Gönderen Konu: Tahmini epoksi sarfiyatı hakkında yardım...  (Okunma sayısı 16258 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Tahmini epoksi sarfiyatı hakkında yardım...
« : Temmuz 30, 2017, 10:01:30 ÖS »

Arkadaşlar selam,

Yakın zamanda kendi teknemi inşaa etmeye başlamak istiyorum. Zira 4 - 5 yıldan beri hatunla hayalimiz, Çeşitli sebeplerden kendi tasarımımız üzerinde çalışma kararı aldık. Bunun üzerine en az 3 yıldır ciddi mesai harcayıp tekne yapımı ve tasarımı hakkına araştırma geliştirme birşeyler yaptım.  Yüzer rüzgarda akar tekne yapmakda artık çok sıkıntı görmüyorum. Tabi basite indirgemiş gibi olmayım. elimdeki tasarımın kökü en az 2 yıllık. iki yıldır bir mesai işe harcadıysam yarım mesai de tasarıma harcamışımdır :) gelişe gelişe son evrelerine geldi.
genel olarak bir çok şey tamam lakin...

Lakin şu epoksi sarfiyatına aklım tam ermiyor. Kompozit bilgim ve tecrübem de olmasına karşın...

Şimdi benim tasarımım üzerinden kaba hesaplarıma göre 150 - 160 kg epoksi gider görünüyor. garanti olsun diye hadi 200 diyelim.
İnternetteki benzer boyutlardaki tasarımları inceliyorum. ortalama 300kg yazmış adamlar. Bu planları yapanlar biz 300 yazalım sonra başımıza ekşimesinler, 150 yazdın 200 gitti deyip ağlamasınlar diye mi böyle yapıyor? yoksa benim hesap kitapta mı yanlışlık var :D

Genelde fiber 300gr ise, 300gr epoksi gider, hadi kötü yaptın 450 gr gittiğini hesaplıyorum.
Üstüne, kontraplakları yapıştırırken ve fillet'leri yaparken harcayacağım hacmi de 3d ortamda çizip hesaplayıp sonuç çıkartıyorum.
az fark da sayılmaz. olsun canım nolcak denicek :D

Ya ben hesabı eksik yapıyorum ya da bu adamlar coşmuşlar. Tabi benim hesabım, ahşabın hiç epoksi emmediği yönünde çıkıyor. Ahşap dışında kalan epoksinin %10'u kadarını emer mi? bir sürü uygulama yaptım ( deniz dışı ) ama hiç bu hesapların çetelesini tutmak derdi yoktu.
Fiberden 10cm'den 20 metreye kadar modeller çalışmışlığım var :) ama yapısal formlar yok hiç. içine dayadık demir profili. Polyester de ucuz olduğundan yapısal durum olmadığından elyafı da tartmadık. yani onca deneyime rağmen hiç pratik hesap yok elimde :/

Daha önce yapıştırma amaçlı epoksiye dolgu hiç yapmadım. polyestere de yapmadım.
Şimdi diyelim ki 1LT epoksi karışım hazırladık. buna ne kadar dolgu malzemesi koyabiliyoruz? hacmini ne kadar arttırıyor?
Mesela 1lt epoksinin hacmini 2 lt ye çıkarıyor mu? yoksa olsa olsa 1.3 - 1.5 mi yapıyor

Bütün önemli kesimleri CNC de yapacağım. Böylece kontraplakları fit ölçüde kesmem mümkün olacak. dolayısı ile istersem 0.5 - 1mm hata payıyla oturacak şekilde yapabilirim gibi. Bu durumda plakaları yapıştırmak için sıfır sıfıra ayarlayıp mümkün olduğunca az miktarda epoksi harcamak mı mantıklı? Yoksa hafif aralıklı bırakıp depe depe dolgulu epoksiyi basmak mı? Toplam epoksi sarfiyatını etkileyecek bir unsur. Teknenin büyük olduğunu düşünürsek çok dikiş var.

