Gönderen Konu: AMATÖR BALIKÇI BELGESİ  (Okunma sayısı 4519 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
AMATÖR BALIKÇI BELGESİ
« : Kasım 19, 2013, 10:02:06 ÖS »

zıpkın yada oltayla balık avlamak şu güne kadar her hangi bir belgeye tabi değildi bildiğiniz gibi..
mecliste su aralar görüşülecek kanunda amatör balıkçıların bir eğitim ve sınav sürecinden sonra alacakları belgeden sonra amatör balıkçılık yapacakları kanunlasacak..bu yasa kanunlaşmadan önce arkadaşlar bu belgeyi eğitim ve sınava girmeden almak istiyorsa son günlerdeyiz..
yaşadıkları il yada ilçede GIDA,TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜNE bir adet resim,nufus kagıdı fotokopisi ve belge ücreti olarak 20 tl ile başvururlarsa alabilirler..keyfiyet kamu oyuna duyrulur :).!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: AMATÖR BALIKÇI BELGESİ
« Yanıtla #1 : Kasım 19, 2013, 10:08:35 ÖS »
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Amaç amatör balıkçının kaydedilmesi, eğitim alması,tabiata zarar vermeden, sportif balıkçılıkla ilgili bir düzenleme yapılması bunlara bir belge verilmesidir" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Su Ürünleri Kanun Tasarısı'yla 18-60 yaş arasındaki amatör balıkçıların kayıt altına alınmasının hedeflendiğini belirterek, “Amaç amatör balıkçının kaydedilmesi, eğitim alması, biraz daha derli toplu tabiata zarar vermeden, sportif balıkçılıkla ilgili bir düzenleme yapılması bunlara bir belge verilmesidir. Yüksek maliyet gerektiren bir şey değildir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, EXPO 206 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Eker, "Su Ürünleri Kanun Tasarısı ile izin almadan balık tutanlar 200 lira ceza alacak, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya şöyle karşılık verdi: “Su ürünleri ve amatör balıkçılarla ilgili dünyanın gelişmiş birçok ülkesinde düzenleme var. Buradaki amaç şudur. Sadece 18 ile 60 yaş arasında amatör balıkçılık yapanların kaydedilmesi, eğitilmesi onların hem doğayı koruma hem de yaptıkları işi daha iyi yapabilecek şekilde çok kısa süreli eğitimle birlikte kayıtlı hale getirilmesi sertifikalandırılması, bir belge tanzim edilmesi gibi bir düzenleme öngörülmesidir. Bu görüşe açıldı. Gelecek bilgiler doğrultusunda bu uygulanır. Ya da bir tasarının içinde yer alır veya almaz. Gelecek görüşe göre oluşacak. Amaç amatör balıkçının kaydedilmesi, eğitim alması, biraz daha derli toplu tabiata zarar vermeden sportif balıkçılıkla ilgili bir düzenleme yapılması bunlara bir belge verilmesidir. Yüksek maliyet gerektiren bir şey değildir. Böyle bir düzenleme.”

‘BELGEYİ ALAN İŞİNİ YAPMAYA DEVAM EDER’

Bakan Eker, İstanbul’da Galata Köprüsü üzerinden olta sallayanların ceza alacakları şeklinde bir endişe var şeklindeki değerlendirmeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Amatör balıkçılık, olta balıkçılığı yapan 18-60 yaş arasındakiler sonuçta bir müracaat eder, kaydolur, bir eğitimden geçer ondan sonra belgesini alır. İşini yapmaya devam eder.”