Gönderen Konu: Epoksi Macun Uygulaması Hakkında Temel Bilgiler (Video Eğitim)  (Okunma sayısı 34057 defa)

abdullh

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: abdullah
  • Bulunduğu İl: ankara
  • Doğum Yılı: 1988
Ynt: Epoksi Macun Uygulaması Hakkında Temel Bilgiler (Video Eğitim)
« Yanıtla #15 : Ocak 27, 2014, 03:22:51 ÖS »

İnce bir macun uygulaması yeterli olacaktır sanırım, yaza kadar kafamdaki her şeyi netleştirmeye çalışıyorum. Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Hilmi tekeli
  • Bulunduğu İl: Mersin
« Yanıtla #16 : Mart 02, 2017, 02:09:21 ÖÖ »
Selamlar 6 mm kontra ile yaptığım 5 m lik katamaran ı el yerleri 2-3 kat komplesini de tek kat epoxy+200gr elyafla kapladım ne kalınlıkta macun yapmalıyım inçe inçe Bikaç kat macun mu çekmeliyim yoksa tek kat kalın mı çekmeliyim birde macun üstüne zımpara yapıp ne kullanmak gerekiyor sıra ile yazarmısınız astar mı jelkot mu

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #17 : Mart 02, 2017, 03:12:43 ÖÖ »
Selamlar 6 mm kontra ile yaptığım 5 m lik katamaran ı el yerleri 2-3 kat komplesini de tek kat epoxy+200gr elyafla kapladım ne kalınlıkta macun yapmalıyım inçe inçe Bikaç kat macun mu çekmeliyim yoksa tek kat kalın mı çekmeliyim birde macun üstüne zımpara yapıp ne kullanmak gerekiyor sıra ile yazarmısınız astar mı jelkot mu

Daha önce hic macun cektinmi? Sabırlımısın? Neden soruyorum :)..
İyi boyacıyımdır,fırca izi bırakmadan boyarım..teorik olarak macun cekmeyi de ''iyi'' biliyorum..
Şimdi bende de bir filika var,gecen sene el alıştırması yapayım diye epoksi macun cektim..
İnce cekince fazlalıgıda sıyırınca güzel oluyor,fakat bu epoksi macun 3-4 saat de kuruyan bir nesne (belki benim kullandıgım marka öyle,bilemiyorum)..Bekleyemem ülen dedim kendi,kendime kalın cekeyim kurtarayım durumu..Fakat kalın cekince de el,iş becerisi yetmedi tabi,dalgalı,kalınlı,inceli oldu macun haliyle...şimdi yazın guzel bir zımpara ile düzleyip tekrar dalacam..
İnce,ince bir kaç kat cekmek daha mantıklıda..birbirinin üstüne daha iyi tutunur...her katı cekip kuruduktan sonra ince bir zımpara at ikinciyi çek.elyafı macunla kapayıp düzgün bir yüzey elde edene kadar devam et,bu prosedüre..
Sonrası,jelkot genellikle kalıptan alınan polyester teknelerde kullanılıyor..kalıba ilk önce jelkot çekerler bu jelkot hem teknenin rengidir hemde su gecirmezlik saglar..Bizim gibi kompozit teknelerde macun,astar ve boya kombinasyonu uygulanır genellikle..birde jelkota bir kac farklı ''ajan'' karıştırılıyor, eksik yada fazla bir karışım olunca aylarca kurumaz meret..Epoksi macun,epoksi astar ve epoksi boyayla tamamla..su üstü kısımlara PU boya kullanırsan güneşe karşı daha etkilidir kolay solmaz..ama tamamına da epoksi boya kullanabilirsin..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #18 : Mart 02, 2017, 01:56:50 ÖS »
    Senin macun çekme becerine kalmış bir tercih. Macun çekmede deneyimliyim, el alışkanlığım var hele hele de ben bu işin ustasıyım, tek katta düzgün yüzeyi kalarım diyorsan tek kalın çek, haaa! Bunları diyemiyorsan, ince bir kat üzerine çukurluklar kalmayacak şekilde kat kat yoklama yaparak çek. Her kattan sonra zımpara yapılıp, macun tozları iyice temizlenecek yoksa katlar kalkar.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #19 : Mart 02, 2017, 08:25:33 ÖS »
Tekne kapaklanmış halde duruyorsa tek seferde kalın bir kat el becerisine göre atılabilir. Tekne düzeltilmişse  yani altına macun atıyorsanız mutlaka ince katlar halinde atılmalıdır. Yer çekimi, kalın atılırsa macun kurumadan  eooksiyi ayırır ve altında boşluk  kalır. bir kaç kat macun atılacaksa ve epoksinin tamamen kürlenmesine izin verilip (örneğin akşam bir kat atılıp sabah tekrarlanacaksa) zımpara öncesi eski katman mutlaka sade su ile yıkanmalıdır. Zımpara bundan sonra yapılabilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #20 : Mart 03, 2017, 01:16:21 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim bu bilgilere ihtiyacım var açıkçası hiç bi bilgim Yok ilk defa epoxy ile tanıştım elyaf deseniz sadece yastığa koyulan yorgana basılan yumuşak malzeme aklıma gelirdi.ne işse birden tutuldum bu işe ve araştırmaya başladım malzeme listesi kimyasallar derken şuan kendi tasarımım olan suda ne kadar yüzeceğini bile bilmediğim göz kararı ayarladığım 5 m uzunlukta  2.40 eninde bir katamaran yapmaya başladım elyaf işini neredeyse bitirdim sayılır yakın zamanda foto atmak istiyorum eleştiriler için tavsiyelere ihtiyacım var herkese teşekkür ederim 

