Gönderen Konu: John Welsford Scamp ve Pilgrim Planları  (Okunma sayısı 7124 defa)

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
John Welsford Scamp ve Pilgrim Planları
« : Temmuz 06, 2016, 08:44:48 ÖS »

Ünlü Yeni Zelandalı tasarımcı John Welsford un Scamp ve Pilgrim planları , Scamp planlarında kesim şablonlarıda var. Pilgrim resmini de siz aratın

https://drive.google.com/file/d/0Bw_dKWDwQKp5WU8zZUI5STRhT0U/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0Bw_dKWDwQKp5bG5nMVRUOG9WcWc/view?usp=sharing

Can__2004

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: ORHAN AVCI
  • Bulunduğu İl: Mugla
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Roznia
Ynt: John Welsford Scamp ve Pilgrim Planları
« Yanıtla #1 : Temmuz 08, 2016, 09:58:37 ÖS »
Boyle kucuk teknelere bayiliyorum valla  :on

yarışçı yelkenci

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kıvanç acarbay
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 2003
« Yanıtla #2 : Ekim 11, 2016, 10:02:52 ÖS »
öncelikle merhaba ben 13-14 yaşlarında yaklaşık 1 yıldır bu tekne için parasını biriktiren bir gencim.bu tekneyi ilk gördüğümde çok beğenmiştim fakat teknenin planının 150 dolar olduğunu öğrenince çok şaşırdım bu planı satan sadece 1 site vardı ve 450 lira benim paramın üçde ikisiydi.bir sabah  okul servisinde forumda gezinirken bu planı gördüm çok ümitlendim hemde çok telefonda dosya açılmadığı için akşam eve gidip bilgasayarımdan bu planı indirinceye kadar bekledim.okulda mutluluğumu arkadaşlarımla paylaştım sonunda 450 lira vermiyceğimi ve  hayalimdeki bu tekneyi yapabileceğimi söyledim benim en büyük destekçim olan babama.işte tüm okul beklemiş eve gelmiştim planı indirdim ve bunun hiçbir işime yaramayacağını ve gerçekten bir plan olmadığını öğrendim ve bu beni üzdü :@ lütfen eğer yapabilirseniz gerçek planı yayınlağın eğer yapamıyacaksanız lütfen söyleyin

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #3 : Ekim 11, 2016, 11:12:29 ÖS »
bunun hiçbir işime yaramayacağını ve gerçekten bir plan olmadığını öğrendim ve bu beni üzdü :@ lütfen eğer yapabilirseniz gerçek planı yayınlağın eğer yapamıyacaksanız lütfen söyleyin

Telif hakları yasasına göre ücretli planları yayınlamak suçtur bu nedenle yayınlanması mümkün değildir, ancak ilgili siteden satın alabilirsin.

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2016, 11:32:54 ÖS »
arkadaşım , kesim dosyalarını göndermiştim , genelde yurtdışında satılan bütün kontrplak tekneler türk standartlarından 30 santim kadar daha uzun plakalara göre tasarlanmıştır , bak , o kadar kontrplak alabilecek , tuzladan evine taşıtabilecek paran var mı , ayrıca saatlerce sürecek gürültüye , komşuların ne diyecek..

vallahi yurtdışında bir sayfa resimden dünyanın işini çıkarıyorlar , sen de benim gönderdiklerimden yapabilirsin , küçük detayları zaten yapamazsın , adam tahtadan yuvarlak kesitli bir parça çizdiyse , sen nasıl yapacaksın ?

sana tavsiyem , bir yat tasarım programı indir , onun üzerinde kendi tekneni tasarla ve indir denize , çok daha zevkli , bu çizimler sana kılavuz olsun , konu hakkında tasarım programları bölümünde bir soru aç...

bir de benim bu tip bozuk türkçeyle yazılmış , hafif şizofren maillere karşı şüphelerim var , sanki hep aynı kişiler bu tarz , negatif , kötüleyici , olumsuzlayıcı mailler gönderiyor gibi

işin özü , benim gönderdiklerimle bu tekne yapılır , 1/4 bir maket yapılır ve geliştirilir

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #5 : Ekim 15, 2016, 12:07:16 ÖÖ »
bir de diyelim ki gerçekten 13 yaşındasın ve de 1 yıldır para biriktiriyorsun , bu tekne self righting , yani yan yatınca kendi kendine düzelen bir tekne değil , suya girip , salmanın üstüne çıkıp , kendi ağırlığınla tekneyi düzeltmen gerek ve koca adamlar zor yapıyor.

