Gönderen Konu: Teknede Macun Uygulaması Çelik Macun  (Okunma sayısı 22820 defa)

tolga3010

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: tolga yılmaz
  • Bulunduğu İl: isparta
  • Doğum Yılı: 06.11.1977
  • Tekne Adı: ( HURİ )
Teknede Macun Uygulaması Çelik Macun
« : Mayıs 15, 2013, 12:44:53 ÖÖ »

macun uygulamasında benim bi hayli kafamı karıştırdılar burra sanayii deki usyalarla görüşmemde bana denilen şey şu epoksi macun yerine çelik macun neden kullanmıyorsun dendi sizce
     epoksi macun yerine sayii tipi araçlarda kullanılan çift kompenantli çelik macun kullansam nasıl olur denildigine göre muviyeti daha fazlatmış biraz zımpara yaparken zorlanırsın ama daha saglam olur dendi yine kararsız kaldım 

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: teknede macun uyulaması
« Yanıtla #1 : Mayıs 15, 2013, 07:58:19 ÖÖ »
kendiniz yazmışsınız sanayideki ustalar diye; zaten hangi sanayiye giderseniz gidin çelik macunu kullanılır, çünkü alışkanlık haline gelinmiştir, ama tekne işi yapan yerlere gidin çelik macunu kullanan çok nadirdir. Karar sizin.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

tolga3010

• Çırak Üye
Ynt: teknede macun uyulaması
« Yanıtla #2 : Mayıs 15, 2013, 12:25:13 ÖS »
arda bey ögrenmek istedigim şey şu aslında çelik macun ieride çatlama yaparmı epoksi macunda  çatlama yapmak gibi imkanyok

görkem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: görkem TAŞKIN
  • Bulunduğu İl: İZMİR
Ynt: Teknede Macun Uygulaması Çelik Macun
« Yanıtla #3 : Mayıs 15, 2013, 05:51:51 ÖS »
bizim 6 metrelik bir balıkçı teknesi var ahşap.bunun yıllık bakımlarını hep çelik macunla yapıyoruz.kalkan kısımlara kazıyıp yama şeklinde.ama bu metod geçici çelik macun iş değil zamanla çatlayıp birbirlerinden ayrılıyolar.epoksinin yerini asla tutmaz.en fazla 3  5 yıl gider macun.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #4 : Mayıs 15, 2013, 07:29:38 ÖS »
çelik macun kırılgan bir macundur. polimerlerde, polimerizasyon olayında polimerleşme ne kadar hızlı olursa oluşan polimer okadar kararsız olur, yani kırılgan olur. Epoksilerde oluşan polimer düzenli ve sağlam bir ağ yapıya sahiptir. Bundan dolayı daha dayanıklı ve esnektir. ikisinin arasında ki fark kimyasal olarak budur.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

motorcu

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: mustafa çorlu
  • Bulunduğu İl: seferihisar İZMİR
  • Doğum Yılı: 1956
« Yanıtla #5 : Mayıs 16, 2013, 12:25:23 ÖS »
merhaba.    çelikmacunun içine ince elyafıkısa kısa kesipte karıştırırsan çatlama yapmaz hatta hazır elyaflı olanlar dahi var ama ağaç teknelerde iyi sonuç vermez sanırım selamlar.

görkem

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: görkem TAŞKIN
  • Bulunduğu İl: İZMİR
« Yanıtla #6 : Mayıs 16, 2013, 10:41:16 ÖS »
çelik macunun içine elyaf atılabıleceğini hiç sanmıyorum çünkü kıvamı çok koyu artı sertleştiriciden sonra 1 kg lığını bile hızlı sürmezsen donuyo kalıyo içine elyaf koycak ne zaman kalır nede kıvamından ötürü elyafı yedirilebilir bence.

