collapse collapse

* Üyelik Bilgilerim

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

* Çevrimiçi Kullanıcılar

  • Nokta Ziyaretçi: 23
  • Nokta Örümcek: 2
  • Nokta Gizli: 0
  • Nokta Üye: 0

Çevrimiçi kullanıcı bulunmuyor.

* Forum İstatistiklerimiz

  • stats Toplam Üye: 13.681
  • stats Toplam İleti: 36.531
  • stats Toplam Konu: 3.417
  • stats Toplam Kategori: 6
  • stats Toplam Bölüm: 143
  • stats En Çok Çevrimiçi: 504

* Hızlı Arama


* Takvim

Ekim 2021
Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 [22] 23
24 25 26 27 28 29 30
31

-Lütfen profil bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurunuz. Profil bilgileri eksik olan veya yanlış beyanda bulunan üyelikler silinecektir.

-Amatör denizci belgesi mevzuatı değişti.Kolayca 'ADB' sahibi olabilirsiniz.Detaylar için Tıklayın!

Denizrehberim'e Hoşgeldiniz

Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin imkanlarını bilmeyen bir toplumuz.Bu kadar deniz ile iç içeyken ülkemizde hala denizi görememiş,denizle temas kuramamış,ona dokunamamış milyonlarca insan var.Bu bizim toplumumuz için çok büyük bir kayıp.

Hedeflerimiz
Denizrehberim Forum'u kuruluş amacı olarak deniz sevdalılarını birleştirmeyi amaçlamıştır.Deniz ile sevgimizi paylaşacak öğelerden biride gözümüz gibi baktığımız teknelerimizdir.Kimimizin metrelerce yatları vardır,kimimiz bir balıkçı teknesi ile yetinir,kimimizin botu vardır.Ama sonuçta deniz ile bütünleşmiş oluruz.Teneke üzerinde bile duygularımızı yaşayabiliyorsak ne mutlu bize! Avrupa ve çeşitli deniz ülkelerinde oldukça ilerlemiş olan amatör tekne yapımcılığı malesefki ülkemizde çok geri kalmistir.Kuruluş amacımız amatör tekne yapımcılığını yaymak ve insanlara tekne yapımının aslında kolay ve az maliyetli olduğunu gösterebilmektir.Bunun yanında tekne ile ilgili aklınıza gelebilecek diğer konularda her türlü bilgi paylaşımını sağlamayı amaçlamaktayiz.

Ayrıca;
10 Ağustos 2011'de yayın hayatımıza başladığımız günden bugüne bir hayli yol kat ettik. Denize inen teknelerimiz oldu,bizlerde tecrübelendik,donanımlı hale geldik. Ancak hergün 'daha yeni başlıyoruz' diyerek yeniden başlıyoruz ve dahada büyümek,dahada donanımlı hale gelmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bir tekne yapımcısının aradığı tüm bilgileri forumumuza eklemek,tekne yapımı için gerekli malzeme tedarikcilerini siz değerli kullanıcılarımız ile buluşturup pozitif avantajlar sağlamak,bilgi paylaşımı,emek paylaşımı içerisinde forumumuzu bügün olduğu konumdan daha da üst sıralara çıkarmak aynı zamandada ülkemizde 'Deniz Tutkunları'nın' sayılarına yenilerinin eklenmesini sağlamak herzaman en büyük amacımız oldu ve olacak. Sitemizin kesinlikle bir firma,mağaza vb gibi çıkar amacı güden yapılarla ilgisi yoktur.Forumumuzda herhangi bir firmada ( Olumlu katkı sağladığı taktirde),herhangi bir bireyde eşittir.Hepimizin ortak noktası 'Deniz'dir. Saygı ve sevgi çerçevesinde hertürlü paylaşım ve yardımlaşma serbesttir. Sizlerinde desteği ile bu sürede kocaman bir aile olduk,olmaya devam edeceğiz. İlginiz ve Alakanız İçin Teşekkürler

Ekim 19, 2021, 02:50:56 ÖS Gönderen: Çırak | Görüntülenme: 166 | Yorumlar: 2

Herkese Selamlar,

Kendi teknemi yapma düşüncemi artık hayata geçirmeye karar verdim. Lobster tarzı bir tekne yapmak istiyorum. Aslında kafamda hep 9m*3.25m civarı ölçüler vardı ama atölyemdeki çalışma arkadaşlarım ile kavga dövüş ancak 6-7mt kıyıda köşede yer ayırabildim kendime :) dolayısıyla Lh:6,6m * genişlik: 2,5m gibi bir ölçü belirlemek zorunda kaldım. Ücretli planlar içerisinde kafamdaki lobster tarzı ile çok fazla örtüşen bir model bulamadığım için tasarımı kendim yapmaya karar verdim. Tabi bu daha önce hiç tekne sahibi olmadığım ve teknede çok fazla zaman geçirmediğim için tasarım ve olması gereken önemli detaylar konusu benim önümde çok büyük bir engel olacak, Tabiki gemi mühendisi veya tasarımcısı değilim bir tekneyi kendim çizip üretiyim demek çok kolay bir iş değil, yıllarını bu işe vermiş ustalar ve meslek sahipleri kadar birşeyler yapayım düşüncesinde de değilim kesinlikle. Ama teknik bir altyapım olduğu için nereye kadar ilerleyeceğim denemek istiyorum açıkcası. Bakalım beceremezsem mecburen hazır ücretli planları değerlendirmek zorunda kalacağım.

Sırf işin mantığını kavrayabilmek için 1nci fotoğraftaki gibi ufak bir çalışma yaptım.

