Gönderen Konu: Örgü Elyaf Yerine Keçe Elyaf Kullanmak  (Okunma sayısı 11549 defa)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: Örgü Elyaf Yerine Keçe Elyaf Kullanmak
« Yanıtla #15 : Temmuz 25, 2016, 10:43:19 ÖÖ »

valla iyi güzel anlatmışsınız ama biliyormusunuz dünyada üretilen fiberglas teknelerin büyük kısmı keçe elyafla ve tabancayla püskürtülerek yapılıyor , yani kimse uzun elyafı elle yatırarak kullanmıyor , tabii bu dediğim seri tekne üreten bruce farr gibi tasarımcılara tasarım yaptıran dünyanın en büyük üreticileri , böyle antika devirde kalmış yarım yamalak ingilizceyle salaklar için yapılmış yabancı internet sitelerinden okursanız , böyle uzun elyaf ne güzel masallarına inanırsınız , türkiyede herkes bir ağızdan bir kaç dandik dergide yazılanları koro gibi söyler zaten

Mustafa Bey;
Belki yazdığınız yazıyı ben yanlış yorumladım, lakin neden böyle saldırı amaçlı bir yazı yazdınız anlayabilmiş değilim.
Her zaman için söylüyorum keçe elyaf düşük maliyetli olduğu için kullanılır.  Yazdığınız gibi seri üretim tekne imalatında kullanılır, iyi firmalar tabanca püskürtme değil, vakum yöntemi ile laminasyon yaparlar.
Dikkat ettiyseniz, bu sitedeki arkadaşlar AMATÖR tekne yapıyorlar.
Birde elyaf hakkında yazdıklarımı "yarım yamalak ingilizceyle salaklar için yapılmış yabancı internet siteler" den ya da "Türkiye'de herkes bir ağızdan bir kaç dandik dergide yazılanları koro gibi söyler zaten" gibi bilgilerden değil, aynı şartlarda şahsen yaptığım denemelere göre yazıyorum.

Saygılarımla.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #16 : Temmuz 26, 2016, 08:02:49 ÖÖ »
İstanbul'lular bilirler, belediyeler araçlar kaldırıma çıkmasın diye döküm görünümlü keçe elyaftan yapılmış babalar kullanıyorlar. Yaklaşık 10 cm çapı olan bu babalaın kaç tanesinin kırık olduğuna hiç dikkat ettiniz mi?

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #17 : Temmuz 30, 2016, 09:48:52 ÖS »
yani diyorsunuz ki, benim tekneme 25 tonluk kamyon çıkarsa , tekneme bir şey olmaz , çünkü uzun elyaf kullandım , hey yavrum hey , Türkler tekne yapacakta güney amerikaya gidecek

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #18 : Temmuz 30, 2016, 10:01:44 ÖS »
Buradaki mevzuuyu anlayamadim??
Neyi kanitlamaya calisiyoruz ??

Isteyen keçe elyafla yapsin,isteyen dokuma elyafla yapsin,isteyen ikisini bir arada kullanarak yapsin,isteyen hic elyaf kullanmasin.Herkes yaptigi teknelerle en uzaga gitsin ne oldugunu gorup ozaman tartisalim.Suregelen tecrubeler dogrultusunda amatör kullanim icin orgu elyaf veya roberto barros planlarinda oldugu gibi 1 dokuma+1 kece kat seklinde uygulamalar var,bizde amatör olarak bahçe tersaneciligi yaptigimiz icin yeni teknolojiler gelistirilene kadar dogrular bunlar gibi duruyor.Profesyonel tekne yapimi bizim konumuz degil :(
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #19 : Temmuz 30, 2016, 10:40:22 ÖS »
Ben 35 senedir yat dergileri okuyorum , örme elyaf hakkında arkadaşın yazdıkları temcit pilavı gibi karşıma çıkıyor , bu kadar internet , bilgisayar , dergi , yabancı , türk site , dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz.
Amerikada adam 30 senede 60 tane tekne alıp satmış , diyelim ki bizim tekne alacak paramız yok , kendi teknemizi yapacağız , kendi yapacağımız teknelerde küçüklü büyüklü , çok modern den klasik modellere kadar çeşitlilik gösterecek ve hepsi fiber olacak

en az zamanı emeği masrafı harcayarak en çok tekneyi profesyonel kalitede , ortalığı batırmadan , ciğerlerimizi , cildimizi mahvetmeden yapmak istiyoruz

o zaman 150 dolar harcayarak kendimize polyester ve kısa fiber i püskürten bir aparat alacağız , herhalde motorada 150 dolar yeter , yada hepsi 500 dolar tutsun

hani reklamlarda spray gun denilen boya sprey leri var , onlar gibi tertemiz iş çıkarırsınız

benateu şirketi 50 yıldır dünyada satılan teknelerin yarıdan fazlasını bu yöntemle üretti

böyle gözünü , ilme , fenne , şirketlere , patentlere , yeniliklere , yayınlara kapayıp basit bir Türk internet , yada yayın camiasına başvurursanız , bir tekne 5 senede biter , bir de her sene tekne kadar masraf yaparsınız

bu siteye gelenlerin % 99 u da boşver canım der , yok 15 metrelik tekne planıymış....

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #20 : Temmuz 31, 2016, 07:42:35 ÖÖ »
Böyle bir teknoloji olsaydı ve uygulansaydı, bizim müteahitler  bina yapımında betonun içine demir parçalarını karıştırır bina yaparlardı, demir döşemek için uğraşmazlardı.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #21 : Temmuz 31, 2016, 01:22:33 ÖS »

bu siteye gelenlerin % 99 u da boşver canım der , yok 15 metrelik tekne planıymış....

O'nu en çok ben derim bu sitede.!!!!
Buraya gelenler ''amatördür'' amatörün tanımını açmaya gerek yok sanırım..
Konu hakkında hiç bir asgari bilgisi olmayan bir insan buraya gelip,
15 metre tekne yapacam derse,
Boşwer canım derim,gönül rahatlığı ile..
35 yıldır yabancı kaynakları okuyormuşsunuz,buyrun yapacam deyin..
size de bir ''boş wer'' diyeyim..
sap'la samanı karıştırmayın,amatör yapım tekneler genellikle kompozittir,
yani k.plak,elyaf we epoksi den bir araya gelir,yat teknolojisini yakından takip ediyorsanız,kırpma elyafla tekne yapma dewriinin çoktan kapandığını görürsünüz..