Gönderen Konu: Güverte kaplama ve jelkot uygulaması yardım?  (Okunma sayısı 7477 defa)

sertan sayın

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: sertan sayın
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 08071980
Güverte kaplama ve jelkot uygulaması yardım?
« : Mart 29, 2019, 12:04:05 ÖS »

merhaba  kaptanlar.bu sene aldıgım 8.50 yelkenli kabuğun   güvertesi  ağaç  gövdesi fibergalas.ilk olarak güvertemin kaplamasını  yapacağım  tekneyi aldığım emrah bey üç kat cam elyaf kaplayıp  jelkot  uygulanmalı  dedi.  kusura bakmayın  araştırıyorum ama  çok fazla  bilgi var hepsi bir birinden farklı kafam basmıyor artık  yardım ederseniz  sevinirm sizlerin fikirlerini  merak ediyorum
sırasıyla yapılacaklar üst güverte:                   
1-epoksi üstüne camelyaf üstüne epoksi
2-epoksi üstü + zımpara
3-epoksi macun +zımpara
4-jelkot   
 sırasıyla yapılacaklar  alt gövde :
1- raspa ile çatlaklar deniz kabukları  temizlenecek
2-epoksi macun +zımpara
3-en üste jelkot
4-su kesimi altına   astar  boya
5- zehiri boya
6- cila kaplama

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
Ynt: guverte kaplama ve jelkot uygulaması yardım
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2019, 10:20:51 ÖS »
Merhaba,

Deniz kabuğu derken? Bu kayık suda mıydı?

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2019, 01:24:03 ÖS »
Resimlerde tekne cok belli degil.

Ben olsaydim soyle bir yol izlerdim.

Tekneyi aldigim kisi babam olsa bile guvenmezdim.

Once tekneyi bastan asagi guzelce zimparadan gecirmek, varsa gorunmeyen kusurlari, olasi sorunlari gun yuzune cikarmak.
Varsa curumeleri hasarlari tamir etmek.
Varsa zayifliklari gidermek.

Kaplamayi da su sekilde yapardim :
1 - yuzeyi zimparalamak.
2 - elyafi sermek. Insanlar elyafi cesitli sekillerde tutturuyor. Ben muhtemelen basit raptiyeler kullanirdim.
3 - elyafi epoksi ile kaplamak. Bu konuyu burda detayli yazmak gereksiz. elyafin nasil epoksilenecegine dair bir suru yazi bulabilirsiniz.
4 - guzel bir zimpara.
5 - Gunesin UV isinlari epoksiyi bozar. Dolayisi ile bir sekilde gunes gorecek yerleri UV dayanimli boya ile guzelce boyamalisiniz. Boyamanin nasil yapilacaginin da bir suru detayli yazisi var.

Sunlara deginmek isterim. Epoksinin, kurlenmis epoksiye iyi yapismadigi bilinen bir konu. Bunun 100% cozumunu ben bilmiyorum. uzman da sayilmam zaten.
Epoksi kurlenmeden once de butun tekneyi once epoksileyip elyaf serip tekrar epoksi ile elyafi yediremezsiniz ( buyuk konusmayayim gerci :D Ama zor yani :D ).

Yani sizin yazdiginiz siralamada, yuzeye once epoksi, sonra elyaf epoksi bence yanlis bir yontem.  Hem gereksizde. elyafi epoksiyle guzelce doyurmalisiniz. Bunu yaptiginizda epoksi ahsaba da yedirilmis olacaktir. dolayisiyla bence ahsap yuzeye once epoksi yapmamalisiniz.

Birkac kat elyaf uygulamak konusunda ise :

Ahsap tekneye elyaf recine uygulamanin 2 amaci bulunur. Ikisinden birini yada ikisini birden hedefleyebilirsiniz.
1 - ahsabi sudan ve darbelerle asinmadan korumak.
2 - Tekneyi guclendirmek.

Eger tekne yeterince guclu ise ve ekstra guclendirmeye ihtiyac duymuyorsaniz, bence birden fazla kat elyaf uygulamanin cok bir anlami yok. Zira bir kat epoksi de bence yeterince yaliktan ve asinma direnci saglayacaktir. Ustelik eger amaciniz saglamlik degil sadece su yalitimi ve asinma direnci ise, bence orgu elyaf uygulamaniza da cok gerek yok. kece elyaf bildigim kadariyla daha ucuz ve uygulamasi cok daha kolay.

