Gönderen Konu: Sıvı Silikondan Kalıp Çıkarma  (Okunma sayısı 10255 defa)

joseph629

• Yeni Üye
  • *
Sıvı Silikondan Kalıp Çıkarma
« : Temmuz 14, 2014, 06:15:16 ÖS »

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim,gayet bilgilendirici bir forum olmuş emeği geçenlere teşekkür ederim
Merak ettiğim konu şu yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler...
Ben akvaryumlara 3d fon yapmak için sıvı silikonla doğadaki kayalardan kalıp çıkarmaya başladım,çıkardığım bu kalıpları poliüretanla doldurup akrilik boyalarla doğal kaya görünümü vermeye çalşıyorum ama sorun şu ki poliüretan hemen çiziliyor ve sağlam değil

Daha sağlam olması açısından  bu sıvı silikon üzerine polyester ve cam elyaf uygulayarak kalıp çıkarabilirmiyim,uygulanacak yüzey pürüzlü olacak sizce nasıl olur?birde polyester boyaları nasıl oluyor suda çözünmeyen ve doğal renklere ihtiyacım oalcak ,
Saygılar...

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
Ynt: sıvı silikondan kalıp çıkarma
« Yanıtla #1 : Temmuz 14, 2014, 10:20:52 ÖS »
Bende bu sıralar bu konuyu araştırıyorum aslında. Tekne pervanesi yapmak için benim araştırmam. Silikon ile kalıp alınabilir, piyasada kalıp silikonu adıyla bu tür silikonlar var. Kalıp ile model arasına ayıraç sürülüyormu bilemiyorum. Kalıbın içine direkt polyester dökebilirsiniz, elyafa gerek yok.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Temmuz 14, 2014, 10:36:34 ÖS »
Bende bu sıralar bu konuyu araştırıyorum aslında. Tekne pervanesi yapmak için benim araştırmam. Silikon ile kalıp alınabilir, piyasada kalıp silikonu adıyla bu tür silikonlar var. Kalıp ile model arasına ayıraç sürülüyormu bilemiyorum. Kalıbın içine direkt polyester dökebilirsiniz, elyafa gerek yok.

Abi o şekilde maliyetli olabilir. Normal işlemleri yapıp yani alt tabakaya köpük konup üstüne 2 kat elyaf koyulabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #3 : Temmuz 14, 2014, 11:17:19 ÖS »
     Ozan, aynı şeyi ben de epoksi ile düşündüm ama bunun maliyeti arkadaşa çok pahalıya mal olur onu kurtarmaz fakat sen pervaneyi bu şekilde epoksiden döksen randıman vermez mi acaba.

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #4 : Temmuz 15, 2014, 12:11:14 ÖÖ »
İbrahim Abi, eşim Resim Öğretmeni. Üniversitede sıvı silikondan kalıp alıp polyester döküm heykel yapıyorlardı. Evde bu şekilde bir sürü biblo var. Gayet sağlamlar. Sıkıntı olan kalıbını çıkaracağım modeli hazırlamak, bulmak. Hatta şöyle yapalım. Elinde bana model olacak pervanesi olan varsa (ödünç olarak) gönderirse sevinirim. Kalıbını alıp döküm yapayım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2014, 01:00:18 ÖÖ »
ozan tuzlaya bir gitsene nuh sanayii sitesi ve (denizcilik ile ilgili) varsa öteki siteleri bir dolaş...cıkma ufak bir pervane bulabilirsin..bırak silikonu filan..mühendis olan sensin,onların bir sürü filan hesabı kitabı vardır..döktüğün gibi kullanamazsın.. elin norveçlisi 3 saatde hallederim dediğin işi 3 günde ancak çözdürüyor...şunu anladım ki teknoloji eski bile olsa teknoloji..herseyin bir hesabı kitabı var..

joseph629

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 15, 2014, 07:27:39 ÖS »
Bugün oto boyacısında polyester fiber macun buldum,cam elyaf karışımı polyestermiş tam da aradığım budur diyerek aldım sıvı silikona uyguladım sonuç harika istediğim gibi kalıbın bütün detaylarını yakaladı,kalıbı akrilik boyalarla boyadım yarın suya sokacam bakalım herhangi bir çözünme falan olacakmı eğer olmazsa uzun araştırmalarımın meyvesini almış olacam :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Temmuz 15, 2014, 07:35:48 ÖS »
Foto da ekleyebilirseniz süper olur :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #8 : Temmuz 15, 2014, 09:06:37 ÖS »
Modelciler arasında çok tanınan Nevzat Özdoğru abimizin videolarına bir göz atmanızı öneririm.Silikon kalıpalma,epoksi kalıplama konularında birçok videosu var.Link le başlayabilirsiniz.

joseph629

• Yeni Üye
  • *
Ynt: Sıvı Silikondan Kalıp Çıkarma
« Yanıtla #9 : Temmuz 15, 2014, 09:37:58 ÖS »
video için teşekkürler,
Aşağıda 1. resim deneme amaçlı küçük bir kayadan çıkardığım silikon kalıp
2. resim poliüretan dolgu
3.resim polyester fiber macun dolgu
resimler çok net değil, poliüretan daha başarılı duruyor ama kullanışlı ve sağlam değil bu yüzden polyester fiber daha iyi..

joseph629

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 15, 2014, 10:19:03 ÖS »
Arkadaşlar şuan kafamı kurcalayan konu bu polyester fiber macun devamlı suda kalacağı için çözünme aşınma ,bozulma gibi etkiler gösterir mi?Tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim...

nuri kongur

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Temmuz 16, 2014, 02:17:33 ÖÖ »
Arkadaşlar şuan kafamı kurcalayan konu bu polyester fiber macun devamlı suda kalacağı için çözünme aşınma ,bozulma gibi etkiler gösterir mi?Tecrübeli arkadaşlar yardım ederse sevinirim...
polyester kendi başına suya dayanıklı değildir. o yüzde dışına jelkot sürülür. senin durumumda jelkot yerine epoksi reçine ile lamine etmek daha pratik olacaktır. çünkü en son baktığımda jelkotu sadece büyük tenekeler halinde satıyorlardı, epoksi reçineyi kiloluk miktarkarda alabilirsin.

joseph629

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 21, 2014, 11:35:11 ÖS »
Nuri Bey teşekkür ederim,eğer öyleyse polyester fiber macun kullanmanın bi mantığı yok cam elyaf epoksiylemi döküm yapsam, nasıl olur sizce,epoksininde polyester gibi cam elyaf katkılı macunu var mıdır ?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #13 : Temmuz 22, 2014, 12:10:28 ÖÖ »
Nuri Bey teşekkür ederim,eğer öyleyse polyester fiber macun kullanmanın bi mantığı yok cam elyaf epoksiylemi döküm yapsam, nasıl olur sizce,epoksininde polyester gibi cam elyaf katkılı macunu var mıdır ?
    Epoksiyle yapmanın maliyeti yüksek olur.

nuri kongur

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Temmuz 26, 2014, 10:20:49 ÖS »
Siz bildiginiz sekilde dokum yapin. Ama suya temas eden yerlerini epoksi recine ile kaplayin. Epoksi suya direncini sağlar elyafin.