motorcu

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: mustafa çorlu
  • Bulunduğu İl: seferihisar İZMİR
  • Doğum Yılı: 1956
« Yanıtla #7 : Mayıs 18, 2013, 12:01:47 ÖÖ »
merhaba. çelik macun polyester bazlı olduğu için reçine ile kıvamı ayarlanır hatta selülozik tinerle inceltilip tabancayla atılabilir zaten çatlama olan derin dolgu yapılan yerlerdir içine ince elyafı kısa kısa kesip karıştırdığın zaman çatlamayı önlersin ben bu yöntemi 35 senedir uygularım. selamlar

tolga3010

• Çırak Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 18, 2013, 01:25:44 ÖÖ »
yorumlar için teşekkürler

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #9 : Haziran 23, 2017, 08:21:15 ÖS »
 Tabanca ile atılan macun olduğunu duydum. Buna sprey macun da diyorlar. Bigisi olan var mı? Arda?
Ne mutlu Türküm diyene.

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #10 : Haziran 24, 2017, 12:11:31 ÖÖ »
Sprey macun yoklama macunu yerine yada ondan sonra boya için çok güzel zemin hazırlıyormuş. İnce çizikleride kapatıyor. Boya öncesi zemin hazırlığı için kullanılıyor muş.  Ben kullanmadım bir üreticiden bilgi aldım. Kullanmayı düşünüyorum.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #11 : Haziran 24, 2017, 03:37:59 ÖS »
Sprey macun yoklama macunu yerine yada ondan sonra boya için çok güzel zemin hazırlıyormuş. İnce çizikleride kapatıyor. Boya öncesi zemin hazırlığı için kullanılıyor muş.  Ben kullanmadım bir üreticiden bilgi aldım. Kullanmayı düşünüyorum.
Kullanilması hakkinda bilgi verebilir misiniz. Veya link de olabilir.
Ne mutlu Türküm diyene.

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #12 : Haziran 24, 2017, 05:04:49 ÖS »
Kullanilması hakkinda bilgi verebilir misiniz. Veya link de olabilir.
Şöyle bir ürünün bilgisi var. Uygulama hakkında bir video falan bulamadım. Belki bu işinizi görür.

sertac271

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: sertacser tac
  • Bulunduğu İl: kıbrıs
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #13 : Haziran 24, 2017, 05:28:42 ÖS »
Tolga bey celik macun hicbir sekilde tekne endustrisinde uygun degildir. Daha zor zimparalanan da celik macun degil epoksi macundur. Ilk attiginiz kalin kat macundan sonra ince epoksi macun kullanip daha puruzsuz zemin elde edebilirsiniz. Ancak ve ancak cok ufak tefek sorunlari astardan once veya sonra  gorurseniz lokal olarak celik macun kullanabilirsiniz. Cabuk kuruyup islem gorebilmesi acisidan boya oncesi zaman kazandirir. Kesinlikle epoksi macundan sasmayin. Her turlu islem ve boya icin uygun astari kullanmaktan kacinmayin.

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #14 : Ekim 10, 2017, 03:24:19 ÖS »
Sevgili arkadaşlar konuya hemen müdahil olayım, biryerlerde bir güverteyi macun ile kaplama videosu görmüştüm, bir fikrimi belirteyim dedim ama orayı bulamadım, burası çıktı karşıma. Ben kimyager veya macun uzmanı değilim ama bildiklerimi aktarayım istedim.

MACUN UYGULAMASI SEVEN ARKADAŞLAR, AMAN DİKKAT!!!

Macunlar temelde iki tiptir, biri kururken hacimsal olarak küçülür, diğeri kururken hacmi aynı kalır. Bizim işimize ilki yaramaz, veya özel yerlerde yarar, buna örnek olarak üstübeç ile yapılan cam macununu verebiliriz. Tam emin değilim ama epoksi veya poliüretan bazlı, İÇİNDE SOLVENT OLMAYAN macunların haricindeki tüm macunlar kururken veya kürlenirken küçülür. Bazıları polyester macunun küçülmediğini düşünür ama o da küçülür. Macunun kıvamını azaltmak için içine inceltici (tiner, aseton, alkol vs) koyarsanız veya hazır aldığınızda varsa, kuruma veya kürlenme esnasında bunlar uçup gideceğinden macun YİNE KÜÇÜLÜR.

