Gönderen Konu: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?  (Okunma sayısı 60245 defa)

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
Ynt: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?
« Yanıtla #45 : Ekim 13, 2020, 05:16:14 ÖS »

1,76 boyum var, ölçüleri hiç değiştirmedim ve içinde rahatlıkla dolaşabiliyorum. Genişliğide son derece yeterlidir, dört kişi karşılıklı yemek yiyebiliyoruz, oturabiliyoruz. S 650 tek aile için ideal bir teknedir. Ama gövde yapısı itibariyle motor yat olarak kullanmaya uygun olduğunu sanmıyorum.

mertcovayt2

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mertcan akay
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1993
« Yanıtla #46 : Şubat 24, 2022, 04:14:49 ÖS »

Amatör yapımcılar veya amatör yapımcı adayları olarak fikirlerinizi bekliyoruz. Bakalım Amatör Yapımcı ağırlıklı olarak kaç metreleri tercih ediyor.

BEN 15M YELKENLİ YAPMAK İSTİYORUM. ANCAK AMATÖR YAPIMLARDA BİR SINIR VAR MI ?

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #47 : Şubat 24, 2022, 05:16:27 ÖS »
Amatör tekne yapımı bir veya iki kişinin keyif için yaptıkları bir eylemdir. Hobi olarak tekne inşasını seçtiyseniz 15 m tekne biraz büyük kalır. İnşasını siz yapacaksanız çok uzun zaman gerektirir ve bana sorarsanız bıktırıcı olur. Diğer taraftan maliyetlerini ide iyi hesaplamanızı öneririm. Her ne kadar tekneler boyları ile sınıflandırılıyorsa da maliyetleri boya göre değil boy x en x yükseklik gibi eksponansiyel olarak hesaplanmalıdır. amatör tekne inşasında benim bildiğim bir boy kısıtlaması yok ama kısıtlamayı sizin ayırabileceğiniz iş gücü ve mali bilanço belirleyecektir. İnşaat için de bu büyüklükte bir tekneyi ve inşa için gerekecek alet edavatı içine alacak ve çevresinde kolayca dolaşılabilecek kapalı bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Amacınız tekne inşa etmekse çok daha küçük bir tekne ile başlamanızı öneirrim, hatta yapmayı planladığınız teknenin bir modeli ile başlamalısınız. Başarılarınız doğrultusunda daha büyük bir tekne inşasına girişebilirsiniz veya vaz geçip bu boyda bir tekne satın alırsınız. Bir olasılık da kötü durumda istediğiniz boyda bir tekne bulup onu adam etmeye çalışmaktır. Böylece tecrübe kazanır ve inöaata öyle başlarsınız.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

daniel

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: atilla
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1986
« Yanıtla #48 : Ocak 22, 2023, 04:34:37 ÖS »
12 metre üzeri tekneyi bir firmada/tersanede yaptırmak zorundasınız. kendiniz şirket kurup üretici kodu alıp şart koşulan havalandırma , yangın vb. sistemleri dükkana koyup firma kurarsanız , birde maaşlı mühendis yada dışardan bağlarsanız yapabilirsiniz. 12 metre ve altında ise sorun yok onda bile binbirtane prosedür var yapılan yer sizinmi başkasınınmı tapu yada kira kontratı örneği vs., bunlar olmadan denize indirilip gezen teknelerin hepsi kaçak kuçak işler. bana tebliğ edilen max ölçü 11.4-11.5 civarı yapmak tuzla liman başkanlığı tarafından. konuya lap diye damladım kusura bakılmasın , ben istanbuldan atilla , tekne yapayım derken karavan yapan bir deniz sevdalısı diyelim  :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #49 : Ocak 23, 2023, 06:49:52 ÖS »
12 metre üzeri tekneyi bir firmada/tersanede yaptırmak zorundasınız. kendiniz şirket kurup üretici kodu alıp şart koşulan havalandırma , yangın vb. sistemleri dükkana koyup firma kurarsanız , birde maaşlı mühendis yada dışardan bağlarsanız yapabilirsiniz. 12 metre ve altında ise sorun yok onda bile binbirtane prosedür var yapılan yer sizinmi başkasınınmı tapu yada kira kontratı örneği vs., bunlar olmadan denize indirilip gezen teknelerin hepsi kaçak kuçak işler. bana tebliğ edilen max ölçü 11.4-11.5 civarı yapmak tuzla liman başkanlığı tarafından. konuya lap diye damladım kusura bakılmasın , ben istanbuldan atilla , tekne yapayım derken karavan yapan bir deniz sevdalısı diyelim  :)

Selamlar.Cümlenizde bir tane bile doğru yok. Fikriniz olmadan zikriniz olmuş.

Bir konuda bilginiz olmaz sorar ögrenirsiniz o sorun değil ama hem bilginiz yok,yalan yanlış biliyorsunuz hemde cesaretiniz var kendinizden eminsiniz,kesin konuşuyorsunuz. Tebrik ederim.

