Gönderen Konu: Acil Yardım!!! Ahşap-epoksi kaplama  (Okunma sayısı 15691 defa)

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Acil Yardım!!! Ahşap-epoksi kaplama
« Yanıtla #15 : Aralık 09, 2015, 06:37:53 ÖS »

Emprenye  ahşaba emdirilen  daha doğrusu basınç  altında uygulanıp, ahşabın her türlü zararlı  canlıya  karşı  korunmasını sağlayan  bir  uygulamadır.  Kimya ve  ilaç  sktörü  geliştikçe  uygulama  da sadece yüzeyden yapılabilir  hale  gelmiştir, yine de basıç  altında  biraz daha derine  indirilmesi uygun olur. Sizin  ihtiyacınız ise sadece hava şartlarına  dayanma gerektirdiği  için,  epoksi  üzerine solventsiz poliüretan  vernik  en  doğrusudur.  Dolgu verniği kullanmayın, yüzeyi düzeltmek içindir ama genellikle belirli bir süre sonra kabarıyor ve ayrıca sararıyor.  Epoksi   üzerine zmpara ve doğrudan  solventsiz 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2015, 06:39:45 ÖS »
vernik  en  iyi   uygulamadır. Yüzey düzgünlüğü için  katlar arası  zımpara uygulamalıdır.

(Bitmeden  yanlış  tuşa basmışım, özür dilerim) 

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #17 : Aralık 10, 2015, 01:11:48 ÖS »
Ahmet abiye katılmakla birlikte , emprenye uygulamanızı yeniden tavsiye ederim. Polisan markasının anti aging gibi bir emprenyesi var , solventilimi , solventsizmi o size kalmış , genelde iç mekan uygulamaları için solventiz seçiliyor dış mekanda solventli çok istenmesede ahşap üzeri uygulanabiliyor diye biliyorum. Siz zaten bu parçaları marine kontraplaktan yapacaksanız onlarda emprenye mevcut diye biliyorum. Lakin sizin dışarıdan uygulayacağını emprenye sıvısı zaten çok düşük yoğunlukta su gibi birşey. Size sağlamasını düşündüğümüz avantaj ise , ahşap kendi içinde zaten her halukarda nem ve oksijen ihtiva eden bir malzeme , bu nemli ahşap güneş ışınları ile birlikte bakteri oluşumuna müsait hale geliyor. Bunlar kararma , devamına şişme ve dış vernik kaplamanızın çatlaması ile birlikte çürüme olarak karşınıza çıkıyor galiba. Siz bu ahşabı vernikleyeceğinize , hatta önceki uygulamalarda verniklediğinizi söylemenize rağmen aynı sonuç başınıza geliyor ile ahşap malzemeniz ve son katta kullanacağınız vernik arasına bir emprenye tabakası sıkıştırmanız bu ara katta canlı oluşumunu engelleyecektir.

Ahmet abi gurudur!!! , bizimkisi sadece fikirdir. O nedenle bu fikrimi , Ahmet abinin yorumlasına istinaden kullanmanızı tavsiye edebilirim.

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
« Yanıtla #18 : Aralık 10, 2015, 02:14:03 ÖS »
kesin çözüm istiyor iseniz fiber yada carbon kaplamayı öneririm. eğer kaplama yerine vernik vs düşünürseniz istediğiniz renge göre jelcoat uygulayın bu sizi yıllarca götürecektir.
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: TANER MEMET
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #19 : Aralık 10, 2015, 06:08:08 ÖS »
Sayın Evren bey karbpn kaplama derken folyo kaplamamı yoksa farklı bir madde mi..?
Taner MEMET

BURSA

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
« Yanıtla #20 : Aralık 11, 2015, 12:44:50 ÖS »
carbon kaplama dediğim folyo değil carbonun kumaşı ile kaplamadan bahsediyorum. fiber ile kaplama gibidir. ve görünümü ve sağlamlığı tartışılmaz.
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kağan Erdoğan
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #21 : Aralık 12, 2015, 02:02:45 ÖÖ »
epreynenin buruşmasından söz eden arkadaşımız için yazıyorum.buruşma bir önceki kat içinde solventin hapsolmasından kaynaklıdır.su bazlı kullanırsanz bu durum yaşanmaz. ben solvent bazlı tercihhimdir dış ortamlarda.katlar arası bekleme suresıne uyulmazzsa solven t dışarıya çıkamaz. benim önerim teknomarin renksiz emrenye astarıdır.hatrı sayılır bir tabaka kalınlığı oluşuyor ayrıca çok akışkan vizikositesi çok yüksek derinlere kadar işliyor.fırça veya rulo ile uygılanabılır. birkaç kat atılınca  pürüz kırıp dolgu verniği sonra polıurethane akrilik vernik atılmasıdır. bu arada bunları atacak ustanın mahareti önemli tabiki...