Çok araştıramadım ama, BB kalite  12mm marin huş kontraplak için 160 TL kdv dahil fiyat aldım. riga markaymış sanırım. Var mı önerebileceğiniz en az BB, mümkünse AA veya AB kalite olan satıcı fiyat vs?

"Kendi tasarımım" demesi kolay, işin içinden çıkması işkence :). atıldığıma pişman değilim, ama keyif almayana işkence resmen. Umarım tekne mimarları mühendisleri işlerini seviyordur :D

Hadi bakalım. Pamuk eller nöronlara :D

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Tahmini epoksi sarfiyatı hakkında yardım...
« Yanıtla #1 : Temmuz 30, 2017, 10:56:02 ÖS »
  M2 ye 400 gr epoksi hesaplanır, 1 kg epoksi karışımı hazırlarsan 20 dk dondurursun yetiştiremezsin, azar azar hazırlayacaksın, epoksiye katkı koyacaksan bunun ölçüsü yok istediğin kıvama gelene kadar ilave edeceksin.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Temmuz 30, 2017, 11:31:02 ÖS »
Ben birşeyler yazıcam detaylıca önce bu soru bombardımanını bir kafamda netleştireyim öyle  :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #3 : Temmuz 30, 2017, 11:41:28 ÖS »
teknenin eni,boyu ne?
kaç kat,kaç gramlık elyaf kullanacaksın?
keçe yada,fitil elyaf kullanacakmısın? (bunların epoksi hatta macun sarfiyatı örgü elyafa göre fazladır)
''agır''yapıştırmalarda (posta vb)bence epoksiye microfiber toz katıp kalınlaştırma yapıp kullanacagına,
megesin pu 114 macunu var,onu tavsiye ederim..saglam ve esnek bir macun..
agaç bir miktar recine emiyor ama çok fazla degil..yapıştırmalarda da çok fazla bir reçine sarfiyatın olmaz,elyaf işi en çok reçine tüketiyor..200 kilo recine tekne enini,boyunu bilmiyorum ama fazla gibi geldi bana..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2017, 12:28:29 ÖÖ »
Tekne yelkenli katamaran.
Boy ~ 10m
en ~ 5m
yükseklik, katamaran olduğundan şaibeli :) her yeri aynı yükseklikte değil. en alçak yeri 1.8, en yüksek yeri 3m.

Teknenin boş kabuk ağırlığı kabaca 3000kg. ( tahmini cam elyaf ve benim hesaptan epoksilenmiş hali dahil )
Gerekli donanımlarla beraber içine yerleşilmemiş ancak seyahate hazır ağırlığı kabaca 4000kg oluyor.
amacımız 2 kişi, maksimum 4 kişi olduğundan istiap haddi 1500kg den fazla olmayacak şekilde düşündük. türkçesi tam yüklü ağırlığı 5500kg civarı olacak gibi.
Yaklaşık 130 plaka kontraplak gidiyor.
Keresteleri henüz tam hesaplayamadım.
Fiber kaplanacak alan yaklaşık 200m2 civarı :) Yada farklı bir ölçü birimiyle "ayvayı yedik" miktarda.
Tek kat 300gr/m2 örgü elyaf atmayı düşünüyorum. Ekonomik bulursam biaxial de olur.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #5 : Temmuz 31, 2017, 12:37:25 ÖÖ »
Eh gidebilir çift gövdeye o kadar epoksi..
Ama tek kat 300 gr elyaf yeterli olurmu?
Benzer bir planda kullanılan elyaf cinsi ve gr,kaç kat vb ulaşsan iyi olur..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2017, 12:44:33 ÖÖ »
teknenin eni,boyu ne?
kaç kat,kaç gramlık elyaf kullanacaksın?
keçe yada,fitil elyaf kullanacakmısın? (bunların epoksi hatta macun sarfiyatı örgü elyafa göre fazladır)
''agır''yapıştırmalarda (posta vb)bence epoksiye microfiber toz katıp kalınlaştırma yapıp kullanacagına,
megesin pu 114 macunu var,onu tavsiye ederim..saglam ve esnek bir macun..
agaç bir miktar recine emiyor ama çok fazla degil..yapıştırmalarda da çok fazla bir reçine sarfiyatın olmaz,elyaf işi en çok reçine tüketiyor..200 kilo recine tekne enini,boyunu bilmiyorum ama fazla gibi geldi bana..

