Gönderen Konu: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?  (Okunma sayısı 60246 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Amatör Yapımcı Kaç Metre Tekne Yapmayı Tercih Eder?
« Yanıtla #30 : Ağustos 13, 2018, 04:13:02 ÖS »

Amator yapimcilarin %95'i kendisi tasarim yapmiyor zaten. 15 - 16 metrelik tekne yapacak birisi plan satin alip / temin edip talimatlara uyduktan ve temel konulara hakim olduktan sonra bir sorun olacagini sanmiyorum. Kendin tasarlamak bambaska bir konu ve pek amator yapimciliga girmiyor bence.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #31 : Ağustos 13, 2018, 05:06:11 ÖS »
15-16 metre tekne bence amatör yapımcıyı her konu da çok asar.

o boyda bir tekne de ekip olarak çalışmak lazım.
tek başına parcaları,epoksileyip,yapıştırmak,vidalamak,terazilemek için ahtapot olmak lazım :)..

kesinlikle kapalı yer ister,daha profesyonel makina ve ekipmanlar ister..bunları kullanacak bilgi ve el mahareti ister..
küçük işlerde hataları bir şekilde absorde edebilirsiniz ama büyük işte olmuyor.
hele tek çalışıp o kadar metre tekneyi yapmak ''amatör'' olarak ne kadar sürer?
bazı ''yetenekli'' insanlar dışında,böyleleri var..  marangozluktan,tornadan,frezeden,anlamayıp böyle bir boya girmek hüsran olur.bütcesini saymaya gerek yok tabi..amatör yapım hakkıyla yapacaksanız çok ucuza gelmiyor,günlük iş,aile,ev,sosyallik dışındaki zaman dilimini kullanacagınızı unutmayın.
8-8.5 metreden sonra oynaşmayın derim ..Yoksa Neron olabilirsiniz :)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #32 : Ağustos 14, 2018, 08:20:49 ÖÖ »
Ben de sorun olacagini sanmiyorum derken teknenin fiziki butunlugu bakimindan demistim onceki mesaja istinaden. Bence  de 7 - 8 metreden sonra is mecburi olarak ekip isine donmeli. Alet edavat'ta ustalik olmali, daha onceden materyallerle tecrube olmali, yapilacak veya yaptirilacak birseyin yontemi hali hazirda tecrube edilmis olmali. Bu konularda %100 haklisiniz.

selcukT

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: SelcukT
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #33 : Ağustos 19, 2018, 03:16:56 ÖS »
Adamına göre değişir.

Hakan Alten

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hakan Alten
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1971
« Yanıtla #34 : Eylül 25, 2018, 04:46:19 ÖS »
Bana göre bu konuda tercih, teknenin kullanım amacına göre değerlendirilmiş. "Ben bir iki arkadaşımla birlikte durumuma göre bir sabah - akşam suyu yapayım, iki olta atayım; bu bana yeter." diyenler belli ki 4 metreyle yetinmiş. Ama bazı tecrübeli arkadaşların da ifade ettiği gibi olay aile boyutu !!!! kazandığında teknemizin boyu otomatikman 6 metrenin üzerine  çıkıvermiş.
Ben de  ilk işe başladığımda 6 metrelik bir teknenin fazlasıyla yeteceğini düşünmüştüm. Ama maalesef yanılmışım. Eğer teknenizde misafir kabul etmek gibi bir niyetiniz var ise .... Sevgili dostlar tekneniz en az 8 metre olmalı. Bu net... Mutfak, lavabo, vs. alanları ortlama rahatlıkta kullanmak istiyorsanız ve 6 kişiyi dinlencede sıkıştırmadan  ağırlamak isterseniz ancak yetecektir.
Ben başlamışken imkanlarınızın elverdiği azami uzunlukta bir tekne başlamanızı tavsiye ederim. Maliyet için her metre için yaklaşık % 10, süre için de %5 gibi bir artısı olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin... Ne diyeyim. Bu da benim naçizane fikrim.... 

özcan43

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: özcan koyun
  • Bulunduğu İl: aydın
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #35 : Ocak 06, 2019, 01:18:54 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar ilk kez bir tekne yapmak istiyorum ve bu da kuzey 4.20 olacak bana yardımcı olursanız memnun olurum

özcan43

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: özcan koyun
  • Bulunduğu İl: aydın
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #36 : Ocak 06, 2019, 01:23:22 ÖÖ »
bu arada acemiliğimi mazur görün pad diye daldım içeri ben aydından katılıyorum aranıza

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #37 : Ocak 09, 2019, 01:39:21 ÖS »
zaten 11 veya 12 metre ve üstü teknelere CE belgesi isteniyor ve amatör üretimlerde denize elverişlilik belgesi verilemiyor diye biliyorum
8 metre ve çeneli/köşeli  uygulamalar Amatörler için en uygun modeller diye düşünüyorum
bizzat üzerinde çalıştığım projede karşılaştığım zorlukları düşünüyorum da 8 metre ve üstü projelerde komplike alet edevat ve tecrübe gerekli
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

Mustafa2

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Mustafa bozdağ
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1954
« Yanıtla #38 : Şubat 28, 2019, 12:15:17 ÖS »
5 metre katamaran yapmayı planlıyorum.