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Mart 03, 2017, 04:42:14 ÖS »
Birde jelkot polyester teknelerde kullanılıyor aynı zamanda su yalıtımı yapıyor dediniz acaba epoxy macun üzerine jelkot yapsak kompresörle bi sakıncası olur mu.şu yüzden soruyorum kompresörle hiçbir boşluk bırakmadan bol bol kaplasak içim rahat edecek su yalıtımı için işe yarar mı yada epoxy ile bağ kurmamazlık falan olur mu acaba

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #22 : Mart 03, 2017, 05:57:41 ÖS »
     Elyaf, epoksi, epoksi macun yaptığında zaten su yalıtımı yapmış oluyorsun, için rahat olsun. Madem kompresörün var, güzelce bir poliüretan boya atarsın biter.

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #23 : Mart 03, 2017, 09:04:06 ÖS »
Epoksinin su yalıtım özelliği jelkota göre daha yüksektir. Su kesiminin üstüne kalıcı boya olsun diye jelkot atılabilir ama epoksinin zımpara öncesi su ile yıkanması önerilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Mart 04, 2017, 11:36:12 ÖS »
Bi foto atmaya çalışıyorum umarım becerebilirim sizce nasıl görünüyor arkadaşlar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #25 : Mart 04, 2017, 11:49:08 ÖS »
Guzel elyaf-epoksi olmus..
Ayakların ici boşmu?
Yoksa strafor,köpuk filan varmı?

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #26 : Mart 05, 2017, 12:01:21 ÖÖ »
Şuan boş macun dan sonra ters çevirip iç kısımlarını kontrol edecem sonra köpük ve 8-10 tl lik damacana falan doldurmayı düşünüyorum 😀 Üstünede poliüretan köpük sıkıp kapatmayı düşünüyorum hattta içindeki ek yerlerine jelkot çekmeyi bile düşünüyorum ne kadar kaliteli ve doğru bir epoxy uygulaması yaptığımı bilmiyorum. Bu yüzden her türlü yalıtım malzemesini kullanmayı düşünüyorum 🤔

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #27 : Mart 05, 2017, 01:52:27 ÖÖ »
Şuan boş macun dan sonra ters çevirip iç kısımlarını kontrol edecem sonra köpük ve 8-10 tl lik damacana falan doldurmayı düşünüyorum 😀 Üstünede poliüretan köpük sıkıp kapatmayı düşünüyorum hattta içindeki ek yerlerine jelkot çekmeyi bile düşünüyorum ne kadar kaliteli ve doğru bir epoxy uygulaması yaptığımı bilmiyorum. Bu yüzden her türlü yalıtım malzemesini kullanmayı düşünüyorum 🤔

Köpük yetiştirmek zor geniş hacimleri,nalburdan alınan pu köpükler pahalıya geliyor..
Ben söyle yapmıştım,insaat izalasyonunda kullanılan kalınlı,inceli (doldurulacak yer hacmine göre)straforlardan aldım,kırıp sıkıca yerleştirdim,boşluklara da nalburdan aldıgım PU köpük sıktım,baglayıcı olsun diye..
Önemli olan straforun su emmemesi,tekne bir yerinden delindiginde suyun buralara hucum etmemesi.
Ufak teknelerin sigortası, uygun kapalı alanlar yaratıp köpukle doldurmak,delindiginde batmaması icin..katamaran ayakları bu iş icin ideal,cunku siz o boşlugu kullanmayacaksınız..Elyaf kaplamanız guzel görunuyor,kusur  yok..
İcten ek yerlerini,köşelerini, macunlayın yeter jelkota gerek yok...

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #28 : Mart 05, 2017, 11:40:36 ÖÖ »
2 bileşenli dökme köpük te kullanabilirsin daha ucuza mal olur. Karıştırıp döküyorsun.

Hilmi

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Mart 05, 2017, 05:58:03 ÖS »
Onu hiç bilmiyorum nedir nasıl isticem onu acaba marka isim falan varmı