Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 81112 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #345 : Ekim 03, 2020, 12:23:16 ÖS »

Ben de zaten siskolugundan dolayi iri demek istemistim.
Canin sagolsun, halledilmeyecek bir sorun degil.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #346 : Ekim 03, 2020, 07:28:41 ÖS »
Bir ara saç tekneleri inceliyordum bilgim ordan..galvanizli materyale kaynak sorunlu oluyor diye okumuştum..iyi bir kaynak için yakma dahil (yüksek ısıda) öneriler vardı..

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #347 : Ekim 03, 2020, 08:00:27 ÖS »
Bir ara saç tekneleri inceliyordum bilgim ordan..galvanizli materyale kaynak sorunlu oluyor diye okumuştum..iyi bir kaynak için yakma dahil (yüksek ısıda) öneriler vardı..

galvaniz islemi celigi cinkoyla kaplamaya verilen isim. Cinko da kaynaga dahil olup hem zehirli gaz saliyor, hem kaynak alasimini bozuyor. Galvanizli alani taslayip galvanizden temizlemek lazim iyi bir kaynak icin.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #348 : Ekim 03, 2020, 08:21:49 ÖS »
Normalde sözünü ettiğim galvaniz parça için kaynak söz konusu değil.

Direk alüminyum. Ara bağlantı galvaniz. Tabi nasıl duracak? Cıvata koyabilirdim ama o da yelkeni açarken kanat profilini oluşturan kaburgaların yukarı çıkmasına engel olacak. Cıvata sıfır olmalı direk yüzeyi ile. Cıvatayı koyup başını ve fazlasını kesip kaynakla cıvatayı galvaniz boruya kaynattım.

Bildiğimden ya da ustası olduğumdan değil ama alalı beri römork şasisinde epey kaynak işi yaptım.

Hatta römorkun oku kaynak yerinden ayrılmaya başlamıştı. Konuştum
 Yama yap dedi. Öyle yaptım. Yama da oku da hala sağlam, idare ediyor.

Sonuçta direk ek yerindeki kaynakta sorun yok. Yerinde duruyor. İçerideki boru tam ek yerinden kopmuş.

Asıl soru neden onu koparacak kadar yük bindi?

Benim düşüncem şu ve bunu tekneyi suya sokmadan da epey düşündüm.

Yelken "kurulu", tamam. Asıl vakti o iş alıyor. Bir saate yakın. Şimdi yelken basılacak. Irgat kolu çevirip yukarı çıkarıyorum kaburgaları. Sürekli çevirsem bir dakika falan tutuyor.

Arada durup kaburga göbeklerini ve de özellikle kanberi değiştiren bağlantıları kontrol ediyorum. Özellikle ilk başta.

Normalde zaten yelken yükseldikçe ve özellikle sona doğru kasılma başlıyor. çünkü kanber değiştirme sistemi en üst kaburgadaki askıya bağlı olduğunfan ters yönde geriyor.

Ama dün başka bşr şey fazladan kasıyordu. Yukarı çekmekte çok fazla zorlandım. çok geç çıktı. 5 dakika veya fazla

Bunu açıktan gelen rüzgarda denizde yaşamak ayrı sorun. Karada yelken açık yaşamak ayrı sorun.

Bir de rğzgar doğuya döndü. Kanat römorke baştan kıçtan (kuzey güney) bağlı. Kanat uzun süre yandan rğzgar aldı. çok şiddetli değil belki ama kaburgaları ters yönde eğmeye başlayacak kadar yüklendi.

Kasılmanın başka etkisi oldu mu bilmiyorum ve görmedim ama tekne suya girdiği anda direği soldan tutan çarmık koptu ve direk ek yerinden ayrıldı.

Daha sonra yaptığım otopside kasılmanın nedenini buldum. Son kurulum sırasında direği kaldırırken, direğe önceden dizdiğim göbek parçaları kayıp aşağı inip kaburgaları sıkıştırıp ezmesin diye, fiberli tamir bandı ile "geçici" olarak direğe tutturmuştum.

Sonra o göbek parçalarını elimle tutup indirdim ama bandın bşr parçası kalmış. Sıkışma nedeni o imiş. Gecikme dışında etkisi oldu mu bilmem.

