Gönderen Konu: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)  (Okunma sayısı 20045 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: BOA Aydın Marin Gururla Sunar :)
« Yanıtla #75 : Aralık 06, 2020, 02:47:07 ÖÖ »

Ben de yeni yeni alisiyorum printer isine. Daha makineyi alali 2 ay olmadi.
Simdiye kadar pla ve pet-g filamentlerle 10 - 15 kadar basarili, 50-60 kadar da basarisiz baski aldim. Tabi benim basaridan kastim toleranslarin tuttugu, muntazam gecen ve hareket eden parcalar. Insallah zamanla daha basarili baskilar alacagim.

Sanirim Pet-g basilabilirlik bakimindan PLA, dayaniklilik bakimindan ABS den daha iyiymis. Baskisi pla gibi. Neredeyse bir fark gormedim. Cam tabla ve cubuk yapistirici kullanmaya basladigimdan beri herhangi bir kalkma, tutunamama, carpilma sorunu yasamadim.

Materyalleri ozellik bakimindan siralayinca:

Su emme orani, uv dayanimi ve dayaniklilik bakimindan pet-g pla ve abs den cok daha iyi gorunuyor kagit ustunde. Sizin ozellikle ABS tercih etmenizin veya pet-g tercih etmemenizin bir sebebi var mi acaba?

Ben yaptıgım araştırmalardan rahatlıkla söyleyebilirim, tekne sektöründe abs plastiği eskiden ve günümüzde aktif olarak kullanılan bir plastik türü. Bir çok ürün mevcut bu plastik türünden. Ancak pet-g den bu tip ürüne hiç rastlamadim. Benim tercih sebebim tamamen bu. Evet belki petg nin dayanım özellikleri ve lab. sonuçları daha üstün görünebilir ama ben herzaman sahayı dikkate almayı seviyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #76 : Aralık 06, 2020, 09:24:23 ÖÖ »
Yakında tüm tekneyi 3d yazıcıda basacaksın. Tebrikler.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #77 : Aralık 06, 2020, 03:32:01 ÖS »
Ben yaptıgım araştırmalardan rahatlıkla söyleyebilirim, tekne sektöründe abs plastiği eskiden ve günümüzde aktif olarak kullanılan bir plastik türü. Bir çok ürün mevcut bu plastik türünden. Ancak pet-g den bu tip ürüne hiç rastlamadim. Benim tercih sebebim tamamen bu. Evet belki petg nin dayanım özellikleri ve lab. sonuçları daha üstün görünebilir ama ben herzaman sahayı dikkate almayı seviyorum.

Oldukca mantikli yaklasim. Sunu soylemek mumkun; abs hammaddesi oldukca ucuz. Petg cok daha pahali. Fiyat performans bakimindan seri uretim urunlerin abs olmasi daha mantikli.

Pet'in piyasada bilinen diger adi polyester(recine olan degil). Aslinda o da oldukca genis bir kullanima sahip. Ozellikle kopma yonundeki kuvvetlerin yuksek oldugu yerlerde en cok tercih edilen malzeme. Yani eger filament temininde ve masrafinda abs den cok farkli degilse bir dusunun derim. Neticede seri uretim yapilmiyor.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #78 : Aralık 06, 2020, 06:33:40 ÖS »
PetG ile ilgili havada ki nemi emebileceği konusunda yazılar okumuştum.Deniz ortamında nasıl bir sonuç doğuracağını bilmediğim için uzak durmayı seçmiştim.
Birde abs 100C  petg 75C ye kadar formunu bozulmadan koruyabiliyor. Bunlar çok yüksek sıcaklıklarda olsa yinede abs tercihimde bunuda göz önünde bulundurmuştum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #79 : Aralık 07, 2020, 02:25:32 ÖÖ »
PetG ile ilgili havada ki nemi emebileceği konusunda yazılar okumuştum.Deniz ortamında nasıl bir sonuç doğuracağını bilmediğim için uzak durmayı seçmiştim.
Birde abs 100C  petg 75C ye kadar formunu bozulmadan koruyabiliyor. Bunlar çok yüksek sıcaklıklarda olsa yinede abs tercihimde bunuda göz önünde bulundurmuştum.