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Aralık 12, 2015, 02:11:13 ÖÖ »
epreyne sadece kimyasal dayanım sağlamaz.aynı zamanda dış ortamdan korur. siz hiç empreyne astarlı  telefon  direkleri görmediniz galiba.ayrıca epoxy piyasanın dayatmasıdır. viniliester reçinede kullanım daha ucuz ve aynı kalıtede ürün alabilirsiniz. karbon kaplamak pahalı bir iştir attığınız taş ürküttüğünüz kurbaya değmeli. karbon elyaf gibi çekilmez.vakum ısı ve basınç altında yapılmalıdır.bizim piyasada satılan karbon elyaflar ziftten üretilen 2. sınıftır. orijinal karbon elyaflar hatrı sayılır fiyattadır.

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #23 : Aralık 12, 2015, 02:15:55 ÖÖ »
dolgu verniği kabarmaz çünkü dolgu vernığının üzerine  son kat vernık atılmamışşsa işlem zaten bitmemeiştir. kabaran ve sasaran son kat verniktir.sebebi güneş.son kat vernik sararıyorsa selülozik atılmış olması yüksek ihtimaldir. oto gurubu akrilik poliurethene sararmaz.

tnrmmt

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: TANER MEMET
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #24 : Aralık 13, 2015, 01:41:49 ÖÖ »
Şimdi toparlar isek ilk önce emprenye uyguluyoruz marin kontra üzerine  kaç kat? solventli daha iyi heralde
üzerine zımpara poliüretan dolgu verniği yine kaç kat ? ve tabanca mı rulo mu?
tekrar zımpara üzerine akrilik araç verniği uyguluyoruz
anladığım bu. kafama takılan ahsaba çok fazla parlaklı veririp sırıtma yapar mı?
Taner MEMET

BURSA

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Aralık 28, 2015, 08:05:33 ÖS »
empreyne yapmadan önce zemini iyice zımparalayınız.çünkü bu aşamadan sonra katlar arası yapacağınız zımpara işlemi pürüz kırmadır.zımpara yapacağım dıye emreyne ve dolgu verniğini kaldırabılırsınız.tercih sünger zımparadır.zımparayıda öldurunuz. kat sayısı size kalmış.2 kat emreyne için yeterli olabilir.emreyneyi fırçayla atınız.piyasada satılan solventli sentetik ise iyice kurumasını bekleyiniz.eğer selülozik emreyne ise kuruması kısa olacak ve üzerine istediğiniz uygulamayı yapabılırsınız.sentetiğin üzerine atılan dolgular selülozik olduğundan sentetik epreynenın tam kurumasını bekleyınız.aksı takdırde selülozik kuvvetlı bir çözücü olduğundan empreynenızı kaldırabılır.dolgu verniğinizi tabanca ile atınız.önce tozuma atın 1-2dk bekleyin sonra bir tozutma daha yapın 5-6 dk bekleyin sonra yüklenin ve bekleyin.kuruma gerçekleşince zımpara ile pürüz kırın aynı işlemi tekrar edin.tozutma yapmanın amacı akıntıları önlemektir.bu işlemi 3 kere yapın.unutmayın iyi zemin temelden başlar.pürüzü kırılmış dolgu verniğinin üzerine akrilik poluerethane verniğini aynı yöntemle uygulayın.burada bekleme surenız uzun olacaktır.burada dikkat edılmesı gereken hangı marka vernık kullanıyosanız o markanın tinerini ve varsa yazlık veya kışlık hava durumuna göre o tineri kullanınız.son kat vernıkler i alırken parlak mat ve ipek mat seçenekleri mevcuttur.tavsıyem ipek mattır. eğer yoksa parlak verniğinin içine matlaştırıcı ajan girerek verniğinizi istediğiniz matlığa sızz getirin.vernık uygulaması sırasında oratamda taz kir yağ ve pasta malzemeleri olmasın ayrıca ortama kımseyı sokmayın parfüm kullanmayın veya ortamda parfüm kullanmış varsa uzaklaştırın ve havalandırın.yoksa zemiz balık gözü silikon yapar.sılıkon yaparsa zımparalayın vernığın içine 2 damla anti silikon girin.anti silikonlu uygulamada yuklanme yapmayın akıntı olusabılır.bu kadar anlatım  yeterlidir kanımca...iyi günler

kemarine

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Aralık 28, 2015, 08:08:14 ÖS »
emreyne sentetık veya selulazık olsun üzerine polıurethane dolgu atacaksanız korkmayın finişe dewam. selulozık uygulamada dıkkatlı olunuz.