Gönderen Konu: Filika Tekne Modifikasyonu  (Okunma sayısı 172337 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Filika Tekne Modifikasyonu
« Yanıtla #225 : Haziran 28, 2018, 02:19:35 ÖS »

Efendim,geziydi,şeçim di derken,kürkçü dükkanına dönüp ufak,ufak çalışmaya başladık..
Bu arada macun olayını da yapa,boza kıvırmaya başladım :)..En çok oyalayan,bezdiren işti beni..
Bu ara da pis su tankını da yaptım..

Yükseklik 20cm,en-boy 45cm..ufak tekneler için uygun 40lt kapasite var,Ben iki tankı birleştirip 80lt çıkardım..Tahmini 150-160 tl gibi maliyeti oldu..içten kauçuk kalın conta,dıştan ..da sıvı conta kullandım...Hava firar,maceratör çıkış,güverte çıkış,wc giriş ..
Markası Akpol,yapmak isteyenler için bulunsun akılda..

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #226 : Temmuz 02, 2018, 05:05:49 ÖS »
Lazım olucak aklımda bulunsun  ;D Tekne fotosu da istiyoruz.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #227 : Kasım 25, 2018, 02:10:27 ÖS »
Çoktandır yazı,resim vb  koymadım.
Pes etti,vaz geçti diye düşünüyorsanız,yanılıyorsunuz :)..
Bu sene ''bitirecektim'' evet tırnak için de kaldı,yaz başında gittigimde,kamara yan ve tavanlarına agaç çıta yapıştırmaya başladım,bunların üstüne 4mm lik,k.plak vidalayıp iç paneller yapacaktım..
ellerim kaşınıp,ufak,ufak su toplamaya başladı,delicede kaşınmaya tabi..
Pek umursamadım devam ettim..daha fena oldu ''kurdeşen'' denilen bir alerjik illet..
Bir ay filan oldu iyileseli ellerim..
Yani bu yazı 'mecburen' boş geçtik,önümüzdeki yaza kaldı..boya,motor yerlestime,aksesurarlaın takılması kaldı,iyi bir çalışma ile 20 günlük bir iş yani..son foto asagıda..bence güzel duruyor(kargaya yavrusu,kuzgun görünürmüş ;)..) Tente için 21mm galveniz borudan,büküm yaptırmıştım,kaba durdu sanırım,daha şık duracak bir proje peşindeyim..resimde biraz büyük ama idare edin.Bu arada yandaki ev tadilat geçirdi 2 kere sahip degiştirdi :)..Seyyar satıcılar artık''abi bu dekormu diyor'' bana :)

https://hizliresim.com/alBgOg

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #228 : Kasım 25, 2018, 03:00:16 ÖS »
O kök salmıştır şimdiye kadar; yazıktır bırak yaşasın...  :gk
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #229 : Kasım 25, 2018, 06:33:35 ÖS »
O kök salmıştır şimdiye kadar; yazıktır bırak yaşasın...  :gk

hade len :)
şu duruşta ki asalete,kamara dizaynına bak.. :)
geldin,gördün planlı,ölçülü bir işim de olmadı,tamamen göz terazi,el nizam :)..
ah ülen 15-20 yaş genç olsaydım,valla fiber tekne imalat işine girerdim,bir şeyler yapmak  hoşuma gidiyor.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #230 : Kasım 26, 2018, 12:18:42 ÖS »
  Mehmet, kök salmayı geçmiş, havuzluk tarafından dal verip çiçekler açmış 🤣🤣🤣🤣

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #231 : Kasım 26, 2018, 04:44:38 ÖS »
Bu yaz bizim Urla/Kalabak Balıkçı Barınağında üç ayrı kişi üç ayrı tekne yaptı (ya da başladı diyelim, ama ikisi epeyce bitirdi). Biri de filikadan bozma. Sanırım çelik değil polyester. Epey geç başladı, ya da ben geç farkettim. Eylül gibi falan. Gidip içlerini görme, konuşma şansım olmadı. Hep bugün - yarın derken kaldı. Bari resmini çekeyim dedim bir gün, geçerken çektim. Açı pek iyi olmamış, sadece filika görünüyor. Diğer ikisi de onun hemen arkasında. Birini Nuh'un Gemisine benzetiyorum, ucu oklu olan. Diğeri Motorbot tipi. İkisinin de dış boyaları bitti. Filikanın tepesini açtılar, sanırım gezi teknesi / dolmuş falan olacak. İç tesisatını söküyorlar mı yapıyorlar mı anlamadım, ortalıkta dolaşıyordu son gördüğümde.

resim görünmüyorsa bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/BCBU15mPZQa6UBdK6

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #232 : Kasım 26, 2018, 08:44:31 ÖS »
Filikaların %99 fiberdir,az miktarda alüminyum olan da var..(eskiden ahşapa denk gelenlerde olurmuş)
Genelde şakil bir görüntü çıkıyor yapılanlarda (satış sitelerinde görüp yorumladıgım.)
Ama ara da çok güzel iş çıkartanlar da var..7-8 ay önce bir tane sahibinden.com'da gördüm,valla resmen sanat eseriydi.
Zaman,emek,bütçe,el becerisi bir sürü faktör rol oynuyor.
Hazır bir alt gövde üstüne çalışıldıgı için,planlama,ölçülendirme vb zor oluyor,estetikten önce yapalım bitsin,denize çıkalım kaygısı geliyor.

