Gönderen Konu: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)  (Okunma sayısı 19771 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« Yanıtla #60 : Ekim 24, 2020, 08:00:04 ÖS »

Ptfe boru konusunu makinayı kurmadan önce okumuştum. Hatta birileri tartışıyordu, öyle mi olmslı pay kalmalı mı, dşbe vardığı nasıl anlaşılır vs. Sonuna kadar itip kurdum.

Nozzle ı açmak için ben de bütün kafayı söktüm. Asetonla temizledim. Akış başladı.

Bir dibe düzgün yapışmıyor. Volkanın önerisiyle ayna kestirip koydum tablaya. Farketmedi. Her seferinde ince ayar yapıyorum tablaya. yine düzgün yapuşmıyor.

Sonra da bir ara akış kesiliyor. iş yarım kalıyor.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #61 : Ekim 24, 2020, 09:03:04 ÖS »
Ben tablaya maske bandi yapistiriyorum. Pla basarken de tablayi 60 derecede isitinca maske bandina son derece iyi tutunuyor. ayirirken de cok zorlamiyor. Tabla isinmadan once yapistiriyorum. Tabla isininca bantlar kalkar gibi oluyor. tekrar ustunden baski uygulayinca bir daha ayrilmiyorlar.  Ben bir hata yapip ilk baskiyi direk tablanin ustunde bastim. Balinali sticker'e biraz hasar verdim. Neyse ki katlanilamayacak bir hasar degil. Simdi en fazla band'a zarar veriyorum. onu da her printte yeniliyorum zaten( hepi topu 3 print yaptim ama her printte deme luksu goruyorum kendimde :D )

Filament sorunlarina gelince, Extruder'deki baski yayinin ince bir ayari var. Hic bir yerde de bahsedilmemis. gevseck birakirsan olmuyor. Cok sikarsan da filmaneti eziyor ve itemiyor. Yayli vida dis tuttuktan sonra ben 2 tur filan ceviriyorum. son derece iyi calisiyor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #62 : Ekim 25, 2020, 05:56:35 ÖÖ »
Maske bandı iyi fikir.

Son kullandığımda makinada hala örnek filament vardı. Sipariş ettiğim filament gelmeyince, nozzle temizliğinden sonra 1 2 deneme daha yapmıştım. Sonra başka bir yere filament sipariş ettim geldi ama paket hala açılmadı, duruyor. Bu işler bittikten sonra artık.

Filament ayarı ile ben de oynadım epey. Besleyemeyince tık tık, tık tık ses yapıyor ve filamenti kesiyor.

Menüdeki filament besle seçeğinde elimle tutup giriş çıkışları "hissederek: kontrol ediyorum. En yumuşak besleme olan yerde bırakıyorum.

Herşey düzgün çalışsa bile plastiğe tekrar güvenebilecek miyim bilmiyorum. Sanırım normalde pek olmuyor ama, yelkeni direğe çekerken bir nedenle göbek sıkışı ve yukarı çıkmazsa, yelken kendisi yukarı çıkmaya devam ettiğinden, göbek bağlantıları çıkmaya zorluyor, kasıyor ve daha olmadı göbeği büküyor.

Belki göbek ölçüleri tam, toleransı uygun, şekil gönyeli ve doğru olursa (ki 3d yapmaktan amacım oydu) o zaman sıkışma olmaz. Kasma ve vükme de olmaz. Denemek lazım.

Bu iş bittikten sonra...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #63 : Ekim 28, 2020, 12:56:55 ÖÖ »
Print parcalarda katmanlarin birbirine yeterince kaynayamayisi en buyuk zayiflik yeri. Dolayisi ile parcayi printer'a nasil bir yonde gonderdigin oldukca onemli. Katmanlar kuvvetlerin onlari ayirmaya calisacagi yonlerde olmamali. Yine de 1mm aluminyum'un isini en azindan 3mm plastik ile gormek lazim bence. O da PLA olmamali su sartlarda. Bu proje icin en uygunu sanirim nylon yada Pet-G filament olur.

Su anki projence cok yuk binmeyen seylerde olabilir ama kilit elemanlarda iyi fikir olmayabilir tabi.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #64 : Ekim 28, 2020, 03:28:17 ÖS »
Şu an göbek 30 x 60 x 3 mm kutu profilden yapılma, yani 3mm kalınlıkta. Ayrıca iki yandan 5 mm lama le desteklyorum. Yani plastik yaparsak kanadın yarısı plastik dolacak :)

Bazı ara bağlantı parçaları yapılabilir; ki Volkan yapmış, eklemli bir parça vardı silindirik, onun benzerini ypmayı düşünüyordum. 3 4 çeşt öyle bağlantı parçası var. Göbeğin önemi gönyeli, ölçüsü doğru ve tam (toleranslı) olması gerektiği. Elde yapınca her parça kendi başına farkl birşey oluyor.

