Gönderen Konu: Bize ve Üyelerimize Sorun  (Okunma sayısı 80885 defa)

qrsad

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Sefa kürşat karaca
  • Bulunduğu İl: Kütahya
  • Doğum Yılı: 1987
Ynt: Bize ve Üyelerimize Sorun
« Yanıtla #75 : Mayıs 14, 2020, 01:12:24 ÖÖ »

Öncelikle S.A yeni katıltım bu kafadaki insanlar için müthiş bi kaynak satın alınamayan tecrübeyi insanların birbirine destek olarak paylaşması harika İYİKİ VARSINIZ.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #76 : Mayıs 14, 2020, 09:37:59 ÖS »
hoşgeliniz

semi

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: berk erün
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1992
« Yanıtla #77 : Temmuz 28, 2020, 03:02:01 ÖS »
MERHABALAR HOŞBULDUK

hsn

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: hasan altun
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #78 : Kasım 28, 2020, 02:35:31 ÖS »
arkadaşlar selamlar. bende basit bir balıkçı teknesiyle tekne yapma ateşiyle yanıp tutuşuyorum :)

sitede okuduklarımdan sonra taymen360 modeli hem daha önce yapılmış olması hem de ihtiyaçlarımı karşılıyor olması açısından içime sinen bir proje. lakin yaptığım tüm aramalarda bir türlü projenin okunabilir planlarına ulaşamadım. sitede farklı ölçeklendirme çalışmaları yapmış arkadaşın verdiği planların ise hatalı olduğunu sanıyorum. zira yapmaya çalıştığım ölçek modelde ölçülere göre yaptığım kesimde sorunlar çıkıyor. alt ve yan parçalarda 25 cm lik çizgilerin kare olduğunu varsayıyorum. zira yükseklik ölçülerine hiç bir yerde ulaşamadım. belki de temel hata budur. bilemiyorum. yardımlarınızı rica ediyorum

örnek yan parçadaki sağdan son kısımda dikkat ederseniz baş kısmın bitiş ölçüleri yukarıdan aşağıya 21.5 cm. bir önceki istasyonda ise yukarıdan aşağıya 17.9 cm, aşağıdan yukarıya 32.8cm noktaları verilmiş. bu durumda parçanın yüksekliği 50cm i geçiyor. yine bir önceki istasyonda ise aşağıdan yukarıya 24.1 cm ölçüsü verilmiş. bu şekilde yaptığım modellemede istenilen şekil ortaya çıkmıyor. lütfen yardım edin  :crying :crying :crying

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #79 : Kasım 29, 2020, 05:17:20 ÖS »
arkadaşlar selamlar. bende basit bir balıkçı teknesiyle tekne yapma ateşiyle yanıp tutuşuyorum :)

sitede okuduklarımdan sonra taymen360 modeli hem daha önce yapılmış olması hem de ihtiyaçlarımı karşılıyor olması açısından içime sinen bir proje. lakin yaptığım tüm aramalarda bir türlü projenin okunabilir planlarına ulaşamadım. sitede farklı ölçeklendirme çalışmaları yapmış arkadaşın verdiği planların ise hatalı olduğunu sanıyorum. zira yapmaya çalıştığım ölçek modelde ölçülere göre yaptığım kesimde sorunlar çıkıyor. alt ve yan parçalarda 25 cm lik çizgilerin kare olduğunu varsayıyorum. zira yükseklik ölçülerine hiç bir yerde ulaşamadım. belki de temel hata budur. bilemiyorum. yardımlarınızı rica ediyorum

örnek yan parçadaki sağdan son kısımda dikkat ederseniz baş kısmın bitiş ölçüleri yukarıdan aşağıya 21.5 cm. bir önceki istasyonda ise yukarıdan aşağıya 17.9 cm, aşağıdan yukarıya 32.8cm noktaları verilmiş. bu durumda parçanın yüksekliği 50cm i geçiyor. yine bir önceki istasyonda ise aşağıdan yukarıya 24.1 cm ölçüsü verilmiş. bu şekilde yaptığım modellemede istenilen şekil ortaya çıkmıyor. lütfen yardım edin  :crying :crying :crying

