Gönderen Konu: Metal şasi ve ahşap  (Okunma sayısı 5078 defa)

Bozefe

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Fatih sekerci
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1986
Metal şasi ve ahşap
« : Nisan 09, 2016, 05:16:33 ÖS »

Merhaba arkadaşlar uzun süredir tekne planları konusunda araştırma ve karar aşamasındayım , delftship pro. Sürümü satın alarak kendi tekne tasarımımın sahibi oldum (yardım alarak ) fakat proje ve tekne konusunda karar verdikten sonra teknenin postlarını ve malzeme seçeneklerini değerlendirdim ve kafamda şu şekil belirmeye başladı ...
1) tekne planlarını birebir ozolit çıktı aldım ve bunları 30x30x2 mm paslanmaz profilden yapıyorum , şu anda 1 tane posta bitti sırada 18 tane daha var
2) bütün iskelet omurga sistemini metal olarak inşa edip , kaplama kısmını kontra plak ile yaparak üstüne elyaf+ epoksi ile bütünleşik bir yapı yapmayı düşünüyorum fakat bir kaç sorum var ...

Sorularım
1) kontoraplak metale vida olmadan işkence ile yapışırmı?
2) epoksi ile profilleri boyarsam ekstradan pas koruması saglarmi ? Boyarsam kontoraplak yapışma etkisi nasıl olur iyi/kötü yönde ?
3 ) izmirde bu postalar bitince omurga üzerine postaları sıralama konusunda işinde tecrübeli bir arkadaş varmi varsa bana özelden ulaşabilirimi ? Cevaplarınız için teşekkür ederim hayırlı günler

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Metal şasi ve ahşap
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2016, 05:33:03 ÖS »
Boyu,eni,tonajı ne teknenin?
kutu profilden olmaz posta ve omurga (pas kolay yürür,müdahale edemezsin),içi dolu lama tarzı metal kullanman lazım..
epoksi ile ahşap ve metali yapıştırabilirsin ama sağlama almak için gerekli yerlere vida degil,civata somun kullan..
metal iskeletlerde (postalarda) posta üstlerine ahşap yapıştırıp,k.plakla öyle lamine lamine ediyorlar..

Bozefe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2016, 05:36:48 ÖS »
11.78 boy , 3.79 en
Kutu profil olarak birinci posta bitti yol yakinken lama ya dönelim servet bey teşekkür ederim , aynı mukavemet için kaça kaç ölçülerde lama gerekli ?

Bozefe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2016, 05:38:39 ÖS »
Delftship 4 ton gibi bir bitiş veriyor fakat bu kadar değişiklik ile mesela profil olarak postalar ağaç 'a göre hafif olacaktı fakat şimdi içi dolu kare malzeme alırsam nasıl bir ağırlık olur bilmiyorum

Bozefe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2016, 05:42:48 ÖS »
Aslında Delftship ile bu çizimi Autocad formatına dxf dosyası olarak aktardım ve plan ilk aşamada 316 paslanmaz çelik ile plasma kesimdi fakat , delftship dxf olarak verdiği dosyalar üzerinde oynama pek mümkün olmuyor uğraştırıyor diye ozolit çıktı alıp , profilden yapmaya karar verdim. Benim merak ettiğim bir diğer konu Servet bey, kare profil açık alan olmasa bile tam kaynaklı olduğunda içeriden yinede paslanma yapıyormu ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2016, 06:09:25 ÖS »
11.78 boy , 3.79 en
Kutu profil olarak birinci posta bitti yol yakinken lama ya dönelim servet bey teşekkür ederim , aynı mukavemet için kaça kaç ölçülerde lama gerekli ?

teknen bayagı büyükmüş..8 mm asagı kullanmamanı öneriririm..enide 8cm'den asagı olmasın,çünkü aralarada yuva açıp kayıt gecmen lazım..madem metalle başladın,kaplamayıda saç yap..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #6 : Nisan 09, 2016, 06:11:40 ÖS »
Ya şimdi bu başlığı görünce eskilerden bir mesel aklıma geldi. Fatih kardeşim sen üstüne alınmayasın ama içinden demek istediğim dersi de çıkarasın. Sürrçü lisan olursa affola  ::)

Zalim bir Melik zamanında kendine muhterem bir şıh efendi; bu namı bela Meliki fena sinirlendirirmiş. Bir gün çağırmış bu efendiyi sorgulayacak verdiği cevaba göre de köşeye sıkıştıracak

- gel bakalım efendi; söyle bana helâda yemek yemek olur mu?

