Gönderen Konu: Yabancı Kaynaklı Sztrandek 495 Yapımı-Capivara  (Okunma sayısı 8951 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Yabancı Kaynaklı Sztrandek 495 Yapımı-Capivara
« Yanıtla #15 : Kasım 27, 2018, 01:22:33 ÖS »

ufak bir modelleme yapsanız..
bir ara burdan bir arkadaş 'dekota' denilen bir malzeme ile model çalışmıstı.
malzeme model için uygun..

http://www.denizrehberim.com/sztrandek-750-maket-yapimi-t2076.0.html
konu yukardaki linkte,ama fotograflar zamanın hışmına uğramış olabilir.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2018, 02:04:37 ÖS »
Evet, tabii. Gerçek bir tekne yapmadan önce modelini yapmakta yarr var. Süreçleri daha iyi anlamak ve son anda sürprizlerle karşılaşmamak için.

Bilgisayarda öncelikle ölçülerin doğruluğunu - tutarlılığını görmek için yapıyorum. Bir de plan okumayıı öğrenmiş oluyorum. Tabii daha öğrnecek çok şey var. Bu sadece kabuk.

3D modelleme bilgisayarda çok daha kolay oluyor tabii. Hem hızlı hem temiz. Sanal bir iskele kurup üretimi bir de orada aslına uygun olarak deneyeblirsem, epeyce şey öğrenmiş olurum.

Sonra fiziksel maket yapmak çok daha kolay olur.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #17 : Aralık 01, 2018, 09:07:30 ÖS »
Bu S495DR modelinin yapım işlemi ile lgili bir soru sorabilir miyim? Çok temel bir soru. Omurgayı nasıl kurup postaları üzerine nasıl koyuyoruz?

Sormamın nedeni şu: Aşağıdaki birinci resimden anladığım, omurga üç kat parçadan oluşuyor. Kesit olarak konuşursak, iki kat 200x 20 yani toplamda 200 x 40 lık bir parça var. Bu kısım kabuğun içinde kalıyor. Postanın şekline bağlı olarak bazan yanlardan epeyve törpüleniyor. Üçüncü kat da 100 x 20, o da teknenin altında, genelde kabuğun dışında suda olan kısım. Profillerin dibinde zaten 100mm açıklık var, bir bakıma bu kısım oradan dışarı çıkmış oluyor.

Yani omurga, tekne düz durduğunda geniş şapkalı bir T gibi. Şapkası yukarıda tekne içinde. Sapı aşağıda, suda.  Resim de şu:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/EHS58uh9GKrh6uwf6

resimde 0, 7, 8, 9 diye anlattıkları omurga oluyor. Ve yazdıklarımı bu resimlerden çıkarıyorum. Doğru mu anlıyorum?

Şimdi omurgayı önceden üç kat birleştirip iskelede baş aşağı kursak; postaları omurganın altından yukarı doğru yerleştiremeyiz, çünkü omurganın o sırada altta kalan kısmı daha geniş. Postadaki açıklık 100, omurganın o kısmı 200mm.

Postayı üstten şapka gibi omurganın üzerine koyabiliriz. O zaman o 100mm genişlikteki kısım dışarıda kalır, 200mm geniş kısım içeri. Tamam. Ama diğer bir resimde ise postanın (ters dururken) alt tarafında paçalar var. Bir kısmı sökülebilir, daha doğrusu postayı yerleştirdikten sonra vidalanabilir parçalar. Ama bir kısmı da kalıcı gibi anladım. Tam dibe oturan (KLW-200 ve aşağısı) parçalar var. Bu parçalar ise omurgaya engel olur. Ben bu ikinci resmi mi yanlış yorumluyorum?

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/qcUGR4vMxvSSp7XD6

Sağdaki resimden bahsediyorum. Ters duran postanın altta kalan parçası sonradan vidalanabilir, tamam. Ama tepeden duran üçgen parça, eğer omurga öyle T şeklinde ise omurgaya engel olur. Gerçi bu resimde omurga sanki 100 x 20 gibi görünüyor ama, o kadar da küçük olamaz.

Bir üçüncü olasılık da var, o nedenle mi üç katman bilmiyorum ama, o da sağlam olur mu bilemiyorum: 2 kat 200 x 20 katman içeride kalır. üçüncü katman yapıştırılmaz. posta alttan morgaya yanaşır, 100mm yuvaya oturtulur. Omurganın üçüncü katmanı sonradan, en son buraya yerleştirilip vidalanır, yapıştırılır.

böyle mi oluyor?

Hangisi doğru? Postalar nasıl yerleştiriliyor?

Buna bağlı bir soru daha olabilir. Yanlış anlamıyorsam 1 ve 9 uncu (hatta 2 ve 7) bölmeleri daha baştan kalıcı olarak kabuğun içine yerleştirebiliriz. Ama tabii aynu şekilde engel olurlar. Üst yapıyı kabuğu çevirdikten sonra yerleştirin diyor, anlıyorum da, bunlar kabuğu yaparken kabuğun daha sağlam durmasına ve sonuçta daha doğru yapılmasına yardımcı olur diye düşünüyorum.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #18 : Aralık 02, 2018, 01:15:14 ÖS »
   Önce postaları şaseye dizeceksin, sonra birinci kat iç omurgayı (20 × 200 idi 650 de) postalardaki yerlerine ölçülere göre monte edeceksin, üzerine ikinci kat iç omurgayı monte edeceksin.onların üzerine de dış omurgaları (yine 650 de 20 x 100 idi) monte edeceksin sırayla.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #19 : Aralık 02, 2018, 01:35:25 ÖS »
Tamam, anlaşılmıştır. Kat kat yapılma olasılığını düşünmüştüm ama yine de öyle değildir herhalde demiştim. Öyleymiş.

Yine de postaların en dibindea üçgen parça varsa omurganın yerleştirilmesine engel olur. Sanırım postalar onlar olmadan dizilecek. Omurgalar tamamlandıktan sonra onlar konacak. Başka yolu yok gibi.

Çok  teşekkürler.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #20 : Aralık 02, 2018, 07:52:48 ÖS »
Çok pardon, herhangi bir problem yokmuş. Ben kaplamayı görüp postanın sınırı annedip omurgnın gireceği yer daralan bir geçit gibi yorumlamışım. Öyle değil.

Ağzı açık, 200 mm parçanın girmesinde sorun yok. Postları dizdikten sonra üstten, yuvasına oturtulacak. Postanın dibinde herhangi bir parça olsa da (ki olmalı - gerekli) engel değil.

Önceki mesajlarımı yok sayın...