Sorularım şunlardır.
- Birinci fotoğrafta 6.60m uzunluğunda bir teknede posta arası mesafeler ne kadar olmalı
- İkinci fotoğrafta postaların şekilleri var, teknenin karinasınını denge, stabilite, hız v.s için sizce hangisi gibi tasarlamalıyım. İçbükey(1), Açılı düz(2), Dışbükey(3)
- Üçüncü fotağrafta teknenin yan görünüşünde önden arkaya giden omurga suya paralelmi olmalı(A), suya belirli bir açı ile ama düz hattamı olmalı(B), suya belirli bir açı ile yay şeklindemi olmalı(C)

Ekim 16, 2021, 12:00:02 ÖÖ Gönderen: cankan | Görüntülenme: 211 | Yorumlar: 4

merhaba s-650 inşasına devam ediyorum yakında fotoğraf ekleyeceğim ,şu an epoksi ve cam elyaf ile  lamine işlemine devam ediyorum.
Ekim 12, 2021, 10:07:48 ÖS Gönderen: cankan | Görüntülenme: 221 | Yorumlar: 3

Merhabalar yaklaşık bir yıldır Volkan Aydın kardeşimin yaptıklarını rehber olarak kullanarak krokilerden s-650 modeli yapımına başladım postaları huş ağacından playwood ile cnc de kestim ayrıca bir tarafınıda çam tahta ile gemici tutkalı ve vida ile birleştirerek  bir nevi çok güçlü kompozit postalar ürettim   tekne hala ters vaziyette kaplama aşamasında ilerliyorum ayrıca salma kutusunu yaptım macera denebilir biçimde paslanmaz saç ile tamamladım sadece hareketli salmayı kalın saç kestirerek vede iyi bir kaplama ile  kaç kilogram olarak yapacağımı belirleyemedim
(önerilere açığım) yakında bazı resimler paylaşmayı istiyorum.Şimdilik bu kadar görüşmek üzere.
Ekim 08, 2021, 01:56:31 ÖS Gönderen: poseidon556 | Görüntülenme: 292 | Yorumlar: 4

Herkese selamlar  :)  Sizleri hiç yormadan kısaca sorayım sorumu. Tonozdaki teknemize git gel için kullandığımız 4.50 boyunda bir fiber bir sandalımız var. Geçenlerde fark ettik ki iç kısmına bir miktar su almış ve aşağı çökmüş. Hemen karaya aldık ters çevirdik inceledik ama gözle görünen boyutta her hangi bir yaralanma, delik vs. göremedik. Öyle rast gele yoklama macunu çekip tekrar suya indirmek istemiyorum. Zaten küçük bir tekne, yani öyle çok fazla bir malzeme gitmez bu nedenle altını komple polyestere kadar kazıyıp yeniden 2 kat elyaf ile güçlendirmek istiyorum ama sorun şu ki, ne zaman teknemle uğraşsam etraftan (bolca boş vakti olan ) birileri gelir ve ardı ardına hem ilginç hem de farklı fikirleriyle aklımı karıştırmayı başarır. 
Polyester üzerine yine aynı şekilde polyester elyaf mı kaplamalıyım ?
Polyester üzerine Epoksi elyaf kaplanır mı ?
Ben epoksiden yanayım ama birileri polyester üstüne epoksinin kimyasal uyumsuzluk nedeniyle iyi bir tutunma sağlamayacağını söyledi.
Bir diğer gurup ise polyesterin zaten çok iyi tutunamayacağını ve kesinlikle epoksi uygulamam gerektiğini söyledi.
Bir gurup ise sür macunu gitsin ne uğraşıyorsun dedi.
HtsFLY
Ekim 06, 2021, 08:30:57 ÖS Gönderen: HtsFLY
Görüntülenme: 197 | Yorumlar: 2

 Öncelikler herkese merhaba aranıza yeni katılmaktayım.
 Mersin üniversitesi nanoteknoloji ve ileri malzeme alanında yüksek lisans yapmaktayım. ayrıca deniz sörfleri üzerinde ufak bir atölye kurdum .
karbon fiber teknelerde galvaniz sorununa çözüm arıyorum.
karbon fiber iletken bir malzeme olduğundan metal ile temas ettiği yerde korozyon meydana gelmektedir.
 aklımda şöyle bir çözüm gelmekte . karbon fiberi yalıtkan hale getirsem bu sorunu çözebileceğimi düşünüyorum.
fikrimi tartışmaya açmak istiyorum
1)  ​işe yarar mı
2) imalatçılar veya tekne sahipleri bunu tercih edeler mi

aklıma gelen yöntemler
1.yöntem  karbon fiberin yasak enerji aralığını değiştirmekti ama yaptığım araştırmalar bunun çok zor odluğunu yüksek teknoloji istediğini söylemekte.
2.yöntem ise karbon fiber üretimi sırasında farklı elementler eklemek(B2O3,Si ..vb)
Şimdiden herkese teşekkür ederim ​
Sayfalar: [1]

* Reklam

* Forumdaki Son İletiler

Ynt: s-650 teknemi yapıyorum Gönderen: KARANLIK
[Ekim 21, 2021, 05:27:17 ÖS]


Ynt: Tekne tasarımı üzerine birkaç soru Gönderen: Çırak
[Ekim 19, 2021, 08:29:33 ÖS]


Ynt: Tekne tasarımı üzerine birkaç soru Gönderen: celenoglu
[Ekim 19, 2021, 05:01:25 ÖS]


Ynt: s-650 teknemi yapıyorum Gönderen: cankan
[Ekim 19, 2021, 02:52:51 ÖS]


Tekne tasarımı üzerine birkaç soru Gönderen: Çırak
[Ekim 19, 2021, 02:50:56 ÖS]

* Anket

Bu bölümdeki anketleri görüntüleyemezsiniz.

* En Popüler Bölümler