Gönderen Konu: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.  (Okunma sayısı 32524 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Tekne yapmaya karar verdim. YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
« Yanıtla #90 : Mart 15, 2019, 11:47:06 ÖS »

Resimle anlatırsam daha kolay anlaşılabilir belki:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/RxNpgyHFzM8jfSX87

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #91 : Mart 16, 2019, 12:05:48 ÖÖ »
3 Boyutta bakarsak Y değerlerinin anlamı da grafik olarak şöyle:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/NGocN9o2pYnwh5cc6

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yalçın yılık
  • Bulunduğu İl: Balikesir
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #92 : Mart 16, 2019, 11:15:01 ÖS »
20 sayfaya yakın çıktı aldım ama olmadı. Sizin dediğiniz gibi yapıyorum.
model seç
yeni tekne yap
ekranı temizle
posta yap dan 0
çizimler
yazdır
çıkan sayda ölçek değiştirmeden kullandım 1. sayfa her postada aynı boyutta verdi. 2 yada 3 sayfada bütün halde postayı görebildiğim sayfayı yazdırdım bu seferde oran tutmadı.
Müsait olduğunuzda direkt pdf den yada başka bir formatta düzenleme yapmadan yazdırabileceğimiz şekilde dosya yükleyebilir misiniz?

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #93 : Mart 16, 2019, 11:31:58 ÖS »
Başka herhangi bir programdan ölçekli çizim alma olanağın var mı? Çok değil bir tane alıp onun ölçüsü doğru mu bakabilir misin? "Sayfaya Soğdır" seçeneği falan yok değil mi bir yerlerde.

Ben de tekrar deniyorum. Yine aynı sonucu alıyorum:

Şöyle gidersem 107 mm alacağım baskı 104mm çıkıyor:

- ...
- Posta yap: 0
- (Firefox da Alt-D ve sonra ö: Bu Baskı ön izleme ekranını getiriyor)
- Yazdır
- 104mm.

Şöyle gidersem 107 mm alıyorum:

- Posta yap:
- Drawings >> Print Preview
- Print
- sayfa 2den 2ye.
107mm.

Dosyada grafiğin içini görmek mümkün ve 107mm görülüyor. Ama nedense birinci yol kendisi bir miktar küçültüyor. AMa ikinci seçenek tam ölçüde bastırıyor.

Bir de Firefox'da deneme seçeneğin var mı?

Bu dosyaları zaten herhangi bir yerde format düzenlemsi yapman gerekmiyor. PDF'de ölçünün tutacağını nasıl garanti ederiz bilmem ama, istersen svg dosyayı alıp Inkscape'de PDF yapabilirim. Onu mu denemek istiyorsun?

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #94 : Mart 16, 2019, 11:44:36 ÖS »
Tamam PDF yaptım. Ben dosyanın içinde ölçüsünü doğru görüyorum. Anlattığım 2nci seçenekte doğru ölçüde asıyor. PDF  yaptım, bastırdım. O da doğru ölçekte bastırıyor. Bir de bunu dene bakalım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #95 : Mart 16, 2019, 11:54:10 ÖS »
Doğrudan PDF'e dönüştürmek için PDF24 diye çok kullanışlı bir program var. Yazıcı niyetine kuruluyor. Oradan yazdırıyormuş gibi yapıyorsun. Yazdırsan ne basılacağını görebiliyorsun. Ayrıca ister PDF ister herhangi bir resim formatına dönüştürebiliyorsun. Bir de onunla PDF yaptım, bastırdım. Doğru ölçüde basıyor.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #96 : Mart 17, 2019, 12:11:58 ÖÖ »
Tamam PDF yaptım. Ben dosyanın içinde ölçüsünü doğru görüyorum. Anlattığım 2nci seçenekte doğru ölçüde asıyor. PDF  yaptım, bastırdım. O da doğru ölçekte bastırıyor. Bir de bunu dene bakalım.
teşekkürler sizden aldığım pdf 258 firefoxdan aldığım çıktıda 258 tarayıcı kaynaklı bir sıkıntıymış ben chrome kullanıyordum. Ama yazıcıda sayfa dikey olunca küçük çıkardı yatay olması gerekiyormuş.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #97 : Mart 17, 2019, 01:01:43 ÖÖ »
0 da sıkıntı yok 1 de de sıkıntı yok ama 1 ve 7  posta üst kısımda aynı genişliğe sahip alt omurgaya inen kısımlarda değişiklik var 2 ve 9 arasındakilerin hepsinin üst kısmı sıkıntılı çıktı 0 1 10 11 12 de problem yok üst uzunluk bakımından. 7 posta 144*2 288 olması gerekirken 269  mm olarak çıkıyor.2 3 4 5 6 7 8 ve 9 un üst kısımları hemen hemen aynı.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #98 : Mart 17, 2019, 03:59:04 ÖÖ »
Yine tarayıcıdan kaynaklanan bir sorun. Firefox'da çalışıyor, Chrome'da denedim, çentik kesimleri bozuk. Bu geçenlerde anlattığım eski kopya kullanmak ile ilgili. Ben sunucu veya ön bellek nerede ise o diyordum, tarayıcıda imiş. İlginç olanı, o üçüncü program dediğim programın dönüp yine eskisini kullanmaya başlamış olması.

