Gönderen Konu: Tekne Yaptırmak: Nerede, Nasıl ve Kaç Para  (Okunma sayısı 5154 defa)

Factotum

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mert Özsoy
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1993
Tekne Yaptırmak: Nerede, Nasıl ve Kaç Para
« : Nisan 17, 2021, 07:25:57 ÖS »

Herkese merhaba,

Bir süredir forumu inceliyorum ama bu konuyla ilgili istediğim bilgiyi bulamadım. Biraz uzun olabilir. Yazının sonuna atlayıp özetini okuyabilirsiniz.

Bir süre önce yelken yapmaya merak sardım. Uzun uzun okudum, izledim. İlerisi için daha farklı düşüncelerim olsa da başlangıçta yelkenli ve kürekli bir dinginin benim için ideal olduğuna karar verdim. Maliyeti düşük, fazla yer kaplamayan, rahatça arabanın arkasına takılıp karaya çekilebilen, istediğimde bir koya demir atıp veya tekneyi kumsala çekip seren direğine tente gererek kamp yapabileceğim, acemiliğim nedeniyle alabora edeceğim ve kenarından asılıp düzelterek hiçbir şey olmamış gibi yoluma devam edebileceğim küçük bir yelkenlinin düşüncesi bile fazlasıyla tatmin edici. Hatta istediğim şekilde birkaç model de buldum. Ancak hayalleri gerçeğe dönüştürmeye kalkınca işler sarpa sarıyor.

Her şeyden önce plan okumayı hiç bilmiyorum. Görsel hafızam da çok kötüdür. Plan okumayı ne kadar öğrensem de 2 boyutlu planı 3. boyuta aktarmada zorlanacağım. Bir de şimdiye kadar hiç ahşap ile uğraşmadığımı hesaba katarsak daha da zorlanacağım aşikâr. Tekrar tekrar hatalar yapacağım, bazı adımları geriye dönüp sil baştan tekrar edeceğim. Bunların hepsi vakit alacak. Ahşaptan anlamadığım için aldığım malzemenin kalitesinden de bihaber olacağım. Bu durumda gereğinden fazla vakit ve para harcamam gerekecek. Bir sürü araç gerece ihtiyacım olacak. Bir sürü işkence (pun intended). Hepsini halletsem bile tekne yapabileceğim bir yerim yok. Diyelim ki bir atölye kiraladım. İnternette gördüğüm kadarıyla gayet basit bir kontrplak dinginin yapımı bile 1 yıldan fazla sürebiliyor. Yoğunluk sebebiyle sadece hafta sonları birkaç saat uğraşabileceğim. Bazı haftalar belki vaktim bile olmayacak. Az önce bahsettiğim tüm sebeplerden dolayı bu sürecin normalden çok daha uzun süreceğini de düşünürsek bu gereğinden daha fazla yer kirası ve elektrik faturası ödemek anlamına geliyor. Tüm bu süreçten bıkıp daha başlamadan bu işten soğumak da istemiyorum. Sonuç olarak buna harcayacağım emeği ve zamanı işime harcayıp para biriktirerek tekne yaptırmak çok daha mantıklı geliyor. Ancak bu noktada asıl soruya geliyoruz. Tekne yaptırmanın prosedürü nedir? Bu bahsettiğim standartlarda bir tekneyi, mesela "Goat Island Skiff" modelini yaptırmak ne kadara mâl olur? Tekne yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir? Türkiye'deki tersanelerin çok başarılı olduğunu duysam da maalesef internette bu konuyla ilgili bilgi bulamadım. Bir de koskoca yatlar, guletler yapan bu tersaneler 4-5 metrelik kontrplak tekne yapmaya tenezzül eder mi? Tekneyi yaptıracağım birilerini buldum diyelim. Ne kadar güvenilir olacak?

Gördüğüm kadarıyla forumun amacı olarak tekne yaptırmaktan ziyade yapmak üzerine konuşmak. Bu yazı buraya ne kadar uygundur bilmiyorum ama bu soruları sorabileceğim tek yer burası.

Özet: 5m civarı bir yelkenli yaptırmak kaça mâl olur? Nerede ve nasıl yaptırabilirim?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Tekne Yaptırmak: Nerede, Nasıl ve Kaç Para
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2021, 07:38:13 ÖS »
       Çok zor. Marangozlar bu işle uğraşmaz, tekne imalatçıları ise plan falan dinlemez bildiğini okur, tüm bunlara rağmen yapacak birini bulursan maliyeti en az malzeme tutarı kadar işçilik olacak şekilde malzeme+işçiliktir.

Factotum

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mert Özsoy
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1993
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2021, 02:33:10 ÖS »
       Çok zor. Marangozlar bu işle uğraşmaz, tekne imalatçıları ise plan falan dinlemez bildiğini okur, tüm bunlara rağmen yapacak birini bulursan maliyeti en az malzeme tutarı kadar işçilik olacak şekilde malzeme+işçiliktir.

Cevabınız için teşekkür ederim. Görünüşe göre bu durumda yapacak bir şey yok maalesef.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2021, 02:46:41 ÖS »
Sizin istediğiniz planı yapmak isteyen bir veya birkaç arkadaş bulmak belki çözümünüz olabilir. Onlar size yapacak yer ve işçilik konularında destek çıkar, sizde işçilik vs gibi ücretleri başka kişi ve kurumlara ödemek yerine tekne yapacak kişiye malzeme vs gibi desteklerde bulunup imece usulü bir tekne sahibi olabilirsiniz.

Diğer yöntemler çok mümkün görünmüyor. Tersaneler küçük işlerle pek uğraşmak istemez,uğraşsa dahi aslı astarını çok çok çok geçer.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2021, 06:00:21 ÖS »
Size en uygunu ikinci el bir tekne bakmak gibi gorunuyor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2021, 03:54:27 ÖS »
İstanbuldaysanız tuzla civarı sanayi siteleri var (nuh ve benzeri) ordalarda yaptırabilirsiniz,planla gidip fiyat alın..buralarda kimse şuna çıkar diyemez..

selcukT

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: SelcukT
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2021, 12:39:25 ÖÖ »
İstanbuldaysanız tuzla civarı sanayi siteleri var (nuh ve benzeri) ordalarda yaptırabilirsiniz,planla gidip fiyat alın..buralarda kimse şuna çıkar diyemez..

Kopartırlar adamı, paranla rezil ederler.