Muzların römorktan ayrılıp suya geçmesi anında rakılma vs gibi zorlayıcı birşey oldu mu bilmiyorum. Ağabeyimşn çektiği video var. Birşey görünmüyor.

Her neyse, galvaniz bu iş için zayıfmış. onu anladık. Alüminyuma göre daha sağlam diye düşğnmüştüm. Tabi direk 4mm. galvaniz boru 2.5.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #349 : Kasım 17, 2020, 09:45:21 ÖS »
Epeydir buraya yazmamışım, hep Volkan'ın BOA sayfasını kirletmişim.

Bugün yelken kulübe gittim. Artık ne olursa olsun tekne suya inecek.

Meteoroloji çok az rüzgar veriyor, ortalama 8 km/sa. Görünen de öyle. Arada rüzgarölçerle bakıyorum: 4 - 5.

Dedim ya yelke jöle gibi oldu göbek ve bağlantıları çıkarınca. Tabii içim hç rahat etmedi. İki gün boş beklemek yerine evde acele tarafından "sıkışmayacak türden" bir geçiçi göbek yaptım. 120 cm boyunda 10 cm eninde 3 mm kalınlığında CTP (polyester) ile geniş uzun bir cep yaptım, her profil için. Boyuna bağlantıları direkten 5 cm uakta bıraktım. Sıkışması için artık bu göbeğin dik durması lazım. Genişil olarak da 5.5 6 cm bıraktım. En azından jöleden daha sert diri bir profil sağlar.

Bugün rüzgar yok diye çocukların eğitimini iptal etmişler. Bu benim için iyi haber. Ortalık boş olacak. Ama en erken saat 13:00 de gelecekler. Neyse az işim var deyince 11:30 gibi geldiler. Girdim, Göbekleri takmaya başladım. Yarım saaat - bir saat tutar diye beklediğim şey saat 14:30 da bitti. İndik kumsala.

Gelgit en düşük düzeyde. 40 c falan alçalmış. 2 metreden fazla uzaklaşmış. Yani denize pek yaklaşamayaağız. 2m kadar uzatma yapmıştım. Onla yaklaştık. Arka teker normal deniz seviyesi hizasının (yosunların olduğu yer) altına düştü. Neyse boşver dedik önce suya bir girelim. Ama römorkun arkası suda, önü karada. Ters makara sistemim var; ırgatı kullanıp tekneyi suya ittirebiliyroum. Bir de rampa yaptım arkaya havada kalmasın, üstünden kaysın diye. Ama nafile. Alet yerinden kımıldamıyor. İlkindi ezanı okundu biz hala katamaranı itekliyoruz.

10 cm, 20 cm, 50 cm, 1 metre derken 1.5 mertrede ip makarada sıkıştı. Git düzelt. Tekrar sıkıştı. Neyse sorun anlaşıldı. Makara artık tavana dayanıyor. Sök iple uzat. Tekrer itekle. 16:30 gibi suya indik. Rüzgar yok, su diz boyu.

İlerde tonoz var, 50 60 metrede. Yürüyerek oraya kadar gidip tekneyi bağladım. Yelkeni açtım. Rüzgar yok. Motorla biraz açılayım dedim. Bu arada salma açılamıyor, yeterli derinlik yok. Dümen / motor beş kademenin üçüncüsünde. Az açılayım dedim. Yine sığlık. Motor takıldı. Dön baba dön.

Batıya git. Kum. Doğuya git. Kum. Saat 17yi geçti ben hala açığa çıkamadım. Ağabeyim uzaktan seslendi (telsizi almayı unuttum, cep telefonu da suya girdi - mafiş) geç oldu, gel daha arabayı çıkaracağız diye. SOn bir gayret açıldım biraz. İyice kuzeye yöneldim. Ama rüzgar yok. Dönüp tonza bağladım tekneyi. Orada bıraktım.

ARabayı biraz uğraşıp çıkardık. ARaba ile römorku çekip sudan çıkardık. Yelken Kulübe bıraktık. Eve edöndük.

Yarın gideceğim ama, rüzagar 27 km. / sa veriyor. Bakalım nasıl olacak?

