Gönderen Konu: Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 6412 defa)

Mavidünya

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Salih CANTÜRK
  • Bulunduğu İl: Zonguldak
  • Doğum Yılı: 1966
Katamaran Projesi
« : Kasım 09, 2017, 09:53:58 ÖS »

Degerli fikir ve tavsiyeleriniz teşekkürler,...

"Kișileri gerçeklere ulaştıran merdivenin basamakları düșlerden ve hayallerden olușur,... MSC"

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Katamaran Projesi
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2017, 10:00:38 ÖS »
pek anlaşılır degil.
motor ve tribün yelken derken ney kast ediliyor?
epoksi,alü tozu macun? ben böyle bir karışımdan macun yapıldıgını duymadım..
Belki de uygulama da vardır,oda bizim eksikligimizdir..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2017, 10:07:36 ÖS »
Boyut ? kullanılacak deniz ? nasıl bir katamaran ? plan proje ? gibi soruları bende kendime sormadan edemedim :h biraz daha detay verip konuyu açsak  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mavidünya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2017, 10:14:49 ÖS »
Degerli fikirleriniz için teşekkürler,
a)  Tribün Yelken i ilk Kaptan Custo kendi yaptığı keşif teknesinde kullanmıştı, bu metod ile rüzgar oldukça sürekli yüksek oranda elektrik üretmekte mümkün, elektriği de çeşitli amaç ile kullanılabilir,...
b)  Epoksi ve Aliminyum tozu karışımı çok üstün sağlamlık sağladığı için askeri ve havacılık projelerinde tercih edilen bir uygulama, sağlamlık ve mukavemet için kulllanma konusundaki genel kanaati merak ettim,.. Saygılarımla.

Mavidünya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2017, 10:20:52 ÖS »
Katamaran genel ölçüleri :
a) Boyu                         = 13 metre
b) Genişliği                   = 11 metre
c) Tekne Genişlikleri   =  2,5+2,5 m
d) İki Tekne Arası        = 6 metre

Mavidünya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2017, 10:24:32 ÖS »
Kullanım açısından Marmara Denizi olmak üzere ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz kıyıları değerli fikir ve katkılarınız için teşekkürler, saygılarımla,...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2017, 10:30:21 ÖS »
Çok çok büyük bir projeymiş  :dedv
epoksi aluminyum tozunu bende yeni duydum bizler genellikle daha yaygın bulunabilen ve uygun maliyetli maddeler kullanmaktayız. Ahşap-kontplak bir imalat düşünüyorsanız aluminyum tozu bahsettiğiniz gibi yüksek mukavemet sağlasa da kendini kabul ettirmiş madde ve karışımlarda mevcut.
Sürekli elektrik üretme gereksinimiz bana göre teknede sadece elektrikli bir motor mevcutsa olabilir,onun dışında sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek elektrik miktarını güneş panelleri ile sağlayabilirsiniz.

Hıı bunların hepsini bir kenarıya bırakırsak 'ben yenilikçi olup farklı birşeyler denemek istiyorum,yeni bir soluk getirmek istiyorum' gibi bir düşünce ile fikrinizi bizlere açtıysanız bu forumda çok güzel yenilikleri,farklılıkları büyük bir zevkle takip ettik. Sizin projenizide büyük bir heyecan ile takipte oluruz sonuna kadar destekçiniziz  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Mavidünya