bluenext

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: kamuran özaltın
  • Bulunduğu İl: muğla
  • Doğum Yılı: 1966
« Yanıtla #233 : Mart 16, 2021, 11:31:26 ÖS »
arkadaşlar  flika aldım 7 metre  10metrelik evrak satınaldım şimdi flikayı otadan kesip3 metre tam ortadan ekleme yapcagım  bu işlem için bana fikir verbilecek varmı     ekyerine profil demir mi kullanayım arada atkılar  sonra posta  şeklide demirleri büktürüp  dıştan vida atmatı düşündüm yada  bu işlemi ahşapmı yapayım kaplama iki kat su kontrası dış kaplama üç kat epoksi oalacak
 içtende epoksi yapacağım    bilgierinizi paylaştığınız için teşekkürler

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #234 : Mart 21, 2021, 12:57:31 ÖS »
arkadaşlar  flika aldım 7 metre  10metrelik evrak satınaldım şimdi flikayı otadan kesip3 metre tam ortadan ekleme yapcagım  bu işlem için bana fikir verbilecek varmı     ekyerine profil demir mi kullanayım arada atkılar  sonra posta  şeklide demirleri büktürüp  dıştan vida atmatı düşündüm yada  bu işlemi ahşapmı yapayım kaplama iki kat su kontrası dış kaplama üç kat epoksi oalacak

7 metrelik evrak bul kendine...belki cevabım hoşuna gitmeyecek ama..şaç yada tahta olsa ortadan kesip uzatma yapıyorlar..ama polyesterde nasıl oluyor bilmem..uzman degilseniz çok saglıklı,güvenli,stabil olacagını sanmam..3 metre uzatmak tekneyi yeniden yapmak gibi birşey,bu birleşim nasıl saglama alınır bilemedim? Dengesi ne olur oda ayrı muamma...profil olayını unut bir kere,pası,çürümeyi engelliyemezsin..ahşap ve k.plak olurda sadece kestigin yerlerde degil bastan,kıça çalışman lazım,keza omurga da yapıp,işlemin bittikten sonra komple dıştan elyafla sarman lazım diye düşünüyorum..çok işçilik ve malzeme gider,birde bu işi yapan,bilen birinin akıl yada denetiminde yapmazsan ortaya hiç birşey çıkmaz...aliaga cekek yerinde selahattin usta vardı,o uzatma vbg işleri yapıyordu,duruyorsa hala ona ulaş derim,,

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #235 : Mart 21, 2021, 02:51:43 ÖS »
arkadaşlar  flika aldım 7 metre  10metrelik evrak satınaldım şimdi flikayı otadan kesip3 metre tam ortadan ekleme yapcagım  bu işlem için bana fikir verbilecek varmı     ekyerine profil demir mi kullanayım arada atkılar  sonra posta  şeklide demirleri büktürüp  dıştan vida atmatı düşündüm yada  bu işlemi ahşapmı yapayım kaplama iki kat su kontrası dış kaplama üç kat epoksi oalacak

Filikalari bilmiyorum. Eger fiberglas kabuk ise bence hic tekneyi uzatmaya girismeyin. Eger fiberglas konusunda yeterince deneyimli olsaniz zaten soruyu sormazdiniz. Deneyimli olmadiginiza gore duzgun ve guclu bir birlesim yapmaniz mumkun olmayacaktir. Bu da denizin ortasinda ikiye ayrilma riski demek.

Surekli mekanik kuvvetlere maruz kalan yerlerde ( tekne mesela ) fiberglas ve metaller beraber pek iyi calismaz.

Ote yandan, tekneyi neredeyse 50% uzatmayi dusunuyorsunuz.  Tekneler, diger bir cok arac gibi, belirli bir dayaniklilikta, ama gereginden fazla malzeme kullanmadan insa edilir. filika da olsa bu boyledir.  Yani 7 metre icin tasarlanmis kabuk kalinligi vs 10 metreye uzattiginizda yetersiz kalacaktir.   Uzatma icin iki adet ek yeri yapacaksiniz.  Araya eklediginiz parca fazla saglam olursa, teknenin kalaniyla beraber kasilip esnemeyecek ve butun yukler ek yerlerinde yogunlasacaktir.  Eger fazla zayif olursa da teknenin kalanina gore fazla strese maruz kalacaktir. Her turlu, ek yerlerine son derece saglam yapabilmelisiniz. Bu da tecrube ve bilgi ister.

Bence iyi bir fikir degil.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #236 : Mart 07, 2024, 05:03:12 ÖS »
Filikanın deniz de koydugum fotografları ve özellikleri,kullanılan malzeme ve ekipmanlar,hosttan kaynaklanan arızalar dolayısı ile silinmiş sanırım...
İlerde bu topici karıştıran birileri haklı olarak ,akibetini merak edebilir..bitti ve denize atıldı,şu anda ayvalıkta tekne..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #237 : Mart 07, 2024, 08:17:06 ÖS »
Filikanın deniz de koydugum fotografları ve özellikleri,kullanılan malzeme ve ekipmanlar,hosttan kaynaklanan arızalar dolayısı ile silinmiş sanırım...
İlerde bu topici karıştıran birileri haklı olarak ,akibetini merak edebilir..bitti ve denize atıldı,şu anda ayvalıkta tekne..
Abi sadece resimler değil dimi yazdığın iletiler de silinmiş ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #238 : Mart 07, 2024, 08:21:01 ÖS »
Son iletiler silinmiş sanırım,Volkan..
Yapacak birşey yok artık...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #239 : Mart 08, 2024, 11:12:27 ÖÖ »
Son iletiler silinmiş sanırım,Volkan..
Yapacak birşey yok artık...

İletilerse ona yapabilecek birşey yok abi .Hosting şirketinden kaynaklı problemdi ve hepsi buhar oldu gitti.. Sadece resimler olsaydi bende yedekleri var ordan geri yüklerdim ileti numarasi ile ondan sordum  :crying
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!