olimpiyatlarda kullanılan ve çocukların da kullandığı finn sınıfı teknenin çizimlerini yollamıştım, teknenin gerçek ağırlığını web ten öğrenip , plandaki alanla bunu bölersen , ne kadar cam elyafı ve polyester kullanman gerektiğini bulursun. 1 kilo cam elyafına 1.3 litre yada o civarda polyester gidiyor , polyester ve cam elyafını karaköyde galata köprüsünün ayağından çok ucuza alabilirsin , 1 kilo örme cam elyafı 10-15 tl , 1 kilo polyester 6-7 lira gibi

deniz kontrplağı bir tek tuzlada var , metreküpü 1000 euro , türkiyede kontrplak tekne yapılamaz , yapanınkide 5 sene ya dayanır ya dayanmaz

international moth tasarımlarına bak , kanatsız olanların gövdesini çok ucuza çıkartabilirsin , yat direği olarakta eskiden efma vardı , onun ismi değişti , o da aynı yerdeydi , oradan alabilirsin

sven yrvind in 420 lik planı ideal tekne , fiberglass ve metrekareye 2.5 kilo fiberglass kullanırsan cehenneme bile gidersin , koca adam isveçten antarktikaya gidiyor

tamamıyla kapalı , modelini yap ve geliştir , programla salma ağırlığını bul , deftship yada freeship diye programlara bu gönderdiğim çizimleri çiz ve hidrostatik hesaplamayla hesabı yap

piyasada birsen yayınevi nin yat tasarımı genel ilkeler lars larsson kitabının çevirisi var , 35 lira filan gibi , al , çalış , stix okyanusa fırtınaya uygunluk hesapları var , iso 6 metreden küçük tekne tasarım standartlarını bul , türkiyeden alabilirsin , internette tse satıyor galiba , su geçirmez bilmeleri , dayanıklılığı , arma tasarımını yapabilirsin bununla , bir de türk lloydu nun kitaplarını indir bunlar ücretsiz

bu kış iyi geçsin

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2016, 12:19:58 ÖÖ »
matt layden in paradox planları 45 dolar , nasıl yapılacağı da çizimlerle anlatılıyor
gönderdiğim eluison teknesini herkes yapabilir ve scamp ten çok daha iyi bir tekne
dudley dix in paperjet çizimleri var , var oğlu var

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2016, 08:34:40 ÖS »
Sana bir iyilik yapayım , welsford la yazıştığımda scamp teknesi için kontrplağın ve taşımasının çok pahalıya çıktığını söylediğimde , düz bir yüzeye örme cam elyafını serip , sonra kesim planındaki gibi kesip , polyesterle ıslatıp sertleştirdikten sonra elde edilen levhanın kontrplak levha gibi kullanılabileceğini söylemişti , sen de böyle yapabilirsin , internette polyesteri 12 kat paraya litresi 30 lira gibi satıyorlar , 18 litrelik galonu 80 liradan ucuz aslında ama alırken son kullanma tarihine bakmalısın , bir de mek sertleştirici oranları doğru olmalı

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2016, 08:40:28 ÖS »
bir iyilik daha , teknenin salmasına istediğin zamman doldurabileceğin tekstil kumaş yelken bezi bir salma yapabilirsin

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #9 : Ekim 16, 2016, 08:55:10 ÖS »
micro 8 tekneyide welsford un söylediği gibi yapabilirsin , libgen.io da her türlü resim plan var , scamp ten küçük ama dünya turu için yapılmış , linklerden libgen in kileri seç , linklerden biri bazen pdf i doğru göndermiyor. ama yedekleri var

ID   Author(s)   Title   Publisher   Year   Pages   Language   Size   Extension   Mirrors   Edit
1521267   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Boat Sailboat Yacht Plan Plans G   Selway Fisher   2016   9   english   8 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1486025   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Long Distance Sailboat Boat Yacht Plan Plans Part Three   Selway Fisher   2014   74   English   50 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1402906   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Boat Yacht Construction Pictures Plan Plans Part One   Selway Fisher   2010   80      4 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1521260   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Boat Yacht Plan Plans A   Selway Fisher   2016   10   English   6 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1521261   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Yacht Boat Plan Plans C   Selway Fisher   2016   10   English   7 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1521266   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Yacht Boat Plan Plans F   Selway Fisher   0   10   English   7 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1452059   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Yacht Boat Plan Plans Part Two   Selway Fisher   2015   67   English   53 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1521265   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Yacht Boat Plans E   Selway Fisher   0   10   English   6 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1521264   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Yacht Boat Plans Plan b   Selway Fisher   2016   15   english   9 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]
1521262   Selway Fisher   Selway Fisher Micro 8 Ocean Sailboat Yacht Boat Plans Plan D   Selway Fisher   2016   10   English   7 Mb   pdf   [2]   [1]   [3]   [4]   [edit]

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
« Yanıtla #10 : Ekim 16, 2016, 08:57:04 ÖS »
site bazen bakımda oluyor ve yanıt vermiyor , bazen de linkleri doldurmuyor , bir iki saat sonra dene , çalışır

yarışçı yelkenci

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kıvanç acarbay
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 2003
« Yanıtla #11 : Ekim 30, 2016, 03:34:14 ÖS »
öncelikle çok sagolun  verdiğniz bilgiler benim için altın değerinde bana gerçekten çok yardımcı oldunuz ayrıca bende bozuk bir türkçeyle yazdığımı sonradan farkettim  kusura bakmayın