Gönderen Konu: Tekne Üstündeki Kabarma Sorunu ? Çözüm :Macun-Boya-Elyaf  (Okunma sayısı 11502 defa)

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Osman büke
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1975
Ynt: Tekne üstündeki kabarma, macun, boya
« Yanıtla #45 : Mayıs 22, 2020, 08:43:40 ÖS »

Bu tekne ahşapmı, polyestermi
Dışı polyester, ancak küpeşteye doğru kontraplak. Benim elyaflayacagim yerin yarısı polyester yarısı kontraplak

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #46 : Mayıs 27, 2020, 12:28:12 ÖS »
Herkese kolay gelsin.
Arkadaşlar, teknenin çizili kısmı tekne içinde yürürken bariz bir şekilde aşağıya doğru esneme yapıyor, tekne içinden çıkınca eski yerine geliyor. (Çıkan seste çabası) burayı macunlafigim zaman bu esneme yok olurmu?
Yoksa kontraplak arkasına destek mi yapmam lazım.?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #47 : Mayıs 27, 2020, 12:58:55 ÖS »
Altta destek yoksa esneme yapar,macun ceksende zaman içinde esneme ve agırlıktan açma yapar..
Boşuna tabandaki birleşim köşelerine elyaf çek demedim..Ama tekrar,tekrar ayn soruları soruyorsun.
Eger taban k.plagını kaldırabiliyorsan alta esnetmeyecek aralıklarda agaç yerleştir,yada strafor döşeyip k.plagı yerleştir,köşelere videodaki gibi macunla fletle,taban ve yan duvarlara 5 er cm gelecek şekilde,serit elyaf çek..ne esner,nede su alır..

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #48 : Mayıs 27, 2020, 01:31:03 ÖS »
Altta destek yoksa esneme yapar,macun ceksende zaman içinde esneme ve agırlıktan açma yapar..
Boşuna tabandaki birleşim köşelerine elyaf çek demedim..Ama tekrar,tekrar ayn soruları soruyorsun.
Eger taban k.plagını kaldırabiliyorsan alta esnetmeyecek aralıklarda agaç yerleştir,yada strafor döşeyip k.plagı yerleştir,köşelere videodaki gibi macunla fletle,taban ve yan duvarlara 5 er cm gelecek şekilde,serit elyaf çek..ne esner,nede su alır..
EVet  dedin de, ben küpeşte köşelerine elyaf çekmeyi düşünmüyorum demiştim. (Ama bunu yazdıktan sonra fikrimden vazgeçtim. 40-50 TL için onca emeği yok saymamak için senin dediğini yapmaya karar verdim. ) Ben ilk dediğimde küpeşteye demiştim, iç kısımdaki köşelere çekeceğim tabikide, peki alt kontraplağı kaldırmak demek kayığın içini yani ön ve arka oturaklı komple kaldırmak demek ki bu epey uğraştırır.
İlk dediğine gelirsek, elyaf kapladığım zaman bu şekilde yine esneme yapar mı?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #49 : Mayıs 27, 2020, 01:42:26 ÖS »
yapar tabi,alt destek yoksa her koşulda esner..ama köşe birleşimleri güzelce elyaflanırsa,açma ,,su alma yapmaz..senin agırlıgını taşır...

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #50 : Mayıs 27, 2020, 01:45:30 ÖS »
yapar tabi,alt destek yoksa her koşulda esner..ama köşe birleşimleri güzelce elyaflanırsa,açma ,,su alma yapmaz..senin agırlıgını taşır...
Ok. Tamam bu şekilde yapıyorum (Elyaf kaplama). Bu sene bu şekilde idare etsin ileride çok sıkıntı çıkartırsa önümüzdeki senelerde kuru bir yere çekip alt tabanı komple değiştiririm artık.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #51 : Mayıs 27, 2020, 02:11:24 ÖS »
Bir fikir olarak, kontraplakta bir delik acip, icine poliuretan kopuk sikabilirsin. Uzerinde kontraplak da varken belli bir miktar kompresyon direnci saglar. bu da esnemeyi buyuk oranda keser. Yine de hala elyaflaman lazim. bu bahsettigim kontraplagi kaldirmadan kontraplagin altina, elyafa bir miktar destek pompalamani saglar. birkac farkli noktadan basabildigin kadar poliuretan basmayi deneyebilirsin.

Ancak daha sonra burayi acip birseyler yapmak istediginde poliuretani temizlemek gicik olabilir.

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #52 : Mayıs 27, 2020, 02:45:57 ÖS »
Bir fikir olarak, kontraplakta bir delik acip, icine poliuretan kopuk sikabilirsin. Uzerinde kontraplak da varken belli bir miktar kompresyon direnci saglar. bu da esnemeyi buyuk oranda keser. Yine de hala elyaflaman lazim. bu bahsettigim kontraplagi kaldirmadan kontraplagin altina, elyafa bir miktar destek pompalamani saglar. birkac farkli noktadan basabildigin kadar poliuretan basmayi deneyebilirsin.