Meges pu 114'ün sitesindeki açıklamalar güzel mantıklı. olur gibi. fiyatı da makulse epoksiye göre neden olmasın. Teşekkürler.

Keçe fitil kullanmak yok. Teknikte dayanıklılığa hiç bir katkısı olmuyor. Daha ziyade kalınlık yaratıyor. Birazcık daha ucuz olabilir. Ancak ekstra dayanıklılık veren axial elyaflar varken keçe kullanmak çok saçma.
Fitil'den kastınız da kesilerek atılan elyaf mı?
Onun dışında ana birleştirmelerde fiberglass iple dikme mantığında bağlamalar yapacağım. Eklemi etrafından saran fiber ipler muhtemelen ana iskeleti epey güçlü yapacaktır.  Ekteki resimde var. O çalışmayı yapan arkadaş ne kullanmış bilemedim. yerine göre uygun kalınlıkta fiberglass iple güçlendirip üzerinden reçineyi basınca bence ömürlük eklemler olur gibi. tabi resimdeki çalışmayı yapan arkadaş benim normalde yapmayacağım şekilde postaya delik açmış . deliksiz de dikilebilir sonuçta.

Valla onlarca plan proje inceledim. iki kat atın diyen de var. hiç atmasanız da olur diyen de var. eğitimli tecrübeli tasarımcıların bile kafası karışık bir çok konuda :)

Mantıken baktığınızda elyafla kontraplağın mekanik özellikleri farklı olduğundan Elyaf çok fiziki takviyede bulunmuyor zaten. Daha ziyade epoksinin daha kalın atılabilmesi için gibi oluyor. Çoğu kendi katamaranını kendi yapan da hep tek kat atıp geçiyor. Parçalanıp batan da görüp duymadım henüz. O kadar araştırdım kendi teknesini yaptı battı diye :) çok şükür bişey henüz yok.