Ancak is, tekneyi guclendirmek oldugunda isler degisir.
Guclendirme icin kece elyafin tek basina cok katkisi yoktur.
Tekneyi guclendirmek icin, orgu elyaf kullanmak ve elyaflarin yonune dikkat etmek lazim.
Ahsabin damarlari ( lifleri yada fiberleri de diyebiliriz ) ne yondeyse onlar da ayni elyaf gibi davranip tekneyi o yonde kuvvetli kilar ( genellikle teknenin boyuna olur ). Genelde icerdeki postalar da tekneyi dikine gelen kuvvetlere karsi korur. Cogu denizci, tekneyi diger yonlerdeki kuvvetlerden de koruyabilmek icin, ahsap fiberlerine capraz ( 45 derece ) gelecek sekilde elyafla kaplar. Boylece tekne bir cok farkli yonde olusan kuvveti karsilayabilir. tekneyi daha da kuvvetlendirmek icin orgu elyaflari 45 ve 90 dereceler seklinde daha fazla kat uygulayabilirsiniz.

Tekneye gereginden fazla elyaf uygulamanin hem maddi hem tekneye agirlik vs.. hem de gelecekteki tamiratlar bakimindan faydasinin olmadigini dusunuyorum

Tekrar diyorum, Ben uzman degilim, tekne konusunda da cok bilgim henuz yok. Ancak fiber urunlerle cok calistim. Gerek teknik gerek estetik anlamda yeterince bilgi ve tecrubem var. Yazimi o sekilde dikkate almanizi tavsiye ederim.

sertan sayın

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2019, 09:55:31 ÖÖ »
Merhaba,

Deniz kabuğu derken? Bu kayık suda mıydı?
.
Evet üç sene  önce suda idi sonra üst fiberglas sökülüp yükseltildi.

sertan sayın

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2019, 10:03:53 ÖÖ »
Resimlerde tekne cok belli degil.

Ben olsaydim soyle bir yol izlerdim.

Once tekneyi bastan asagi guzelce zimparadan gecirmek, varsa gorunmeyen kusurlari, olasi sorunlari gun yuzune cikarmak.
Varsa curumeleri hasarlari tamir etmek.
Varsa zayifliklari gidermek.

Kaplamayi da su sekilde yapardim :
1 - yuzeyi zimparalamak.
2 - elyafi sermek. Insanlar elyafi cesitli sekillerde tutturuyor. Ben muhtemelen basit raptiyeler kullanirdim.
3 - elyafi epoksi ile kaplamak. Bu konuyu burda detayli yazmak gereksiz. elyafin nasil epoksilenecegine dair bir suru yazi bulabilirsiniz.
4 - guzel bir zimpara.
5 - Gunesin UV isinlari epoksiyi bozar. Dolayisi ile bir sekilde gunes gorecek yerleri UV dayanimli boya ile guzelce boyamalisiniz. Boyamanin nasil yapilacaginin da bir suru detayli yazisi var.

Sunlara deginmek isterim. Epoksinin, kurlenmis epoksiye iyi yapismadigi bilinen bir konu. Bunun 100% cozumunu ben bilmiyorum. uzman da sayilmam zaten.
Epoksi kurlenmeden once de butun tekneyi once epoksileyip elyaf serip tekrar epoksi ile elyafi yediremezsiniz ( buyuk konusmayayim gerci :D Ama zor yani :D ).

Yani sizin yazdiginiz siralamada, yuzeye once epoksi, sonra elyaf epoksi bence yanlis bir yontem.  Hem gereksizde. elyafi epoksiyle guzelce doyurmalisiniz. Bunu yaptiginizda epoksi ahsaba da yedirilmis olacaktir. dolayisiyla bence ahsap yuzeye once epoksi yapmamalisiniz.

Birkac kat elyaf uygulamak konusunda ise :

Ahsap tekneye elyaf recine uygulamanin 2 amaci bulunur. Ikisinden birini yada ikisini birden hedefleyebilirsiniz.
1 - ahsabi sudan ve darbelerle asinmadan korumak.
2 - Tekneyi guclendirmek.

