Gönderen Konu: 5.5M Tekne Seçimi  (Okunma sayısı 2618 defa)

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Sarp Mamıkoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1984
5.5M Tekne Seçimi
« : Aralık 11, 2020, 10:36:23 ÖS »

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç aydır kendi yelkenlimi yapmak istiyorum ve bunun için yer arayışındaydım. Bu konuda tecrübeli kişilerin tavsiyesi mümkünse evin bahçesinde/garajında yapmam şeklindeydi dolayısı ile Tuzla yada Bursa bölgesinde güzel bir bahçeli ev baktım ancak bütçeme uygun birşey henüz bulamadım. malum pandemi ve home office dönemi de devreye girince mevcut oturduğum binanın garajında ufak bir dinghy yapayım yaza kadar biter zamanım boşa gimez diye düşünürken, 5-6m 2-4 kişilik yelkenliler buldum. Mevcut garajımda 4.30*7m lik güzel köşe bir alan var kullanılmayan, tavan yüksekliğinin 2.70 olduğu da geniş bir açıklık var. Araç asansörü ise 538*260cm platform + 15cm beton asansör boşluğu.

Özetle 5.50*2.50 lik bir tekne düşünüyorum. Sztrandek 550 mikro ebatlar olarak biçilmiş bir kaftan, güzel ve modern bir duruşu var, 4 kişiyi günübirlik gezilerde ağırlayabilir. Ancak yapım planlarının ingilizce olmaması ve bedava planların detayının/yeterliliğinin biraz soru işareti olması başka modeller de aramaya yöneltti. Bu doğrultuda vagabond 18 i sonra 20 yi keşfettim. Vagabond 20 dıştan çok güzel duruyor, iç kamarası da içlerinde en ferahı, en güzel yanı ise yapım planlarında 5.50 club yarışları için 60cm opsiyon etek kısaltma demiş (sonradan ekleyebilirim diye düşünüyorum). tek dezavantajı iç kabini büyükken kokpit alanı Vagabond 18 ve Sztrandek 550 den dar duruyor.

Tekneye karar vermeden önce sizlerin de fikirlerini almak isterim, özellikle bu tekneleri görmüş, binmiş, yapmış arkadaşların yorumları çok yardımcı olacaktır. Bu tekneleri İstanbulda görebileceğim bir yer biliyorsanız çok  güzel olur. Onun dışında temelde sormak istediğim birkaç konu var;

Sztrandek 550 bedava plan ve Polonca, ilk kez tekne yapacak biri için herşey yeterince açık olmaz diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? 450kg tekne (100-150kg balast), toplam tonaj 750kg, 548cm*244cm. Yelken alanı 18.5m2, kurşun ballast + 2 li parallel çekilebilir salmaya sahip. 3 kişi için yatak alanı + lavabo/ocak var. Geniş ferah bir kokpiti var gibi duruyor.

http://www.geneboat.cba.pl/s550/s550-2.html

Vagabond 18 554cm*214cm (tekne 5cm kısalarak 549 olabiliyor opsiyon planda), 660kg tekne (230kg balast), toplam tonaj 980kg. 17.5m2 yelken alanı. Ortada tek hareketli salma, kabin alanı biraz dar duruyor ancak 4 kişilik yatak alanı + lavabo/ocak koymuş. Kokpit alanı geniş ferah duruyor.

En çok ilgimi çekense Vagabond 20, 540cm*230cm (kıçtaki eteksiz opsiyon plan), 700kg tekne, 250kg ballast, 1070kg tonaj. 19m2 yelken alanı, ortada tek hareketli salma, kabin alanı Vagabond 18 den daha geniş, hatta katlanır seyir masası ve sürgülü yemek masası bile varmış. 4 kişilik yatak alanı + lavabo/ocak. Yalnız kokpit alanı 4 kişinn biraz tıkış tıkış duracağı bir yer gibi duruyor.