Sam Lighter

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Sami ÇAKMAK
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #39 : Ağustos 23, 2019, 11:41:45 ÖS »
zaten 11 veya 12 metre ve üstü teknelere CE belgesi isteniyor ve amatör üretimlerde denize elverişlilik belgesi verilemiyor diye biliyorum
8 metre ve çeneli/köşeli  uygulamalar Amatörler için en uygun modeller diye düşünüyorum
bizzat üzerinde çalıştığım projede karşılaştığım zorlukları düşünüyorum da 8 metre ve üstü projelerde komplike alet edevat ve tecrübe gerekli

Tunç bey;

Söylediklerinize katılmak la beraber tek kişi tekne yapacak ise Max. 6 metre civarı elverişli ve uygun olacağı kanaatindeyim. Hem insanı yormaz ( az yorar). Hem de maliyet ve zaman acısından. Tek atımlık ve hayali bu olan değerli arkadaşlarım için ise Max 9 metre olması uygundur. Ailemiz, arkadaşlarımız, çocuklarımız var ise 2 kişi ile 11-12 metrelik tekne tabi ki yapılabilir. Tabi Para ve zaman mehru mu olmayan kişiler istedikleri ölçüde yapabilirler.

Saygılarımla...

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #40 : Ağustos 28, 2019, 06:00:59 ÖS »
11 / 12 m lerde amatör yapımlarda ce belgesi konusu nerede geciyor, mehaz verebilir misiniz,
Ne mutlu Türküm diyene.

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #41 : Ağustos 30, 2019, 05:20:19 ÖS »
11 / 12 m lerde amatör yapımlarda ce belgesi konusu nerede geciyor, mehaz verebilir misiniz,

Sunay Bey
liman baskanligina sorabilirsiniz . 12 metre ustu " amatorce yapilamaz ' olarak gorunuyor . LLYOD kurallarina tabi olursunuz (denize elverislilik 'guc hesaplari v.b )
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #42 : Ağustos 30, 2019, 06:55:46 ÖS »
12 metre ustune cikilacaksa, belgelerin pesinde kosmak, 12 metreden buyuk tekneyi yapmanin yaninda cok bi sorun olmasa gerek :)...

Ben bir ara konunun mevzuatini okumustum. Yanlis hatirlamiyorsam tekne ticari kullanim amacli olmadigi surece amator olarak uretilebiliyor olmasi lazim. Ancak 5 yildan once satisi mumkun olmuyor diye hatirliyorum.

Ben daha once baska sebeplerden devletin degisik mecralarinda mevzuatlar ve memurlarin bilgisizlikleri arasinda cok pinpon oynamis birisi olarak soyeleyebilirim ki, bir konuda ciddi dusunceniz varsa ( 12 metreden buyuk tekne yapmak gibi ) bunun kurallarini belirleyen yonetmeligi/mevzuati bulup guzelce okuyun. Mevzuatlar zaten sizin neyi yapabilip yapamayacaginizi, memurlarin neye yetkisi olup neye yetkisi olmadigini size anlatiyor. Mevzuat senin yapabilecegini soyluyorsa, bunu da liman baskanliginin gozune sokarsan itiraz edemezler. Eger mevzuata uygunsa ama olmuyor diyorlarsa, ya ugrasmak istemiyorlardir, ya bilmiyorlardir. Bilmiyorsa ogrenmeye kasmak istemiyorlardir.  Oyle memurlarla da cok karsilastim. Adam kendi isi oldugu halde konuyu bilmiyor. Olmaz senin is deyip geciyor. Yonetmeligi gosteriyorsun, haa, o zaman bi bilmem kim amirimize soralim, soruluyor, amir olmaz diyor. Amir'e yonetmelik gosteriliyor. Sonra herkes bi kosusturmaca...

Yine de 12 metre amator yapim tekneyi yapmaktan zor degil :D

mustafa kılınç

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: mustafa kılınç
  • Bulunduğu İl: denizli
  • Doğum Yılı: 1977
« Yanıtla #43 : Ocak 28, 2020, 03:09:05 ÖS »
 :)

mustafa kılınç

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: mustafa kılınç
  • Bulunduğu İl: denizli
  • Doğum Yılı: 1977
« Yanıtla #44 : Ekim 13, 2020, 05:05:47 ÖS »
Merhaba Arkadaşlar, 12 metrelik bir motor yat hayal yapmayı hayal ediyorum. Geniş rahat kamaraları olan içinde tuvaletleri banyoları mutfağı olan tam bir yaşam alanı. Ama bu boyda bir teknenin yaşadığım yere getirip götürmek imkansız çeki yerlerine çektirsek bayağı masraflı olacak sürekli denizde kalsa kaç yıl dayanır bilmiyorum. Maliyet de yüksek olacak kendi içinde bayağı bir handikap barındırıyor. Mesela sürekli denizde 15-20 yıl dayanma ihtimali varsa bu hayalimden vaz geçmeyebilirim. Bilenler bilgi verirse sevinirim.

Daha karar veremedim ama sanırım S 650'yi yapacağım. Hem ekonomik olarak beni çok sarsmaz, hem gerekirse yaşadığım yere getirip götürmek zor olmaz. Ama S650 tavan çok alçak, planlarda bazı değişiklikler yaparak ayakta durduğum zaman başım tavana değmeyecek şekilde ve biraz genişleterek bazı değişiklikler yapmayı düşünüyorum. Forumlarda gördüğüm kadarıyla bu dğişiklikler teknenin dengesini ve stabilitesini etkiliyormuş. Ama benim yelkenle işim yok, koyları gezmek ve boş zamanlarımda teknede yaşamak istiyorum. Sanırım yaparsam bu benim son yaptığım tekne olmayacak.
Allah herkesin gönlüne göre versin.