İyi havaları kaçırdım. Şimdi benim balıkçı tulumuna iş düşecek. İlk denize indirdiğimde de Ekim sonu idi. Çizmeli tulum ile girmiştim suya. Yine öyle olacak.Kanadı ancak oturttum yerine, ki daha açmadım; yağmur indirdi. Yan işlerle oynamaya devam.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #65 : Kasım 09, 2020, 04:38:59 ÖS »
İlk baskımı 27 mart tarihinde aldığımı düşünürsek yaklaşık olarak 7-8 aydır tekne üzerinde bıraktığım;
tüm yazı güneş altında,sıcak soğuk farklarıyla,yağmur altında,dolu görmüş ABS parçanın nasıl bir tepki vereceğini bende merak ediyorum.
7 aydır teknenin güvertesinde sabit bir şekilde bekliyor. Güneş,ultraviyole,sıcaklık değişimler,yağmur,dolu nasıl etkilemiş anlamak için yeterli bir süredir diye düşünüyorum.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #66 : Kasım 13, 2020, 09:49:48 ÖS »
Tekne üzerinde bıraktığım parça.

Herhangi bir bozulma emaresi yok.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #67 : Kasım 14, 2020, 04:00:53 ÖS »
Daha yeni basilmis gibi duruyor masallah.

Yuk'e karsi direnci nasil acaba? Yani gozle gorunmese de fiziken zayiflamis olabilir mi acaba?

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #68 : Kasım 14, 2020, 07:49:22 ÖS »
Moral verici tabii.

Umarım yakında makinayı kullanmayı becerebilir, denemeler yapma şansı elde edebilirim.

Son başarısız denemeden beri hala tam kapasite onu bunu şunu deniyorum. ama olmuyor.

Direği değiştirdim. eksiz tam boy direk. bu arada gördüğüm bazı aksaklıklara sebep olduğunu düşündüğüm yerlerde değişiklikler yaptım.

Artık eskisi kadar da çalışmıyor. Kasılma sıkışma maksimumda. iki defa yelkeni direğe çektiğim ip koptu. kanat kumaşı orada burada yırtıldı. taşıyıcı borular yamuldu.

abartısız 5 çeşit yeni göbek denedim. olmadı.

Dün sonunda göbeği kaldırdım attım. Tabi geriye jöle gibi bir kanat kaldı. sıkışma da kalmadı.

bugün son gün diye aldım gittim saat 11'de yelken kulübüne. okullar tatilmiş. 9 gün tatilde tam kapasite yelken eğitimi var. 10 optimist, 5 sunfish, 5 lazer, 10 windsurf.

onların çıkışı saat 13ü buldu. kumsala gir, kanadı hazırla. direk 2 sefa düştü. tekrar al baştan. 16 da kanadı karada açtım. rüzgar 23 km/sa ı buldu. su çok sığ. o rüzgarda açılmam zor.

RüGarda kanadın davranışına baktım.  Tabi normalde benim kanat rüzgarı hep baştan alacak. yandan almayacak. yine de 45 dereceye kadar çevirdim 23 km hızda. Pek fena değil. direk devrilmiyor. profiller eğiliyor ama deforme olmadı. hatta iyi bile okabilir. göbek olmayınca yapamayacağım kanber kontrolu otomatik gerçekleşiyor (züğürt tesellşsi).

Su çok sığ ve düz. 50 metre yürüdüm. dizi zor geçiyor. muzların römorktan kurtulacağı şüpheli. inse çıkacağı şüpheli.

sadece denemek için suya sokmaya çalıştım. 2 metrelik uzatma yapmıştım. çok uzun geldi. römorkun burnu çöktü. kaynak kırıldı.

Suya da giremedik.

Neyse ki kulüp başkanı çok ilgileniyor.  Tekneyi orada bıraknama izin verdi. Yarın hava çok sert olacak. Salı Çarşamba biraz daha iyi olacak gibi.

