Gönderen Konu: Trawler 28 Maliyet Hakkında Yardım  (Okunma sayısı 5596 defa)

onur77

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: onur kuşaksız
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1977
Trawler 28 Maliyet Hakkında Yardım
« : Temmuz 01, 2016, 10:03:27 ÖÖ »

Tam Epoksi - Fiberglas Kit toplam maliyeti 6200 $ olacaktır.
 tüm kontrplak için toplam maliyet 3600 $ olacaktır. Kasım 2004 ) .
 köpük sandviç sürümü için tahmini maliyeti US $ 18,800.00 olduğunu ( Ekim 2007 )
 iş ilerledikçe en inşaatçılar malzemeleri satın alacak çünkü tam bir epoksi - fiberglas kiti listesi yok . amatör tekne yapımı büyük avantajlarından biri , sermayenin yavaş yavaş harcama olduğunu. Sen kontrplak ve epoksi - fiberglas başlangıç kiti çoğu ile başlayabilirsiniz. Bu tam oluşturmak için yeterlidir.                                                                                                                                                                  İyi günler.trawler28 maliyeti googledan çevirdiğimde bu rakamlar çıkıyor.Bunlar ayrı ayrı inşaat maliyetimi yoksa bu üç rakamı topladığımızda kabuk maliyetimidir.teşekkürler

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: trawler28 maliyet hakkında yardım
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2016, 01:39:37 ÖÖ »
Tam Epoksi - Fiberglas Kit toplam maliyeti 6200 $ olacaktır.
 tüm kontrplak için toplam maliyet 3600 $ olacaktır. Kasım 2004 ) .
 köpük sandviç sürümü için tahmini maliyeti US $ 18,800.00 olduğunu ( Ekim 2007 )
 iş ilerledikçe en inşaatçılar malzemeleri satın alacak çünkü tam bir epoksi - fiberglas kiti listesi yok . amatör tekne yapımı büyük avantajlarından biri , sermayenin yavaş yavaş harcama olduğunu. Sen kontrplak ve epoksi - fiberglas başlangıç kiti çoğu ile başlayabilirsiniz. Bu tam oluşturmak için yeterlidir.                                                                                                                                                                  İyi günler.trawler28 maliyeti googledan çevirdiğimde bu rakamlar çıkıyor.Bunlar ayrı ayrı inşaat maliyetimi yoksa bu üç rakamı topladığımızda kabuk maliyetimidir.teşekkürler

Bu rakamlara pek takılmayın. Bizim memleketimizde işler değişir. Eğer teknenin toplam yüzey alanını hesaplayıp burada paylaşabilirseniz kaba taslak bir maliyet çıkarırız size faydalı olacak şekilde,kalem kalem.
Sadece teknenin yüzey alanından bu şekilde maliyet hesaplanması konusunda da yol yordam göstermiş oluruz hem.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

onur77

• Yeni Rehber
  • **
Ynt: Trawler 28 Maliyet Hakkında Yardım
« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2016, 09:26:20 ÖÖ »
Benmi yanlış hesaplıyorum bilmiyorum ama 100m2 gibi bir alan çıkıyor kamaralarda dahil.Ama malzeme listesinde 56 adet plaka veriliyor.Oda yakalşık 200m2 civarında alan ediyor.Yarı yarıya fire verirmi yoksa ben mi yanlış hesaplıyorum anlamadım.Eger doğruysa kabuğuna aşşağı yukarı nekadara imal edebilirim.Çok yakın arkadaşımın polyester imalathanesi var.bu işi yaptığı için hem kalite olarak hem fiyat olarak hesaplı malzeme bulabilirim.Tekneyide onun işyerinde kurmayı düşünüyorum yer sıkıntım hiç yok bunun 5 katı bile tekne kurulabilir.Bir yakın arkaşımında mobilya atölyesi var her türlü kesimi ve alet edavatı kolaylıkla temin edebilirim.Yani kısacası şartlarım çoğu kendi teknesini yapmak isteyen arkadaşlara göre gayet iyi.Tek sıkıntı para ve zaman

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Temmuz 04, 2016, 02:27:15 ÖS »
Benmi yanlış hesaplıyorum bilmiyorum ama 100m2 gibi bir alan çıkıyor kamaralarda dahil.Ama malzeme listesinde 56 adet plaka veriliyor.Oda yakalşık 200m2 civarında alan ediyor.Yarı yarıya fire verirmi yoksa ben mi yanlış hesaplıyorum anlamadım.Eger doğruysa kabuğuna aşşağı yukarı nekadara imal edebilirim.Çok yakın arkadaşımın polyester imalathanesi var.bu işi yaptığı için hem kalite olarak hem fiyat olarak hesaplı malzeme bulabilirim.Tekneyide onun işyerinde kurmayı düşünüyorum yer sıkıntım hiç yok bunun 5 katı bile tekne kurulabilir.Bir yakın arkaşımında mobilya atölyesi var her türlü kesimi ve alet edavatı kolaylıkla temin edebilirim.Yani kısacası şartlarım çoğu kendi teknesini yapmak isteyen arkadaşlara göre gayet iyi.Tek sıkıntı para ve zaman

Bende malzeme listesine şimdi baktım evet 6 mm 16 Adet 12 mm 40 Adet olmak üzere toplam 56 adet plaka verilmiş ama plaka ölçüleri 122x244 olarak verilmiş.