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 09, 2017, 11:02:36 ÖS »
Uygulamaya yönelik tecrübenizden (Suerte Vogo mecrasının aşamalarını zevkle izledim, izlerken sanki her aşamasında dokundum ve o anları yaşattığınız için sonsuz teşekkürler,...) oluşan fikirleriniz için ayrıca teşekkür ederim.
Tribünler ile üretilen elektriği aynı anda hem teknede ki cihazların ile birlikte dizel motorlara takviye olarak (yakıt tasarrufu açısından ve bazen ise sadece elektrik motoru olarak ) kullanmayı düşünüyorum, uygulama açısından daha yenilikçi fikirler mevcut, hele zamanı ve yeri gelsin, yapım yeri olarak Bursa Gemlik olacak hayırlısıyla,...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2017, 10:00:57 ÖS »
Uygulamaya yönelik tecrübenizden (Suerte Vogo mecrasının aşamalarını zevkle izledim, izlerken sanki her aşamasında dokundum ve o anları yaşattığınız için sonsuz teşekkürler,...) oluşan fikirleriniz için ayrıca teşekkür ederim.
Tribünler ile üretilen elektriği aynı anda hem teknede ki cihazların ile birlikte dizel motorlara takviye olarak (yakıt tasarrufu açısından ve bazen ise sadece elektrik motoru olarak ) kullanmayı düşünüyorum, uygulama açısından daha yenilikçi fikirler mevcut, hele zamanı ve yeri gelsin, yapım yeri olarak Bursa Gemlik olacak hayırlısıyla,...
Bizleri habersiz bırakmayın  <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2017, 01:26:01 ÖÖ »
Katamaran genel ölçüleri :
a) Boyu                         = 13 metre
b) Genişliği                   = 11 metre
c) Tekne Genişlikleri   =  2,5+2,5 m
d) İki Tekne Arası        = 6 metre

Bu ölçüler verimli ve mantıklı görünmüyor. 2,5metre karın genişliği ve 13 metre boy düşünürseniz, tekneniz 20 ton olmayacaksa draft'ınız çok düşük olacak. Çok geniş karın + çok düşük draft, suya bozuk para düşse tekneyi sallar hale gelebilir. dolayısı ile aşırı konforsuz olacaktır. Ayrıca katamaranlarda verimlilik ve performansı en iyi belirleyen unsurların başında teknenin karnının en boy oranı gelir.  Bu sizde bu oran 5.2 yani performanstan bahsetmek şu yana, doğrudan maksimum verimsiz ve yavaş görünüyor. en boy oranınız en azından 8 - 9 olmalı ki bir verimden söz edilebilsin. Üstelik daha büyük en boy oranı ile su altında kalan metrekareyi düşürerek sürtünmeyi azaltabilir, daha fazla performans elde edebilirsiniz. performans kriteriniz olmasa bile, konfor ve güvenlik açısından en azından en boy oranınız en az 8 filan olmalı.
13 metre boy'daki bir katamaran için 11 metre çok fazla. Yapılmaz değil, ama verimden yana herşeyi feda etmiş oluyorsunuz. Ölçüleriniz böyleyken yelken seyrindeyken türbinden elektrik elde etmeyi bence düşünmeyin. Zira tekne koca bir yelkenle anca yol alır.

Biraz net yazdım. kusuruma bakmayın, ancak katamaran ve tekne konusunda yolun epey başında görünüyorsunuz. Tek karınlı tekneler de, çok karınlı tekneler de ayrı ayrı dinamiklere bağlı. Dolayısı ile, Tekniğinin ve teknolojisinin geçirdiği evrim ortadayken çok radikal tasarımlar yapmak pek mümkün değil. tabi senelerinizi bu konuya kafa yorarak geçirip, başkasının görmediği ince ayrıntıları yakalayarak çığır açmak dışında.

Mesela otomobil dediğimizde, hepimizin kafasında bir şekil canlanır kabaca. Bu şeklin sebebi, otomobil konusunda yapılan araştırma ve geliştirmelerin, en verimli, en makul, en mantıklıya doğru sürekli evrilmesidir.
Aynısı teknelerde ve uçaklarda da mevcuttur. Dolayısı ile, aynı hatalara düşmüş birisi olarak size şiddetle tavsiyem, ihtiyaçlarınızı karşılayan yada karşılamaya yakın niteliklerdeki var olan katamaranları incelemeniz. Göreceksiniz ki hepsi de belli ölçü ve oranlarda uyum gösteriyorlar.