Neyse ki çözümü var.

Uygulamayı başlattıktan sonra, Ctrl tuşuna basarken F5'e basacaksın, veya Reload düğmesini (yuvarlak dönen ok) tıklayacaksın. O sırada tam refresh yapıyor. Düzeliyor.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #99 : Mart 17, 2019, 08:51:26 ÖS »
Yine tarayıcıdan kaynaklanan bir sorun. Firefox'da çalışıyor, Chrome'da denedim, çentik kesimleri bozuk. Bu geçenlerde anlattığım eski kopya kullanmak ile ilgili. Ben sunucu veya ön bellek nerede ise o diyordum, tarayıcıda imiş. İlginç olanı, o üçüncü program dediğim programın dönüp yine eskisini kullanmaya başlamış olması.

Neyse ki çözümü var.

Uygulamayı başlattıktan sonra, Ctrl tuşuna basarken F5'e basacaksın, veya Reload düğmesini (yuvarlak dönen ok) tıklayacaksın. O sırada tam refresh yapıyor. Düzeliyor.
Maalesef olmuyor firefox u kaldırım yeniden kurdum sıfırladım ama yine 7 postayı 278 çıktı 1 cm eksik.
operayı denedim onda da aynı sonuç yanlış nerede anlayamadım.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #100 : Mart 17, 2019, 09:12:35 ÖS »
Kadir bey diğer postalarida PDF olarak göndermeniz mümkün müdür?
Eğer bunları tam oranda ozalit den çıkaracak olursak da böyle sıkıntı yaşar miyiz?

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #101 : Mart 18, 2019, 09:58:15 ÖÖ »
Yapar gönderirim, sorun değil. Hatta sanırım duruyordur, ilk başlarda Tolga'ya da yapıp koymuştum buraya. Sanırım onların çentikleri yoktu ve ağzı açık U şeklinde idi.

Tabii ben öncelikle neden bir türlü farklı çıktı aldığımızı anlamaya çalışıyorum. Bu aralar ekranda ve baskı sayfalarında çok karışıklık var ve onları yeni güncellemede epey bir sadeleştirmiş olacağım. Sistem ayarları ile oynamadan, en az ayrıntı ile işi halletmeye çalışıyorum ama anladığım kadarı ile sana epey ızdırap veriyor.

Sivuch için de geçerli, S650'de de öyle, en arka profil yani Transom eğik duruyor. Program şu an sadece burun profilindeki eğimi hallediyor. Diğer ufak tefek işleri tamamladım. Çıktı ölçü işini de tamamladım diye düşünüyorum ama, hala sorun geliyor. Bugün yeni güncellemeyi yüklemeye çalışacağım. İstersen onu da bekle, bir sayfa alıp bak, olmazsa ben PDF'leri koyarım. Ben posta 7'yi bastırıp ölçtüm 284 gibi geldi. Sen 250 diyorsun epey fark var.

Bu arada yeri gelmişken birşey daha hatırlatayım. Şu an, bu tekne çizimlerinde kullandığınız posta genişlikleri 200mm ve benim keyfi olarak koyduğum bir değer. Yine Tolga'nın ilk başladığı günlerde onunla epey yazışmıştık. Bu teknenin postaları oldukça karmaşık ve kalabalık. Kafes gibi örülü içi. Ben o detaya girmeyeceğim. Planda birçok yerde kenar çerçeve 10cm gibi görünüyor. Ben içini yapmayacağım için öyle kafadan 20cm koymuştum. Ölçü önemli ise, ya da içini de donatacaksanız, herhangi bir kesim işinden önce son çıktılarda o değeri değiştirip ona göre baskı alın. 20 cm oldukça geniş.