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #350 : Kasım 18, 2020, 07:46:15 ÖS »
Akşam telefonu yıkadım, kuruladım, nemi gitsin diye ılık radyatörün üzerine koydum. Rüzgar ölçer de öyle. Sabah durumlarına karar vereceğim. Rüzgarın durumuna da bağlı olarak, öncelik telefonda.

Gece ara ara rüzgara baktım. Hemen hemen sıfır. Yaprak kıpırdamıyor. Hep yarın ne yapacağım, nasıl yapacağım diye düşünüyorum.

Sabah 8:00'de rüzgar 7 8 gibi idi. Eh fena değil. Belki önce denize gitmeli. Telefonun pilini taktım açtım. Tak Android başladı. PIN koduna sıra gelince işler bozuldu. Ekran çalışmıyor. Sonra zorlayınca PIN girebildim. Ana menü açıldı. Ama devam etmiyor. Rüzgar 18. Bir iki uygulama başlatabildim ama yürümüyor. Ekran değişse olacak gibi. 09:00 Urla servise gittim telefona bakmıyorlar. İzmirden bir numara verdi.

Aradım, çağrı merkezi imiş. konuştum. Tamam benim telefona uygun ekran var serviste. Hemen değiştirecekler. 10:30 düştük yola. 11:00 geçe oradayız.

Maalesef elimizde ekran yok. Birkaç gün sonra. Tamam kabul. İşlem yaptık. Kağıt imzaladık. Bir de yedek telefon alacağım. Amir geldi. O yok bu yok derken dedi ki, özür dileriz bu ekran elimizde yok. stokda yok. Fabrika da üretmiyor, yani birşey yapamıyoruz. Herşey tornistan.

Tamam orijinal olmasın, başka yere gittik. Tamam bir saatte yaparız, haber veririz. Ağabeyimin başka bir telefon işi var. Onu hallettik. Bir saat oldu ses yok. Gitti telefon yok. Başka arıza da olabilirmiş. O nedenle uzamış. Bakıyorlar. 1 2 saat sürebilir. Rüzgar 11 12. Bari rüzgara yetişelim. Tamam kalsın yarın alırız. Hızla geri. Önce eve. Sonra yelken kulübü....

Bizim katamaran beklediğimden çok çok daha yakın yerde. Kıyıda.Yarı suda yarı karada. Direk devrilmiş. yan yatmış.

Artık ne olmuş nasıl olmuşsa, (benim bağladığım ipler sağlam) tonozun dubasının ipi kopmuş gelmişler kıyıya. Yapacak birşey kalmadı. SOn deneme fırsatı da gitmiş oldu.

Herşeyi tek tek söktüm. Çıplak katamaran kaldı. Kalın iple uzaktan (sağlam zeminli parke taş yoldan) katamaranı kumda kaydırarak çekip yola yaklaştırdık. Orada ırgatla römorka bindirdik. Herşeyi yükledik, bağladık. Geldik.

Sanırım artık bu maceranın da sonuna geldik.

Ne yapmaya çalıştıysam tökezledik. Acele ettikçe ters gitti. Kanadı deneyemeden tekne pes etti. Şunu bunu düzeltip tekrar deneyebilirim falan ama artık muzlar bir yılı daha çıkaracak durumda değil. Kışın sonu ne durumda olacak bilmiyorum.

Bu "portatif" olayı olacak gibi değil. Sök tak sök tak boşa bir sürü zaman.

Belki 4 5 bine bir filika alıp ( pek anlamlı şeyler yok ya) sağlam bir direk takıp kanadı çekerim. Böylesi nafile uğraşı artık.

Bir süre mola.

YouTube a dünden birkaç video koyacağım, bağlantısını sonra paylaşırım.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #351 : Kasım 18, 2020, 08:15:37 ÖS »
Akşam telefonu yıkadım, kuruladım, nemi gitsin diye ılık radyatörün üzerine koydum. Rüzgar ölçer de öyle. Sabah durumlarına karar vereceğim. Rüzgarın durumuna da bağlı olarak, öncelik telefonda.

Gece ara ara rüzgara baktım. Hemen hemen sıfır. Yaprak kıpırdamıyor. Hep yarın ne yapacağım, nasıl yapacağım diye düşünüyorum.