Dayanıklılığın formülü o anlamda bana şöyle basit. Hesaplar ve örnek katamaranlarda adam karnı komple 9 mm kontraplak ile tamamlamış.
Sadece su altına gelen yere 12mm atmış. ben su altına 15mm atıp, su üstünde kalan yerlere 12mm atarım diye düşündüm. ağırlıkta çok önemli bir değişiklik yaratmıyor. güvenli olması benim için daha önemli. Zaten kontraplak dikişlerine ekstra elyaf şeridi geçeceğiz. Çoğu tasarımcı bunun tek başına yeterli olduğunu, komple gövdeyi camlamanın ekstra su bariyeri oluşturacağını, dayanıklılığa da çok lüzum olmasa da bir tık faydası olacağını yazıyor. bazı tasarımcılar cam atabilirsiniz ama ben atmıyorum diyor. Kimisi mutlaka camlayın demiş. Mutlaka camlanmalı diyen sayısı az. Camlamadan suya indiren ise görmedim.
Planlar ve hayaller bunlar.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2017, 01:06:37 ÖÖ »
Tasarım yada imalatla ilgim yada bilgim olmadı hiç..
ama yukardaki malzemelerin hemen,hepsini kullandım,elyaf (keçe,örgü,fitil),epoksi,epoksi macun,meges pu macun..
iç güdülerim ve mantıgım elyaf atmadan olmaz diyor bu iş..elyaf hem iskeleti bir arada tutuyor (amatör acemiliklere karşı) hemde su gecirgenligini engelliyor...yukardaki elyaf ip mantıgım çok kabullenmedi..bu konularda çok şehir efsanesi var,ve bizde de kaynaklar az konu hakkında..ip yerine celik lama ve civatalarla eklemler saglamlaştırılabilir..keçe elyaf salt kalınlık yapmaz tasıyıcıdır mukavemetide iyidir..iki kat 500 lük keceyi üst üste atıp epoksileyip deneyebilirsin..ama parca parca koparıp kullanarak degil,yekpare özelligini bozmadan kullanmak lazım...4 kglik meges istanbulda 70 liraydı,bulundugum yerde 80 liraya aldım..yani satıcıların insafında fiyatlar biraz..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2017, 01:49:30 ÖÖ »
Tasarım yada imalatla ilgim yada bilgim olmadı hiç..
ama yukardaki malzemelerin hemen,hepsini kullandım,elyaf (keçe,örgü,fitil),epoksi,epoksi macun,meges pu macun..
iç güdülerim ve mantıgım elyaf atmadan olmaz diyor bu iş..elyaf hem iskeleti bir arada tutuyor (amatör acemiliklere karşı) hemde su gecirgenligini engelliyor...yukardaki elyaf ip mantıgım çok kabullenmedi..bu konularda çok şehir efsanesi var,ve bizde de kaynaklar az konu hakkında..ip yerine celik lama ve civatalarla eklemler saglamlaştırılabilir..keçe elyaf salt kalınlık yapmaz tasıyıcıdır mukavemetide iyidir..iki kat 500 lük keceyi üst üste atıp epoksileyip deneyebilirsin..ama parca parca koparıp kullanarak degil,yekpare özelligini bozmadan kullanmak lazım...4 kglik meges istanbulda 70 liraydı,bulundugum yerde 80 liraya aldım..yani satıcıların insafında fiyatlar biraz..

Yazdıklarınızda genel olarak size katılıyorum. Keçe hariç.
Zaten hemen hemen bütün tasarımcılar aynını demiş. Kontraplakların ek yerlerinde mutlaka kontraplak kalınlığının 20 katı genişlikte biaxial elyafla destek atın diye. Bunu zaten yapacağız. hatta ben ekstra sağlam olsun diye 10cm bir kat, üstüne de 20cm ikinci kat atarım gibi düşünüyorum. Mantıken iyi uygulanmış dikişlerdeki elyaf tek başına gövdeyi bir arada fazlasıyla tutar. komple atılanın amacı bi miktar mukavemet, daha ziyade su geçirgenliğini engellemek. hiç atmamayı benim de aklım kesmiyor.  Öyle bir amacım da yok zaten. en azından tek kat 300g örgü veya biaxial elyaf kullanacağım kesin olarak.

Keçede size şu yönde katılmıyorum. Keçenin lif boyları kısadır ( max 10cm gibi ) dağılımı da rastgeledir. dolayısı ile ortalaması şu kadar sağlamdır demek mümkün değildir. Bunun haricinde, lif boyunun kısa olmasından kaynaklı olarak üzerine binen enerjiyi gövdeye yayamaz. Aksine boydan fiberli örgü veya axial elyaflar, bir fiber'e binen yükü fiber boyunca bütün gövdeye yayabilir. dolayısı ile gövdeye1 ton kuvvet biniyorsa bunu ortalama 10cm2'lik bir alanın karşılaması var, 2 - 3 m2'lik bir alanın karşılaması var. bu yüzden keçeyi hiç bir zaman mukavemet malzemesi olarak görmemek lazım. Ben de defalarca deneyimledim. Ancak rijit bir kabuk elde etmeye yetiyor.
Tabi bunlar benim tecrübe ve bilgim.

