Gönderen Konu: Sare Ece Sztrandek-650 Yapımı-SAKARYA  (Okunma sayısı 112314 defa)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: Sare Ece Sztrandek-650 Yapımı-SAKARYA
« Yanıtla #405 : Ağustos 31, 2019, 10:47:01 ÖS »

kış bastırmadan boyayı bitirmem gerekli yoksa açık alanda zor

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #406 : Eylül 01, 2019, 07:12:33 ÖÖ »
Hakkatten Ha Gayret! Bi sıkımlık iş kalmış...

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #407 : Eylül 01, 2019, 02:28:21 ÖS »
Güzel olmuş..1 metre filan alttan besleyip tekneyi kaldırabilirsen,bir,iki günde havanın müsait oldugu kış günlerinde bile boyarsın..Ne tarz boya kullanacan? bütçen müsaitse PU kullan..suya,uv'ye dayanıklı,10 dakikada kuruyorda..

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #408 : Eylül 01, 2019, 09:43:02 ÖS »
Yalçın ağabey eline sağlık, çok güzel olmuş. Bitirmişsin tebrikler. Darısı başıma
Ağabey, resimlerine ulaşamıyorum. Bir kontrol eder misin.? Bende ön tarafın üstünü kaplıyorum. Ondan sonra havuzluk u  yapacağım inşallah, senin teknenin arkasının (havuzluk) resimlerini incelemek istiyorum ama...

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #409 : Eylül 01, 2019, 11:41:19 ÖS »
Güzel olmuş..1 metre filan alttan besleyip tekneyi kaldırabilirsen,bir,iki günde havanın müsait oldugu kış günlerinde bile boyarsın..Ne tarz boya kullanacan? bütçen müsaitse PU kullan..suya,uv'ye dayanıklı,10 dakikada kuruyorda..
pu boya adapazarın da bulabilirmiyim daha önce boya aldığım bir yer var sorayım otomobil boyasında kullanılan boyalarda ucuz değil

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #410 : Eylül 01, 2019, 11:44:47 ÖS »
Yalçın ağabey eline sağlık, çok güzel olmuş. Bitirmişsin tebrikler. Darısı başıma
Ağabey, resimlerine ulaşamıyorum. Bir kontrol eder misin.? Bende ön tarafın üstünü kaplıyorum. Ondan sonra havuzluk u  yapacağım inşallah, senin teknenin arkasının (havuzluk) resimlerini incelemek istiyorum ama...
fotoğraflara ulaşılan link de aksilik vardı şimdi ulaşılıyor mesut bir dener misin fotoğraflar silinmiş adrese de ulaşılamıyordu şimdi tamam galiba

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #411 : Eylül 02, 2019, 05:08:23 ÖS »
Dr. Sabit Tuncelin "Ahşap Tekneler de Kullanılan Boyalar ve Uygulama Teknikleri" adlı makalesinden bir alıntı. Tam sırası gelmişken işine yarayabilir. :)

