Gönderen Konu: Bir Fikrim Var! Tekne Rüzgar Ölçer Elektroniği  (Okunma sayısı 7668 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Bir Fikrim Var! Tekne Rüzgar Ölçer Elektroniği
« : Haziran 20, 2016, 06:58:30 ÖS »

Şimdi tekne tamamlanmaya başlayınca biraz para harcayasım geldi,ayrıca Sevgili Vural Perk'in seyir notlarını büyük keyifle okuyorum.Bakıyorum hep elektroniklerin resmi sağda solda görünüyor. Anaa bunlar neymiş ne demekmiş diye bakıp kurcalarken baya hoşuma gitti ama tabi bizim okaaaaa paramız yok raymarine ler döşetelim tekneye.

Yalpametre işini çözdüm lazizasın ürünü varmış onu sipariş ettim.

Rüzgar yönünü de tepedeki şu aletle çözeceğim.

Şimdi geldi rüzgarın şiddetini ölçmeye. Vural Bey anlatırken çok hoşuma gitti. Sürekli kat knot estiğini rapor ediyordu. Benimde yararıma olur diye düşündüm.

Şimdi şöyle aletler var ölçüm zımbırtıları uzatılabilen.

Benim düşüncem nekadar mantıklıdır onu bilemiyorum veya bu hep bu yöntemle yapılıyordur da ben Amerika'yı yeniden keşfetmişimdir bu konuda tamamen cahilim mazur görün bir de olup olamayacağını merak ediyorum.

Ölçüm resmini temsili koydum daha zarif ürünlerde mevcut.
Şimdi biz o uzatılabilen zımbırtıyı çok uzatsak taaa direğin tepesine kadar.Sonra o kabloyu havuzlukta uygun bir yere getirsek.Ölçüm zımbırtısını rüzgar yön gülünün üzerine monte etsek ( çünkü ölçüm aletininde rüzgar yönüne dönebilmesi gerekir tahminimce) ölçüm zımbırtısı,gül ile birlikte rüzgara doğru dönermi ? Dönerse ölçermi ? Ölçerse sağlıklı olurmu ? Sağlıklı olursa yapmaya değermi ?

Fikirlerinizi bekliyorum. :h
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: Bir Fikrim Var! Tekne Rüzgar Ölçer Elektroniği
« Yanıtla #1 : Temmuz 26, 2017, 08:36:19 ÖS »
Şöyle bir teklifte bulunayım eğer bu konuyu henüz çözmediyseniz;

http://www.robotistan.com/analog-voltaj-cikisli-ruzgar-sensoru-anemometre

Bunun maliyeti şu anda  240 TL görünüyor.
Arduino : 30 TL
kutu kablo anahtar düğme ekran vs : 50 TL
voltaj ıvır zıvır ayarlama kartları : 50 TL
Lehimleme düzeneği, sabır :) şefkat ve sevgi.

Programlama ve bir araya getirme : gönüllü bir hayırsever :D zira bunu parayla kimse uğraşıp yapmaz. yaptırdığına da değmez.

Bir de sistemin çalışması için enerji gerek. direğin tepesinin uzak olduğunu düşünürsek sıradan piller sıkıntılı olacağından en azından ufak bir ışıldak aküsü koymak iyi olur.
Arduino 5 v çalışır. bu alet 9v istiyormuş. 12v bi küçük bir akü her türlü iş görecektir.

Hemen hemen benzer paralara, elle tutmak için tasarlanmış, tam rüzgar yönüne tutması dert olacak bir alettense bu proje yapılabilir.

Rüzgar yönü ölçmek için de basit bir sistem düşünülebilir.

veya sensör masrafı biraz daha açılırsa yön de ölçen sensör modülleri var.

Arduino programlanabilir basit ama çok güçlü bir kart. Ben de bu konuda epey deneyimliyim. Şu linkteki videoyu 3 boyutlu içeriğinden dış gövdesine, elektroniğinden yazılımına komple kendim yaptım. Burdan pay biçebilirsiniz :P

Hava olsun diye değil bilgimden emin olun diye şeyettim :D

Eğer siz yada bunu yapmak isteyen birisi malzemeleri alıp bana gönderirse 1 - 2 hafta içerisinde gerekli yazılımı ve bağlantısıyla ilgili gerekli şeyleri hazırlayıp geri gönderirim.

Buradan siteden paylaşmak için de çok güzel bir cihaz projesi olur. open source süreriz piyasaya :)

Yavaştan kendi teknemi yapmayı düşündüğüm şu dönemde bana da güzel motivasyon olur. Zira bunun gibi bir proje benim tekneme yapmayı planladıklarım yanında devede kulak :)

Otopilotundan  yelken asist'e kadar bir çok fikrim var.