Butun plastikler hali hazirda ortamdan nem emiyor. Isin asli, Petg Abs'den azcik daha az nem emiyor. Islev bakimindan Petg'nin emdigi suyun herhangi bir zarari yok. Petg'nin veya abs'nin emdigi nemin farki daha ziyade baski sirasinda var. Eger Abs plastik havadan bir miktar su emmise bile bu baski sirasinda kimyasini pek etkilemiyor. Bastiginiz malzeme yine abs oluyor. Ancak Petg birazcik bile su emmis olsa, erime sicakliklarinda bu su molekullerinde degisime sebep oluyor. Bastiginiz sey artik tam olarak petg olmuyor. Bu sebeple Petg filamentin kuru olmasi oldukca onemli.

Onemli olan petg filamentin basmadan once kurulugundan emin olmak. Kuru bir filamentle basacaginiz petg malzeme, surekli deniz altinda kullanima bile son derece uygun.

Yani eger abs ile baski almakta hala zorluklar yasiyorsan, toplam 2 aydir printer kullanan ve daha 100 baski bile yapmamis son derece amator birisi olarak petg ile baski yaparken neredeyse sorun yasamiyorum. Printer pencerenin onunde. Kis gunu pencereyi ac kapa, klimayi ac kapa vs neticeyi pek degistirmiyor.

Isi dayanimi konusunda denilebilecek birsey yok. Abs bu noktada petg'den iyi. Ote yandan, gunese ve deniz suyuna karsi petg abs'den daha iyi.

Bu arada 3d print konusunda amator olsam da, plastik fabrikasinda 5 yil tasarimci olarak calistim. Abs, polistren, polikarbon, petg, akrilik... cok fazla degisik plastikle cok fazla deneyimim oldu. Dolayisi ile bu bilgiler deneyime de dayaniyor.

Her neyse, benim kacirdigim bir durum var mi diye merak ettim ve bilgimi paylasayim dedim.

Bir suredir imkanlari kurcalarken ekledigim resimdeki disli teker'e bir goz attim. Bence ister abs'den ister petg'den yapilsin, bu teker mantigi ile rulmansiz yataklamasiz korozyon derdi olmayan cok uzun omurlu makaralar yapilabilir diye dusunuyorum. Sizce 3d print makaralar ortalama tekne ihtiyaclarina dayanir mi?
Dusununce, makaralara anlik dinamik kuvvetler binmiyor. halatlara bir kuvvet binse bile, halatlar esnedigi icin kuvvetin makaraya yansimasi yumusak bir gecisle oluyor olmali.  halat makaranin onemli bir miktarina temas ettiginden kuvvet de dagitiliyor. Mantiken %30 - %40 infill ile bile uzun yeterince dayanikli olabilirmis gibi geliyor. Ne dersiniz?

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #80 : Aralık 07, 2020, 01:09:17 ÖS »

Butun plastikler hali hazirda ortamdan nem emiyor. Isin asli, Petg Abs'den azcik daha az nem emiyor. Islev bakimindan Petg'nin emdigi suyun herhangi bir zarari yok. Petg'nin veya abs'nin emdigi nemin farki daha ziyade baski sirasinda var. Eger Abs plastik havadan bir miktar su emmise bile bu baski sirasinda kimyasini pek etkilemiyor. Bastiginiz malzeme yine abs oluyor. Ancak Petg birazcik bile su emmis olsa, erime sicakliklarinda bu su molekullerinde degisime sebep oluyor. Bastiginiz sey artik tam olarak petg olmuyor. Bu sebeple Petg filamentin kuru olmasi oldukca onemli.

Onemli olan petg filamentin basmadan once kurulugundan emin olmak. Kuru bir filamentle basacaginiz petg malzeme, surekli deniz altinda kullanima bile son derece uygun.

Yani eger abs ile baski almakta hala zorluklar yasiyorsan, toplam 2 aydir printer kullanan ve daha 100 baski bile yapmamis son derece amator birisi olarak petg ile baski yaparken neredeyse sorun yasamiyorum. Printer pencerenin onunde. Kis gunu pencereyi ac kapa, klimayi ac kapa vs neticeyi pek degistirmiyor.

Isi dayanimi konusunda denilebilecek birsey yok. Abs bu noktada petg'den iyi. Ote yandan, gunese ve deniz suyuna karsi petg abs'den daha iyi.

Bu arada 3d print konusunda amator olsam da, plastik fabrikasinda 5 yil tasarimci olarak calistim. Abs, polistren, polikarbon, petg, akrilik... cok fazla degisik plastikle cok fazla deneyimim oldu. Dolayisi ile bu bilgiler deneyime de dayaniyor.

Her neyse, benim kacirdigim bir durum var mi diye merak ettim ve bilgimi paylasayim dedim.