Son bir şans daha...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #69 : Aralık 05, 2020, 10:09:23 ÖS »
Siparisler alınır  :okey

Uzun süren kafa patlatmalar ve modifikasyonlar sonrasi huzurlarinizda olmaya yaklaşıyor :ofof

% 60 bitti sayılır işin aslında daha çok ham ama yine de paylaşmak istedim.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

volkanserezli

• Kıdemli Üye
  • İleri Üye
  • *
    • https://www.youtube.com/channel/UCr4yqA6RFDj020boMqGiWKA
  • Ad Soyad: Volkan Serezli
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Marine
« Yanıtla #70 : Aralık 05, 2020, 10:12:30 ÖS »
Merhaba ben pla plus kullanıyorum. Abs mi basıyorsun sen

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #71 : Aralık 05, 2020, 10:21:18 ÖS »
Merhaba ben pla plus kullanıyorum. Abs mi basıyorsun sen

Evet abs basıyorum.
Ama 6 ayımı abs’ in nasıl basılacağını anlamaya harcadığımı ve deneme yaptıgımı eklemeliyim  :on
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

volkanserezli

• Kıdemli Üye
  • İleri Üye
  • *
    • https://www.youtube.com/channel/UCr4yqA6RFDj020boMqGiWKA
  • Ad Soyad: Volkan Serezli
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Marine
« Yanıtla #72 : Aralık 05, 2020, 10:42:15 ÖS »
Yazıcı kapalı ise çok rahat basılır. Sen işi çözmüşsün ama bir tavsiye vereceğim. Küçük bir kavanozda aseton ile abs yi erit. Ben cam tabla kullanıyorum. Camın üstüne sürüyorum. Bu şekilde herhangi bir kalkma yamulma olmuyor. Artık pla plus kullanıyorum. Baş makarasına 100 dolulukta maraka bastım.  3 Ay güneş altında kaldı rengi bile solmadı :)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #73 : Aralık 05, 2020, 11:10:01 ÖS »
Ben de yeni yeni alisiyorum printer isine. Daha makineyi alali 2 ay olmadi.
Simdiye kadar pla ve pet-g filamentlerle 10 - 15 kadar basarili, 50-60 kadar da basarisiz baski aldim. Tabi benim basaridan kastim toleranslarin tuttugu, muntazam gecen ve hareket eden parcalar. Insallah zamanla daha basarili baskilar alacagim.

Sanirim Pet-g basilabilirlik bakimindan PLA, dayaniklilik bakimindan ABS den daha iyiymis. Baskisi pla gibi. Neredeyse bir fark gormedim. Cam tabla ve cubuk yapistirici kullanmaya basladigimdan beri herhangi bir kalkma, tutunamama, carpilma sorunu yasamadim.

Materyalleri ozellik bakimindan siralayinca:

Su emme orani, uv dayanimi ve dayaniklilik bakimindan pet-g pla ve abs den cok daha iyi gorunuyor kagit ustunde. Sizin ozellikle ABS tercih etmenizin veya pet-g tercih etmemenizin bir sebebi var mi acaba?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #74 : Aralık 06, 2020, 02:42:36 ÖÖ »
Yazıcı kapalı ise çok rahat basılır. Sen işi çözmüşsün ama bir tavsiye vereceğim. Küçük bir kavanozda aseton ile abs yi erit. Ben cam tabla kullanıyorum. Camın üstüne sürüyorum. Bu şekilde herhangi bir kalkma yamulma olmuyor. Artık pla plus kullanıyorum. Baş makarasına 100 dolulukta maraka bastım.  3 Ay güneş altında kaldı rengi bile solmadı :)

6 ayımı açık yazıcıda basabilmek için harcadım desem daha doğru olcak  :gk

4mm ayna + saç spreyi kullanıyorum. ABG Abs ile yuzde 20 gibi bir oranda kalkma problemi yaşıyorum. Odanın kapısını hızlı kapatıp,makinenin yanına fazla hızlı yaklaştığımda oluşan esintiden oluyor genelikle zaten.

Ben plus lara pek alışamadım. Filament tercihimden önce firmaların polimer testlerini vs inceledim. Saf hammaddeli,test edilmiş onaylı Abg hoşuma gitti ondan devam ediyorum.
Abs plus ın aseton buharına tepki vermediğini okumuştum birkaç yerde.Aseton banyosu benim için önemli. Katmanları kaynaştırıp parçalara ekstra mukavemet sağlıyor. Bizzat testimdir :)
Teknenin heryerine entegre etmeye çalışıyorum. Katı modelleme işinide çözdüm sayılır solidworksle.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com