Bir de, gerçi kotrplakları alıp işe koyulmuşsunuz ama, belki postaları ince çıtalardan yapmak daha kolay olabilir. Çocukken model uçak yapardım. Haliyle çok ince çıtalar kullanırdık. Bu tekne için 1 cm eninde 2-3 mm kalınlığında çıta yetebilir. Şekle göre eğimli kesip birleşme noktalarına takviye ile (gerçekte de öyle yapılıyor zaten) daha kolay olabilir.

Ş,mdi bugün önce yeni güncellemeyei yapmaya çalışacağım. Arkasından PDFlere bakarım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #102 : Mart 18, 2019, 12:40:25 ÖS »

Programı güncelledim.
- Ekranda ve yazıcı çıktılarında çıkan kalabalığı oldukça sadeleştirdim. Sanırım artık ekran kalabalığı olmayacak.
- yazıcılardan çıktı alındığında ölçü sorunu konusu epey baş ağrıttı. Şu an TEK SAYFAYA SIĞAN çıktılarda tam kesin ölçü basım şu şekilde çıkıyor:

1.) Posta Yarat
2.) Files >> SaveSVG ile çizimi dosya olarak sakla
3.) Çizimi tıklayıp tarayıcıda görüntüle
4.) Tarayıcıda normal sayfa yazdırır gibi yazdır (Ölçek 100%). Bu yöntem Sivuch Posta7 için tam 288mm basıyor.

Çoklu sayfa basımlarında mecburen sayfalama yapılacak. Sayfalama yaparken ben programda herhangi bir ölçeklendirme yapmıyorum. Ama sonuçta birkaç milim farklı basabiliyor. 288 yerine 284 gibi. Ben A4 boyutları olarak 295 ve 210mm kullanıyorum. Ölçtüğüm kağıt boyutları da öyle. Ama PDF'te 297.01 210.02 gibi (muhtemelen İngiliz sisteminden çevirme) biraz farklı değerler kullanıyor. Tarayıcılar ne kullanıyor bilmiyorum. Bunlar farkettiriyor mu onu da bilmiyorum. Çoklu sayfa basımı için:

1.) Posta yarat.
2.) Drawings >> PrintPreview
3.) Print

Çoklu sayfalamayı A4 kağıt ve Yatay (Landscape) için ayarladım. Dikey (Portrait) yanlış sonuç verebilir. Ya da hepten kaldırmış bile olabilirim, basmayabilir, eksik basabilir vs.

Posta Çizimlerine Su Hattı ve Omurga Hattı çizgileri ekledim. Bunu taa en başlarda Servert önermişti. Tamam dedim, unuttum. Geçen gün resimle açıklama yapmaya çalışırken benzer çizgiler çizince aklıma geldi, ekledim.

Maketleri/Tekneleri yaparken postaların diziminde ve hizalanmasında yardımcı olacak.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #103 : Mart 18, 2019, 02:55:13 ÖS »
850'nin posta çizimleri SVG ve PDF dosyaları ziplenmiş olarak ekte. Daha önce de dediğim gibi SVG dosyalarını normal tarayıcıda görüntülediğimizde, normal sayfa basımı yaparak tam ölçüsünde çıktı alabilmeniz gerekir.

yexplorer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #104 : Mart 19, 2019, 12:13:12 ÖÖ »
Eldeki fazla malzemeleri kullanıyorum ama Kovancı bir arkadaştan kovan yapımından artan çıtaları istedim bakalım onlar daha iyi olacak gibi sanki bir iki güne getirir.
Posta kalınlıkları dan bahsetmisiniz aynı durum 9 dan sonraki postaların alt kısımları içinde geçerli mi yok yoksa onlar geniş olmalı mı.
Bu arada benim çıktı almam gerçekten çok sıkıntılı bir durum oldu. Ne yaptıysam programdan çıktı alamadım adımları aynı dediğiniz gibi uygladim ama olmadı. Yeni veriler ekranda çıkıyor eklediğiniz artilardan farkettim ama kağıda doktugum zaman ölçü maalesef tutmuyor. Sizin gönderdiğiniz PDF lerden fire Fox ile çıktı aldım o zaman sıkıntı yok citalar gelince de postalara başlarım.
Ama dün evin içinde ölçüm yoluyla gerçek boyutlarına bir baktım gözüm korktu. Gerçekten yapılara ile mı diye