Plandaki verilere göre yani kontrplaklardan alan hesapladığımızda 2,97 m2 1 plaka alanı x 56 dediğimizde yaklaşık 166 m2 çıkıyor. Bu heralde tüm tekne alanı. Yani içindeki mobilyalar vs vs kontplağın kullanıldığı her yerin alanı.

İsmail abi bir zamanlar alan hesaplama için şöyle bir formül paylaşmıştı. Bu iki formüle göre alan hesaplaması yapabilirmisiniz ?

İkinci bir formul buldum .
   istersen birde o formule göre yap bakalım ne çıkacak

1-su üstü(borda) alanı= 2X (tam boy +en )X Borda yüksekliği (su hattından küpeşteye kadar olan h

2-Güverte alanı = 0,75 X Tam boy X en

3-sualtı alanı= 0.5X su hattı uzunluğu X ( su kesimi derinliği + en )

ilk formulde buydu

1- Borda Yüzeyi. teknenin su kesiminden yukarıda küpeşteye kadar olan alan

Borda yüzeyi (m2) =ortalama borda yüksekliği(m) X tam boy X 2

2- Güverte yüzeyi (m2) =Boy(m) X En (m) X 0.75 - kabin kaporta yüzeyi(m2)

3- Su altı kesimi yüzey (m2) i= Su hattı Uzunluğu(m) X (en+su kesimi yüşsekliği) / yelkenli teknede1,motorlu teknede2

AcemiAmatörDenizci
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #4 : Temmuz 04, 2016, 04:15:56 ÖS »
doğru ben plakaları 170*220 üzerinden çarpmışım.Buna göre iç mobilyalar ve dolapn vs dahilse m2 olarak 130-140 m2 geçmez.Benim kafamdaki maliyet hesabı şöyle.İlk önce yavaş yavaş imkanlar ölçüsünde 15-20 arası tekneyi bitirsem.Motor,şanzıman,şaft,hidrolik dümen tertibatlarına 30bin liralık kredi çekip tekneyi tamamlasam gibi bir hesap var kafamda.yani toplamda 50-55 arası çıkarabilirmiyim.Eğer siz tecrübeli arkadaşlarım veya abilerim eh aşşağı yukarı zorlansanda yapabilirsin derseniz yakın zamanda başlamayı düşünüyorum.yok hayır bu  fiyatların çok üstüne maledrsin mesala 70-100 arası bir rakam tutar gibi olursa işin içinden çıkamam.yarım kalmasındansa hiç başlamıyacağım veya daha ufak maliyetli planlara yönebilirim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #5 : Temmuz 04, 2016, 04:43:50 ÖS »
Bu tekne 8,60 lık bir tekne yapım malzemesi kontrplak olarak görülüyor. Burada hiç birimiz kesin şu rakama şunu yaparsınız diyemeyiz,yada o sorumluluğu almak biraz ağır olur.
Ama şahsi fikrimi sorarsanız motor şanzuman vs vs konularından anlamadığım için sadece tekne kabuğu olarak konuşuyorum kafanızdaki maliyet hesabına uyabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu rakamlara belki biraz daha altına kabuk olarak bu tekneyi çıkarabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama motor konusunda dediğim gibi en ufak bir fikrim yok ve birşey söylemek istemem.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #6 : Temmuz 04, 2016, 05:12:13 ÖS »
Kabuk teknenin ana göüntüsü olmakla birlikte bir teknenin maliyetinin %10 -30'u kadardır. İnşaatın büyük ölçüde amatö yapıldığını dikkate alırsak, takılması gereken malzemeleri daha pahalıya geleceğini kolaylıkla öngörebiliriz. Seri imalat teknelerde kullanılan motorlar genellikle Yanmar veya Volvo Penta'dır. Bunun dışında alternatifler de vardır ama piyasa kullandığınıa göre fiyatı uygun veya kalitesi iyi düşünmmek yanlış olmaz. 10Hp bir dizel motor  şanzımaını ile birlikte 20.000 L'nin biraz altındadır. Yakıt deposu, su bağlantıları, yakıt bağlantıları, egsoz çıkışı ile birlikte kolaylıkla 20.000TL'nin oldukça üstüne çıkacakır. koç boynuzu, kurt ağzı, gerekli halatlar, dümen sistemi, minderler, hatta demirleme sistemi dikkate alınmalıdır. 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

onur77

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Temmuz 04, 2016, 06:09:13 ÖS »
27HP mıtsubıshı şanzumanlı gösterge panelive bağlantı kabloları ve takozları kdv dahil18bin tl gibi rakamlar.tabi kalitesine göre 10tl lere kadar motorlarda mevcut ancak ben mitsubishiden yanayım 6yılda garantisi var.planda 30-60 hp takılabilr diyor.Bu ayarda bir motor kullanırsam diğer donanımlar dahil 30bine çıkarabilirim gibi geliyor.Zaten sadece motoru sıfır alamak zorundayım gerekirse diğer donanımları ikinci el arayışına gidebilirim.Bu arada sizlerde hakkını helal edin kaç gündür benim sorularımla uğraşıyorsunuz.Ama inanın sitenize üye olduğumdan beri tekneyle yatıp tekneyle kalkıyorum.