Gönderen Konu: Teknemizi yaparken geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı?  (Okunma sayısı 6110 defa)

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985

gecenin bu saatinde foruma saldırır gibi konu açıyorum fakat işim sebebi ile forumu anca geceleri ziyaret edebiliyorum ve aklımda çok ? işareti var.düşünürken yine bunlardan birisini forumda paylaşmak istedim.bilirsiniz Derya Baykal'ın bir programı vardı hala varmı bilmem evde hiçbişeyi atmaz onlardan çanta,kolye,tepsi artık ne yapabilirse yapardı.benimde aklıma söyle birşey geldi başlık biraz alakasız oldu fakat acaba bizler tekne yaparken maliyeti düşürmek açısından böyle malzemeler bulabilirmiyiz? neyi eskiciden neyi hurdacıdan neyi çıkmacıdan yada neyi evimizden doğadan karşılayabiliriz? bunu merak ettim ve konu açmak istedim.
Ersin İzci
1985/Armutlu

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Teknemizi yaparken geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı?
« Yanıtla #1 : Ekim 01, 2011, 09:34:28 ÖÖ »
Paslanmaz malzemelerin özellikle boruların birçoğu hurdacılarda bulunabiliyor. Ahşap malzeme için ağaç kesmeyi deneyebilirsiniz. Eski teknemin onarımında baston olarak ceviz çiftliği olan bir arkadaşımın kestiği yaşlı bir ağacı kullanmıştım. Tekne içindeki desteklerin bir çoğunu da dere kenarında yetişen ve kesildiğinde bembeyaz olan daha sonra ise içinden gelen sıvılar nedeni ile kırmızı olan Kızıl Ağaç'tan yapmıştım. Bu ağaç söylendiğine göre suya çok dayanıklı imiş ve Venedik temelleri bu ağaç ile yapılmış.

Teken inşası değil ama içi için kullandığım mutfak malzemesin çoğu evdeki eski malzemedendi. Fransız cam tabaklar ve benzerleri teknede kullanılabiliyr. Ben plastik mutfak malzemesi kullanmıyorum.

Deniz çok yıpratıcı olduğu için yine de her türlü malzeme seçiminde dikkatli olmak gerekir. Örneğin yelkenli bir teknede sabit donanım için kullanılmış malzemeden (direk hariç) uzak durmak lazım. Salma için hurda kurşun kullanılabilir ama döküm demir önermem. Pik denize çok dayanıklıdır ama demir çabuk paslanır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2011, 12:12:48 ÖS »
Bencede teknenin ana yapısında değilde içinde veya aksesuarlarında bu tür ürünler kullanılabilir.Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.evde kullanmadığınız halılarınız,ev tesisatından çıkan prizler veya çeşme vs gibi tesisat malzemeleri kulanılabilir.Hurdacılarda inanın çok değişik şeyler mevcut artık nerden nasıl buluyorlarsa hurdacıları gezmek iyi olur belkide işimize çok yarayacak malzemeyi çok uyguna bulabiliriz.Eğer yelkenli yapılacaksa yelken direğide Ahmet Abi'nin söylediği gibi suya dayanıklı bir ağaçtan yapılabilir.Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

görkem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: görkem TAŞKIN
  • Bulunduğu İl: İZMİR
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2011, 04:59:41 ÖS »
bu konuyu bende uzun zamandır düşünüyorum ben izmirdeyim ve yakınımda eski gemilerin parçalanıp malzemelerının satıldığı gemi söküm tesisi var her türlü ahşap yada benzeri malzeme bulunabılır maliyetide baya düşürebileceğini düşünüyorum.postalar için burdan tahta almak istiyorum.gemiden çıkan her tahta ile posta yapılır mı acaba?çıkan tahtalar yıllardır denızde ama en ufak bi bozulma yok sizce kullanmam mantıklımı bu malzemelerden?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2011, 05:02:32 ÖS »
Ahşap konusunda bir fikrim yok ancak oradan baya yararlanma imkanınız olabilir.Ahşabı kullanmanız bence sağlıklı olmaz.Tabi görmeden,ahşabın türünü zamanını vs bilmeden kesin konuşmak yanlış olabilir ancak oradan kullanacağınız çok şey bulacağınız kesin.
Metal ürünler mevcutmu acaba orda?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

görkem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: görkem TAŞKIN
  • Bulunduğu İl: İZMİR
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2011, 06:18:55 ÖS »
evet mevcut.metal ürünleri motorlar filikalar aklınıza teknede kullanılacak ne gelirse mevcut.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2011, 11:47:16 ÖS »
Kucuk teknelerde kullanilabilecek cesitte urunler varmi acaba?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com