Gönderen Konu: Adb ve Kmt Sınavı İle Merak Ettikleriniz  (Okunma sayısı 19922 defa)

daruga01

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Yavuz Daruga
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: NAZDAL AS
Adb ve Kmt Sınavı İle Merak Ettikleriniz
« : Eylül 26, 2012, 10:05:53 ÖS »

Değerli dostlar ADB ve KMT  sınavlarına girdim. Süreç ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa dilimin döndüğünce yardımcı olmak bana zevk verir.
Saygılar.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: adb ve kmt sınavı ile merak ettikleriniz
« Yanıtla #1 : Eylül 26, 2012, 10:07:54 ÖS »
Sorumu başka konuda sormuştum Abi cevabımı burdan bekliyorum :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

daruga01

• İleri Rehber
Ynt: Adb ve Kmt Sınavı İle Merak Ettikleriniz
« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2012, 10:20:42 ÖS »
Volkan kardeşim ben çalışarak girdim. zor değil. herkese aynı sorular gelmiyor yani aynı anda yan yana girdiğin arkadaşınla aynı sorular gelmiyor. ben kerteriz hesabı ve harita bilgisinde zorlanıyordum. 15 tane soru geldi. :-[ yanımdaki arkadaşa 2 tane geldi. birde denzce diye bir site var. orada deneme sınavları var. bayağı faydalandım. ders notlarını sitemizde paylaştım zaten. kolay gelsin.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #3 : Eylül 26, 2012, 10:29:13 ÖS »
Bende niyetliyim ama şimdilik sadece niyet :D Önce teknemi bitirmem lazım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

kazimbey

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Kazim Bey
  • Bulunduğu İl: Mugla
  • Doğum Yılı: 1975
« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2012, 12:24:25 ÖÖ »
Yavuz Bey, sinavlardan kacar puan aldiniz, ozellikle KMT icin nasil calistiniz kitapdanmi internettenmi?  internet kurslarindan mi yararlandiniz? Tavsiyeleriniz neler?
Ben ADB yi 2 hafta once gectim, KMT ye bu ayin 24 unde giricem?Tesekkurler

Değerli dostlar ADB ve KMT  sınavlarına girdim. Süreç ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa dilimin döndüğünce yardımcı olmak bana zevk verir.
Saygılar.

daruga01

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2012, 12:49:31 ÖÖ »
Kazım bey ben kmt'ye sadece adf'nin kitabından not çıkararak çalıştım. birde denizce diye bir site var onun denemelerini çözdüm. bana kmt adb'ye göre çok klay geldi. ben kmt'den 93 aldım. size başarılar. saygılar.

serkanavci

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Serkan Avcı
  • Bulunduğu İl: Kocaeli
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2012, 11:05:52 ÖÖ »
ADB'yi 2007 yılında almıştım. Belge almak 2013 yılında zorlaşacak demesi üzerine KMT sınavına girmek için ADF sistemi üzerinden başvuru yaptım. Ben çevrimiçi randevulu online sınava girileceği için nasılsa istediğimiz birgün sınava girerim diye başvurmuştum. Meğer sınava gireceğim İzmit Yelken Kulübünün ADF'den sınav isteğinde bulunması gerekiyormuş. İzmit Yelken Kulübü'nü aradığımda bizim öğrencimizsiniz, kursa geliyormusunuz biz onların durumuna göre sınav talep edeceğiz gibi şeyler söyledi. ADF ile de görüştüm sanki ben evde tek başıma bilgisayardan sınava girmek istiyormuşum gibi evde tek başınıza sınava giremezsiniz gibi anlamsız bir tepki verdiler. Anlaşılan amatör denizcilik geliştikçe bu işte araba ehliyeti alır gibi tamamen ticari bir hale dönüşecek. Yakında araba ehliyeti gibi amatör denizci belgesi almak için bir yelken kulübünde kursa gitmelisin diye bir şart koyarlarsa hiç şaşırmam. Sınavda ne zaman olacak merak ediyorum.

Bu arada daha önceden ADF'nin sitesinde olan Kısa Mesafe Telsiz Çalışma Notları'nı sakınca yoksa buradan paylaşabilirim. Volkan sendeyiz! ;)
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2012, 04:58:29 ÖS »
Hic bir sakincasi yok Serkan Abi.Cunku daha once paylasilmis. Gogsumle yumusatip ortami actim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

daruga01

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2012, 08:19:08 ÖS »
Serkan bey kitap olarak ayrıca alacaksınız. adf sitesinde örnek sorular var. bazı sitelerde de deneme sınavları var. ücretsiz. umarım yardımcı olmuşumdur.:))

serkanavci

• Çırak Rehber
« Yanıtla #9 : Kasım 18, 2012, 11:06:20 ÖÖ »
Yavuz Bey,

Verdiğiniz bilgilere teşekkürler. Ben kitabı aldım ve ondan çalışıyorum.