Sabah 8:00'de rüzgar 7 8 gibi idi. Eh fena değil. Belki önce denize gitmeli. Telefonun pilini taktım açtım. Tak Android başladı. PIN koduna sıra gelince işler bozuldu. Ekran çalışmıyor. Sonra zorlayınca PIN girebildim. Ana menü açıldı. Ama devam etmiyor. Rüzgar 18. Bir iki uygulama başlatabildim ama yürümüyor. Ekran değişse olacak gibi. 09:00 Urla servise gittim telefona bakmıyorlar. İzmirden bir numara verdi.

Aradım, çağrı merkezi imiş. konuştum. Tamam benim telefona uygun ekran var serviste. Hemen değiştirecekler. 10:30 düştük yola. 11:00 geçe oradayız.

Maalesef elimizde ekran yok. Birkaç gün sonra. Tamam kabul. İşlem yaptık. Kağıt imzaladık. Bir de yedek telefon alacağım. Amir geldi. O yok bu yok derken dedi ki, özür dileriz bu ekran elimizde yok. stokda yok. Fabrika da üretmiyor, yani birşey yapamıyoruz. Herşey tornistan.

Tamam orijinal olmasın, başka yere gittik. Tamam bir saatte yaparız, haber veririz. Ağabeyimin başka bir telefon işi var. Onu hallettik. Bir saat oldu ses yok. Gitti telefon yok. Başka arıza da olabilirmiş. O nedenle uzamış. Bakıyorlar. 1 2 saat sürebilir. Rüzgar 11 12. Bari rüzgara yetişelim. Tamam kalsın yarın alırız. Hızla geri. Önce eve. Sonra yelken kulübü....

Bizim katamaran beklediğimden çok çok daha yakın yerde. Kıyıda.Yarı suda yarı karada. Direk devrilmiş. yan yatmış.

Artık ne olmuş nasıl olmuşsa, (benim bağladığım ipler sağlam) tonozun dubasının ipi kopmuş gelmişler kıyıya. Yapacak birşey kalmadı. SOn deneme fırsatı da gitmiş oldu.

Herşeyi tek tek söktüm. Çıplak katamaran kaldı. Kalın iple uzaktan (sağlam zeminli parke taş yoldan) katamaranı kumda kaydırarak çekip yola yaklaştırdık. Orada ırgatla römorka bindirdik. Herşeyi yükledik, bağladık. Geldik.

Sanırım artık bu maceranın da sonuna geldik.

Ne yapmaya çalıştıysam tökezledik. Acele ettikçe ters gitti. Kanadı deneyemeden tekne pes etti. Şunu bunu düzeltip tekrar deneyebilirim falan ama artık muzlar bir yılı daha çıkaracak durumda değil. Kışın sonu ne durumda olacak bilmiyorum.

Bu "portatif" olayı olacak gibi değil. Sök tak sök tak boşa bir sürü zaman.

Belki 4 5 bine bir filika alıp ( pek anlamlı şeyler yok ya) sağlam bir direk takıp kanadı çekerim. Böylesi nafile uğraşı artık.

Bir süre mola.

YouTube a dünden birkaç video koyacağım, bağlantısını sonra paylaşırım.

Vardir her iste bir hayir diyelim

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #352 : Kasım 18, 2020, 10:24:40 ÖS »
Abi çok çok geçmiş olsun.

Hem üzüldüm ama bir yandan da son cümleni görünce sevindim.
Biraz mola verip, kafayı ve moralleri toparlayıp filika veya kendi yapacağın bir kabuk ile  kanat tasarımına devam etmek iyi olur  <> :halay
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #353 : Kasım 19, 2020, 07:18:32 ÖS »
Ağabeyim kıyıdan görebildiği kadarı ile epeyce çekim yapmış ama, şimdilik şu üç küçük parçayı koyuyorum. SOnra editlenmiş uzun birşey koyarım belki.

Özü şu: Su çok sığ. Git git dizboyu. Dümen tutacak kadar indiremiyorum, motor öyle neredeyse suyun yüzünde. Ya da kuma gömülü. Salma hiç
açamadım. Rüzgar yok denecek kadar az. Biraz esse dümen tutacak ne dümen var ne salma, dönüp duruyoruz işte...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #354 : Kasım 19, 2020, 10:19:04 ÖS »
Gordugum kadari ile direk oldukca fazla esniyor. Konuyu detayli takip edemedigim ( yada hatirlamadigim ) icin emin degilim. Eger direk dibi, her yone oynayabilen esnek bir eklem degilse, bu esneklik direk dibinde cok fazla strese sebep olacaktir ve buradan kirilmasi/yirtilmasi son derece muhtemel olacaktir.