Yeterli ve güvenli sensörlerle donatılmış bir tekne eminim otonom şekilde yelken seyri yapabilir. Hatta bir insandan daha iyi yapıp aldığı verileri değerlendirerek sürekli daha iyi performans da gösterebilir. :)  Tabi yelkenin halatını sen çekmedikten sonra ne zevk alıcaksın diye. O da ayrı bir yol. bu da ayrı. Sonuçta aranızda işe arabasıyla gidip gelen vardır. ben de bisikletle gidip geliyorum gibi.

Ben taşı kuyuya attım :) çıkarmak isteyen olursa buralardayım :)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 26, 2017, 08:38:17 ÖS »
Linkteki videoyu ben yaptım gibi olmuş. Eminim anlamışsınızdır ama dalgınlığınıza gelmesin :D videodaki makineden bahsediyorum. Tabi neticede videoyu da ben yaptım :D o ayrı

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2017, 11:48:46 ÖÖ »
iyiymiş :onay

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2017, 09:36:39 ÖS »
Bu sayfaları görmemişim. Daha doğrusu kendi derdimle uğraşırken diğer sayfaları gezme şansım pek olmamıştı. Şimdi tekneyi uykuya yatırdık, biraz etrafı gezeyim göreyim dedim. Güzel şeyler varmış. Bu da güzel olmuş.

Bizim adaşla bayaa ortak yanımız varmış. Ben de 3D grafik programlama işi ile uğraşıyorum ama VR işine girmedim. Arduino da yanda çerez niyetine. Bir ara topraksız tarımda domates üretimini kontrol eden / yöneten bir işlemci olarak kullandım. Geçen sene robot süpürge yaptım. Ama bu yaz artık bilgisayar yeter deyip tekneye daldım.

Orada da vara tabii yapılacak çok iş. Gerekirse ben de el atarım, yardım ederim. Rüzgarölçer işi devam ediyorsa kışın ilgilenebilirim.

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #5 : Kasım 05, 2017, 11:28:09 ÖS »
Volkan Bey,
Çok güzel olacak....
Rüzgar gülüne nasıl bağlanacağını çözmeniz lazım....zira hep saat yönünde yada aksi yönde dönerse bağladığınız yere dolanma ihtimali var. Dolayısıyla ulaşılabilir yüksekliğe monte etmeniz lazım.
Uğraşmayayım derseniz Kadir beyin bahsettiği tip anemometre alabilirsiniz.
Umarım Anemometrede sıcaklık ölçerde vardır.
Bilgilerinize...

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #6 : Kasım 05, 2017, 11:37:33 ÖS »

Düzeltme..
Volkan Bey,
Yalnız bu tip cihazlar anlık (havalandırma kanal hızı, çevredeki rüzgar hızı gibi...) değerler için çok uygun. Pervane yataklaması non stop çalışmaya uygun olmayabilir.
Sonra ucuz etin yahnisi hikayesine dönebilir.
Pervane yataklama konusu sizi üzebilir.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2017, 08:36:33 ÖÖ »
benim paylaştığım tipler genelde 7 / 24 çalışıyor bağlandığı yerde. Yani muhtemelen bi sıkıntı çıkarmaz yataklaması. daha net olsun denirse çoğunlukla da ortam şartlarına dayanıklı oluyorlar. Yağmur çamurda çalışacak şekilde yapıldıklarından muhtemelen doğrudan sürekli deniz suyuna maruz kalmadığı durumlarda sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum.

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2017, 11:14:20 ÖS »
benim paylaştığım tipler genelde 7 / 24 çalışıyor bağlandığı yerde. Yani muhtemelen bi sıkıntı çıkarmaz yataklaması. daha net olsun denirse çoğunlukla da ortam şartlarına dayanıklı oluyorlar. Yağmur çamurda çalışacak şekilde yapıldıklarından muhtemelen doğrudan sürekli deniz suyuna maruz kalmadığı durumlarda sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum.

kadir bey merhabalar
bende elektroniğe meraklı bir insanım.sadece merak aşamasındayım gerçi şuan araştırma okuma gibi.
şimdi kusura bakmayın zihnimde canlandıramadım cahile anlatır gibi yukarda yazdığınız sistem rüzgarın hızını ve yönünü bize bir ekrandan gösterecek bir sistem mi
Ersin İzci
1985/Armutlu