Şu pu 114'ü araştıracağım. hatta birkaç test yaparım.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2017, 08:12:14 ÖÖ »
200 gr elyaf m2 de 300 - 350 gr reçine
300 gr elyaf            500 gr reçine
500 gr elyaf          800-1000 gr reçine sarfiyatı yapar;

144 macun epoksi bazlı değildir, direk elyaf kaplamada piyasada bulacağınız macunu kullanmanızı önermem
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 31, 2017, 11:03:21 ÖÖ »
200 gr elyaf m2 de 300 - 350 gr reçine
300 gr elyaf            500 gr reçine
500 gr elyaf          800-1000 gr reçine sarfiyatı yapar;

144 macun epoksi bazlı değildir, direk elyaf kaplamada piyasada bulacağınız macunu kullanmanızı önermem

PU 144 elyaf laminasyonunda degil,agaç ve fiber birleştirmelerin de önerdim Arda..
Yoksa zaten elyafı ıslatacak viskositesi de yok..
Ama yapıştırmalar da bu sene yogun kullandım,daha önce E.reçine ve yapıştıracagım yere göre micro fiber tozu kullanıp degişik kıvamlarda kullanıyordum..rijit bir yapı oluşturuyor karışım yada direk epoksi macun..pu  144 esnek bir yapı oluşturuyor ve tutunmasıda saglam..tabi bu benim kişisel tercihim onu da yazayım..malzeme kullanırken hiç bir zaman ''ucuz'' olsun diye tercihlerde bulunmadım..malzemelerle belli bir dönem haşır,nesir olunca neyin daha iyi olacagını uygulamada gözlem,deneyim sonucu cıkarımlar yapılabiliyor..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 31, 2017, 03:22:28 ÖS »
Macun yeterli mukavemeti ve yaşlanma direnci varsa ancak dolgu ve yapıştırmalarda işimizi görebilir zaten. Elyafta epoksiye alternatif aramaya çalışmanın manası yok. Epoksiye en yakın malzeme vinilester. o da Tr de sık bulunan birşey değil.
Vinilesterin de su absorbasyonu var. epoksinin neredeyse yok.  Ahşap tekne için gene kaldık epoksiye :) Alçak kimyagerler.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2017, 10:56:01 ÖÖ »
Bu kadar ince hesaplama yapılıyorsa dondurularak atılan ve yanlış yapılıp zımparaylamayla yok olan miktarı da ekleyelim  :D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #13 : Ağustos 01, 2017, 11:43:34 ÖÖ »
Bu kadar ince hesaplama yapılıyorsa dondurularak atılan ve yanlış yapılıp zımparaylamayla yok olan miktarı da ekleyelim  :D

Ustalık,el alışkanlıgı vb farklılıklarıda etki eder Sedat,sarfiyata..
Birisi  400 gr 1 metrekareyi ıslatır,kimisi 700-800 gramla..
Yaşken arka,arkaya atarsan daha az sarfiyat olur,ilk katı atıp beklersen sarfiyat ikiye katlanır..
Bir sürü parametre var imalat olayında..
Onun için kaça mal olur,ne gider gibi sorularda topa girmiyorum genellikle..
Aynı boy tekne 15 de mal olur,50 yede..
kullandıgın k.plak cinsinden,epoksi markasından,elyaf türünden,vidasından,donanımına kadar herşey etki eder maliyete..
Adam marangoz,tornacı,demircidir yani eli ve bilgisi daha yatkındır bu işe 10 parca k.plakla bitirir tekneyi,digeri acemidir fazla fire verir 13 parca harcar vb..Ben hiç pazarlık edemem mesela,iyi pazarlık eden bazen istenilen fiyatın yarısına alır ürünü..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Ağustos 01, 2017, 12:06:55 ÖS »
Uzun lafın yamburlusu, Arkadaşların önerileri ve  Arda Bey'in verdiği bilgilere bakarsak benim hesaplama şeklin doğru görünüyor :/ Bu tekne tasarımcılrının derdi ney :D Acaba hepsi epoksi üreticilerinin hissedarları mı  :dedv