Bende inceleyeceğim planı ancak sizde bir detaylı bakın. Belki planların başka sayfasında başka bir bölümde yükseklik ayrı yerde verilmiştir. Mesela benim yaptığım sztrandek te öyleydi. Bazı sayfaların bilgisi başka sayfalardaki şemalarda tamamlanıyordu. Taymen'de de böyle bir durum olabilir. Ben bakıp inceledikten sonra yine yazarım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

hsn

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: hasan altun
  • Bulunduğu İl: mersin
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #80 : Kasım 30, 2020, 12:14:20 ÖÖ »

Bende inceleyeceğim planı ancak sizde bir detaylı bakın. Belki planların başka sayfasında başka bir bölümde yükseklik ayrı yerde verilmiştir. Mesela benim yaptığım sztrandek te öyleydi. Bazı sayfaların bilgisi başka sayfalardaki şemalarda tamamlanıyordu. Taymen'de de böyle bir durum olabilir. Ben bakıp inceledikten sonra yine yazarım.

sabırsızlıkla bekliyorum. zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler

Ersoy Gazioğlu

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ersoy Gazioğlu
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1986
« Yanıtla #81 : Ocak 01, 2021, 09:46:17 ÖÖ »
Herkese merhaba
resimde gördüğünüz sandal beşiği yapmak istiyorum ama planını bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Gokhant

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: GÖKHAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #82 : Mart 02, 2021, 01:45:17 ÖS »
İyi günler öncelikle böyle bir platform kurduğunuz için teşekkür ediyorum...

Arkadaşlarımla beraber kendi tasarladığımız 8m boyunda bir tekne yapmaya karar verdik lakin ben 3D olarak konsept tasarım yapmama rağmen teknenin teknik planlarının oluşması başka bir konu  bu konuda benim bütçemi yormayacak bizim tasarladığımız teknenin teknik çizim ve hesaplamalarının yapılması için sizin yada sizlerin bu konuda desteğini alabilir miyim?
Not: Tekne Alüminyum olacak.

Mazlum210521

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mazlum Bacaksiz
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1994
« Yanıtla #83 : Aralık 26, 2021, 08:29:03 ÖS »
Merhabalar denizrehberim ailesi sizler arasında yeni bir kişi olarak herşey den önce burda olan birbirinize karşı dayanışma ve saygı çerçevesinde hayran kalldim. Ailem için boyu 10 metre eni 6 metre olucak şekilde.bir katamaran yapmayı planlıyorum ama hiç bir bilgim olmadığı için hiç bir zaman cesaret edemedim . Ama sizinle tanısı.bilgi tasarımlarınızı araştırdığımda cesaret gelip niyet edip baslamal istiyorum ..lütfen sizden ricam.katamaran hakkında bilgi plan proje teknik ile.ilgili bir bilgi sahibi olan bir kardeşimize ulasabilirmiyim

Volkan Oksuz

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Volkan Oksuz
  • Doğum Yılı: 1974
« Yanıtla #84 : Aralık 28, 2021, 02:00:36 ÖS »
Merhaba Kavalier k800 tekne yapıyorum

Yelken Planı ve Direk profil çeşitleri ektedir. Hangi profili sipariş etmeliyim konusunda yardım rica ederim. Profil çeşitleri de ektedir.

Saygılarımla

Volkan Oksuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #85 : Aralık 28, 2021, 02:21:10 ÖS »
Merhaba Kavalier k800 tekne yapıyorum

Yelken Planı ve Direk profil çeşitleri ektedir. Hangi profili sipariş etmeliyim konusunda yardım rica ederim. Profil çeşitleri de ektedir.

Saygılarımla
SAIL PLAN:
Spar: mast section - 130802.5 mm, top 100802.5 mm, aluminum
boom - pipe 1202 mm, aluminum alloy;
bowsprit - pipe 802 mm, aluminum alloy;
spreaders - pipe 283, aluminum alloy;
Standing rigging: lower shrouds - cable 119, d=5;
intermediate shrouds - cable 119, d=4;
upper shrouds - cable 119, d=4;
forestay - cable 119, d=5;
afterstay - cable 119, d=4;
runners - cable 119, d=4;

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #86 : Aralık 28, 2021, 07:55:32 ÖS »
Forum'un sahibi Volkan gitti, foru Öksüz kaldı galiba....  :sad11

Ya da meşgul diyelim... ve de herkesi aldı bir karamsarlık. Bu günlerde böyle tekne yapmak.... Bravo vall...