Bu boyut bir tekne yapmayı düşünmemdeki amaç mevcut kapalı garajın asansörüne girmesi ve muhtemelen 500-600 saat gibi bir sürede, yani yaz ortasında bitirmem, dinghy yerine daha tatmin edici bir proje ve günübirlik, belki 1 gece konaklamalı ada gezileri yapmak istiyorum 2-4 kişi. Bu noktada sizce hangi tekneyi seçmek daha mantıklı olur? vagabond20 kabini en geniş ama kokpiti en dar tekne. Sztrandek nispeten daha hafif ve muhtemelen süratli ancak daha az konforlu bir tekne. Birde hiçbirinde tuvalet bulamadım, Mutfak dolabı yerine kasetli portatif WC alanı ayarlamak daha mantıklı geldi. Sizde ufak bir kapı vs de ekleyip mini WC/lavabo eklenebilir mi bu 3 tekneyede?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim  :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: 5.5M Tekne Seçimi
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2020, 11:32:32 ÖS »
Bu konu çok ileti yazılınca anasayfadan çıktı. Yazacağım şeyler var ancak uzun yazacağım için zamanım olmadı. Gümbürtüye gitmesin diye yazmak istedim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2020, 11:39:58 ÖS »
    Bana göre, yere göre değil, amaca göre proje seçimidir. Tartışılması gereken ne için tekne yapmak istediğinizdir, öncelikle amacı tesbit etmek gerekir, sonra bütçe, ondan sonra da proje seçimi.

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2020, 01:48:14 ÖÖ »
Amacımı en altta belirtmiştim, 2-4 arkadaş günübirlik veya 1 gece konaklamalı ufak adalar gezintilerine çıkma. Mevcut imkanlarla 550 lik asansöre sığması gerekiyordu, ancak apartmanda son anda sıkıntı çıktı, dolayısı ile 6 hatta 6.5 olabilir, ancak 1 yılda tamamlayabileceğim (yaklaşık 1000 adam saat desek) bir proje olmalı. Boyutlarına göre ne çok hızlı nede çok konforlu, portatif te olsa WC si olan, mutfak çok şart değil ama bir buzluk, 3-4 kişilik yatma yeri, kokpitte 4 kişi ağırlama ve mümkünse 1.5+m kabin tavan yüksekliği (en sonuncu 5-6m sınıfında zor gibi).

Asıl problem mekan, ama en kötü 1 yılda tamamlayabileceğim bir proje için evden biraz uzak ta olsa bir atölyede yapabileceğimi düşünüyorum. 3-4 yıllık proje için yıllarca akşamları, haftasonları haftanın 4-5 günü atölyeye git-gel zorlar muhtemelen.

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2020, 12:04:44 ÖS »
     Bu yazdığınız amaçlara en uygun tekne S650. 4 kişi rahatça kalabilir, geceleyebilir, benim boyum 1.76 içinde rahatça durabiliyorum, 4 kişi rahatça ikiserli olarak karşılıklı oturup yeyip, içebiliyoruz, küçükte olsa bir eviyezi ve önünde bir tezgahı var (kullanıliyormu, yok), bir WC si var istenirse bir duşta konabilir içine ( benim duş havuzlukta). Yalnız bu projenin bir yılda bitebileceğine ihtimal vermiyorum,  havanın16-17 derecelere düstüğünde ısıtılabilecek kapalı bir mekanda her gün mesai yaparak iki kişiyle belki. Bizde başlangıç ve son, mayıs başı-ekim başı arası üç yıl sürdü ve iç kaplamalarını suda tamamladik.

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2020, 01:38:31 ÖS »
Evet, S 650 gördüğüm kadarı ile yeterince yapılmış, yapım aşamalarında tecrübe sahibi olunmuş, planları olgunlaşmış (hatta türkçe ye çevrilmiş) güzel kullanışlı, yeterince geniş ve hala belki bir römorka da sığabilen çok güzel kullanışlı bir tekne. Ancak muhtemelen 2-3 yıl sürecek, dolayısı ile 5-6m bandında 1 yılda tamamlayabileceğim bir projeyi tercih edeceğim. Vagabond 20 hakkında ki görüşleriniz nedir? Alttaki sitede detaylı bir yapım aşaması anlatılıyor

