Gönderen Konu: Shore Lark Tekne Yapımı  (Okunma sayısı 35431 defa)

cenkguney

• Çırak Rehber
Ynt: Shore Lark Tekne Yapımı
« Yanıtla #135 : Nisan 13, 2015, 10:49:46 ÖS »

yahu o mum tabancası ile ne yapıyorsun? :)..
volkan perşembe pazarından 250 gr Avrupa elyaf almıştım..o kadar düzgün dokuma ki..inan ipek gibi elyaf..o elyafla dönülür o çitalar tabi biraz yavaş ve dikkatli bir çalışma ile..ufak bir parçada kontraplakta o ebadatta bir çıtayı elyafla cenk olmuyorsa ya volkanın dediğini yaparsın..yada çitaları elyaf üstüne yapıştırdıktan sonra epoksi ilede doyurmadan komple tekneyle beraber macunlarsın..
Abi yolladigim resim internetten dolayisi ile mum tabancasida bana ait degil 😄 evt kucuk bir parcada deneme iyi fikir bir deneyim.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #136 : Nisan 13, 2015, 10:51:20 ÖS »
elyaflanır ya o çıtalar..çıtaları elyaflıyarak git ilk önce...yani karinayı bir kerede elyaflamayıdeneme..her çıtayı 5-6 cm geçecek kadar elyaf kes önce çıtaları tek tek elyafla..sonra aradaki boşlukları elyaflarsın..biraz zaman alır ama boşluksuz filan bi tamam olur..
Abi tam anlayamadim ama biraz daha acsan

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #137 : Nisan 13, 2015, 11:06:31 ÖS »
çıtaları kontraplaga epoksi ile yapıştırdın..ilk önce diyelimki çıtaların eni 3 cm yüksekliğide 2 cm..toplam 5 cm elyaf ,biz iki kenarda 5cm lik teknenin karinasına tuturmak içinde 15 cm elyafı keseceğiz ve ilk önce tek tek çıtaları elyaflıyacagız...çıtalar karinaya elyaflandıktan sonrada aradaki elyaflanmamış kısımların elyafına geçeceğiz..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #138 : Nisan 13, 2015, 11:07:28 ÖS »
yahu o mum tabancası ile ne yapıyorsun? :)..
volkan perşembe pazarından 250 gr Avrupa elyaf almıştım..o kadar düzgün dokuma ki..inan ipek gibi elyaf..o elyafla dönülür o çitalar tabi biraz yavaş ve dikkatli bir çalışma ile..ufak bir parçada kontraplakta o ebadatta bir çıtayı elyafla cenk olmuyorsa ya volkanın dediğini yaparsın..yada çitaları elyaf üstüne yapıştırdıktan sonra epoksi ilede doyurmadan komple tekneyle beraber macunlarsın..

Abi 150 lik ile bile benim teknenin arkasında ki dönüşleri tutturamadım.Uygulama pratiğim olmasına rağmen elyaf işi bu şekilde seri-keskin köşelerde çok zor. Bu şekilde ki bir çıta da ilk etapta yapışmış zannedilir (çok iyi bir uygulama yapıldığını varsayıyorum) ama yarım saat içinde atar.

Yani abi bence tekneyi elyaflamadan bu çıtaları yapıştırıp elyafla dönerim deme ileride büyük sıkıntılar çıkar. Tekneyi elyafladıktan sonra gerisi tercihine kalmış :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

alperserkan01

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: serkan sezgin
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #139 : Nisan 15, 2015, 12:05:36 ÖS »
Bir video izledigimde elyaflaniyor once sonra cita epoksiyle yapistirilip cutalarin uzeri tekrar elyaflaniyordu
Serkan SEZGİN
ace boat projemizi burdan takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/SANDE-ACE/1528841117334190

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #140 : Nisan 15, 2015, 05:48:15 ÖS »
Bir video izledigimde elyaflaniyor once sonra cita epoksiyle yapistirilip cutalarin uzeri tekrar elyaflaniyordu
Alper kardes hafizani zorlasan o videoyu bulma sansimiz varmidir bulursan sevinirim selamlar

alperserkan01

• Çırak Üye
« Yanıtla #141 : Nisan 15, 2015, 05:51:17 ÖS »
Denicem youtube izlemistim
Serkan SEZGİN

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #142 : Nisan 16, 2015, 12:13:59 ÖS »
Bu tabandaki citalarin teknik bir adi varmidir 2 gundur turkce ve ingilizce aradim ama hicbir video bulamadim

alperserkan01

• Çırak Üye
« Yanıtla #143 : Nisan 18, 2015, 12:55:04 ÖS »
Bende aksamlari gecmis video lara bakiyorum daha denk gelmedi bu arada tekneyle ilgili cokvideo izlemisim :)
Serkan SEZGİN

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #144 : Nisan 18, 2015, 01:38:37 ÖS »
Bu tabandaki citalarin teknik bir adi varmidir 2 gundur turkce ve ingilizce aradim ama hicbir video bulamadim

Adı teknikmidir bilmem kardeş ama "yalpa omurgası" olarak geçiyor genelde. Ben kuzeyi yaparken altına bunlardan yaptım , elyaf kaplamak için kendi icadım bir teknik kullandım. Ardadan aldığın epoxy macunu tüm çıtaya ince bir kat halinde sür ve yarım saat kadar bekle , biraz macun sertleşince (tam kurmasını beklemede ama) üzerine elyafı at ve elinle bastır. Öyleki macunun sarısı yer yer elyaf üzerine çıksın , sıkıtı olmaz. Sonra bir 10 dakika daha bekle , bir kaç yer muhakkak kalkacaktır. Oradalarada dıştan macun sür ve en son üzerine mikrofiber  ile kalınlaştırılmış bir epoxy sür. Bu şekilde tutmayan bir yer göremedim henüz. Benim resmilere bak istersen ben stinger çıtalarını bu şekilde kontraplak iç kısımlarına kalkma olmadan yapıştırabildim.

