Gönderen Konu: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum ve Bakım  (Okunma sayısı 22435 defa)

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
Ynt: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum ve Bakım Başlangıçı
« Yanıtla #15 : Şubat 18, 2017, 12:08:00 ÖS »

Site yok. Gidip bakacaksın motorsiklet parçacılarına

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum ve Bakım-ELCİK-BUJİ
« Yanıtla #16 : Şubat 20, 2017, 12:05:53 ÖÖ »
Bu hafta sonu bir günlüğünede olsa Bursa'ya gelince motorumun başına uğrayabildim. Kafamda olan planladığım parçaları motordan sökecektim planım buydu. Koyuldum motorun başına. Çok tozlanmış,bana da kızmış birazcık beni neden bukadar beklettin diye  :@

Gönül alma işlemlerinden sonra motoru teknenin arkasına astım. Önce şu elcik işini halletmeliyim. Resimlerde gördüğünüz gibi elciğin kauçuk kısmı yok buda insanın elini acıtıyor gaz verirken buraya yedek parça bulmam imkansız.Yani imkansız dediysem yurtdışında falan var bu parça ama ben 50$ verirmiyim bu zımbırtıya ? verirsem bile otururum başına hadi tekneyi bitirde gezelim diye başının etini yerim elciğin  :on

kafa yoruyorum 1.seçenek süngerle sar üzerine elektrik bandı çek. 2 fikir siyah silikon ile güzelce sıva. 3 seçenek neler yapabilirim diye sor :D Napıcam bilmiyorum mantıklı mantıksız önerilerin hepsine açığım.

Gelelim bujilere. Önce şu çektiğim harika '' BUJİLERİN SESSİZLİĞİ'' fotoğrafımı paylaşmak istiyorum. Odaklanma müthiş  :dedv

Bujileri değiştiricem. Bunun için bujileri bir sökeyim dedim ve söktüm. 1999 Model Jhonson 9.9 2 zamanlı motorun üzerinde Champion Marka F77JC4 bujiler var. Bunları bulup almak farz oldu.Tahminimce orjinal bujileri. Piyasada marin buji diye birkaç yerde denk geldim benim için zor olmayacak. Bujileri dışarıda denedim ateşlemelerinde hiçbir problem yok ikisinde de kıvılcımı gördüm. Ama bakımdayken yenilemenin faydası var bence. 3 vey 4 adet alıcam yedekli bir şekilde bu konuyu çözdük  :onay

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum ve Bakım-KARBÜRATÖR
« Yanıtla #17 : Şubat 20, 2017, 12:16:46 ÖÖ »
Sonra niyetim karbüratörü sökmekti. Ama fotolarınıda paylaşıyorum tahminimce karbüratörün yerini ve kendisini doğru tespit edebildim. Ama iki civata ile sökülecek gibi değil.

Karbüratör şu açık gri parça olmalı  C:-) Bunun en üstünde çalıştırma ipinin bağlı olduğu yapı var. Bu 3 civata ile bağlı. Önce bunu kaldırmam lazım heralde. Sonra önde garip siyah parça var bunun ne olduğunu çözemedim. Bunuda kaldırıp sonra karbüratöre ulaşıp onuda sökmem lazım gibi anladım ben. Ama işte doğrumu anladım,yanlış mı anladım bilemediğim için boşver dokunma dedim ve ona ellemedim. Yoksa çıkardıp Balıkesir'de içini açıcaktım. Karbüratörde 340631 nolu parçaymış. Bu numara ile eğer değiştirmek istersem içindeki parçaları,repair kit arıyacağım.

Bu sorun tam olarak çözülmedi karbüratör temizliği yapılacak olarak hala duruyor. Bunların yanında şu işlemlerimde var sıraya aldım;

-pervane sökülecek ve göbek gresslenecek
-kuyruk dişli yağı değiştirilecek
-impeller sipariş ettim onu değiştiricem.Su yolları tuzlanmışsa onları temizleyeceğim.
-gresllencek tüm bölümler gresslenecek.