Eger tekne yeterince guclu ise ve ekstra guclendirmeye ihtiyac duymuyorsaniz, bence birden fazla kat elyaf uygulamanin cok bir anlami yok. Zira bir kat epoksi de bence yeterince yaliktan ve asinma direnci saglayacaktir. Ustelik eger amaciniz saglamlik degil sadece su yalitimi ve asinma direnci ise, bence orgu elyaf uygulamaniza da cok gerek yok. kece elyaf bildigim kadariyla daha ucuz ve uygulamasi cok daha kolay.

Ancak is, tekneyi guclendirmek oldugunda isler degisir.
Guclendirme icin kece elyafin tek basina cok katkisi yoktur.
Tekneyi guclendirmek icin, orgu elyaf kullanmak ve elyaflarin yonune dikkat etmek lazim.
Ahsabin damarlari ( lifleri yada fiberleri de diyebiliriz ) ne yondeyse onlar da ayni elyaf gibi davranip tekneyi o yonde kuvvetli kilar ( genellikle teknenin boyuna olur ). Genelde icerdeki postalar da tekneyi dikine gelen kuvvetlere karsi korur. Cogu denizci, tekneyi diger yonlerdeki kuvvetlerden de koruyabilmek icin, ahsap fiberlerine capraz ( 45 derece ) gelecek sekilde elyafla kaplar. Boylece tekne bir cok farkli yonde olusan kuvveti karsilayabilir. tekneyi daha da kuvvetlendirmek icin orgu elyaflari 45 ve 90 dereceler seklinde daha fazla kat uygulayabilirsiniz.

Tekneye gereginden fazla elyaf uygulamanin hem maddi hem tekneye agirlik vs.. hem de gelecekteki tamiratlar bakimindan faydasinin olmadigini dusunuyorum

Tekrar diyorum, Ben uzman degilim, tekne konusunda da cok bilgim henuz yok. Ancak fiber urunlerle cok calistim. Gerek teknik gerek estetik anlamda yeterince bilgi ve tecrubem var. Yazimi o sekilde dikkate almanizi tavsiye ederim.

Öncelikle teşekkür ederim .bende epoksiyi belirli  miktarda ahşaba yedirip kurumadan elyaf  sonra epoksiyi elyafı islatana kadar uygulama  yapacağım  onda sıkıntı yok. Teknenin gövdesi komple fiberglas  sadece üstü ahşap kaplandı  fiberglas gövdede ufak çatlaklar  dışında pek bı sorun yok  gibi  epoksi macun ile kapatıp boya aşamasına mi gecmeliyim sizce

sertan sayın

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2019, 02:29:59 ÖS »
Nerdeyse dışı 3bazı yerler 4kat epoksi reçine ve elyafla kaplandı yavaş yavaş astar macun ve boya aşamasına yaklaşıyorum  :sar

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: Güverte kaplama ve jelkot uygulaması yardım?
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2019, 04:48:55 ÖS »
Elyafın çeşidini resimlerden anlayamadım ama dokuma elyaf mı kullanıyorsunuz ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2019, 11:21:34 ÖS »
Ustelik eger amaciniz saglamlik degil sadece su yalitimi ve asinma direnci ise, bence orgu elyaf uygulamaniza da cok gerek yok. kece elyaf bildigim kadariyla daha ucuz ve uygulamasi cok daha kolay.
Keçe elyaftaki lifleri bir arada tutan bağlayıcı maddenin ancak polyesterdeki ve vinilesterdeki sitiren maddesi çözüyor. Keçeyi epoksi ile kullanırsanız epoksi bağlayıcı maddeyi eritemeyeceğinden arada ayırıcı tabaka gibi davranış gösterip ileride delaminizasyona sebep olabilir. Ancak, Şişe cam ile yaptığım görüşmede her ne kadar ürün açıklamasında polyester ile uyumludur yazıyorsa da MAT1(M)
 " "
ürünlerini Epoksi ile de ıslatabileceğimizi söylemişlerdi. Sizde Şişecam Cam elyafla görüşüp teyidini aldıktan sonra kullanın. Başka bir markanın keçe elyafını aldığınızda ayırıcı tabaka yapmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bununla ilgili güzel bir açıklama
"https://www.fiberglasswarehouse.com/chopped-strand-mat-choosing-fiberglass/"
 linkinde var. Bu linkde fiberglas ile ilgili güzel bilgilerde bulabiliriz. Bilgilerinize........

