Gönderen Konu: Sven Yrvind- Fiberglass Kolay Tekne Planı  (Okunma sayısı 12227 defa)

Mustafa Umut Sarac

• Çırak Üye
Sven Yrvind- Fiberglass Kolay Tekne Planı
« : Temmuz 05, 2016, 03:35:09 ÖS »

https://drive.google.com/file/d/0Bw_dKWDwQKp5OVFkRmhqRGFGSVE/view?usp=sharing

Sven Yrvind in çok kolay yapımlı , fiberglass , okyanusu en fırtınalı zamanlarda geçmek için yaptığı teknenin planı , hem süratli , hem güvenli , plan 2 sayfa , bir te teknenin bitmiş hali var , çok çok iyi bir tekne , akdeniz de , tuna da gitmediğiniz yer kalmaz

osman topcu

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: osman topcu
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1971
  • Tekne Adı: OSMAN TOPCU
Ynt: Sven Yrvind- Fiberglass Kolay Tekne Planı
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2018, 04:19:19 ÖS »
Bu tekne , yrvind tarafından isveç ten , güney amerika , horn burnu ve pasifik , hint okyanusu geçtikten sonra tekrar isveç e dönmek için yapılmış , 420 değil 405 santimetre uzunlukta , genişlik ve yükseklikse , 95 santimetre.
e cam adlı örme cam elyafından yaparsanız metrekareye 800 gramlık örme cam elyafı kullanır ve bunu 3 kat uygularsanız , metrekareye 2400 gram cam elyafı ve bunu ıslatmak için 3 kilo e cam için polyester kullanmalısınız.

bu tekne eğer okyanus geçecekse böyle yapılmalı , 20 metrekare gibi bir yüzey alanı var , 50 kilo cam elyafı ve 60 kilo polyesterden yapılır toplamda.

eğer s cam ve epoksi kullanırsanız 2 kilo cam elyafı ve 3 kilo epoksi çok çok yeterli olur.

afrikanın ortasına kadar kıyıdan inip , kısa bir geçişle güney amerikaya varabilirsiniz.

bu tekneyle kışta kıyamette fırtınada her şeyi atlatırsınız.

teknenin ortasındaki çıkıntı 120 cm yükseklikte , en alta göre

yelkenler çok küçük ve dayanıklı

2000 liranın altına bütün tekneyi imal eder , denize indirirsiniz.

günde 2000 kalorilik yiyecek ve 1 litre su taşıyacaksınız.

bir insan günde ya 700 gram yiyecek ya 2000 kalori almalı

yiyecegin yogunluğu 0.4 , suyun yogunluğu 1 olarak kabul edilir

su tekne salması olarak kullanılır.

kolay gelsin.

polyestere gerekli sertleştirici , mek i çok çok doğru oranlarda çok çok iyi karıştırarak eklemelisiniz.

libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2018, 05:57:06 ÖS »
libgen.io sitesi dünyanın en büyük ücretsiz teknik kitap kaynağı, kayıt olmadan , boat, boat plan , boat building , boat design , sailboat diye aratın , binlerce kitap bulursunuz , mustafa umut ve benim tekne planlarımız orada , kat kat var , hidrodinamik , yat hidrodinamiği binlerce kitap , 4321 hangi linkte varsa

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2018, 05:57:40 ÖS »

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2018, 12:02:33 ÖS »

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2018, 09:02:29 ÖS »
18 litre elyaf yaymak için polyester 200 lira , tarihine bakıp öyle alın , internette büyük sitelerde n11 gibi satılıyor , litresi 11 liraya geliyor. Planı verilen tekneyi yapacaksanız , 20 metrekareden az yüzey alanı var

cam elyafı aldığınızda poşeti açılmamış nemle haşır neşir olmamış , ezilmemiş , bastırılmamış , darbe almamış top almaya çok özen gösterin , para biriktirin , top olarak alın.

