin bırakın içeriğini adını bile duymamış bir nesil var bugün. Matematik ve analitik düşünce bir yaşam biçimidir. Matematik kavramı hayatın bizatihi içinde vardır, ve sonsuza kadar var olacaktır. Günümüz makinalarının 0 ve 1 sayıları dışındada sayılar vardır ve insanlar bunu bilmek, yaşamak zorundadır. Yurdum gençliğinin matematikle barışmasını ümit ederek, çalışmaya devam ediyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #102 : Mart 27, 2014, 08:36:42 ÖS »
Şuan koltuğun önünde bir çilingir sofrası oluştu ufaktan kerahat vakti... :) Elyaf konusunda çekimserim, sanırım evyapımı eski usul, bezirli, neftli, çuhalı bir çözüme gideceğim.

Nazdrovya :) ..Bence 2 kat 300 gr lık elyafla sarın,daha su gecirmez ve mukavim olur..iç postaların kontraplakla birleştiği yerede elyaf bant atarsanız, zaman içinde su girmesini,esnemeler sonucunda kontraplaktan ayrılmasını önler...

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #103 : Mart 28, 2014, 12:52:35 ÖÖ »
Üstad tavsiyeni dikkate alacağım, öncelikle kör topal imalatı bitireyim. ;)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #104 : Mart 28, 2014, 09:01:42 ÖÖ »
Abi kaplanmis hali cok guzel olmus ya :) Ayrica kontraplaklarininda desenleri,kalitesi buradan cok iyi gorunuyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!