Gönderen Konu: Römork mu Sehpa mı ?  (Okunma sayısı 7177 defa)

nurettink

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Nurettin kara
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: volkan
Römork mu Sehpa mı ?
« : Aralık 28, 2015, 11:27:21 ÖS »

Merhaba
4.5 mlik teknemi yeni aldım,ilk teknem. bir şekilde sitenin bahçesine getirdim. Bakımını yapacağım. ancak aklıma takılan tekneyi denize indirmek.
Darıcada rampamız var ancak  başka hiçbir şey yok.  rampa tekneyi koyduğum yerden  200-300 mt var yok.

Önce romork almayı düşündüm. 2. el falan baktım. onunda nakliye falan deyince yüzü astarını geçiyor.  0 alayım dedim. 2000 - 3000 e patlıyor. trafiğe çıkmayacağım için ve senede 2 kere 20 dakika kullanacağım için değmeyecek.

Sehpa yaptırmayı düşünüyorum . 1,60 genişlik 2,5 en. altına 4 yada 6 uygun büyüklükte teker koyup. yere mümkün olduğunca yakın (30-40 cm) çekerek kısa mesafeyi götürmeye düşünüyorum. sanırım onu 300-400 tl  gibi maledebileceğim. hemde yazın saklamak daha kolay olacak.

sehpa fikrine ne dersiniz. hem kısa mesafe çekmek, hemde kışlatmak için çok uygun geldi bana. (2-3 kişi iterek götürebilir, yada arabaya, orjinal çeki demirinden bağlanabilir.tabi 1. viteste kısa mesafe kullanacaksınız)

Sehpa fikri sizce nasıl. değerli fikirlerinizi bekliyorum.

ssb

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Barış
  • Bulunduğu İl: Çanakkale
  • Doğum Yılı: 1984
Ynt: römorkmu sehpamı
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2015, 04:29:37 ÖÖ »
Selamlar ,
   İzmir tarafında 1000-1500 aralığında basit römorklar imal edenler var. İzmir'de olan İstanbul'da da vardır diye düşünüyorum.
   Kendiniz yaptırabilirsiniz ama bu durumda maliyet size bağlı. Gidip bir demirciye yaptırayım derseniz , zannetmiyorum ki 300-400 malzeme dahil fiyat versin.Ama tanıdıktır yada kendiniz yapacaksınız o ayrı .
    Malzeme konusu önemli.Normal profilden yapılan römork 3-4 seneyi bulmaz çürüyebilir. Ben daha önce benzer bir deneme yapmıştım.5 yılın sonunda attık gitti.Ki O zamana kadar her yıl boyadım. İki yada üç kere tadilat yaptım.(kesme-parça ekleme-kaynak vs). Bu işleri kendim yaptığımdan maliyet olmadı tabi.
   İdeal şekli daldırma galvaniz.
   Dediğim gibi kullanılacak malzeme,destek noktaları(döner silindir vs),tekerler,belki ucuna bir kollu vinç ve işçilik . Hesabı iyi yapmak lazım ki astarı yüzünü geçmesin.
   Bence bölgenizde bu tür imalat yapan yerleri de bir dolaşın.
Kolaylıklar dilerim.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2015, 10:05:01 ÖS »
Kendiniz yapma gibi bir ihtimal varmı ? Yani o konularda alet kullanımı,kaynak ile aranız nasıl ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

nurettink

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Nurettin kara
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: volkan
« Yanıtla #3 : Aralık 29, 2015, 11:07:53 ÖS »
Kendiniz yapma gibi bir ihtimal varmı ? Yani o konularda alet kullanımı,kaynak ile aranız nasıl ?

alet kullanma, sahip olma  konusunda sıkıntım yok ( kaynak yapamam ama)çok geniş bir alet parkım var. istanbulda ucuz römork yok ayrıca , 2000 tl den başlıyor

benim ihtiyacım teknemi (350 kg civarı sanırım)
senedede 1-2 kere 500 mt sağ salim götürecek. (çekek yeri o kadar uzakta.)
trafiğe çıkmaya ihtiyacı olmayan.
kışın kışlatmama ve bakıma kolaylık sağlayacak.
yazın rahatça, yer tutmadan saklayabileceğim bir çözüme ihtiyacım var.

biraz daha düşününce römork, hem pahalı, hem yazın saklaması zor, hem arabama ek çeki demiri masrafı çıkarttığı (wv polo), hemde ruhsat vs gibi sorunlar yüzünden sıkıntılı bir çözüm geldi.

bu nedenle aklıma sehpa geldi. aşağıdaki sehpayı 80*40*2,5 aliminyum kutu profilden yaparsam 25 kg gibi bir ağırlık çıkıyor. tekerlekler resimdeki gibi değil, değişecek siyah büyük yumuşak teker olacak. tekneye değen yan kenarlar kalın plastikle kaplanacak. önce tek sehpa yapıp bir deneyeceğim. (önce site bahçesinde 20 mt uzağa çekmem gerekiyor. balkonumun  altına almam lazım tekneyi) tek sehpa maliyeti 250 tl gibi. 2 kişi tutarsa tekneyi çekmesi kolay olur diye düşündüm.
sehpa sağlam civata somunlu olacakki sezon sonu demonte edebileyim.
sehpa boyutu  (160x140) olacak.  ayrıca yükseklik ayarlanabilir olacak.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Römork mu Sehpa mı ?
« Yanıtla #4 : Aralık 30, 2015, 01:42:24 ÖS »
Romorktan sa istediginiz ozelliklere gore resimdeki gibi bir sehpa daha is gorur ve ucuz maliyetli olur.Bence yapim calismalarina baslayin.Romork cok is ve masraf cikartir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #5 : Aralık 30, 2015, 03:18:55 ÖS »
100 m kumsaldan denize indirme çıkarma için kıyı römorkü, yada çekek römorkü diyebileceğim bir römork yapmıştım.440 fiber teknem için çok iyi iş görüyor.kıyıdan sabit  manuel vinçle tekneyi indirme çıkarma işleirnde kullanıyorum..