Benim bahsettiğim notlar 2006 yılında ADF'nin sitesinden indirdiğim notlar. O zaman bu kitap ortada yokken o notlar ile çalışıp deneme sınavlarını yapabilmiştim. Şimdi bu kitap o notların resimlerle detaylandırılmış şekli. O zamanlar notlar dağıtılıyorken şimdi ortada not yok kitabın pazarlaması var. Ben kitaba karşı değilim. İyi ki de almışım iyiki de teknemde bulunacak diyorum. Ama özellikle kulüpler ve ADF artık amatör denizcilikten çıkıp kurslarla işi ticarete dökmye başladılar.

Ben 2007 yılında sadece amatör denizci el kitabına çalışarak ADB almıştım. Şu an ADB almak isteyen birisinin de sadece bu kitaba çalışarak başarılı olacağına eminim. Kursa falan gitmeye gerek yok yani. Duyduğuma göre de 2013 yılından sonra pratik sınavda (normal araç ehliyeti alırken direksiyon sınavı gibi) yapacaklarmış. Belki o zaman kurslara ihtiyaç olabilir. Ama şimdilerde bence hiç ihtiyaç yok. Bu arada şunuda belirteyim ben sadece ADB belgesi için açılan kurslardan bahsediyorum. Yoksa benim gibi hiç yelken deneyimi olmayan birisi için bir yelken kursu bulunmaz fırsat.

Kafanızı ağrıttım ama serzenişim yelken kulübündeki yetkiliye, sınav ne zaman açılacak dediğimde bana ilk sorusunun kursumuza geliyormusunuz olması ve sınavın onların durumuna göre açılacak olması.

Bu arada dosya 315 kB. Buraya yükleyemedim. :(
İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #10 : Kasım 19, 2012, 10:06:02 ÖÖ »
Bende Adanadayım arkadaşlar ADB belgesi için başvuru yaptım , iki aydır sınav açacak burdaki yetkililer. Telefonda açtım , kurs falanda vermiyorlar kimseye , yani böyle bir uygulamalarıda yok... Neyi bekliyoruz bilmiyorum şimdilik.

serkanavci

• Çırak Rehber
« Yanıtla #11 : Kasım 21, 2012, 01:11:29 ÖS »
İzmit Yelken Kulübünün sınav açmasını bekleyenler gözümüz aydın sınav açılmış. Sınav tarihi 19.12.2012 olarak belirlenmiş. Sınava girmek isteyenlere duyurulur.

İ.Serkan AVCI
1976-Körfez/KOCAELi

daruga01

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Kasım 22, 2012, 01:32:11 ÖÖ »
haklısınız ama bende batmandan mersindeki sınava gittim. fakat cidden sınav için kursa gerek yok.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #13 : Aralık 26, 2012, 10:33:42 ÖS »
bu arada ibrahim'de ADB sini almış,tebrikler ibrahim.. :) biraz tiyo ver ne soruyorlar,ne yapıyorlar..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #14 : Aralık 26, 2012, 10:44:49 ÖS »
bu arada ibrahim'de ADB sini almış,tebrikler ibrahim.. :) biraz tiyo ver ne soruyorlar,ne yapıyorlar..

Teşekkür ederim Servet. Yavuz'un da dediği gibi kurs almaya gerek yok. Ben Amatör denizci el kitabını temel olarak aldım, ADF nin dümen başı kartları ve biraz da internetten çalıştım. 5 adet soru haritadan çıktı, haritalar 2006 ve 2008 (sanırım pafta numaraları) buralarda koordinatlarını verdiği yerlerdeki su derinliği, şamandıranın kaç çaktığı gibi. Fenerlerin simgelerini vermiş açılımlarını soruyor, kerteriz hesaplarından çıktı. fakat tek bir doğru var ve iki cevap zaten ilgisiz, diğer ikisinden doğruyu bulmak kolaylaşıyor. haaaaa bir de e-denizci.com daki soruları birkaç defa çözmek hem bilginizi ölçmek, hemde eksiklerinizi tespit edip çalışmak için yararlı oluyor. oradaki sorulara yakın sorular çıkıyor.