Benim yapmış olduğum teknenin kaçak olduğunu öğrendim sayenizde :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

daniel

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #50 : Ocak 23, 2023, 11:33:40 ÖS »

Bir konuda bilginiz olmaz sorar ögrenirsiniz o sorun değil ama hem bilginiz yok,yalan yanlış biliyorsunuz hemde cesaretiniz var kendinizden eminsiniz,kesin konuşuyorsunuz. Tebrik ederim.

Soylediklerimden teki bile yanlış ve yalan değil.12 metre uzeri tekneyi bir firma tarafindan yaptirmak zorundasiniz , 12 metre altinda ise sorun yok.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #51 : Ocak 23, 2023, 11:40:14 ÖS »

Soylediklerimden teki bile yanlış ve yalan değil.12 metre uzeri tekneyi bir firma tarafindan yaptirmak zorundasiniz , 12 metre altinda ise sorun yok.

yapılan yer kira kontratını hangi liman başkanlığı istiyormuş ?

Özkan Gülkaynak şuan mandalina bahçesinde kaç mt tekne yapıyor ?

Ben evimin garajında yaptığım “bağlama kütüğü ruhsatnamesi” elimde olan tekneme nasıl ruhsat aldım ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #52 : Ocak 23, 2023, 11:42:57 ÖS »
Elimde olan kaçak kuçak işler dediğiniz ?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

daniel

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #53 : Ocak 23, 2023, 11:48:41 ÖS »
Elimde olan kaçak kuçak işler dediğiniz ?

Dostum  sen yazdigim mesajlari birkac kez daha oku 12 metre üzeri tekneyi bir firma üzerinden yaptirmak zorundasin , 12 metre altinda ise istenen evraklar arasinda nrede yapiliyorsa senin yerinmi yoksa kiralik bir yermi bildirmek zorundasin gelip proje icin resim cekecekler vs. Binbir ivir zivir tuzla liman baskanligi istiyor bunları , bunun disinda baska bir liman istemiyorsa o limanin kanun bilmezligidir, ben ne bileyim sen kaç metre tekneyi nerede yaptin o senin bileceğin iş , evinin garajinda tekne yapamazsin demedim , evinin garajinda 12 metre ustu tekne yapamazsin dedim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #54 : Ocak 24, 2023, 12:14:33 ÖÖ »
Siz bu aşagida paylastigim resmi bir okuyun.
Sonra dönün forumu baştan okuyun.
Tekne yapmak için sizden yer kira kontratı veya tapusunu isteyen liman başkanligina da selamlarımı iletin .
Bilginizin tam olmadigi konularda da insanlara ahkam kesip yanlış yönlendirmeye çalışmayın.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

daniel

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #55 : Ocak 24, 2023, 12:26:31 ÖÖ »
Tekne yapmak için sizden yer kira kontratı veya tapusunu isteyen liman başkanligina da selamlarımı iletin .
Bilginizin tam olmadigi konularda da insanlara ahkam kesip yanlış yönlendirmeye çalışmayın.

dostum benim bilgimin olmadığı bir durum yok , dediklerimi okuduktan sonra anladın yanlış yerden bana yüklendiğini şimdi konuyu kontrata getiriyorsun :) yine söylüyorum 12 metre üzerinde tekne hayali millet kurmasın , yapılamaz üretici kodu ve şirket şartları oluşturulmadan. değil mi ?. donatan bilgileri arasında yer bildirimide istiyorlar. mesela gidip elalemin arsasında yada boş bulduğun bir arazinin köşesinde yapamazsın tekneyi , resmi yer göstermek zorundasın.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #56 : Ocak 24, 2023, 12:36:20 ÖÖ »

dostum benim bilgimin olmadığı bir durum yok , dediklerimi okuduktan sonra anladın yanlış yerden bana yüklendiğini şimdi konuyu kontrata getiriyorsun :) yine söylüyorum 12 metre üzerinde tekne hayali millet kurmasın , yapılamaz üretici kodu ve şirket şartları oluşturulmadan. değil mi ?. donatan bilgileri arasında yer bildirimide istiyorlar. mesela gidip elalemin arsasında yada boş bulduğun bir arazinin köşesinde yapamazsın tekneyi , resmi yer göstermek zorundasın.
Tamam peki ben yanlış biliyormuşum özür dilerim  :okey
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #57 : Ocak 24, 2023, 02:54:44 ÖÖ »
Haklarini bilmeyen insanin hakki da olmaz.

12 metre ustu tekne yapacak adam, bir zahmet arastirsin ogrensin. Onu yapacak sabri ve enerjisi yoksa 12 metrelik tekneyi nasil bitirecek.
12 metre tekne yapamayacak adam da zaten su kabus gibi zamandan zar zor kendini koparip bir hevesle 3 - 5 metre tekne yapicam diye yasam enerjisi bulmus. Onun da aklini bulandirmaya gerek yok.

