Gönderen Konu: Seyir Fenerlerini Led'e Çevirme- Vol-1 Direk Tepe Feneri  (Okunma sayısı 5662 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Seyir Fenerlerini Led'e Çevirme- Vol-1 Direk Tepe Feneri
« : Mart 29, 2017, 12:21:27 ÖÖ »

Evde boş boş otururken kalk volkan işe yara dedim. Gerçi Bursa'dan da getrmiştim yaparım diye. Bu gece aldım elime ve aşağıdaki şekle getirdim.

Ortadaki led'i sardığım zımbırtı ''muhtelif'' otellerden zamanında çaldığım ve bitirdiğim  :on , kibarca eşantiyon verilen şampuan,duj jeli tarzı şeylerin kabı.Lamba içine olacak şekilde kestim ve 2 yerinden arıza durumunda kolay çıkarılabilmesi;ama kendini de kolay bırakmaması için slikonladım. Güzel oldu sanıyorum  <>  Sancak iskele fenerlerimlede biraz uğraştım ama ledleri nasıl sığdırcağımı bulamadım biraz düşüneyim  :dedv

Buda çalışma masam :D

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
Ynt: Seyir Fenerlerini Led'e Çevirme- Vol-1 Direk Tepe Feneri
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2017, 08:24:21 ÖÖ »
LED'ler beyaz ışık veriyor, insan gözü ise sar ışık yani güneş ışığını görmeye yatkındır. Direk tepesinde beyaz yanan bir ışık yıldızlarla kolaylıkla karıştırıabilir. Aynı ışık şiddetinde olsa bile LED ışığının bazı frekanslarını insan gözellikle beyaz LED kullanıp etrafına kırmızı veya yeşil plaka koyduğunuzda bu etki daha da büyüyor. ABD'de LEd seyir fenerlerinden sanırım sadece bir tek marka onaylanmış durumdadır. Seyir fenerlerini başkalarına görünür kalabilmek için sıcak ışıklı kullanın.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2017, 10:43:19 ÖÖ »
LED'ler beyaz ışık veriyor, insan gözü ise sar ışık yani güneş ışığını görmeye yatkındır. Direk tepesinde beyaz yanan bir ışık yıldızlarla kolaylıkla karıştırıabilir. Aynı ışık şiddetinde olsa bile LED ışığının bazı frekanslarını insan gözellikle beyaz LED kullanıp etrafına kırmızı veya yeşil plaka koyduğunuzda bu etki daha da büyüyor. ABD'de LEd seyir fenerlerinden sanırım sadece bir tek marka onaylanmış durumdadır. Seyir fenerlerini başkalarına görünür kalabilmek için sıcak ışıklı kullanın.

Ahmet abi resimlerde beyaz gibi görünmüş ama ledler günışıgı renginde. Bu bahsettigin konuyu başka bir yazında okumuştum ordan aklımda kalmişti ozellikle dikkat ettim günışıgı olmasina.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Mart 30, 2017, 11:32:27 ÖÖ »
http://urun.n11.com/led-ampul/g4-duylu-igne-bacakli-led-lambalar-24-ledli-ampul-P32868890?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwtu3GBRDY6ZLY1erL44EBEiQAAKIcviS36S3NE9NId0bHepnBKdJRX7tj3yk3dVQmIwFRt4EaAuhn8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

bir tane sundan,birde bunun soketini alsaydın,ugrasmazdın sampuan kutularıyla :)..

Hep hazir hep hazir.. Nerde yaraticilik nerde eldeki imkanlari kullanma.Okyanusun ortasinda n11 den siparis mi vercez abi  :gk. Serit ledimiz olcak eldeki imkanlarla en verimli seyi yapicaz  :gk  :gk
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #5 : Mart 30, 2017, 01:33:29 ÖS »
http://urun.n11.com/led-ampul/g4-duylu-igne-bacakli-led-lambalar-24-ledli-ampul-P32868890?cid=604001&gclid=Cj0KEQjwtu3GBRDY6ZLY1erL44EBEiQAAKIcviS36S3NE9NId0bHepnBKdJRX7tj3yk3dVQmIwFRt4EaAuhn8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

bir tane sundan,birde bunun soketini alsaydın,ugrasmazdın sampuan kutularıyla :)..

Hep hazir hep hazir.. Nerde yaraticilik nerde eldeki imkanlari kullanma.Okyanusun ortasinda n11 den siparis mi vercez abi  :gk. Serit ledimiz olcak eldeki imkanlarla en verimli seyi yapicaz  :gk  :gk

sende haklısın da...ama amerika coktan kesfedildi ;D

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
Ynt: Seyir Fenerlerini Led'e Çevirme- Vol-2 Sancak-İskele ve Yedekler
« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2017, 12:48:41 ÖÖ »
Yine evde geçen boş zamanları değerlendirme aktivitemizde beraberiz :D

Bu gece lamba operasyonu vardır 21:30 sularında başladığım çalışma 00:10 dolaylarında tamamlandı. Sancak ve iskele seyir fenerlerinin ledleştirme operasyonunuda tamamladım.

Ve tüm lambaların yedeklerinin yedeklerinin de yedeklerini yapma sürecini tamamladım. Lehim ve slikonu sürekli ısıtmaya üşendiğim için giriştiğim gibi hepsini bitirdim. Tepe lambasınında,seyir fenerlerininde bir sürü yedeği oldu hazırda. Ledampul oldu sanırsam :D Tam ampülün yerine göre ayarladığım içinde açısında bir değişim olmadı. 2 led bile normal ampülden daha fazla ışık veriyor  :47. Yazın zayıf bir akü ile denemiştim tüm seyir fenerlerini ampül olarak yaktığımda içerideki ledleri söndürmüştü,seyir fenerlerinide lede çevirmem sınırlı gücü kullanmam açısından iyi oldu.

Pupa fenerininde siparişini verdim daha önceden almamıştım. Onunda içi hazır,geldiğinde takıp hazır edicem.

Fotolar aşağıda;

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2017, 12:50:28 ÖÖ »
Bu arada fotolar aldatmasın fotolarda 2 led var. Ama şerit ledler 3 ledde bir kesilebilir. 2 ledde kestiğiniz zaman yanmaz.(Eğer aksi bir özelliği yok ise) 3. led gözü ampül haznesine tam oturması için altına doğru katlandı.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com