https://amateurboatbuilding.com/justright/index.htm

KARANLIK

• Onursal Üye
« Yanıtla #6 : Aralık 13, 2020, 02:37:45 ÖS »
   Vagabond 20, 20 feet 6m bir tekne; S650 22 feet 6,5m bir tekne. Aralarında yapım aşaması zamanı olarak pek fazla bir fark yok ama Vagabond ta S650 deki seyir rahatlığı ve yaşam konforunu bulacağınızı sanmıyorum. Benim teknem 300 kg sabit salmalıdır bu nedenle stabil bir teknedir, 25 knot havada çok rahat seyir yapabildik. Vagabond hareketli salmalı bir tekne çok stabil olabileceğini sanmıyorum, ama en önemlisi bu tekne zaman içinde size küçük gelecek.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Aralık 13, 2020, 04:10:06 ÖS »
4 metrenin üstü tekneler , özellikle kamaralı ve yelken donanımlı olan teknelerin 1 yılda bitirilmesi çok kişi,hergün normal mesai gibi çalışmayacak ise çok çok çok çok zor.

Başından bu şekilde hedef koyup sonrasında hem hayal kırıklığı yaşamamanız , hem yer sıkıntısı hemde yarım bir projeyle başbaşa kalmamanız için bu koşullarda başlamanızı önermem.

Sadece yaptığınız yapıştırma,laminasyon,elyaf,astar,boya,macun vs işlemlerinizin kuruma ve sizi bekletme iş saatleri bile totale vurursanız 1 ay süre yapar.

Vagabond'lar kamara yüksekliği açısından içerisinde kişiye konfor sunmuyor malesef. Vagabond yerine hızlı bitirmeye daha uygun weekender-vacationer seçimlerinide düşünebilirsiniz.

Ama tekrar hatırlatmak isterim. Yer ve zaman konusunu çözmeden başlamak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2020, 07:03:46 ÖS »
1 yıl civarı bir sürede bitirebilmek benim için önemli, özellikle depo/atölye kiralarsam. Vagabond 18 için 350, 20 için 400 adam saat demişler planlarda, +%50 koymuştum ama x2 yapmak daha mı doğru olur sizce?

Weekender ın inşaası daha basit duruyor, daha hafif bir tekne ancak hem kokpit hemde kabin daha ufak, tahmini olarak Vagabond 20 600 saatte bitseydi, Weekender kaç saatte bitebilirdi? (Elbetteki elimin hızına/titizliğine bağlıdır ortalama bir değer diyelim)

Son olarak tenkenin dış gövdesini boya dahil tamamen biritip, temel donanımı yapıp, iç aksamın mobilyası ince rötüşlarını römork/marina ya bıraksam kaç saat kazanabilirim?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2020, 09:25:16 ÖS »
1 yıl civarı bir sürede bitirebilmek benim için önemli, özellikle depo/atölye kiralarsam. Vagabond 18 için 350, 20 için 400 adam saat demişler planlarda, +%50 koymuştum ama x2 yapmak daha mı doğru olur sizce?

Weekender ın inşaası daha basit duruyor, daha hafif bir tekne ancak hem kokpit hemde kabin daha ufak, tahmini olarak Vagabond 20 600 saatte bitseydi, Weekender kaç saatte bitebilirdi? (Elbetteki elimin hızına/titizliğine bağlıdır ortalama bir değer diyelim)

Son olarak tenkenin dış gövdesini boya dahil tamamen biritip, temel donanımı yapıp, iç aksamın mobilyası ince rötüşlarını römork/marina ya bıraksam kaç saat kazanabilirim?

Toplam iş süresinin 1/5 zamanını belki kazanabilirsiniz. İç aksamda teknenin yapısal bütünlüğü için yapmanız gereken çok şey olacak. Mesela S650'de bazı mobilyalar hem mobilya hemde yapının ana iskeleti vazifesini görebiliyor. Bu tip bir durumla seçtiğiniz plana göre karşılaşabilirsiniz.

Weekender'in yapım fotoğraflarını incelerseniz eğer klasik posta stinger yerine daha farklı bir yöntem ile inşa ediliyor.
Kalın bir ana omurga mevcut. Bunun üzerine teknenin tabanı düzbir şekilde basıyor. Onun üzerine bordalar ekleniyor.

Çalışma zamanını kısaltmak için ön hazırlık yapıp cnc teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Bu biraz maliyetinizi arttırır ancak iyi bir planlama ile süreden 2/5 gibi bir oranda kısaltabilir.