13 metre boy'u sabit alırsak, 7 - 8 metre maksimum genişlik teknenizin düz bir hatta ilerleyebilmesi, manevra kabiliyetinin yeterli olması, ağırlık gibi bir çok kriter bakımından oldukça iyi bir oran olacaktır. 8 metreden fazlası bu boy için öncelikle köprü kısmında ciddi ağırlık yaratır. Üstelik, 13 metreye 11 metre teknenin torsiyon ve bükme kuvvetlerine dayanması için 11 metre yönünde ciddi anlamda konstrüksiyon gerekecektir. bu da ağırlık iyice artacak demektir. bütün bunlar size kayıplar olarak geri döner. eğer daha geniş alana ihtiyacınız varsa, 14 - 15 metreye 8 - 9 metre gibi bir ölçü düşünmeniz daha sağlıklı.

karınların kendi genişlikleri ise, konfor baz alırsanız bence 9 oranından küçük olmamalı. karınların bir tanesinin su hattındaki karın genişliği = 13/9 = 1.44 metreden fazla olmamalı. Verimlilikten çok ödün vermeden konfordan bahsedecek olursak da, 11 gibi olmalı. Bu durumda 13 metre için su hattı = 1,18 den 1,2 metreye yuvarlayabiliriz.

Şu pdf'i mutlaka defalarca okuyun :

Bu dökümanı da katamaran tasarımı için sadece emekleme adımı olarak görün.

4 yıldır katamaranlarla uğraşıyorum :) artık birşeyler kaptığımı düşünerek bilgi birikimim dahilinde biraz eser gürler gibi oldum kusuruma bakmayın. Hatam eksiğim yanlışım olabilir. katamaran gurusu değilim :D ona göre değerlendirin.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2017, 01:37:46 ÖÖ »
Degerli fikirleriniz için teşekkürler,
a)  Tribün Yelken i ilk Kaptan Custo kendi yaptığı keşif teknesinde kullanmıştı, bu metod ile rüzgar oldukça sürekli yüksek oranda elektrik üretmekte mümkün, elektriği de çeşitli amaç ile kullanılabilir,...
b)  Epoksi ve Aliminyum tozu karışımı çok üstün sağlamlık sağladığı için askeri ve havacılık projelerinde tercih edilen bir uygulama, sağlamlık ve mukavemet için kulllanma konusundaki genel kanaati merak ettim,.. Saygılarımla.

epoksi ve aluminyum tozunu bilemedim. Büyük bir projede, eğer daha önce deneyimlemediyseniz çok riskli. Dünya kadar masraf yapıp verimli sonuç alamazsanız korkunç olabilir.
Epoksi ve aluminyum tozundan yapılma kütüklerle cnc de model işlemişliğim var. Isıya karşı direnci oldukça yüksek. Belli bir miktar mekanik mukavemeti de var.

Ancak mukavemet, dayanıklılık, sağlamlık... Bunlar tek bir değer, sabit bir veri olmuyor. Örneğin, bir malzeme çekiçle bi geçirdiğinde pıt diye ikiye kırılıyor. ama üzerine çizik atamıyorsun. Bir malzemeye tornavida sürtsen çiziliyor. ama çekiçle istediğin kadar vur. minik çizikler dışında zarar veremiyorsun. Polikarbon'a balyozla dal hiç birşey olmamış gibi. Ama demire iki geçir dayak yemiş boksör gibi. polikarbonu iki traktöre bağla çek kopar. aynı kalınlıktaki demir kopmaz.

Yani bir malzemenin bir özelliği, kullanacağın yere göre onun hem avantajı hem de dezavantajı oluyor.

Epoksi + aluminyum tozu, kendi tecrübelerimden yola çıkarak, kabuk şeklinde imalatı yapılacak koca bir teknenin gövde malzemesi olamaz gibi. Özellikler bakımından betondan farklı olmayacaktır. betonun bile o boyutlarda içine demir atmak zorundasınız bir arada kalabilmesi için. Epoksi + aluminyum tozu için de fiber takviye olmadan bir anlamı olacağını düşünmüyorum. Havacılıkta vs tam olarak neler yaptıklarını bilmiyorum. Ancak hızlı imal edilecek 20 - 30 parça üretmeye uygun, kolay kalıplanır, ısıya dayanıklı gibi sebeplerle çok yüksek mukavemet gerektirmeyen ama yine de plastikten biraz daha güçlü malzeme lazım olduğunda kullanılıyor olabilir.
Bunlar benim bilgi ve deneyimlerim. Şahsen kontraplak + fiber + epoksiyi tercih ederdim.