Perşembe pazarında 800 gram metrekareye örme cam elyafının kilosu 10 lira

plana tekrar baktım , teknenin yanal yüksekliği 60 santim gibi , bu da toplam alanı 15 metrekareden az tutturuyor,

okyanus geçişi , fırtına için 2 kilo cam elyafı büyük teknelerin kullandığı miktar ama küçük teknelere aynı miktar öneriyorlar tasarımcılar

ben 3x 800 gram örme öneriyorum metrekareye , ancak tutar

700 liraya hepsini alırsınız , tabii buna polyester dahil

cam elyafı nemde , ezilmede kalınca zayıflıyor , o yüzden açılmamış paketten alın

ben bu tekneyi baş kıç orta 3 parçadan üretmeyi düşünüyorum

büyük gemilerde böyle üretiliyor

amacım polyester koku izini azaltmak

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2018, 10:20:36 ÖS »
Polyester tekne tek parça olarak üretilir. Polyester reçine priz almış polyestere çok iyi tutunmaz. Cam elyafı da beton içindeki demir gibidir, tüm gövdeyi bir arada tutar, kesintili uyguladığınızda ek yerleri sağlıklı olmayacaktır. Salma yani bu durumda safra sudan olmamalıdır. Yolun yarısına ulaştığınızda tekne safrasının yarısı azalmış olacaktır. 

Okyanus geçişi rekor kırmak amacı ile çok daha küçük teknelerle de yapıldı ama bu boyda bir tekne ile okyanus geçmek kesinlikle maceradır ve zorlayıcı olur. Sadun Boro da dahil dünya turu yapanların bir çoğunun 10 metre civarı tekneleri bile yetersiz kalmıştır. Tamamına yakının tuvalet bölümün iptal ederek depolamada kullandığı unutulmamalıdır. Minmum su ve gıda istihkakı ile geçilebilir ama asgari rahatı sağlayacak bir geçiş için en az 10 metre tekne gerekir. Teknelerin okyanusa dayanmasından daha çok içindeki insanın dayanmasıdır.  Kesinlikle keyif verici olmayacaktır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2018, 12:05:43 ÖÖ »
Büyük fiber tekneleri bazen iskele,sancak iki parca üretiyorlar..youtube de çeşitli videolar var..
Fakat nasıl,hangi teknik,malzeme ile birleştiriyorlar bunu iyi bilmek lazım..
Sizin yapmayı düşündüğünüz tekne4.20m civarı,parçalı yapmanıza gerek yok..
Mühendisler,zorlanan şey ilk ek yerinden kopar der..
Ayrıca 3  kat 800 gr elyaf yetersiz bence,bir zamanlar FAO ya ait fiberglas tekne yapımı ile ilgili ingilizce bir kaynaga göz atmıştım 7-8 kat katlık bir elyaflama vardı,örgü ve keçe karışık..internette ararsanız o dökümana ulaşabilirsiniz..

http://www.fao.org/docrep/003/t0530e/T0530E08.htm

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2018, 08:55:57 ÖÖ »
Abiler ustatlar zaten yazmis.
Bende ekstra belirteyim dedim.
Fiberin var olus amaci, fiberlerin boyuna sagladigi dayanikliliktir.
3 parcada yaptiginizda bu dayanikliligi ortadan kaldirmis oluyorsunuz. arada nasil yapisitirici kullanirsaniz kullanin, ayrim noktalarini cok saglam yapmaniz gerekir. bu sefer de tekneyi fiberden yapmanizin anlami kalmaz. Ayni sey ahsap icin de gecerlidir. Ahsabin da lifleri bir cesit fiberdir. onu da kesintili kesintili kullanirsaniz dayanikliligini buyuk olcude azaltir.

Ben sizin yerinizde olsam ilk kez yapacagim tekneyle okyanus gecme hayalinden vazgecerdim.
Neden en kucuk tekneyle okyanus gecme dusuncesine bu kadar yogunsunuz bilmiyorum. Ruhen ve fiziken kendi dayaniklilik sinirlarinizi denemek istiyorsaniz iyi bir fikir.