Teknelerde Kullanılan Boya Çeşitleri ve Özellikleri Teknelerde kullanılan boyalar üretildikleri sentetik reçine tipine göre dört ana grupta incelenirler. Alkidler, viniller, poliüretanlar ve epoksiler. Alkid boyalar su üzerinde bulunan tüm yüzeylerde kullanılabilir, çabuk kurur ve piyasa fiyatı diğerlerine nazaran daha ucuzdur. Vinil tipte boyalar özellikle karina bölgesinde kullanılır diğer bölgelere de tatbik edilebilir. Yumuşak özellikte ve aşınmalara karşı dayanıklı bir boyadır. Üzerine uygulanacağı boyayı kaldırır. Bu nedenle uygulanacak yüzey boyalı olmamalı ya da daha önceki boyanın da vinil olmasına dikkat edilmelidir. Değilse, yüzey çok özenli bir şekilde önceki boyadan temizlenmelidir. Aksi takdirde vinil diğer boyaları bozacak ve kaldırarak hem kötü bir görünüm oluşmasına, hem de teknemizin ahşabının zarar görmesine neden olacaktır. Poliüretan boyalar ise genellikle su üstü kısımlarda kullanılır ve aşınmalara karşı çok dayanıklı olduklarından yağlı, kirli, tuzlu bölgelerde kullanılması uygundur. Teknenizin güneş gören bölgelerinde de güvenle kullanabilirsiniz. Diğer boyalara göre biraz daha fiyatı pahalıdır. Epoksi boyaları tüm yüzeylerde güvenle kullanabilirsiniz, dayanıklı bir boyadır. Özellikle sac tekneler için çok uygundur, ancak pahalı bir boyadır ve renk kaybı yüksektir. Boyaları kullanacağımız yere göre seçersek boyalardan daha yüksek oranda verim alırız. Farklı yerlerde, farklı boya kullanmak maliyetli gibi gözükse de, ileride yaşayabileceğimiz sorunlarla kıyasladığımızda karlı olduğumuzu görebiliriz. Ayrıca pahalı bir boya alıp, gereksiz yerlere kullananlar da yok değil. Boyaların önemli özelliklerinden biri de taşıdıkları renge göre fonksiyonları da değişebilir. Örneğin güneşten az etkilenen bir boya almak isterken siyah rengi tercih ederseniz küçük ama önemli bir mantık hatası yapmış olursunuz. Çünkü siyah renk güneş ışınlarını emer, daha çabuk renk kaybı gösterir ve teknenizin yaz aylarında güneşli havalarda daha çok ısınmasına neden olur. Genellikle dış yüzey boyalarının beyaz seçilmesinin de temel nedeni budur. Bu arada parlak ve açık renkler de güneş ışığının daha fazla yansımasına ve göz kamaşmalarına neden olur. Parlak renkler son katlara uygulandıklarında yüzeydeki pürüzleri, çatlakları daha fazla belli ederler. Bu nedenle son katlarda yarı mat boya uygulanması ileride daha güzel bir görünüm oluşturur.

Antifouling Boyalar Bu tür boyalar, fouling organizmaları dediğimiz; insan tarafından yapılmış araç ve gereç yüzeyleri üzerinde tutunan ve gelişen bitkisel ve hayvansal organizmalar topluluğunun üzerinde bulundukları araçlara ve gereçlere zarar vermelerini engellemek için bu canlıların barınamadığı ortamlar oluşturur. Aslında olay bu kadar basit değildir. Organizmaların verdiği zararları kapsayan ve kesin bir biyolojik kavramdan ziyade konuya önem kazandıran pratik bir terim olarak “fouling organizmaları” terimini kullanmaktayız. Bununla birlikte bu terim bütünüyle biyolojik bir olayı ifade eder. Yüzeyin ağaç olması durumunda, foulingle birlikte ağaç delici organizmalar tarafından meydana getirilen “biyolojik delinme” olayı oluşur. Dolayısıyla çoğu kere bu iki konu birlikte anılır. Fouling olayının dünya lisanlarında anılışı “kirletici” veya “tutunucu” organizmalar şeklindedir. Denizci dilindeki Türkçe karşılıkları ise “yosunlaşma”, “sakallanma”, “kabuklanma” veya “kışırlanma”dır. Örneğin biz gemi makine mühendisleri, kulerlerde meydana gelen bu olay için “kışırlanma” tabirini kullanırız. Bizim teknelerimizde meydana gelen ve bizi her sene masrafa sokan olay da bilimsel adıyla “tekne karinası foulingi”dir. Teknelerin tarihte ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerden itibaren bu konu hep önem arz etmiştir. Teknenin ömründen hızına kadar pek çok sorunlara neden olan bu olay, antifouling boyalar kullanılarak önlenmeye çalışılmaktadır. Antifouling boyalar fouling organizmalarına yönelik yapıldığı ve fouling organizmaların da çeşitli sularda faklılık arz ettiği düşünülürse, farklı sularda farklı antifouling boyalar kullanılması gerekebilir. Fouling organizmalar Karadeniz’de, Marmara’da, Akdeniz’de de farklılıklar gösterir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Hidrografi ve Oşinografi Komutanlığı’nın bu konuda yayınlamış olduğu “Türkiye Limanlarında Fouling ve Boring Organizmalar” adı altında bir inceleme kitabı mevcuttur. Konu ile ilgili olarak bu kaynaktan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Antifouling Boyalar ile İlgili Son Bir Gelişme Boya endüstrisi sürekli değişen, gelişen bir endüstri. 1980’ li yıllarda pek çok ülke, marinalarda ve benzeri düşük su gelgitlerine sahip alanlarda, TBT içeren zehirli boyaların, deniz organizmalarına verdiği olumsuz etkilerden dolayı özellikle küçük teknelerde kullanımını yasaklamıştı. 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren de IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) MEPC (Deniz Çevresini Koruma Komitesi), TBT (kalay) içeren zehirli boya uygulamalarının ve 1 Ocak 2008’den itibaren de bu tip boyaların gemi karinalarında bulundurulmasının yasaklanmasını kabul etti. Yasaya göre antifouling sistem boyalar içinde zararlı organotinler içeren boyaları kullanan gemilere kısıtlamalar getiriliyor. Denizcilik boya sanayini etkileyen bu gelişmelerden sonra da bazı firmalar TBT(Kalay) içermeyen zehirli boya üretimine hız verdiler.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #412 : Eylül 02, 2019, 05:11:37 ÖS »
Ağabey, hala ulaşılamıyor.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #413 : Eylül 02, 2019, 05:54:38 ÖS »
        En uygun PU boya Moravia. Alırken son kat olduğunu söyle, ayrıca incelticisini de Moravia PU tiner kullan. Boyanın galonu Haziranda aldım 320 tl idi, PU tiner de yanılmıyorsam 1 kg 60 tl idi sanıyorum. Zeminin tozsuz ve kuru olmasına dikkat et, boyadan evvel PU tinerle nemlendirilmiş bir bezle tozdan arındır, boyarken kadife rulo kullan.
        PU boyada ikinci alternatif, Jotun boya Fakat ithal bir boya olduğu için çok pahalı.
        Zehirli boyada, Scalıca boya kullanıyorum, iki senede bir atıyorum zehirliyi. Zehirli alırken Ardaya söylersin, galonu 4 kg a tamamlasın, iki kata anca yetiyor. Normal galon alırsan tek kata yetiyor, her sene çıkartman  gerekir tekneyi.

