Gönderen Konu: Trawler 28 Yapımına Başlıyorum  (Okunma sayısı 14638 defa)

onur77

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: onur kuşaksız
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1977
Ynt: Trawler 28 Yapımına Başlıyorum
« Yanıtla #30 : Mayıs 16, 2018, 10:25:56 ÖS »

Hayırlı ramazanlar.teknenin temiz ve pis su tesisatında geliyorum.burada dikkat etmem gereken yani ruhsat çıkarırken sorun çıkartacak bir şeyler varmı.mesala pis su tankını denize dökmek için açılacak deliği gorurseler problem cikarmis veya elimde çelik telli hortumlar var malzemeler hakkında bir mecburiyet varmı simdiden tesekkurler

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #31 : Mayıs 16, 2018, 11:00:46 ÖS »
    Pis su tankına güverte çıkışı yapmak zorundasın, standartı 38".

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #32 : Mayıs 16, 2018, 11:15:19 ÖS »
Tamam onu yapacağım ama denize döküm işi belli bir açıkta dahi olsa yasakmi.birde ben lavobo ve duş suyunuda aynı depoya bagliyacagim.bunlar için gri tank diyorlar bunuda yapmam mecburmu

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #33 : Mayıs 17, 2018, 12:13:00 ÖÖ »
     Güverte çıkışı olduktan sonra, dışarıya çıkışta sorun olmaz. Benimkinde de lavoba gideri aynı depo.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #34 : Haziran 20, 2018, 11:40:06 ÖS »

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #35 : Haziran 20, 2018, 11:44:34 ÖS »
Volkan kardeşim önceden yapmış olduğum fotoğraf adresini kullanamiyorum yukarıda ki adresi ismimin altına ayarliyabilirsen sevinirim.

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #36 : Haziran 21, 2018, 12:05:54 ÖÖ »
Herkese iyi akşamlar.elimden geldiğince tam gaz tekneye devam ediyorum.ama halen motor işini halledemedim.liman başkanlıklarında aldigim bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.bu sene biraz işlerin kırgın gittiğinden içten takma Çin motorlarının üstünde duruyorsunuz lakin İzmir liman başkanlığından yeni yazı geldiğini ve cogumuzun o bildiği markaları artık islemeyeceklerini söylediler.tamam o zaman ce belgeli motor bulalım herşeyi tamam ama eski motorları marin ediyorlar bütün evrakları tamam böyle motorlar var dedim karasal motordan değiştirilmiş olmayacak orijinal marin ce belgeli motor olacak deyince beynimden vurulmuş döndüm.malum orijinal marin diye aradığımız zaman bir iki marka dışında pek  secenek çıkmıyor bunlarda mali gücüm yetecek gibide değil.tekneminde aman aman bir işi kalmadı.bu şekilde de yatırmak istemiyorum.daha şaft kovan pervane şanzıman derken afakanlar basıyor.sizlere danışmak istediğim teknenin bitmiş hali 3-3,5 ton gibi bir şey çıkar diye düşünüyorum.ben buna icten takma yerine kıçtan takma 40 bg gibi motor taksam uç beş sene kullanmayı düşünüyorum.ilerde durum olursa tekrardan degistieirim.bu bg gücü yeterli olur mu sizce.acilen yardımcı oursaniz sevinirim.iyi aksamlar

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #37 : Haziran 21, 2018, 03:15:07 ÖÖ »
 Hocam bunalmakta haklısınız. Zaten fiyatlar uçtu gitti. Birde her an değişik uygulamalar ortaya çıkıyor. O motor olmaz , marinize olmaz, ikinci el olmaz ... Bu demek ki git volvo penta al. İnsanların bunu alacak gücü olsa alır zaten  ://

İşin garip tarafı bu isteklerin söylenti seviyesinde dolaşması. Sayın hocam bence karar vermeden önce, ilgi edinme kapsamında bir metin hazırlayın, kendi teknesini yapanların zorluklarına ve kendi sularımızda bayrağımızı gezdirmenin önemine kısaca değinin. Net bir bilgiye ulaşamadığınızı belirterek kullanmanız gereken motorun özelliklerinin ne olması gerektiğini vs bakanlığa sorun. Bazen biraz zaman alsa da cevap veriyorlar ve elinizde bir resmi yazı olmuş olur. Harcanan para ve emek az değil. Aldığınız cevaba göre hareket edersiniz. Hatta cevap olumsuz olursa bu motorların ithalatçı firmaları ile irtibata geçilip destek istenebilir.

