Gönderen Konu: Tekne Yapımında Diğer Yapıştırıcılar?  (Okunma sayısı 13594 defa)

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
Tekne Yapımında Diğer Yapıştırıcılar?
« : Mart 16, 2014, 09:17:10 ÖS »

Epoksi yapıştırıcı dışındaki diğer yapıştırıcıları ( mesela silikon yapıştırıcı, deniz tutkalı, PU yapıştırıcı, akvaryum silikonu v.s. gibi) tekne iç kısmında direk su ile temas etmeyen uygun bölümlerde kullanabilir miyiz? Bu konuda uygulama yapan arkadaş var mı acaba?
Tek bileşenli olmaları ve kullanim kolaylığı nedeniyle kısıtlı yerde kullanılsa da tekne yapımında kolaylık sağlayabilir diye düşünüyorum.
Ne mutlu Türküm diyene.

ehitay

• İleri Rehber
Ynt: Diğer yapıştırıcılar
« Yanıtla #1 : Mart 16, 2014, 09:58:07 ÖS »
Yaptığım teknenin heryerinde deniz tutkalı kullanıyorum, 20 yıl önce yapıştırılmış ve açık hava şartlarında kalan yarım bırakılmış bir teknenin yapıştırılan parçalarında bir sıkıntı görmedim, deniz suyundaki durumunu bilmiyorum.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2014, 12:59:59 ÖS »
Epoksi yapıştırıcı dışındaki diğer yapıştırıcıları ( mesela silikon yapıştırıcı, deniz tutkalı, PU yapıştırıcı, akvaryum silikonu v.s. gibi) tekne iç kısmında direk su ile temas etmeyen uygun bölümlerde kullanabilir miyiz? Bu konuda uygulama yapan arkadaş var mı acaba?
Tek bileşenli olmaları ve kullanim kolaylığı nedeniyle kısıtlı yerde kullanılsa da tekne yapımında kolaylık sağlayabilir diye düşünüyorum.

Sunay Bey;

Silikonu bilmiyorum, deniz tutkalı çok rahat kırılabiliyor,  tutkalı daha çok tekne iç dekorasyon için öneririm, SCAGUM isimli bir yapıştırıcımız var, PU tabanlı, Volkan'a vermiştim kullandı o , Bu pu bazlı yapıştırıcı ve tutkalların taşma köpürme gibi sıkıntıları olabiliyor, extra işçilik çıkartıyor.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

Can__2004

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: ORHAN AVCI
  • Bulunduğu İl: Mugla
  • Doğum Yılı: 1976
  • Tekne Adı: Roznia
« Yanıtla #3 : Mart 17, 2014, 10:20:07 ÖS »
Şuan Köyceğiz'de yapılmakta olan 24 metrelik bir katamaran var. Ticari amaçlı gezi teknesi olarak kullanılacakmış. Marin kontraplakların deniz tutkalı ile yapıştırıldığını gördüm. Niye epoksi kullanmadıklarını sorduğumda gerek olmadığını, epoksiyi elyafla kaplama aşamasında kullanacaklarını, dıştan 3 kat elyaf, içten de 2 kat elyaf kullanılacağını söylediler.
Bu kadar büyük bir teknede kontraplakların yapıştırılmasında deniz tutkalı kullanılabiliyorlarsa, bu teknenin hemen hemen 3'te biri boyutlarında veya daha küçük teknelerin yapımında deniz tutkalı kullanılamaz mı?
Bir de deniz tutkalı ile epoksi yapıştırıcılar arasındaki fiyat farkı çok mu fazla acaba?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Tekne Yapımında Diğer Yapıştırıcılar?
« Yanıtla #4 : Mart 17, 2014, 11:20:42 ÖS »
Şuan Köyceğiz'de yapılmakta olan 24 metrelik bir katamaran var. Ticari amaçlı gezi teknesi olarak kullanılacakmış. Marin kontraplakların deniz tutkalı ile yapıştırıldığını gördüm. Niye epoksi kullanmadıklarını sorduğumda gerek olmadığını, epoksiyi elyafla kaplama aşamasında kullanacaklarını, dıştan 3 kat elyaf, içten de 2 kat elyaf kullanılacağını söylediler.
Bu kadar büyük bir teknede kontraplakların yapıştırılmasında deniz tutkalı kullanılabiliyorlarsa, bu teknenin hemen hemen 3'te biri boyutlarında veya daha küçük teknelerin yapımında deniz tutkalı kullanılamaz mı?
Bir de deniz tutkalı ile epoksi yapıştırıcılar arasındaki fiyat farkı çok mu fazla acaba?

Bursa'da Hayrettin Abi'de kendi teknesini deniz tutkalı ile yaptı. Aslında kesin olarak kullanılamaz diye bir kaide yok. Kullanılabilir.Deniz tutkalı denen şey normal mobilyacıların kulanmış olduğu ahşap tutkalının suya dayanıklı versiyonu kabaca bildiğim kadarıyla.Ve tek bileşenli bir yapıştırıcı. Polyester,epoksi vs yapıştırılar ise iki bileşenli 3 bileşenli yapıştırıcılar. Malzemeye temas,içerisine işleme,mukavement gibi değerleri bu yapıştırıcılar arasında farklıdır. Ben yaptım oldu denmemesi gerekir :( Aksine bence asıl 3,5 metre tekneleri deniz tutkalı tölere edebilir,kullanılabilir ama o büyük tekneyi tölere etmeyebilir.Ayrıca içeriden elyaf sarmak çok zor ve zahmetli bir iştir nasıl yapıcakları konusunda fikir edinebildinizmi ? Stingerlar vardır,postalar vardır çok zor birşey söyledikleri.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Can__2004