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #414 : Eylül 02, 2019, 11:09:19 ÖS »
mesut ben neden fotoğraf kısmı açılmıyor anlayamadım ben bilgisayarda forum sayfasında açabiliyorum havuzluk için nasıl bir planın var senin ben iskele tarafa kıç da bir küçük hemen devamında büyük bir kapak yaptım sancak taraf da küç-k bir kapak yaptım

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #415 : Eylül 02, 2019, 11:49:32 ÖS »
Ağabey, havuzluk kısmında biraz geniş bir alan elde etmek gibi bir niyetim var. Hali hazırda ön kaplamaya odaklandım ve o işi bitirdikten sonra ( kumaş ve macun işi de dahil) havuzluğa başlayacağım inşallah. Bu arada acaba ne yapabilirim düşüncesiyle fikir edinmek için bakınıyorum. Şöyle yapacağım dediğim net birşey yok.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #416 : Eylül 02, 2019, 11:50:41 ÖS »
Bu arada hala resimlere ulaşılamıyor. 404 hatası veriyor her neyse!

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #417 : Eylül 03, 2019, 10:20:42 ÖÖ »
pu boya adapazarın da bulabilirmiyim daha önce boya aldığım bir yer var sorayım otomobil boyasında kullanılan boyalarda ucuz değil

ya bu forumda ya da denizclikle ilgili baska bir forumda bir arkadas var Arda Bey
adapazari silica bayisi kendi teknesini yapan herkese malzeme sagliyor . bir arastirin .
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

tcgberk

• Çırak Rehber
  • insanlar 3e ayrlır,yaşayanlar,ölüler ve denizciler
  • Ad Soyad: Tunç Aş
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1974
  • Tekne Adı: CJ 3B WILLYS
« Yanıtla #418 : Eylül 03, 2019, 10:22:05 ÖÖ »
SCALICA BOYA - Arda
Firma Yetkilisi
buradaymis
buyurun
pruvanız neta deniziniz sakin olsun

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #419 : Eylül 03, 2019, 03:34:52 ÖS »
SCALICA BOYA - Arda
Firma Yetkilisi
buradaymis
buyurun
Arda ile tanıştım imalatı abisi sami yapıyor zehirli boya dışında boya imalatı yok