Gönderen Konu: Teknenin Limana Kaydı Hikayesinde son durum  (Okunma sayısı 23923 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: TEKNENİN LİMANA KAYDI hikayesinin son durum
« Yanıtla #15 : Kasım 24, 2014, 07:27:35 ÖS »

Sanırım bir kavram kargaşası var. CE belgesi amatör yapımlarda tekne için değil; şayet tekneye motor takılmışsa motor için gerekli. Liman başkanının da demek istediği bu olsa gerek. Motor yoksa CE aranmaz demiş.

Bana şasi numarası istemeleri garip geldi esas. ???

Bu konuda kanun yada hükmünde bişeyler çıkarılmıştı. Sanırım amaç belli bir tarihten sonra yapılan yada denize çıkan tekneleri dolayısı ile de denizleri verimsiz, gürültülü ve de bol dumanlı pat patlardan kurtarmak.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: SADRİ DİLEK
  • Bulunduğu İl: SİNOP
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #16 : Kasım 25, 2014, 01:28:39 ÖS »
Sanırım bir kavram kargaşası var. CE belgesi amatör yapımlarda tekne için değil; şayet tekneye motor takılmışsa gerekli. Liman başkanının da demek istediği bu olsa gerek. Motor yoksa CE aranmaz demiş.

Bu konuda kanun yada hükmünde bişeyler çıkarılmıştı. Sanırım amaç belli bir tarihten sonra yapılan yada denize çıkan tekneleri dolayısı ile de denizleri verimsiz, gürültülü ve de bol dumanlı pat patlardan kurtarmak.
Mehmet bey amatör yapım için ce belgesi gerekli değil. Motor taksanızda gerekli değil. Sadece malzeme ve motor faturanızla liman başkanlığına başvurup gerekli ölçümleri yapıp 5 YIL SATMAMAK ŞARTIYLA ÖTB nizi alabilirsiniz.Ben sadece Tekne boyutlarına göre liman başkanlığı harç yatırdım Ötv falan istenmedi.Motor gücü 10 bg ve daha yüksekse tekneyi kullanmak için ADB gerekli.

denizci57

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: SADRİ DİLEK
  • Bulunduğu İl: SİNOP
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #17 : Kasım 25, 2014, 01:33:48 ÖS »
Sanırım bir kavram kargaşası var. CE belgesi amatör yapımlarda tekne için değil; şayet tekneye motor takılmışsa gerekli. Liman başkanının da demek istediği bu olsa gerek. Motor yoksa CE aranmaz demiş.

Mehmet bey amatör yapım için ce belgesi gerekli değil. Motor taksanızda gerekli değil. Sadece malzeme ve motor faturanızla liman başkanlığına başvurup gerekli ölçümleri yapıp 5 YIL SATMAMAK ŞARTIYLA ÖTB nizi alabilirsiniz.Ben sadece Tekne boyutlarına göre liman başkanlığı harç yatırdım Ötv falan istenmedi.Motor gücü 10 bg ve daha yüksekse tekneyi kullanmak için ADB gerekli.

Ayrıca Her liman başkanlığı yönetmelikleri farklı yorumluyor(işine nasıl gelirse).Denizcilikten ve yönetmeliklerden bi haberler.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #18 : Kasım 25, 2014, 06:19:13 ÖS »
Motor için ÖTV istenmeyeceği konusunda yasal bir dayanak bilen varsa paylaşırsa sevinirim. Antalya Liman Başkanlığı ödenmesini istiyor.
Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #19 : Kasım 25, 2014, 09:23:59 ÖS »
Motor için ÖTV istenmeyeceği konusunda yasal bir dayanak bilen varsa paylaşırsa sevinirim. Antalya Liman Başkanlığı ödenmesini istiyor.

Sunay abi onlardan ilgili mevzuati gostermelerini iste.Bu nerde yaziyor bunu neye dayanarak benden istiyorsunuz diye belge,kanun gostermelerini iste.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #20 : Kasım 26, 2014, 07:26:28 ÖS »
Motor satan firmaya 'faturaya ÖTV ödenmiştir' diye not yazarmısınız diye sorduğumda, biz ÖTV ödemedigimiz için yazamayız diye cevap vermislerdi. Anlaşılmaz durum; dedigin gibi Liman Başkanlıgına yasal dayanağı soracağım.
[/quotSunay abi onlardan ilgili mevzuati gostermelerini iste.Bu nerde yaziyor bunu neye dayanarak benden istiyorsunuz diye belge,kanun gostermelerini iste.

Ne mutlu Türküm diyene.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #21 : Kasım 26, 2014, 09:32:29 ÖS »
Abi simdi soyle bir durumu var deniz motorlarinda zaten ötv diye özel bir durum yok diye biliyorum yani 0 motor kendimde aldim,baskalarinada aldik hic otv ile karsilasmadik.Normal marketten alisveris yapmak gibi birsey sadece kdvsi var. Otv tekne icin devreye giriyor normalde.Tekne icin otv odemen gerekiyor oda mal ettigin tutarin yuzde 8 i.Bunun disinda hem tekneden hem motordan otv falan alamazlar eger yonetmelikler degismedi ise.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Hayırlı

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: AYKAN ANIL
  • Bulunduğu İl: DALAMAN MUĞLA
  • Doğum Yılı: 1957
« Yanıtla #22 : Aralık 28, 2014, 10:53:52 ÖS »
Ben geçen yıl 2013 de izmir liman başkanlığına sormuşdum amatör tekne yapımında motorun faturalı olması ve motorun kesinlikle CE belgeli olması gerekdiği belirtilmişdi.