• Çırak Üye
« Yanıtla #5 : Mart 18, 2014, 11:10:28 ÖÖ »
İçten nasıl elyaf kaplayacaklarını sormadım ama bu hafta yine Köyceğiz'den geçeceğim. Daha detaylı bilgiler alıp paylaşmaya çalışırım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Mart 18, 2014, 12:28:02 ÖS »

Bursa'da Hayrettin Abi'de kendi teknesini deniz tutkalı ile yaptı. Aslında kesin olarak kullanılamaz diye bir kaide yok. Kullanılabilir.Deniz tutkalı denen şey normal mobilyacıların kulanmış olduğu ahşap tutkalının suya dayanıklı versiyonu kabaca bildiğim kadarıyla.Ve tek bileşenli bir yapıştırıcı. Polyester,epoksi vs yapıştırılar ise iki bileşenli 3 bileşenli yapıştırıcılar. Malzemeye temas,içerisine işleme,mukavement gibi değerleri bu yapıştırıcılar arasında farklıdır. Ben yaptım oldu denmemesi gerekir :( Aksine bence asıl 3,5 metre tekneleri deniz tutkalı tölere edebilir,kullanılabilir ama o büyük tekneyi tölere etmeyebilir.Ayrıca içeriden elyaf sarmak çok zor ve zahmetli bir iştir nasıl yapıcakları konusunda fikir edinebildinizmi ? Stingerlar vardır,postalar vardır çok zor birşey söyledikleri.

içten elyaf uygulamasında sanırım posta ve stringerler gecici..kabuga şekil verilip dıstan elyaflandıktan sonra postalar tekneden çıkartılıp içten elyaflanıyor...iç mukavemeti mobilyalar,bölmeler vb sağlıyor..

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2014, 10:08:24 ÖS »
Bugün bir markette iyi marka sayilabilecek bir deniz tutkalı gördüm. 600 gr, fiyatı da 15 tl idi.
Fiyat açısindan epoksiye göre pek avantajı yok, burada deniz tutkalı  kullanim kolaylığı açısından öne çıkıyor
Tabi epoksinin cok daha güçlü olduğu tartışılmaz.
Ne mutlu Türküm diyene.

Can__2004

• Çırak Üye
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2014, 09:12:37 ÖÖ »
Sadece deniz tutkalı kullanmıyorlar, aynı zamanda kontraplaklara vida atıyorlar.

Can__2004

• Çırak Üye
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2014, 09:16:55 ÖÖ »
Sadece deniz tutkalı kullanmıyorlar, aynı zamanda kontraplaklara vida atıyorlar.

Kullanım kolaylığı konusunda haklısınız. Ustalar çok hızlı biçimde tutkal tüpünü sıkıp kontraplağı hemen yapıştırıyorlardı.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2014, 07:45:25 ÖS »
Sildim
Ne mutlu Türküm diyene.

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #11 : Mart 19, 2014, 11:05:03 ÖS »
Herkese merhaba , arkadaşlar bu deniz tutkalını ben ilk teknemi yaparken 10 tüp kadar aldım ve postaları lamine etmede kullandım ama gördüğüm o ki biraz postaları esnettiğimde yerlerinden kolayca ayrıldıklarını gördüm. Fiyat olarak marketleri bilmem ama piyasada 600 gl lık olanları 5 lira civarı. Bu biraz kişinin kendisine kalıyor , mesela ben biraz sağlamcıyımdır , epoksinin kabiliyetini gördükten sonra pu tutkalı içerideki mobilyada bile kullanmam. Ben kendi kendime bir çok deneyde yaptım bu konuda , örneğin pu tutkal şişen ağaçları bir arada asla tutmuyor ama epoksi asla tutmamazlık yapmıyor.

İçeriden elyaf sarma işlemini bende ufak teknede uyguladım , aslında çok kolay oluyor , postaların kontraplakla kesiştiği yani dik ve yakın açı yaptığı yüzeyleri üçgen ağaç parçaları ile destekleyerek yapmıştım , sonuç iyi olmuştu.

Can__2004

• Çırak Üye
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2014, 01:04:56 ÖS »
Köyceğiz'de yapılan katamaranı perşembe günü tekrar ziyaret ettim.

Can__2004

• Çırak Üye
« Yanıtla #13 : Mart 22, 2014, 01:06:15 ÖS »
Birkaç tane resim de çektik.

Can__2004

• Çırak Üye
« Yanıtla #14 : Mart 22, 2014, 01:20:40 ÖS »
Tekneyi yapan arkadaşlar, daha önce pekçok tekne yaptıklarını ve marin tutkalın fiyat açısından oldukça fazla avantaj sağladığını söylediler. Sadece taban kısmını yapıştırırlarken epoksi yapıştırıcı kullanmışlar. Ben epoksi yapıştırıcı kullanılması gerektiği konusunda biraz ısrar edince, zaten epoksi ve elyaf kullanılarak kaplama yapacağız o nedenle gerek yok dediler. Adamlar çok tekne yaptık deyince, bu konuda yeni yeni bir şeyler öğrenen bendeniz pek bir şey diyemedim.
İki kat 10 mm sertifikalı marin kontraplak kullanmışlar. yapıştırma esnasında kullandıkları vidaları da söktüklerini gördüm.
Burada arkadaşların yazdığı yorumlardan sonra, ileride yapacağım teknemde kesinlikle epoksi bazlı tutkal kullanırdım.
İçten elyaf çekme konusunda, işin kolay olduğunu söylediler. Vakit bulabilirsem elyaf kaplayacakları zaman da gidip görüntülemeye çalışırım.