Özellikle son fotoğrafta net var.

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #145 : Nisan 18, 2015, 01:47:56 ÖS »

Adı teknikmidir bilmem kardeş ama "yalpa omurgası" olarak geçiyor genelde. Ben kuzeyi yaparken altına bunlardan yaptım , elyaf kaplamak için kendi icadım bir teknik kullandım. Ardadan aldığın epoxy macunu tüm çıtaya ince bir kat halinde sür ve yarım saat kadar bekle , biraz macun sertleşince (tam kurmasını beklemede ama) üzerine elyafı at ve elinle bastır. Öyleki macunun sarısı yer yer elyaf üzerine çıksın , sıkıtı olmaz. Sonra bir 10 dakika daha bekle , bir kaç yer muhakkak kalkacaktır. Oradalarada dıştan macun sür ve en son üzerine mikrofiber  ile kalınlaştırılmış bir epoxy sür. Bu şekilde tutmayan bir yer göremedim henüz. Benim resmilere bak istersen ben stinger çıtalarını bu şekilde kontraplak iç kısımlarına kalkma olmadan yapıştırabildim.

Özellikle son fotoğrafta net var.
Osman abi tesekkurler ilgine benim kafamda su sekilde netlesti teknenin tabanini once elyaf kapligcam akabinde citalarin yapisacagi yerlere zimpara atip citalari epoksi ile yapistiricam cita kenarlarina silikon ceker gibi magcun cekip parmagimla fazlasini alip cita koselerine tatli bir kavis vericem cita lamine olduktan sonra serit seklinde elyaf saricam su an kafama bu sekilde yatti bakalim degismez ise 😄
Magcunla yapistirmak pek istemiyorum sonucta yapistirma ozelligi eposiye gore daha az

Bu arada bu citalarin adi lift rail yada spray rail diye geciyomus

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #146 : Ekim 09, 2015, 12:06:42 ÖS »
herkeze merhabalar
uzun bir ara oldu sezonun açılması ve işlerin yoğunluğundan ne tekneye vakit ayırabildim nede sitye girebildim
tekneyi paketledim bir köşede bekliyor inşallah 1 veya 2 aya başlığcaqm bu arada 
ufak ufak siteye bakayım dedim fakat tapatalktan giremiyorum sorun sağdece bendemi acaba bilgisi olan varmı herkeze sealm kolay gelsin

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #147 : Kasım 03, 2015, 12:04:13 ÖÖ »
herkeze merhabalar
uzun bir ara oldu sezonun açılması ve işlerin yoğunluğundan ne tekneye vakit ayırabildim nede sitye girebildim
tekneyi paketledim bir köşede bekliyor inşallah 1 veya 2 aya başlığcaqm bu arada 
ufak ufak siteye bakayım dedim fakat tapatalktan giremiyorum sorun sağdece bendemi acaba bilgisi olan varmı herkeze sealm kolay gelsin

Abi mobili düzenledik artık tarayıcıdan girip,mobilden bakınabilirsin. Tapatalk veri olarak,maddi olarak hep - yazıyor bize. Yarın öbür gün ben kapattım bu uygulamayı dese ne resim alabilicez,ne başka bir döküman hep kendi veritabanına kaydediyor.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #148 : Kasım 03, 2015, 03:53:15 ÖS »
Volkan ilgine tesekkur fakat benim tapatalkta ne denizrehberi var nede bulabiliyirum anlamadim gittibaksam evde bi ugrasicam bakalim

cenkguney

• Çırak Rehber
« Yanıtla #149 : Ocak 20, 2016, 10:39:42 ÖÖ »
Herkeze merhabalar
uzun bir ara oldu. işler güçler, dügün dernek derken tekne işlerine hiç vakit ayıramadım birde dükyanda yaptıgım ıcın malzemeleri batırıcak diyede mağlesef ugrasamadım sezon bitti dukyanı boşalttım teknenin paketini açtım ortaya çıkarttım nasip olursa scalica arda kardeşimde malzemeleri yolladı inşallah bugun elime geçer Allahın izni ile hedefte 1 kaç hafta içinde elyaf kaplama macun zımpara işlerini bitirmek var bakalım becerebilcezmi
 tapatalk ile takip ediyordum fakat artık yok anladıgım kadarı ile buradan resim nasıl yüklüyorduk unutmuşum ben yaslanıyoruz galiba :-) bi yardım eden olursa resimleri yuklemeye çalışıcam ki hatalarımda siz ustalar yardımcı olun
herkeze bol selam