Ancak daha sonra burayi acip birseyler yapmak istediginde poliuretani temizlemek gicik olabilir.
Hertürlü öneriye açığım, zaten şu ana kadar geldiğim aşamalara hep sizlerin dediğini uyguladım. Kendimden kattığım bir şey yok. (Belki uygulamam sizlerin önerdiği gibi olmamıştır ancak mantık olarak dediklerinizi yaptım)
Evet delik delip polüretan sıkayım. en azından esnemeyi epey keser, elyafda katladığım zaman sıkıntı olmaz beni epey götürür herhalde

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #53 : Mayıs 27, 2020, 05:59:16 ÖS »
Altına çıta koymak en doğrusu görünüyor, üstten epoksi ve bir kaç kat elyaf iyi yapılırsa tutar ama çok garanti değil.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #54 : Mayıs 27, 2020, 07:47:33 ÖS »
Altına çıta koymak en doğrusu görünüyor, üstten epoksi ve bir kaç kat elyaf iyi yapılırsa tutar ama çok garanti değil.
Evet servet beyde en iyisi o dedi ama elimdeki malzeme ile şu anda teknenin altını açma gibi bir ihtimalim yok. Bırakın uygun kontraplagi kavak kontraplak bile bulamıyorum bulunduğum yerde ( gerçi bütün keresttecileri dolasmadim) ancak il merkezine gitmem lazım.
Bu şekilde deneyip ileriki aşamalarda sorun buyudugunde dediklerinizi yapacagim

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #55 : Mayıs 27, 2020, 10:44:55 ÖS »
Biraz şekli bozar ama ben olsam 3x3 cm suya dayanıklı bir çıtayı tabana ve ona dik yüzeye epoksi ile yapıştırırdım. Yan aşağıdan yapacağımı yukarıdan yapıştırarak yapardım.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #56 : Mayıs 27, 2020, 11:49:29 ÖS »
Biraz şekli bozar ama ben olsam 3x3 cm suya dayanıklı bir çıtayı tabana ve ona dik yüzeye epoksi ile yapıştırırdım. Yan aşağıdan yapacağımı yukarıdan yapıştırarak yapardım.
Yukarıdan derken anlayamadım.

Peki alt tabandan el girecek kadar bir delik açsam ve takozu (3*3,5*5 vs) içine sokup yapıştırsam. Alt taban biraz bozulacak ama.macun boya ile kapatabilirim.

Osmanbuke

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #57 : Haziran 11, 2020, 12:45:13 ÖÖ »
Arkadaşlar yine ben,
Şimdi yaptığım işlemler şöyle;
Kayığın küpeşte üstü, küpeşte dış kenarları, tekne içinde ki birleşim yerleri yani su alabilecek heryeri ilk önce macunla duzledim daha sonra şerit elyaf keserek epoksi ile yapıştırdım. Şimdi maçından önce zımpara işine girisecegim.
Sorum şu: elyafı zimparalarken ne kadar zimparalayacagim. Yani ximparaladiktan sonra elimle üstünden geçiyorum pürüz yoksa olmuştur diyorum kendimce. Bunun kuralı nedir.
60 lik zımpara çok mu kalın olur. Gerçi bana 150 kim kullan demiştiniz ama 60 lik hemen kabartilari alıyor.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #58 : Haziran 11, 2020, 01:06:38 ÖÖ »
Arkadaşlar yine ben,
Şimdi yaptığım işlemler şöyle;
Kayığın küpeşte üstü, küpeşte dış kenarları, tekne içinde ki birleşim yerleri yani su alabilecek heryeri ilk önce macunla duzledim daha sonra şerit elyaf keserek epoksi ile yapıştırdım. Şimdi maçından önce zımpara işine girisecegim.
Sorum şu: elyafı zimparalarken ne kadar zimparalayacagim. Yani ximparaladiktan sonra elimle üstünden geçiyorum pürüz yoksa olmuştur diyorum kendimce. Bunun kuralı nedir.
60 lik zımpara çok mu kalın olur. Gerçi bana 150 kim kullan demiştiniz ama 60 lik hemen kabartilari alıyor.

Kalın ama elyafı zedelemiyorsa kullan..Çok bastırıp güç verme zımparaya (ahşap zımparalar gibi)...
Üstte beyaz bir tabaka oluşur,onu al yeter..sonra macunlarsın...Hava kalmış,yapışmamıs yerleri patlat zımpara yada maket bıçagı ile tekrar elyafla.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #59 : Haziran 11, 2020, 05:29:21 ÖS »
      Bana göre 60 kum kalın, ben genelde 100, çok pürüzlu yerlerde 80 kum kullanırım, üzerine 150 -180 kum ve enson 250 kumla sonlandırırım.