Bu esnekligin sebebini gormek zor degil tabi. Muzlar esnek. Dolayisi ile halatlari tam olarak germek mumkun degil. Ancak bir sonraki calismanda eger benzer bir yol izleyeceksen, bence direk dibi kuresel bir eklem olmali diye dusunuyorum. GE kodlu kuresel rulmanlar oluyor. Bu is icin son derece uygunlar bence.

Her proje illa yolunda gidecek diye birsey yok. Bazen boyle oluyor. Ters gitti mi gidiyor.

Ben esyalarin ruhuna enerjisine inanirim. Bu teknede o kadar cok sey ters gitti ki, ben de buradan devam etmemek en hayirlisi diye dusunuyorum. Yani illa aku, motor gibi tekneye yapisik olmayan cesitli ekipmanlari kullanirsin tabi. Ancak teknenin genelinden vazgecmelisin sanki.

Acik sozlulukle bir dusuncemi paylasmak istiyorum. Benim bu projede gordugum en buyuk problem surekli olarak birseyleri oldurmaya calisman. Oldurmak bence tehlikeli bir eylem. Evet, bazen ise yariyor. Ancak cogu zaman ya ise yaramiyor ya da cozdugunden fazla sorun yaratiyor. En azindan benim dusuncelerim bu yonde.

Bence bu esnek kanat isini mutlaka yapmalisin. Cunku,
Evet ben artik Turkiye de yasamiyorum. Muhtemelen de donmeyecegim. Ancak ulke hala benim ulkem. Ulkemizde bunun gibi girisimlere ve bunlarin basarili olmasina cok ihtiyacimiz var. Cunku insanlara cesaret veriyor. Birseylerin yapilabildigini gormek, birseylerin de yapilmasinin yolunu acan en buyuk etken.

Haddimi astigim yerler varsa af dilerim  <>

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #355 : Kasım 20, 2020, 12:49:46 ÖÖ »
Evet. Çok fazla esneme var ve o esneme "normal" esneme değil. Çarmıkların da langur lungur oynadığı görülüyor. Yani hiç gerdirme yapılmamış gibi. Bir de videoda çok belli olmuyor ama kanadın dibi neredeyse tabana oturmuş gibi, sıfıra çok yakın.

Oysa "normal" dediğim öyl değil. Evet şişme olduğu için esneme katı gövdeli tekneye göre fazla ama böyle değil.

... idi.

Tekneyi suya indirebilmek için çok uğraştık. Eğim çok az. Araba ile suya çok yanaşamıyorum. Muzlar yzun zamandır beklediği için neredeyse kızak diye yaptığım konveyörün makaralarının şeklini almış.

Benim ters makara sistemi var ama çek çek gitmiyor. İndirebilmek için muzları kaldırıp silkelemeye falan çalıştık. O sırada bütün ayarlar bozulmuş olmalı. Gerdirme kalmamış. Hatta direk yuvasında biraz (10 cm kadar) aşağı çökmüş. Veya yuva çökmüş. Kanadın alt kenarının arkası tabana sürtüyordu. Normalde o en az 20 cm havada, ki tramola veya kavançada kanat rahatça dönebilsin. Videoda arka alt ucu elimle kaldırdığım görülebiliyor.

Bir anlamda işim "oldurmak" zaten.  Bazan malzemeden, bazan gerekli donanımın eksikliğinden, son zamanlarda da zaman darlığından oldurma işi olması gerektiği gibi olmadı. Özellikle zamandan dolayı yapamadığım ama paralelde çalışmalarını sürdürdüğüm daha sağlam ve güvenilir direk bağlantısı vardı. Yetişmedi.

Göbek olayına çok takıldım. Çok zaman kaybettim. Son yaptığımı başta yapmış olsam belki kanadı deneyebilmiş olacaktım.