Efendi ezilmiş, büzülmüş, hık demiş, mık demiş Melik'in niyetini de anlamış. Şimdi "olmaz" dese "hadi göster kitaptaki yerini" diyecek; "olur" dese o da örfe aykırı…

Bükmüş boynunu;

- İsterseniz olmaya olur da Melik hazretleri ama görenler başka bişey yiyorsunuz zanneder demiş.  ;)

Şartları zorlamayı ben de severim. Ama ben olsaydım sırf farklı bişey yapabilmek adına harcayacağım onca emeği ve parayı da riske atmaz, her yönden gelecek dalgalarla bilmem kaçlı salto atacak karkas yapıyı böyle güvensiz yapmayı denemezdim…  :-\

Yinede takdir senin. Kolay gelsin. :)
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Bozefe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 09, 2016, 06:41:48 ÖS »
Servet bey  ve  Mehmet bey daha doğrusu üstadlar diyerek saygımın sonsuz olduğunu bilmenizi isterim.  İkinizinde yazdıkları benim için çok değerli öğretici fakat ben kendimi izah edemedim :) sorun bende, verilen ince mesajı da çok iyi anladım Mehmet abi.  Şimdi metal karkas yapmamın sebebi ağaca göre daha mukavim olması , kontraplak kaplamamın sebebi ise daha önce içinde bulunduğum teknelerin saç metal olanlarda dalgaların vurdugunda 5mm saç üzerinde çıkardığı seslerin çok gelmesi ve ısı yalıtım maliyetinin dahada artması... Ağaç yaparsam 12mm borda , karinaya 20 mm düşünüyorum ağaçın kendi içinde ısı yalıtım özelliğinin olması ve metale göre suda paslanma ve bakım masraflarının daha az olması ( epoksi kaplandığında)  ben bunun düşünürken daha doğrusu malzeme seçerken bir araba yapar gibi önce şasi üzerinde durdum omurga ne kadar sağlam ve rijit olursa teknenin dalgada durşunun daha sağlam olacağını düşündüm. bu benim düşüncem yanlışlarım illaki vardır farklı görüşlerde olacaktır zaten bu forumu bu samimi özelliğinden dolayı daha çok seviyorum çünkü duymak istediklerimi değil duymaktan korktuğum şeyleri de gayet samimi olarak söylemeniz benim için çok önemli... gelelim son karara artık iş yerleri kapandığı için pazartesi 10 cm boyunda 5mm veya 8 mm et kalınlığında lama boy fiyatı öğreneceğim. ona göre son bir karar vereceğim henüz bir posta yaptım zararın neresinden dönersem kardır... tekne görsellerini ve planlarını dxf formatında sizlerede akşam evdeki bilgisayarımdan paylaşacağım diğer arkdaşlarımıza da faydalı olması dileğiyle çok teşekkürler

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 09, 2016, 07:00:50 ÖS »
Postayı ''T'' lama kullanırsan ,yapmak istediğin agaç kaplama içinde iyi bir yüzey elde etmiş olursun..postalara stringer boşluklarıda açman lazım (enine kayıt için)...milli eğitim bakanlıgının yat insa kitapcıkları var (megep)
netten bul onu,aç oku,metal üstüne,ağaç kaplama usulünüde anlatıyordu..iyice araştırıp,kafanda ne ve nasıl yapacagını şekillendirmeden başlama..bu işte kervan yolda düzülmüyor :)..paran ve emegin zayi olmasın..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 09, 2016, 07:15:03 ÖS »

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #10 : Nisan 09, 2016, 09:29:08 ÖS »
Paslanmaz çelik özellikle tuzlu suda paslanmaz değildir. Paslanmaz çelik yerine normal çelik üstü epoksi daha verimli olabilir. Metal omuga üzerine ahşap giydirdiğinizde vida veya civata kullanmak zorunda kalacaksınız ve bu malzemeler metalde delik gerektirdiğinden epoksiyi de delecek ve su metale ulaşacak. Özelllikle paslanmaz çelik paslanmamak için oksijene ihtiyaç duyar ve hava ile temas etmelidir. Su içinde ise oksijen çok yüksek değildir ve paslanmaz paslanmaya başlar. Üzerini epoksi ile kaplarsanız hava ile temasını kesersiniz ve herhangi bir şekilde su ile temas ederse paslanır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Bozefe

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Nisan 11, 2016, 01:22:05 ÖS »
Teşekkür ederim servet abi ben meb kaynaklarını 1 senedir okuyorum ama ne oldu dersen o tekniklere ğek aşina olamadım .. sizleri dinleyip dolu lama 50x6 lama aldırdım bugün lama ile başlıyorum tekrardan , postalar lamalardan çıkacak , stringer içinde L yada T düşünüyorum yapışma yüzeyi daha geniş olması açısından. Delik içinde Sayın Celenoglu'nun bahsettiği şekilde epoksi işlemini alıştırma yaptıktan sonra yapıp herhangi bir delikte epoksi temas etmeyen yüzey bırakmadan bitireceğim. inşallah girdik bi yola bakalım hayırlısı ile olur diye düşünüyorum , hepinize teşekkür ederim

CAMtanju

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: TANJU
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1965
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2016, 04:23:06 ÖS »
Merhaba....

Üç boyutlu çizim programında çizim yapıyorum.
Konu ile ilgili 12 metre uzunluğunda çizdiğim bir yelkenli
Her parcanın planınıda alabiliyorum.
İsteyen arkadaşlara yardımcı olurum
Not: Programdan çizilen her parçanın planları alınabiliyor. CNC tezgah
içinde işleme koordinatlarını veriyor.

Tanju Çam Cep :    0 535 949 56 44