İşi ev ortamına taşıyabilme gibi bir durumunuz varsa kuruluma kadar da yer ihtiyacınız olmaz . Buda zamanı kısaltabilir .
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Aralık 14, 2020, 01:22:13 ÖÖ »
CNC ile süreden kısaltma işlemi kulağa hoş geliyor. Vagabond 20 için 28 kontra kullanılmış, tahmini CNC kesim maliyeletini nasıl öğrenebiliriz, kontralar için kesim yapan tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı İstanbul da? Birde planı satan şirkete cad dosyalarını sordum, CNC kontra kiti satıyorlar tekne için, ama tekne planlarında cad dosyası içerir diye bir ibare bulamadım. Adamlar cad leri vermeye yanaşmazsa cad te planları oluşturmak tahmini ne kadar sürer? (cad tecrübem yok, ancak tecrübeli arkadaş bulurum)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #11 : Aralık 14, 2020, 06:49:19 ÖÖ »
CNC ile süreden kısaltma işlemi kulağa hoş geliyor. Vagabond 20 için 28 kontra kullanılmış, tahmini CNC kesim maliyeletini nasıl öğrenebiliriz, kontralar için kesim yapan tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı İstanbul da? Birde planı satan şirkete cad dosyalarını sordum, CNC kontra kiti satıyorlar tekne için, ama tekne planlarında cad dosyası içerir diye bir ibare bulamadım. Adamlar cad leri vermeye yanaşmazsa cad te planları oluşturmak tahmini ne kadar sürer? (cad tecrübem yok, ancak tecrübeli arkadaş bulurum)

Cnc icin cok cesitli fiyatlar bulursunuz. En uygun fiyati cnc router'i olan reklamci/tabelacilarda bulmaniz muhtemel. Cizimleriniz olmadan fiyat almaniz zor olur sanirim.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #12 : Aralık 14, 2020, 08:12:55 ÖÖ »
Genelde dakika fiyatı verirler. Yani iş toplam kaç dakika tutarsa o fiyatla çarpılır.

Toplam kaç dakika tutacağı doğal olarak çizimlere bağlı. Yani kaç metre kesim çıkacağı. Bir de kesim kalitesine. Hızlı olsun derseniz kalite ve hassasiyetten kaybedersiniz biraz. Yine de birim fiyatları bilmek fikir verir.

Bir ara özellikle reklamcıların hepsi koca koca bu makinalardan almıştı. Tabii o kadar iş çıkmayınca çok rekabet ve ölümüne fiyatlar vardı. 3 4 sene önce Denizlide dakikası 1 TL iken ben 50 kuruşa yaptırmıştım.

Değişik birkaç yer ile konuşmak lazım.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #13 : Aralık 14, 2020, 09:35:31 ÖÖ »
Şu firma epey reklamını yapmış. İstanbul'da. Konuşmakta yarar var.

https://eforcnc.com/2020/12/10/cnc-kesim-fiyatlari/

Sarp

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Aralık 14, 2020, 03:03:44 ÖS »
Bilgiler için teşekkürler

Teknenin genel yapım şekli dinghy lerde kullanılan stich & glue tekniği gibi duruyor. Önce dış gövde şekillenip, ardından postalara geçiliyor. Stinger çıtaları ve yuvaları yok. Bu faktörün yapımı kolaylaştıracağını düşünüyorum. Ancak gövde postalardan bağımsız şekilleneceği için, tenkenin doğruluğu sadece alt taban plakalarının hassasiyeti ile kenarlara koyduğu 2 şer adet çerçeve çıtasının hassasiyetine kalmış, muz gibi yamuk birşey çıkma riski var. Postalar mm nin 10 da 1 hassasiyette olsa içine konunca sağında 2mm, solunda 5mm boşluk kalma riski (daha kötüsü postanın yerine hiç girmemesi riski) var. Bu hassasiyeti ve hata paylarını minimumda tutmak için nelere dikkat edilmeli? Altta gövde nin ve postaların oluşumu mevcut

https://amateurboatbuilding.com/justright/Chap04.htm
https://amateurboatbuilding.com/justright/Chap05.htm