Memur, mevzuat ne soyluyorsa onu uygulamak zorunda olan bir devlet calisanidir. Bu liman baskani da olsa, mevzuata aykiri karar veremez.

Yani gidip liman baskanina sormak yerine acip mevzuat okuyun. Ha, okumaktan hoslanmiyorsaniz da bunu da okumayin, insanin vaktini bosa harcamayin :D

Baglama kutugu ile ilgili yonetmelik :
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=20068&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Gezi tekneleri ile ilgili yonetmelik :
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=23562&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Gezi tekneleri yonetmeliginde soyle diyor:
(2) Aşağıda belirtilenler bu Yönetmeliğin kapsamında değildir.
a) Ek-1 Kısım A’da düzenlenen tasarım ve üretim gereklilikleri bakımından; ( cok merak eden Ek-1'i okur diye dusunuyorum )
- 6) Piyasaya arz edilmemek şartıyla deneme amacıyla üretilen deniz taşıtları,
- 7) Kullanıma başlandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle piyasaya arz edilmemek kaydıyla, kişisel kullanım için imal edilen deniz taşıtları,

Yani, teknenizi tamamen kisisel kullanim amaciyla imal ettiginiz surece, kimse sizden belli kurallar dahilinde uretim yapmanizi isteyemez. Ne teknik acidan, ne de kagit isleri bakimindan bir yukumlulugunuz bulunmamakta. Isterseniz kagittan gemi yapin, yuzeyini epoksi kaplayin. Siz ustundeyken dalgasiz suda batmadigi surece itiraz edebilecekleri bir durum yok.

Yonetmeliklerde boy kisitlamalarindan bahsediliyor. Ancak yonetmelikte yukarida paylastigim madde, kisisel kullanim icin uretilmis tekneleri butun bu kurallardan direk muaf tutuyor.

Baglama kutugu yonetmeliginde ne boydan bahsediliyor ne de imal sartlarindan. Teknenizi nasil imal/elde ettiginizle ilgili tek bir konu var, o da hak sahipligi belgesi.
Teknenizi ureten bir ticari isletme bulunmadigindan, teknenin size ait oldugunu gosteren bir satis faturasi da sunamazsiniz. Bu durumda teknenin sizin tarafindan yapildigini kanitlayan belgelere basvuruluyor. Fotograflar, malzeme faturalari vs.

Ne boy bakimindan, ne tasarim/nitelik bakimindan amator yapimciyi kisitlayan tek kural, kisisel kullanim icin imal edip 5 yil boyunca satmamak.

Hatta abartalim isin icine motorlari da sokalim;

(2) Aşağıda belirtilenler bu Yönetmeliğin kapsamında değildir.
b) Ek-1 Kısım B’de düzenlenen egzoz emisyonu bakımından;
- 3) Deniz taşıtının kullanımına başlandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle piyasaya arz edilmemek kaydıyla, kişisel kullanım için imal edilen sevk motorları.
c) Ek-1 Kısım C’de düzenlenen gürültü emisyonu bakımından;
- 1) İkinci fıkranın (b) bendinde belirtilen tüm deniz taşıtları,
- 2) Kullanıma başlandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle piyasaya arz edilmemek kaydıyla, kişisel kullanım için imal edilen deniz taşıtları.

Bu maddeler de teknenize takacaginiz motoru hemen hemen her turlu kuraldan muaf tutuyor. Yani kayit icin sifir motor isteme yada motorun belli belgeleri/sartlari olmasi gerekliliklerinden de sizi muaf tutuyor olmali.

Ama butun bu yonetmelikler, gorevini bilmeyen, tabi oldugu yonetmeligi okumayan, okumak istemeyen, kisacasi tembel ve halkin vergileriyle odenen maasinin hakkini halka vermesi gereken hizmeti yerine getirerek odemek istemeyen memurlardan korumuyor.

Ama, haklarinizi bilir ve onlerine koyarsaniz, neye nasil itiraz edebilirler?

Tabi bu teknik cok eskiden ise yariyordu. Simdi basiniza ne gelir bilemem.

Yonetmelikler bilgilerinizin yanlis oldugunu gosteriyor.

Ha, tabi ben tamamen yanlis yorumlamis da olabilirim. Yonetmelik bu, sokaktaki adam icin yazilmiyor. Yine de o kadar karisik degil sanki.

Kavgadan gurultuden biktim be abi. Bu yuzden gece gece sayfalarca yonetmelik destim. Allah askina, bilmek gibi bir sorumlulugumuz yok. Bilemeyebiliriz. Yanlis biliyor olabiliriz. Kimse bu adam bilmiyormus deyip gobek atmaz. Atsa nolur. Gobek atacak baska sebep bulamiyorsa yazik ona, birakin bari buna gobek atsin.