Hakan ÇOKAL

• Yeni Rehber
  • **
  • Problemsiz günler dileğiyle
  • Ad Soyad: Hakan Çokal
  • Bulunduğu İl: Tekirdağ
  • Doğum Yılı: 1970
« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2015, 10:31:42 ÖS »
Öncelikle yeni tekneniz hayırlı olsun. Bereketli avlar hayırlı geziler dilerim.

Sehpa sizin için uygun gibi duruyor olsa da her zaman römork derim. 2-3 kişi ile itecek iseniz römorku daha rahat iter çekersiniz. Sadece kıyıya götürüp getirmek için işinize yarayacağını düşünmeyin. Sehpa siz teknenizi denize indirip çıkartırken römorkun sağladığı avantajları sağlayacak mı bunu düşünmelisiniz. Maliyeti ise kendiniz yaparak daha da azaltabilirsiniz. 4 tane el arabası tekerleği zaten 200 lira. alüminyum malzeme maliyetine 300-400 demişsiniz. Pimleri makarası montaj elemanları derken size 900 - 1.000 gibi bir rakam çıkartabilir.

Lodosum üyemizin römorkuna benzer bir çerçeveyi (tekerlekler hariç) en fazla 200 lira civarında mal edersiniz. İki tekerleğin manevra avantajı da cabası. Motosikletin peşinde bile çekebilirsiniz.
İlla da sehpa derseniz tekerlek çapı büyük olmak kaydıyla en fazla 3 tekerlekli yapın derim. Fazlası manevra kabiliyetinizi düşürür.

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #7 : Aralık 31, 2015, 11:54:32 ÖÖ »
suya inerken herhangi bir yerde kum zeminden gececekseniz eger sehpayı unutun. 350 kg demek minimum 5 kişinin yerden kesebilecegi bi agırlık, bu agırlıgı kum zeminde iteklemek kaldırıp tasımaktan daha zor bi iştir. daha önce kum üzerinde 300 kg gibi bi tekneyi römorkla iteklemiş biri olarak bu işin zor oldugunu belirtmek istedim.
eger alet konusunda bi sıkıntınız yoksa, tavsiyem profilden daha ucuz olan piyasada T ve L kösebent diye bilinen bi cins daha var, boyanamayan noktası olmadıgı icin suya daha dayanıklı olacagını düsünüyorum. bunları kullaqnarak romork yapmanız.
madem trafige cıkmıyorsunuz, aracınıza senede 2 defa ceki demirini baglayıp sokmek, senede 2 defa o tekneyi iteklemekten daha kolay olacagını düsünüyorum. yaklasık 3 yıl önce cok iyi malzemeden  eksiksiz romorkumu işcilik haric yanlıs hatırlamıyorsam 600 tlye maletmistim.
tavsiyem romork yapmanız.
kolay gelsin
serdar sayin
Alanya/antalya

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #8 : Aralık 31, 2015, 12:51:43 ÖS »
Bu kadar küçük tekerlerle 350 kilo civarında bir yükü taşımanız için çok düzgün bir zemin olması gerektiğini düşünüyorum. Mesafe az diyorsunuz ama en küçük bir taş parçasında bile sorun çıkacaktır. iyi düşünün derim

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #9 : Aralık 31, 2015, 03:20:07 ÖS »
100 m kumsaldan denize indirme çıkarma için kıyı römorkü, yada çekek römorkü diyebileceğim bir römork yapmıştım.440 fiber teknem için çok iyi iş görüyor.kıyıdan sabit  manuel vinçle tekneyi indirme çıkarma işleirnde kullanıyorum..
Benim de benzer bir remorkum vardı. Yakın mesafede arabanın çeki halkasına baglayıp çekiyordum, bayağı işe yaramıştı.
Ne mutlu Türküm diyene.

lodosum

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: hakan ozcan
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: lodosum
« Yanıtla #10 : Aralık 31, 2015, 04:24:44 ÖS »
Benim de benzer bir remorkun vardı. Yakın mesafede arabanın çeki halkasına baglayıp çekiyordum, bayağı işe yaramıştı.

aynen öyle.. yalnız buna benze bir şey yapacak arkadaş olacaksa, iki tane önemli nokta var. ön ucada araba tekeri koysunlar.. çünkü uç taraf kuma batıyor veya takılıyor.ben kumluk alandan çektiğim için araba tekeri olmalı.. yok rampa varsa beton zeminden çekilecekse, daha küçük bir tekerde iş görür.
  yine boydan önden arkaya aldığım boru kısa olmuş arkaya kadar 3 ayrı noktadan kaynatılırsa çok daha sağlam olur.tabi bunlar normal demir paslanma oldu boyasakta.. daldırma galvaniz boru kullanılmasını söyylemeye gerek yok..
kaynak işinden anlamadığımdan demircinin başında durduk yaptı. kaynak işinden anlayan bir arkadaş bunu çok ucuza maledecektir.