aklıma gelen şeyler olursa başlık altında paylaşmaya devam ederim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum ve Bakım-GAZ PROBLEMİ
« Yanıtla #18 : Şubat 20, 2017, 12:24:58 ÖÖ »
Gelelim zurnanın zırt dediği ve benim canımı sıkan probleme. Videosunuda çektim. Daha önce sıfır motor kullandığım için aşinayım. Elcikten gaz verdiğimizde elcik yumuşak olur herhangi bir takılma olmaz geriye kolaylıkla dönebilir. Ama bu motorumda bu işlem biraz zor oluyor gaz vermek içinde, gaz kesmek içinde güç harcamam gerekiyor. Videoda göründüğü gibi mekanizmayı çektim. Mekanizmanın karbüratör kısmında bir problem yok Ondan sonra mekanizma videoda görünen bölümlerden gaz koluna ordanda elciğe gidiyor. Kolun ucundaki ayar vidasını da çıkardım. Ama bu mekanizmada bir sertlik var istediğim tepkileri ve yumuşaklığı alamıyorum ve haliyle gazı da istediğin yerde bırakıp ayarlayamıyorsun ya çok gaz vermiş oluyorsun yada hiç gaz vermemiş oluyorsun ikisinin arası yok. Bu problem neden kaynaklanıyor olabilir ? elcikten itibaren nereleri söküp neye bakım yapmam lazım ? basit bir yağlama ile bu problem çözülürmü acaba ? Hani videoda net belli oluyor gaz verdikten sonra 1 cm kadar kendi geriye geliyor. sonrasında gelmesi için ise anormal güç uygulamam gerekiyor. Bunu tık tık işler hale nasıl getirebilirim.?

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #19 : Şubat 22, 2017, 12:10:56 ÖÖ »
volkan merhaba.

gaz kısmında bir problem yok bence. zaten normal motorsiklt gazı gibi gaz kolu deniz motorlarında geri gelmez başa. belirli gazda sabit bırakırsın misal. kolda gaz vermede çok sertlik varsa eğer kolu söküp teli güzelce bir gres yağıyla yağla. diğer hareketli bölümleride gres yağı ile yağla.
Ersin İzci
1985/Armutlu

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2017, 05:39:15 ÖS »
Volkan gaz kolu için motosiklet parçacıların da elcik kaplamak için hortum türü ısınınca Daralan bir malzeme var onu kullanabilirsin. Ama adını bilmiyorum. Ya da plastikçiler den yeterli genişlikte sulama borusu kullanabilirsin. en ucuzu sulama borusu 20 santim için para bile almazlar.
 gaz verme problemi için Tellerin söküp yağlayabilirsin. Muhtemelen kablolar kurulmuştur yada kablo kopmak üzeredir capaklanmış tır. Mutlaka kontrol et denizin ortasında gaz teli koparsa kabus olur. başıma geldiği için biliyorum :-) önce gaz kolu sertleşip daha sonra kırılıyor. Galiba senin motor çift telli. Benimki tek teldi en ucuz internetten 80 dolar artı KDV ye buldum.
 Bujileri mutlaka değiştir yenile. Yeni buji yakıt tasarrufu sağlar performans arttırır.
serdar sayin
Alanya/antalya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2017, 10:32:43 ÖS »
Volkan gaz kolu için motosiklet parçacıların da elcik kaplamak için hortum türü ısınınca Daralan bir malzeme var onu kullanabilirsin. Ama adını bilmiyorum. Ya da plastikçiler den yeterli genişlikte sulama borusu kullanabilirsin. en ucuzu sulama borusu 20 santim için para bile almazlar.
 gaz verme problemi için Tellerin söküp yağlayabilirsin. Muhtemelen kablolar kurulmuştur yada kablo kopmak üzeredir capaklanmış tır. Mutlaka kontrol et denizin ortasında gaz teli koparsa kabus olur. başıma geldiği için biliyorum :-) önce gaz kolu sertleşip daha sonra kırılıyor. Galiba senin motor çift telli. Benimki tek teldi en ucuz internetten 80 dolar artı KDV ye buldum.
 Bujileri mutlaka değiştir yenile. Yeni buji yakıt tasarrufu sağlar performans arttırır.