bkgorkey

• Çırak Üye
  • Bulunduğu İl: istanbul /çanakkale
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: BALA
« Yanıtla #23 : Aralık 29, 2014, 03:59:30 ÖS »

Sunay abi onlardan ilgili mevzuati gostermelerini iste.Bu nerde yaziyor bunu neye dayanarak benden istiyorsunuz diye belge,kanun gostermelerini iste.
ötv konusunda garip bir durum olmakla beraber, ben liman kaydını çıkarırken (benim motor ikinci el olmasına rağmen) yeniden ÖTV ödemek durumunda kaldım. ve bu konuda edremitte mali müşavir konumundaki şahsın itirazlarına rağmen bu konuda bir sonuç alamadık. ÖTV si ödenmiş motora ikinci kez vergi. malumunuz ikinci el araçların satışlarında daha önce de vergi vardı, sanırım 2001 yılında kaldırıldı.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #24 : Aralık 29, 2014, 04:17:54 ÖS »
    Amatör yapımlarda, tescil ettirilirken motorlu olarak tescil edilmesi durumunda motor faturası veye noter belgesindeki bedeli de yapım bedeline ilave ederek ÖTV matrahı çıkartıyor. Bu durumda da Motora tekrar ÖTV ödenmiş oluyor (mükerrer olarak). Tekneyi motorsuz olarak tescil ettirerek, ya motor faturası veya noter belgesini (yada suretini) ruhsatın yanında taşımak veya sonradan kaydettirmek.

bkgorkey

• Çırak Üye
  • Bulunduğu İl: istanbul /çanakkale
  • Doğum Yılı: 1949
  • Tekne Adı: BALA
« Yanıtla #25 : Aralık 29, 2014, 04:39:32 ÖS »
    Amatör yapımlarda, tescil ettirilirken motorlu olarak tescil edilmesi durumunda motor faturası veye noter belgesindeki bedeli de yapım bedeline ilave ederek ÖTV matrahı çıkartıyor. Bu durumda da Motora tekrar ÖTV ödenmiş oluyor (mükerrer olarak). Tekneyi motorsuz olarak tescil ettirerek, ya motor faturası veya noter belgesini (yada suretini) ruhsatın yanında taşımak veya sonradan kaydettirmek.
uygun bir düşünce tarzı olmakla beraber, motorun kaydını sonradan yaptırırken de kişiyi vergi dairesine gönderip ÖTV nin ödenmesini isteyebilirler. bu konuda fazlaca bir bilgiye sahip değilim.
diğer taraftan, tekneyi uzun bir uğraştan sonra bitirmişsiniz, bir an önce belgenizi alıp konuyu tamamlamak istiyorsunuz, bu durumda insan böyle birşey düşünmüyor. aklıma gelmişken bu konuda bir başka hususu da belirtmek istiyorum, diyelim mevcut motorunuz tekne için yeterli olmadı, daha büyük  hp li bir motor alıp tekneye bağlamayı düşünüyorsunuz. bu durumda eski kayıtlı motorunuzu satarken liman başkanlığından izin belgesi almanız gerekmektedir, aksi halde noterden bu satışı yapamazsınız. kayıtlı olmayan motorlar konusunda da bu forumun ilgili yerlerinde yeteri kadar bilgi olduğunu düşünüyorum.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #26 : Aralık 29, 2014, 06:02:34 ÖS »
uygun bir düşünce tarzı olmakla beraber, motorun kaydını sonradan yaptırırken de kişiyi vergi dairesine gönderip ÖTV nin ödenmesini isteyebilirler.
     İsteyemezler. ÖTV bir defaya mahsus ödenmesi gereken bir vergi, o da birinci el sayışlarda alınıyor. İkinci el satışlarda ÖTV olmaz. Bir başka konu da tescilde beyan edilen faturaların KDVsiz bedelleri üzerinden ÖTV matrahı hesaplanmalı, Zira verginin vergisi olmaz.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #27 : Aralık 29, 2014, 07:01:25 ÖS »
Benim 8hp bir motorum var. Tekneme ruhsat alırken bu motoru kaydettirsem ( Liman Baskanlığı ile görüstüm, olur dediler) daha sonra da ihtiyacım olan 50-60hp bir motor alıp tekneme koysam, Liman Başkanlığına hiç ugramasam ne olur?
Ne mutlu Türküm diyene.

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #28 : Aralık 29, 2014, 07:54:39 ÖS »
abi dun baliga gittik limana sonrada sahil guvenlige gittik sagolsunlar cayda ismarladilar aklimdaki bir cok soruyu sordum senin soruda vardi icinde
ruhsatta 8 hp yaziyor ise motordaki etikettede aynisi yazmali imis bu sekilde etiket degistirenler oluyor diyor eger dikkatimizi cekerse motorun buyuk oldugunu fark edersek cektirip inceliyoruz diyor ama fark etmez isek yapcak birsey yok dediler

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #29 : Aralık 29, 2014, 09:07:47 ÖS »
benimde baska bir sorunum var bakalim bende bunu asabilcekmiyim bilmiyorum ben ebaydan mud motor projesi satin aldim sagolsun erol abi gerekli cizimleri yapiyor hatta mekanik kisminida kendi halledicek fakat liman bu konuda motor icin uyumluluk belgesi isyiyor sagdece ce belgesi yeterli olmayabilir diyor kendileride bilmiyor ben tekne bitince motoruda uzerine takip gidicem bakalim ne olucak gorcez 😄