Gönderen Konu: KENDİ TEKNEMİ YAPMAYA KARAR VERDİM ANCAK HİÇ BİR BİLGİM YOK YARDIM EDİN!  (Okunma sayısı 7600 defa)

herbokologerkek

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ömer duman
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1991

Herkese merhabalar değerli forum üyeleri ... kendi yelkenli teknemi yapmak istiyorum ancak el becerim dışında tekneler hakkında hiç bir bilgim yok  .

konu altına yorum yaparak ve ya özel mesaj göndererek beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum  başarmanın yolundan maliyete kadar olan süreci

anlatabilecek deniz sevdalısı abilerimi ve arkadaşlarımdan yardım bekliyorum  en ufak bilgi için bile sizlere çok teşekkür ederim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Herkese merhabalar değerli forum üyeleri ... kendi yelkenli teknemi yapmak istiyorum ancak el becerim dışında tekneler hakkında hiç bir bilgim yok  .

konu altına yorum yaparak ve ya özel mesaj göndererek beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum  başarmanın yolundan maliyete kadar olan süreci

anlatabilecek deniz sevdalısı abilerimi ve arkadaşlarımdan yardım bekliyorum  en ufak bilgi için bile sizlere çok teşekkür ederim.

Ben yemek yapmayı istiyorum ama malzemelerimi siz temin edin,ekipmanlarımı siz alın e birde bana tarifi verin,nasıl yapıcağımı tarif edin bende yapayım gibi bir şey olmuş.

Bu sitede ''en ufak bilgilerin'' en büyükleri mevcut. Ama soru bana çok garip geldi. Neye göre hangi tekneye göre yardım edelim ? Hangi bütçeye göre  ? Hangi azime göre ? vs vs vs ..
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
Servet Abiiiiiiiiii....  :)

herbokologerkek

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ömer duman
  • Bulunduğu İl: istanbul

Ben yemek yapmayı istiyorum ama malzemelerimi siz temin edin,ekipmanlarımı siz alın e birde bana tarifi verin,nasıl yapıcağımı tarif edin bende yapayım gibi bir şey olmuş.

Bu sitede ''en ufak bilgilerin'' en büyükleri mevcut. Ama soru bana çok garip geldi. Neye göre hangi tekneye göre yardım edelim ? Hangi bütçeye göre  ? Hangi azime göre ? vs vs vs ..

hocam  yelkenli yapmak istiyorum  yalnız internette izlediğim videolar dışında  gördüğüm bişey de yok  ne tavsiye edersiniz yani  0 tecrübe .

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
   Mert, çağırma Serveti. "güzel ülkemin güzel insanı" diye başlar  ;D ;D ;D

KARANLIK

• Onursal Üye
hocam  yelkenli yapmak istiyorum  yalnız internette izlediğim videolar dışında  gördüğüm bişey de yok  ne tavsiye edersiniz yani  0 tecrübe .
    genç arkadaşım, bu iş "A" dan başlar "Z" ye kadar gider. Şimdi sen A-Z arasında nereyi soruyorsun öncelikle ona karar ver ve somut sorular sor. Haaa! A dan Z ye hepsi diyorsan siteyi komple oku.

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
bence herkes yazarken kendi karşılaştıkları zorlukları hatırlamış.önce bütçe buna karar ver. ikinci sırada süre kendine söz verip tutabileceğin bitirme süresine bir bak. üçüncü sırada tekneyi kullanma şeklin yani bir kıyı seyri teknesimi? açık denize çıkacakmısın. kışlamak için yer varmı. gibi sorulara cevap bul.sonra bu cevaplara uygun plan aramaya başla.bütün bunlar için 15 gün zaman sana şimdiden kolaylıklar dilerim karar verdikten sonra neler yapabildiğine kendinde şaşıracaksın.

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA

Zaten aklıma ilk bu geldi İbrahim Abi  ;D  ;D

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Vazgeçin...

Tekne yapmak bir hobidir. Siz becerilerinizden hiç bahsetmemişsiniz. Yontudan mı anlarsınız, ahşaptan mı anlarsınız, iyi bir kaynakçı mısınız, fiberglas yapmayı bilir misiniz? Sorular uzar gider. Hele ben tekneyi denize çıkmak yelken yapmak için istiyorum, bu becerileri geliştiririm diyorsanız kesin vazgeçin. Açıkça belirttiğiniz gibi denizcilikten ve yelkencilikten de anlamıyorsunuz, kaldı ki denize çıkmak için tekne yapılmaz, sizin bir tane yapacağınızı seri imalata dökmüşler sizden kesinlikle daha ucuza mal ederler. Belki ucuza gelir ama el emeğinizi saymazsak. Ders alın önce denizciliği öğrenin, tekne kiralayın, yeterli imkanınız varsa ikinci bir el tekne alır, adam eder ve binersiniz, bu arada bişeyler öğrenir hakikaten hoşunuza giderse o zaman bi tekne yamayı düşünebilirsiniz, yapabilrisiniz değil düşünebilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Vazgeçin...