Bu kadar kucuk tekneyle dev dalgalarin arasinda surekli sarsilarak, surekli neredeyse kontrolsuzce sallanarak bir de ilerme derdi icerisinde bilemiyorum... Bunlar daha en basitleri.

Bir de hadsizlik olarak gormeyin ama, yazilarinizdan fiber tecrubeniz olmadigi cok belli. Deniz tecrubeniz varsa bile  okyanus gecmeye yonelik tekne imal etmeye epey uzak gorunuyorsunuz. Ben hayalperestin onde gideniyimdir. Ama yine de gerceklestirmek istedigim hayallerimin gercege dayanmasi gerektigini dusunurum. Bu sebeple size, eger fiber tekne yapacaksaniz, tekneyle alakali alakasiz, fiberle hasir nesir olmayi oneriyorum.

Fiberle ilgili eksik ve yanlis bilgileriniz var. Ozellikle bu sartlarda tamamen fiber tekne uretmeyi simdilik dusunmeyin derim.

Benim is hayatimin yarisinda yer yer dayanikli, yer yer sadece gorsel fiberler uretmem gerekti. Bir cok farkli urun icin fiber kabuk tasarimi yaptim. Ancak uygulayan usta cogunlukla ben olmadigimdan, nasil tasarlamam, elyaflari nasil kullanmam gerektigini bildigim halde dogrudan okyanusu gececegim tekneyi kendim yapmamayi tercih ederim. Yada en azindan bir iki tane kucuk acik deniz teknesi olmayan teknenin elyaflama isini yapmis olmak isterim ki, hem asil teknede hata yapmayayim, hem de yaptigimin dogrulugundan emin olayim.

4 metrelik fiber tekneyi 3 parcada yapmak bastan cok sacma bir fikir. Yeriniz yok da bu sekilde yapmak zorundaysaniz bile,  ekstra para biriktirip yer kiralayin. Koca okyanuslar 2 - 3000 tl fazladan harcamaya deger.

Tekneleri parcali imal edebilirsiniz. Ama bu ciddi muhendislik gerektirir. Muhendislik olmadan tekneyi uce bolmek korkunc bir fikir. Muhendislik olsa bile, arada kullanacaginiz yapistirici ile testler yapmis olmaniz gerekir. Yapistirma yuzeylerinin cok ince iscilikle hazirlanmasi gerekir. Yada okyanus gesinizi belki de saglam olmustur inancina baglayabilirsiniz.

Ben de onumuzdeki yillarda dunya turuna cikmak istiyorum. Ama beni 12 metreden asagisi paklamaz :) 4 metre denizlerde 1 - 2 haftalik macera icin belki. Okyanus gecmek kabus gibi gorunuyor gozume.

Lutfen alinmayin, ne biliyorsam dogru sekilde aktarmaya calistim. Sonucta burasi amator forumu, hic kimse konunun %100 uzmani degil. Aramizdaki ustalar bile bazi seyleri yanlis biliyor olabilir. Yani fikir olarak degerlendirin, yine bildiginize dusundugunuze odaklanin. 4metre bize kabus. size keyif olabilir. bunda da yanlis birsey asla gormuyorum.

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2018, 12:58:56 ÖÖ »
Arkadaşlar,

3 x 800 gram örme cam elyafı metrekareye, bu tekneye fazlasıyla yetiyor , çok daha büyük teknelerde 2000 gram metrekareye cam elyafı kullanılıyor , ben tasarımcılarla yıllardır arkadaşlık yapıyorum , onlar bunu öneriyor , ben değil.

