Gönderen Konu: Teknenin cam çerçeve sistemi?  (Okunma sayısı 5736 defa)

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
Teknenin cam çerçeve sistemi?
« : Ağustos 11, 2015, 12:01:27 ÖÖ »

Merhabalar. Teknenin camlarını, çerçeve sistemi nasıl yapabiliriz ? Resimde görüldüğü gibi 9mm plywooddan cockpite  yerleşecek. Camı,cerceveyi  nasıl güvenli ve sağlıklı bir sekilde inşa edebiliriz.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Teknenin cam çerçeve sistemi?
« Yanıtla #1 : Ağustos 11, 2015, 09:10:26 ÖÖ »
Abi 6-8 mm arasi pleksiglass kullanip kenarlarina ya ahsaptan yada aluminyumdan kusak donebilirsin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #2 : Ağustos 11, 2015, 02:26:36 ÖS »
bendeki filikaya alüminyum çerçeve koymuş Norveçliler...konuya girersen resimleride var..alüminyum çerçeve buna pleksiyi sika veya silikonla yapıştır,pleksiyede çerçeve kalınlığında kauçuk kesmişler sızdırmazlık contası vazifesi görüyor,onuda silikonla gövdeye yapıştırmışlar en son olarak 4 lük cıvatalarla çerçeve gövdeye baglanmıs...alüminyum çerçeve yekpare değil,alt ortadan kesilmiş sanırım kasma yapmasın diye..tahta,şaç,alü çerçeveyi istediğin malzemeden yapabilirsin..ama arada conta vazifesi görecek gövde ve pleksi arasındaki kauçuğu koymayı ihmal etme..

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #3 : Ağustos 11, 2015, 04:51:16 ÖS »
Niye hep plexi kullanılıyor abi. Bunlar zamanla güneşten  bozulan malzemeler halbuki. 9 mm cam kullanıp 2 taraftan tahta çerçeve yapsam diyordum ?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Ağustos 11, 2015, 11:10:32 ÖS »
Niye hep plexi kullanılıyor abi. Bunlar zamanla güneşten  bozulan malzemeler halbuki. 9 mm cam kullanıp 2 taraftan tahta çerçeve yapsam diyordum ?

Cam kullananlar gordum,ama gordugum kadariyla alanlarin cok buyuk abi.Bir dalgada,veya sarsintida birisinin dengesini kaybedip o cama dustugunu dusunsen ? Yada yanlislikla basildigini ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2015, 02:38:39 ÖÖ »
60x50 cm gibi birşey olması lazım.Evlerde kullanılan çift camların genellikle 6 mm olduğunu göz önünde bulundurursak teknedeki  9-10 mm camı kırmanın çok da kolay olacağını sanmıyorum. İç taraftan da kırılmaz renksiz cam filmi çekilirse riskin çok çok azalacağını düşünüyorum. Bu arada yakıt deposunun bulunduğu yere bi kapak tasarlamam lazım.. İçerden oluklu,kapandığında zeminle sıfır olmalı. Biraz araştırma yaptım 1-2 video gördüm ama oluk yapmadılar.Kapağın kenarında biriken suların mutlaka tahliye edilmesi gerekiyor.Kapaklar ile ilgili bir materyalınız varsa paylaşabilir misiniz ?Temiz su deposu için el yapımı bir bölme ayarlıyoruz. epoksi-elyaf ve epoksi boya ile boyanarak su deposu olayını da çözmeyi ümit ediyoruz.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2015, 02:14:26 ÖS »
60x50 cm gibi birşey olması lazım.Evlerde kullanılan çift camların genellikle 6 mm olduğunu göz önünde bulundurursak teknedeki  9-10 mm camı kırmanın çok da kolay olacağını sanmıyorum. İç taraftan da kırılmaz renksiz cam filmi çekilirse riskin çok çok azalacağını düşünüyorum. Bu arada yakıt deposunun bulunduğu yere bi kapak tasarlamam lazım.. İçerden oluklu,kapandığında zeminle sıfır olmalı. Biraz araştırma yaptım 1-2 video gördüm ama oluk yapmadılar.Kapağın kenarında biriken suların mutlaka tahliye edilmesi gerekiyor.Kapaklar ile ilgili bir materyalınız varsa paylaşabilir misiniz ?Temiz su deposu için el yapımı bir bölme ayarlıyoruz. epoksi-elyaf ve epoksi boya ile boyanarak su deposu olayını da çözmeyi ümit ediyoruz.

Hazır su ve yakıt dolum kapakları var,tam aradıgın gibi..en geniş çaplısından 5 cm sanırım alırsan olur..
http://www.marintekstore.com/?cmp=1&catId=18&gId=751

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 12, 2015, 02:17:44 ÖS »

Cam kullananlar gordum,ama gordugum kadariyla alanlarin cok buyuk abi.Bir dalgada,veya sarsintida birisinin dengesini kaybedip o cama dustugunu dusunsen ? Yada yanlislikla basildigini ?
aslında poli karbon denilen pleksinin bir türü var daha sağlam dayanıklı..biraz daha pahalı irde sadece şeffaf ve beyaz olarak bulunuyor (koyu renk üretilmiyor)

sertac271

• Çırak Rehber
« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2015, 02:34:07 ÖS »
Abi onun krom olanını aldık zaten. Benim dediğim ulaşabileceğimiz  zemindeki büyük kapak.