Abi bujiler değişicek kesinlikle sıkıntı görünmüyor ama bunlar yedekte kalır en kötü.
Gaz kolu ile ilgili mekanizma nasıl işliyor bana biraz anlatabilirmisin yani o kolu söksem neyle karşılaşıcam ? gaz verirken o tel nasıl geriliyor?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #22 : Şubat 22, 2017, 10:49:45 ÖS »
Motosikletçiler genellikle elciklere ısıtma sistemi kurmak için o maddeyi kullanıyormuş maddenin adıda ''daralan makaron''.  :onay  biraz araştırayım ne olduğunu bizim elciğe nasıl uyarlayabiliriz kafa yorayım,iş görecek galiba.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #23 : Şubat 22, 2017, 10:56:43 ÖS »
Motosikletçiler genellikle elciklere ısıtma sistemi kurmak için o maddeyi kullanıyormuş maddenin adıda ''daralan makaron''.  :onay  biraz araştırayım ne olduğunu bizim elciğe nasıl uyarlayabiliriz kafa yorayım,iş görecek galiba.

elektrikcilerin kullandıgı bir malzemedir makaron..özellikle tekne de baglantı noktaların da kullanılması tawsiye ediliyor,yalıtım icin..elektrik malzemesi satan yerlerde bulabilirsin..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #24 : Şubat 22, 2017, 11:02:35 ÖS »

elektrikcilerin kullandıgı bir malzemedir makaron..özellikle tekne de baglantı noktaların da kullanılması tawsiye ediliyor,yalıtım icin..elektrik malzemesi satan yerlerde bulabilirsin..

Bir uç 45 mm bir uçta 35 mm . Araştırma yaparken bu ölçülerimi baz alıcam yoksa büyük mü almam gerekiyor abi ? Yani 50 mm alıp onu bir yerde 45 e bir yerde de 35 e kadar daraltabilirmiyim ? iki kat yaptımmı ohhh mis gibi olur  :tav
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #25 : Şubat 23, 2017, 12:49:57 ÖÖ »
malzeme ile hic calışmadım. ama ölcunun geniş olması lazım..bir elektrikciye danış..mesela ısıtmaya ortadan baslayıp kenarlara dogru gitmek lazımmıs,hawa kalmasın diye,biraz da uzunlukta pay wermek lazımmıs ısınırken malzeme cekme yapıyormus..bir wideo seyrettim saloma ile ısıtıyorlardı,benim elektrikci arkadaşlardan duydugum ısı tabancası kullanıyorlarmış..bence derdini anlatarak bir elektrikciye sor..

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
Ynt: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum ve Bakım
« Yanıtla #26 : Şubat 23, 2017, 02:17:49 ÖS »
makaronlar belli bir ölçüde daralır. çok büyük alırsan daralmaya bilir buna dikkat et Volkan

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #27 : Şubat 23, 2017, 03:29:55 ÖS »
makaronlar belli bir ölçüde daralır. çok büyük alırsan daralmaya bilir buna dikkat et Volkan

50 mm lik alicam büyük ihtimal biraz arastirdim 25 mm e kadar daraliyormus yani yuzde 50 oran var.Daraldiginda da 0,60 mm olan kalinlik 1 mm oluyormus.Olmazsa söküp yeniden yapicaz artık  ^-^
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #28 : Şubat 24, 2017, 10:09:24 ÖÖ »
Gaz kolu az hatveli vida gibi bisey. Zor bi yani yok rahatlikla tekrar takabilirsin.
Diger malzeme makarondan farkli bisey yada daha kalini. Yaklasik 2-3 mm kalinligi var. Kanimca standart kalinlikta satiliyor ve esnek bi malzeme.
serdar sayin
Alanya/antalya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Jhonson 9.9 2 Zamanlı 1999 Model Deniz Motorum-İmpeller geldi
« Yanıtla #29 : Mart 02, 2017, 07:30:29 ÖS »
15 Şubat gecesi aliexpressten sipariş ettiğimiz impeller lastiğimiz sessiz sedasız geldi. Arada siteye girip bakıyordum kargonun durumuna daha Çin'den çıkmamıştı ama Gökhan bu sabah posta kutusunda bulmuş bırakmışlar posta kutusuna. 15 günde elimize ulaştı valla helal olsun. Gerekli numaralarda siparişi verdik ama ne olur ne olmaz bu hafta sonu Bursa'ya gidince söküp uygun parçamı diye bakıcam,hem motoruda bir çalıştırmayı düşünüyorum.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com