3 parçadan üretmeye gelince , bu ikinci dünya savaşında almanların bulduğu bir denizaltı üretme tekniği

tek parçadan ürettiğinizde denizaltıyı , mayını yediğinde parçalanıyor , 3 parçadan ve parçalar arasına kauçuk koyduğunuz zaman denizaltı her türlü mayına dayanıyor

tabii araya kauçuk koymayacağım ama bu tekne böyle yapılacak

ben 3 parçanın postalarını içerden çok kalın vidalarla vidalıyacağım , sonrada çok kalın fiberglası dış içten uygulayacağım.

vallahi bu tekne isveçten antarktikaya gitmek için yapılmış , kaptanı da 78 yaşında

adam isveç kral ve kraliçesinin dostu , o da bilir 12 metre tekne yapmayı ama bu güvenli diyor

ben bu tekneyle gitsem gitsem venediğe giderim , dünyada başka bir de tuna nehrine dıştan takma 2 beygirlik bir motorla girip , kuzey denizine , orada iskandinavya , frizya , hollandayı gezip aynı yoldan dönerim

yolculuğumun büyük kısmı nehirde geçer

12 metrelik teknede bir 180 derece yatında, o zaman direk yelken donanım kalıyor mu

bir de bu tekneye bakın , uyku tulumu gibi , fırtına size ninni gibi gelir , fazladan 10 santimetrekare bir şey yok , tamamıyla içten yönetiliyor , direkler kısa ve sağlam , yelkenler küçük

ben bu tekne içinde 1-2 sene marmarada dolaşacağım , her şey yoluna girincede tunaya ve avrupa içine

her gün kara göreceğim , 100 lerce kentten geçeceğim , dünyanın en gelişmiş ülkelerini göreceğim , insanlarla tanışacağım

tekneyi de tarabya marinaya çekeceğim ve içine bir isitici , bir dizüstü koyup yaşıyacağım , tarabya marinanın yıllığı 8000 lira , sudan ucuz

bu tekne tam optimize edilmiş , ucuza mal oluyor , çok sağlam , denizci , yeğenim yeni evereste çıktı , orada insan uyku tulumunun kıymetini anlar

tabii bu tekne tek kişilik , 5 kişilik ailesi olanlar ayrı , allah onlara kolaylık versin

dünyada avrupa da tuna elbe ren meinz , fransız su yolları ve rusyada volga dışında bir yer düşünmüyorum

okyanusla filan uğraşmam , aldığın yiyecek tekneden pahalı

bu teknede salma olarak alta bronz , sizde çelik bir levha yapın , vidalanıyor , hem tekneyi sağlamlaştırıyor , hem de en sığ da bile tekne kıyıya geliyor

hiç güneyin sıcağıyla , güneşiyle uğraşamam , gidersem belki de sarozada giderim , vize alırsam da girit e , atinaya , bodrum filan beni açmıyor

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2018, 02:06:59 ÖÖ »

Şimdi libgen.io sitesinden indirdiğim elements of boat strenght kitabından 4 sayfa ekliyorum. Birincisi bu tekne için kullanılacak, grafiklerde karşılığını aramamız gereken değerlendirme numarası ne ?

ölçülendirme sayısını bulacağız özetle

boy x en x tekne yanal yüksekliği /28

4*0.9*0.7/28

bu rakam 0.1 in  çıkıyor

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2018, 02:09:11 ÖÖ »

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2018, 02:10:56 ÖÖ »
Buradan da anlaşılıyor ki , 3 mm bizim yanal alan kalınlığımız

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #13 : Mayıs 29, 2018, 02:15:23 ÖÖ »
bu arada yanlış hesapladım , ölçülendirme sayısı 0.2 , yine de yanal alan kalınlığı 3 mm değişmiyor

ölçülendirme sayısı scantling number olarak geçiyor

osman topcu

• Çırak Rehber
« Yanıtla #14 : Mayıs 29, 2018, 02:21:47 ÖÖ »

büyük teknelerde ise gerekli yan alan kalınlığı 7 mm fakat ölçülendirme katsayısı 10 kat büyük olunca

bir de bizim tekne için güvertede aynı kalınlıkta olmalı