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2019, 03:13:13 ÖS »
Ustelik eger amaciniz saglamlik degil sadece su yalitimi ve asinma direnci ise, bence orgu elyaf uygulamaniza da cok gerek yok. kece elyaf bildigim kadariyla daha ucuz ve uygulamasi cok daha kolay.
Keçe elyaftaki lifleri bir arada tutan bağlayıcı maddenin ancak polyesterdeki ve vinilesterdeki sitiren maddesi çözüyor. Keçeyi epoksi ile kullanırsanız epoksi bağlayıcı maddeyi eritemeyeceğinden arada ayırıcı tabaka gibi davranış gösterip ileride delaminizasyona sebep olabilir. Ancak, Şişe cam ile yaptığım görüşmede her ne kadar ürün açıklamasında polyester ile uyumludur yazıyorsa da MAT1(M)
 " "
ürünlerini Epoksi ile de ıslatabileceğimizi söylemişlerdi. Sizde Şişecam Cam elyafla görüşüp teyidini aldıktan sonra kullanın. Başka bir markanın keçe elyafını aldığınızda ayırıcı tabaka yapmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bununla ilgili güzel bir açıklama
"https://www.fiberglasswarehouse.com/chopped-strand-mat-choosing-fiberglass/"
 linkinde var. Bu linkde fiberglas ile ilgili güzel bilgilerde bulabiliriz. Bilgilerinize........

Pek nadir bulunan onemli bir bilgi. Tesekkurler.

Benim gecmis deneyimimde kece elyafla epoksi bir arada hic olmadi. Epoksi kullanacagim yerde de hic bir zaman kece elyaf kullanmadim. Guzel oldu bu bilgi.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2019, 11:55:59 ÖS »

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #10 : Eylül 18, 2019, 12:02:27 ÖÖ »
Arkadaşlar,

Aşağıdaki linkte Keçenin Polyester ve Epoksi ile yatırılmasını örnekle anlatıyor.

Keçe bağlayıcısının Epoksi için olanının toz bağlayıcılı olduğundan bahsediyor.

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu konuyu iyice araştırıp öyle devam etmek gerekir.

BoatworksToday in uygulama videolarını izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. 

Bilgilerinize......

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2019, 11:17:22 ÖS »
Bosworks Today in linki buraya yapışmıyor. neden olduğunu bilemiyorum.

"Can CSM (Chopped Strand Matting) Be Used With Epoxy boat works today "

şeklinde Google da aratıldığında çıkıyor.

ayrıca aynı sitede epoxy, vinilester ve polyester ile ilgili güzel bir video var.

videonun konusu

"Testing The Strength Of Different Fiberglass Resins!"

Bilgilerinize.....

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2019, 12:54:31 ÖÖ »
K.plak,elyaf,epoksi tekneler de,keçe mat elyaf kullanmaya zaten gerek yok..
Saglamlık,dayanıklılık anlamıda bir yararı olmadıgı gibi, örgü ,dokuma elyaflara göre de 2-3 kat epoksi sarfiyatı artıyor.

sertan sayın

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ekim 14, 2019, 12:56:57 ÖÖ »
verdiğiniz bilgiler için ve  videolar için çok teşekkür ederim.  benim teknem  fiberglas bir tekne iken güverteden üstünü  ahşap kamara ile kapattık.
1. katını 600 gr gibi örgü elyaf kaplandı  2.3. katı keçe elyaf ile saglamlaştırldı esneme olmasın diye.bu işe  başladıgımdan beri çok fazla sayfada forumda  insanların  bir birinden çok farklı fikirleriyle karşılaştım. bazıları tekne yapımcısıydı. doğal olarak bu kadar fazla fikir ayrılığı moral olarak beni çökerttiği gibi  yapacağım işlerde de geçikmelere neden oldu.