Macun bir kaplama malzemesi değil TAMİR MALZEMESİDİR yani PRENSİP sadece gerekli durumlarda ve OLABİLDİĞİNCE AZ kullanmaktır. Macun kullanılan yüzeye hiçbir zaman iyi yapışmaz, kıvamı arttıkça yapışma zorlaşır çünkü biryere uyguladığınız bu tür bir kimyasalın oraya mekanik olarak da tutunması gereklidir. En kötü bir boya (tabii kötü ile yanlışın anlamları farklıdır) en iyi bir macundan  yüzeye DAHA iYİ bir tutunma sağlar.
Tutunma (veya yapışma) yı arttırmanız için yüzeyi pürüzlendirmeniz gerekir, üzeri kaba zımparalanmış pürüzlü bir yüzeye, ince zımparanmış bir yüzeye oranla daha iyi tutunma sağlanır. Kaba zımparalarsanın kimyasalın tutunacağı yüzeyi arttırmış olursunuz.
Tutunmanın ikinci mekanizması DEMİR ATMA'dır yani uyguladığınız bir kimyasal uyguladığınız yüzeyin ne kadar derinine giderse o kadar iyi tutunma sağlanır, örneğin tahta boyuyorsanız, tahtada gözle görülmeyecek boşluklar vardır, ve ince bir kimyasal bu boşluklardan içeri girer ve orada kurur veya kürlenir yani uygulandığı yere bir nevi ÇAPA ATAR.
Üçüncü tutunma mekanizması kimyasal reaksiyondur, yani uyguladığınız kimyasal, uyguladığınız malzeme ile kimyasal bir reaksiyona girerek birbirine bağlanır, mesela birkaç kat boya attığınızda genellikle bu mekanizma boyalar arası çalışır. Farklı boyalar bazen mekanik olarak tutunurlar.

Koruma için (su ve/veya deniz için elzemdir) ne kadar iyi tutunma sağlarsanız, korumanız o kadar ömürlü olur.

Başta söylemiştik, macun iyi yapışma sağlamaz, solvent içeren (epoksi veya poliüretan, üre vs bazlı) macunlar kururken KÜÇÜLÜR. Macun kururken küçülüyorsa ÇATLAR veya tutunduğu yüzeyden ayrılmaya çalışır. Kalın macun uygulamalarındaki çatlamaların mekanizması bu küçülmedir, yüzeye çıkanları siz çatlak olarak görürsünüz ancak yüzeye çıkmayan ve göremedikleriniz de vardır.

Örneğin tahtaya koruma sağlamak için bir kaplama uygulaması yapacaksanız, araya MACUN uygulamanız tahtaya az tutunacağı için üzerine ne yaparsanız yapın, ne kadar kaliteli veya iyi bir boya atarsanız atın, veya epoksi reçine kullanın, tutunma, macun ne kadar tutunabiliyorsa o kadar olur.

Macun kullandığınızda birsürü zımparalama işi çıkar, bunu da unutmayın.

Özetle macun sadece çentik, oyuk veya yüzeyden küçük sapmaları tashih için kullanılmalıdır aksi takdirde birsürü sakıncası vardır. Kullanacaksanız da HİÇ KÜÇÜLMEYEN veya çok az küçülen macun kullanmaya özen gösterin,

Kimyasal reaksiyonla sertleşen macunların nerdeyse tamamı küçülmez veya polyester benzeri bazlı olanlar az küçülür. Kuruyarak sertleşen solvent veya su bazlı macunların tamamı sertleşirlerken küçülürler. Bazıları küçülürken GENEL HACMI değişmesin diye içlerine bazı kimyasal bağlayıcılar konarak tasarlanmışlardır. Su veya solvent bazlı olabilirler, KESİNLİKLE KÜÇÜLÜRLER ama küçülme, içeride sizin gözle göremeyeceğiniz çok küçük boşluklar bırakarak olduğundan gözle görülen genel hacim değişmez ama içeride küçük boşluklar kalır yani süngerimsi bir yapı elde edersiniz. Bu da KORUMA ile ilgili HİÇ İSTENMEYEN bir yapıdır.