Ama herşey de bir anda akla gelmiyor. Adım adım evriliyor.

Oldurmak ile ilgili en büyük zorlama aslında resme bir direk eklenmesi. Yani projenin aslında direk yoktu vinç vardı. orada aşağı bastıran yük değil yukarı çeken bir kuvvet olacaktı. Yani kanat havada uçuyor olacaktı, şimdi aldık tekneye bağladık. Tam tersini yapıyorum.

Yine de olabilirdi. Hala da olabilir ama malzemeler de yoruldu (profiller delik deşik oldu, yamalar, ekler, ilk planda olmayan zoraki bağlantular), makinalar da yoruldu.  Ben de yoruldum.

Yaz başında bir aydan fazla muzların hava kaçırması ile uğraştım. Delik arıyordum ama orijinal yapışma yerlerinden açılıyordu. Toplam 3 4 metre kadar yeri yeniden yapıştırdım. Biri yine biraz kaçırıyor. Seneye daha kötü olacak.

Zaten o konuda da epey kafa patlattık alternatif düşündük ama hep pahalıya çıktı. Devam dedim.

Bir de ekonomi tökezledikçe benim tökezlemem de artıyor. Fiyatlar uçtu. İkinci el yelkenli alır denerim diyordum. 39 binlik tekneler 60 bin oldu. 10 binlik filikalar 30 bin oldu. 4 5 bine evraksız motorsuz sandal veriyorlar anca. Böyle olunca ben de dönüp dönüp evdeki çöplükte çözüm aradım artık hep.

Yine de çok şey öğrendim (çoğu deneme yanılma ile acı şekilde). Neyi nasıl yapacağımı bşraz daha iyi biliyorum.

Sıfırdan başlamak çok daha mantıklı tabii de korkunç bütçe gerekiyor.

En basitinden şu anda kendi eski paraşütümü kullanıyorum. Normal bir tekneye takacak olsam bu küçük gelir. Ağırlık birkaç kat artacak daha büyük birşey gerekecek. Daha büyük kanatlara baktım. sıfırı büyüklüğüne göre 10 ila 40 bin arası. ikinci el 5 ila 15 bin arası. kendin dik dersen o da bedavaya çıkmayacak. zaman ve kaliteden kayıp çok olacak.

Bakalım... Biraz dinlenelim önce. 

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #356 : Kasım 20, 2020, 02:25:23 ÖÖ »
Bu arada yazmayı unutmuşum. Direk kırılmış değil. Direği tutan dibi kırılmış. Bu dip düşey eksen etrafı da 360 derece dönebilen, temelde 50 mm çaplı 1.5 mm paslanmaz çelik boru. İçinde kat kat daha küçük borular var ve en içte 20mm paslanmaz çelik gijon var.

bunun üst ucunda direği yatıran eklem var, direk o ekleme bağlı. Direk ekleme bağlı, eklem boruya.

Ama kırılma benim tahminim denizde olmamıştır. Yani o esneklik sonucu oynayıp kırılmamıştır. Öyle olsa direk açıkta iken dibe saplanır, tekne kıyıya gelemezdi.

Her  nasıl olduysa, benim anlamadığı  bir şekilde tekne dubayı sürüklemiş. Dubanın ipi kopmuş. Kıyıya gelmişler. Direk orada yan yatmış. Bir tane resim var eklemeye çalışayım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #357 : Kasım 20, 2020, 02:28:49 ÖÖ »
en son resim bu.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #358 : Kasım 25, 2020, 07:09:02 ÖS »
Şu filikaya (motorlu /evraksız) 20.000 TL istiyorlar. Başka birileri de 5.000 TLye ruhsat çıkarıyor (İstanbul'da). Bilmiyorum piyasası nedir.

https://www.denizpazari.com/detaylar.asp?deniz=28154

15.000 teklif etmeyi düşünüyorum. Ruhsatla 20 olur. Taşıması da cabası.

Ne dersiniz?

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #359 : Kasım 25, 2020, 08:16:20 ÖS »
     Filikalarla ilgili mevzuat değişti, artık filikalara ruhsat vermiyorlar yada koşulları çok ağırlaştı, İstanbuldaki ruhsat tüccarlarının ruhsatına ne derece güvenilebilir. Bence riskli.