Dıştan takma meselesine gelince, cevabı zor bir soru. Aramızda tecrübesi yüksek arkadaşlar var. Sanırım ancak onlar cevap verebilir. dıştan takma motorlar, pervane ve şanzıman yapısı olarak daha yüksek devir daha yüksek hız için tasarlanıyorlar diye düşünüyorum. Trawler 28 benimde çok beğendiğim 4 tona yakın ağırlığı olan deplasman tipi bir tekne. 40hp dıştan takma rüzgarda akıntıda yada deniz biraz kabalaştığında ne yapar kestiremiyorum. 40hp yamaha 4.50 tekne kombinasyonu kullandım uzun süre. 30hp dizel, 8 metre ahşap tekne de kullandık epey zaman. Bana olumsuz bir birleşim gibi geliyor ama dediğim gibi tecrübem bir yargıya varmaya yetmiyor.

Saygı ve sevgilerimle

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #38 : Haziran 21, 2018, 08:29:13 ÖÖ »
Piyasada motor çok.motor sahiplerine sorunca hepsi sorunsuz işleniyor.hatta ver abi bir iki lira ruhsat ayağına gelsin diyen bile oldu.liman başkanlığına her gidişinde ayrı bir memur birşeyler ekliyor.benim korkum aliiriz bir ce belgeli motor sorariz işlenir derler sonra birkaç ay sonra işletmeye gideriz bir başka memur olmaz derse arada bul muhatab olacak adam.en azından şu ruhsatı alıncaya kadar cebim rahatlayincaya kadar bir çözüm bulmak.tabikide bunları yaparken de kendimizi tehlikeyeatmadan denizde kalmadan  yapabilmek.dizel motorların torklu çok farklı tabi en iyisi o lakin öyle yanmara volvoya girersek önümüzdeki seneye bekar giderim.beni eve sokmazlar valla.hiz çok önemli değil.uzun yolculukları şimdilik düşünmüyorum.önce soyle bir piselim.hafta sonları ufak gezi balık yapalım keyfini surelim yeter.hatta soyle uygun olanlarindan20_25bg den iki tane taksam hem yedek motorun olur hem itis gücü daha da artarmi diye düşünüyorum.siz ne dersiniz

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #39 : Haziran 21, 2018, 09:06:46 ÖS »
Hocam dediğim gibi siz bir yazışma yapın bence. Limanlar arasında bile farklı söylemler olabiliyor.  Elde resmi yazı olursa kimse itiraz etmez. Uğraşmak istemez.

Tekne için pervane hesabı yapmak bile mühendislik yada sağlam tecrübe isteyen bir iş. Ama açıkçası bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. Zira benim aklımda da motorlu bir tekne yapmak var. Aslında yelkenli var ama bir oldu bittiye getiremezsem ev ahalisini ikna etmem zor  ;) 1 hafta kadar sonra yoğunluğum azalmış olacak. O zaman oturup bir hesap kitap yapmak istiyorum. Hesabın içinden çıkabilirsem buradan paylaşırım belki bir fikir verir. 

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #40 : Haziran 21, 2018, 09:58:28 ÖS »
İnşallah en yakın zamanda hayallerini kavuşursunuz.bencede oldu bittiye getirin evden izin çıkarmayı beklerseniz o izin hiç cikmaz :)motor konularına gelince kime sorarsan olduğundan büyük çok beygirli  bence gereksiz motorlar öneriliyor.onceden babam da kısa süreliğine 9.40 yelkenli vardı.sadece 20beygirlik kıçtan takma motorlar İzmir balıklı ovadan focaya 4-6denizde 3_4saatte geçiyordu.yelkenli 3tondanda assagi değildir.bende daha önceden 4,25 zodiak almıştım arkadaşlarla bir tanede 5bg motor vardı.herkez siz deli misiniz kıyıya diyemezsiniz diyordu.biz 4arkadas ve balık takımlarımızla yine 4,6 ya kadar havalarda sayısız avlanmamiz oldu ve bunların hiç birinde tehlikeli bir durum yaşamadık.sadece 1defa pervaneye ip dolandı farketmemisiz pervenede sorun çıktı çevredeki balıkçılardan yardım istedik o kadar.b bilmiyorum kafam çok karışmaya başladı.teknede en zorlandığı kısım bölümüne ben motor seçimi diyeceğim.bilseydim daha başlamadan motoru hazır ederdim

fsay

• Yeni Rehber
  • **
  • Tekne Adı: Sevgilim C
« Yanıtla #41 : Mart 16, 2019, 01:40:23 ÖÖ »
Fatura lı veya liman başkanlığından düşüm yapılmış  2.el motor ile tekneye ruhsat çıkarırsınız ben 15 yaşındaki motor ile bağlama kütüğü çıkarmıştım.teknenin akıbeti ne oldu? Son resimleri paylaşmamışsınız.kalıbı nasıl yaptığınızı ve kalıptan çıkan jelkotun ne kadar başarılı olduğunu merak ettim