Tekne yapmak bir hobidir. Siz becerilerinizden hiç bahsetmemişsiniz. Yontudan mı anlarsınız, ahşaptan mı anlarsınız, iyi bir kaynakçı mısınız, fiberglas yapmayı bilir misiniz? Sorular uzar gider. Hele ben tekneyi denize çıkmak yelken yapmak için istiyorum, bu becerileri geliştiririm diyorsanız kesin vazgeçin. Açıkça belirttiğiniz gibi denizcilikten ve yelkencilikten de anlamıyorsunuz, kaldı ki denize çıkmak için tekne yapılmaz, sizin bir tane yapacağınızı seri imalata dökmüşler sizden kesinlikle daha ucuza mal ederler. Belki ucuza gelir ama el emeğinizi saymazsak. Ders alın önce denizciliği öğrenin, tekne kiralayın, yeterli imkanınız varsa ikinci bir el tekne alır, adam eder ve binersiniz, bu arada bişeyler öğrenir hakikaten hoşunuza giderse o zaman bi tekne yamayı düşünebilirsiniz, yapabilrisiniz değil düşünebilirsiniz.

Ben buna kesinlikle katılıyorum abi. Ben tekne yapıcak seviyeye nasıl geldim ?

Önce babamın aldığı bu her süpermarkette bulunan turuncu botlar ile denizde oldum.
Baktım keyif alıyorum kendi imkanlarım ile şişme tabanlı bir bot, 55 lbs bir elektrikli motor ve bir çıkma akü sahibi oldum.Bu bot ile Trilye-Güzelyalı-Burgaz-Mudanya arasında mekik dokur,kendimizce koylar keşfeder 5 lt lik şu şişesine taş+kum doldurup çapa yaparak botu denizde demirlerdik :)
Baktık bu hepsinden de keyif aldık bu sefer ayağımız biraz uzun yerlere gitsin diye ahşap taban 3.60 bir bot ve 8 hp parsun motor sahibi olduk. Bununla koylarda çadırlı kalmalı küçük bir gemlik körfez turu yaptık,dalışlara gittik vs vs vs.

Ben tekne yapabilecek seviyeye bu şekilde,bu tecrübelerden ve bu azim ile,denizi bu şekilde severek geldim.

Tekne yapayımda denize çıkayım sonrası Allah kerim demek kendi kendini boşuna üzmek demektir...
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
Celenoğlu'na da, Volkana da katılıyorum. önce denizi öğrenmek, sonra tekneleri öğrenmek gerek. Bu da yetmez, alet kullanmayı bilmek gerek. Denizi ve tekneyi 16 yaşımda 3 metrelik kürekli skandalla öğrendim, daha sonraları daha büyük tekneler kullandım. Neticede teknemi yaptım ve bitirdim,  bunu da mesleğim gereği alet ve makina kullanma bilgi ve becerilerime borçluyum.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ya! sizlere inanamıyorum. Oturmuş ciddi ciddi cevap veriyorsunuz. Adamın kullanıcı adına bakarmısınız "herbokolog" yani her boku biliyor, bir bu boku bilmiyor.

Ben Volkan'dan böyle saygısız kullanıcı adı ile üye olmaya çalışan, yeterli kimlik bilgisi olmayan tiplere üyelik onayı vermemesini beklerdim.

Sonra diyorlar "nerdesiniz" diye. Ne biçim bir yer oldu burası? "osurgan"lar, "herbokolog"lar ve daha birsürü tip tip kullanıcı adı onaylanan ama bir adı bile olmayanlar, forumda ve benzeri forumlarda daha önce binlerce kez yazılıp çizilmiş konuları okuma zahmetine katlanmayıp; tekrar tekrar soran, aldığı cevap hoşuna gitmeyince küfreden terbiyesizler. Daha neler, neler…

Bir örnek olsun:

İnsanların nereye gittiğini merk ediyorsanız üye listesine bir bakmanız yeterli. Gidenleri ve gitme sebeplerini şöyle bir düşünün... Bir denetim getirilmezse aklıbaşında üyelerin de gitmesi yakındır…
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti

Bayrak artık Köstekci'de:))

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah

Bayrak artık Köstekci'de:))

Estağfurullah abim benim; ben eline su bilem dökemem :) Sen ki bir sözünle bahse konu şahıs kadar olmasa da bilmeyeni bilir eyledin bayrak ebediyen senindir mîrim...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

KARANLIK

• Onursal Üye
Volkan, Köstekçi'nin söyledillerine kulak ver. Nasıl yapılıyorsa, üye olunurken onay şartı getir. Ben yetişemem dersen bir iki arkadaşa onay yetkisi ver. Bizi de böyle saçma sapan kişilerle uğraşmak zorunda bırakma.