Eski tüfeklerden ses yok, daha tecrübelilerden ses yok, ben iki satır yazayım bari...

İzmir'de mesela, Otomat Alüminyum var, çeşitli profiller yanında tekneye özel profiller de satıyor. Normal profiller 6 metre iken, tekne profilleri 8 metreye kadar çıkabiliyor. İstanbul'da da benzerleri mutlaka vardır.

Profil kesitleri ana direk için genelde elips ya da yuvarlak ve de kanallı oluyor, bumba daha kare gibi, ve diğerleri de kullanım amacına göre.

Otomat'ın sattığı profil kesitlerinden örnek ler eklemeye çalışacağım. Kesit en boy ölçüsü ve bazılarında et kalınlığı var. Onlardan uygun olanı seçmek gerekiyor.

Kolay gelsin

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
« Yanıtla #87 : Aralık 28, 2021, 08:26:53 ÖS »
Kendinden kanallı ve dikdörtgen raylı, yani ana yelken üzerinde kesiti dikdörtgen arabaları olacak bir dire öneririm. Bazı direk profilleri orsa yakasındaki uçkurun doğrudan içine gireceği yuvarlak profillerdir. Yarış teknelerinde çok kullanılırsa da bu tür arabasız ana yelkenleri basmak birden daha çok personeli gerektirir. Her ne kadar bu raylara uygun arabalar varsa da klask dikdörtgen profilli kesitler, basma açısından daha sorunsuzdur.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #88 : Ocak 01, 2022, 09:42:12 ÖS »
Forum'un sahibi Volkan gitti, foru Öksüz kaldı galiba....  :sad11

Ya da meşgul diyelim... ve de herkesi aldı bir karamsarlık. Bu günlerde böyle tekne yapmak.... Bravo vall...

Eski tüfeklerden ses yok, daha tecrübelilerden ses yok, ben iki satır yazayım bari...

İzmir'de mesela, Otomat Alüminyum var, çeşitli profiller yanında tekneye özel profiller de satıyor. Normal profiller 6 metre iken, tekne profilleri 8 metreye kadar çıkabiliyor. İstanbul'da da benzerleri mutlaka vardır.

Profil kesitleri ana direk için genelde elips ya da yuvarlak ve de kanallı oluyor, bumba daha kare gibi, ve diğerleri de kullanım amacına göre.

Otomat'ın sattığı profil kesitlerinden örnek ler eklemeye çalışacağım. Kesit en boy ölçüsü ve bazılarında et kalınlığı var. Onlardan uygun olanı seçmek gerekiyor.

Kolay gelsin

Ben buralardayım abi bir yere gitmedim henüz <> Biraz iş yoğunluğumdan dolayı cevap yazamıyorum sadece. Bir süre daha cevaplara yetişemeyeceğim sonrasında tam gaz devam. Ama forumun işleyişi için takibimi devam ettiriyorum :okey
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Volkan Oksuz

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #89 : Ocak 05, 2022, 10:26:38 ÖÖ »
Kendinden kanallı ve dikdörtgen raylı, yani ana yelken üzerinde kesiti dikdörtgen arabaları olacak bir dire öneririm. Bazı direk profilleri orsa yakasındaki uçkurun doğrudan içine gireceği yuvarlak profillerdir. Yarış teknelerinde çok kullanılırsa da bu tür arabasız ana yelkenleri basmak birden daha çok personeli gerektirir. Her ne kadar bu raylara uygun arabalar varsa da klask dikdörtgen profilli kesitler, basma açısından daha sorunsuzdur.
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Planda 130x80 direk isteniyor ama bu ölçülerde direk yok. otomat alüminyumda  150,5 x 152 direk var katalokta mesela bunu kullanmam uygun olurmu yada hangisi daha doğru olur sorusuna cevap arıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.