Bir suredir imkanlari kurcalarken ekledigim resimdeki disli teker'e bir goz attim. Bence ister abs'den ister petg'den yapilsin, bu teker mantigi ile rulmansiz yataklamasiz korozyon derdi olmayan cok uzun omurlu makaralar yapilabilir diye dusunuyorum. Sizce 3d print makaralar ortalama tekne ihtiyaclarina dayanir mi?
Dusununce, makaralara anlik dinamik kuvvetler binmiyor. halatlara bir kuvvet binse bile, halatlar esnedigi icin kuvvetin makaraya yansimasi yumusak bir gecisle oluyor olmali.  halat makaranin onemli bir miktarina temas ettiginden kuvvet de dagitiliyor. Mantiken %30 - %40 infill ile bile uzun yeterince dayanikli olabilirmis gibi geliyor. Ne dersiniz?

Yapalım deneyelim. :tav

Ben ürettiğim her malzemeyi ağır koşullarda test etmeye çalışıyorum. Makarayıda üretelim ve deneyelim nasıl sonuçlar alacağız. Belki çok az maliyetli çok faydalı bir ürün çıkarmış oluruz ortaya. <>
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #81 : Aralık 07, 2020, 01:34:29 ÖS »
Ben birkac tane bastim makara ancak henuz deniz kosullarinda test etme zorlama sansim yok. Toleranslari iyi tutturursan son derece yumusak hareket ediyor. O ekteki makara resmi de benim ilk denememdi.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #82 : Aralık 07, 2020, 08:15:18 ÖS »
Ben birkac tane bastim makara ancak henuz deniz kosullarinda test etme zorlama sansim yok. Toleranslari iyi tutturursan son derece yumusak hareket ediyor. O ekteki makara resmi de benim ilk denememdi.

Dilimleyici yazılım olarak ne kullanıyorsun ?
Parçaların dayanımları için kullandığım bazı ayarlar var eğer simplfy3d ise seve seve paylaşabilirim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #83 : Aralık 07, 2020, 10:13:05 ÖS »
Simdilik Cura kullaniyorum. Simplify3d ucretli oldugu icin pek dusunmedim.

Dayaniklilik icin daha ziyade mekanik bilgime basvuruyorum simdilik. Layerlari da kontraplagin katmanlari gibi hayal edince  fikir yurutmek mumkun oluyor.
Neticede simplify3d de olsa mantiklar benzer olmasi lazim. Onerebilecegin dikkat edilecek hususlar varsa ogrenmekten mutlu olurum tabi.

Simdilik bir atolye'ye veya calisma alanina sahip degilim. Bir sehirde bir apartmandayim. Dolayisi ile cok test etme, ne bileyim bir cekic gecirme sansim yok. Dolayisi ile basacagim parcalarin mekanik saglamligini test edemiyorum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #84 : Aralık 15, 2020, 04:32:01 ÖÖ »
BOA için genel bir soru / öneri:

Kalın / Etenli parçaları içi nüve peyek şeklinde bassak, sandviç mantığındaki gibi sağlam / dayanıklı olur mu?

Ya da daha genel olarak, malzeme her neyse - ABS / PETG - genel amaçlı petek nüve bassak işe yarar mı?

- boyutlar küçük (modüler? yapıştırılabilir?)

- baskı süresi çok uzun (makine boş vakitleri değerlendirme)

- maliyet (karşılaştırmak lazım)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #85 : Aralık 15, 2020, 02:28:43 ÖS »
Tabiki olur.

Hatta ben bu sekildde 4 - 5 metrelik tekne yaparim diye dusunuyorum.

Hatta  3d print petek / nuve  normalleri kadar is gorebilir.  petek duvarlarinin Taban ve tavanlarini daha genis ortalarini daha ince yaparak  plakalara yapisma alanini da artirman mumkun. hatta Bazi yerlerine esnemelik girinti cikintilar vererek egri bugru yuzeylere de kolay dosemek mumkun olabilir.

Abs ve pla yapisma bakimindan epeyce iyi. Petg de iyi yapisiyor ama ABs ve pla kadar iyi degil.

Ozel sekilli nuveler basip az bir iscilikle fiber lamine ederek cok saglam ve hafif malzemeler elde edilebilir bence.

Eger amacin alt ve ust katmanlarin da printer'da basilmasi ise, bu dusundugun kadar saglam olmayacaktir. Boyle bir kompozitin gercekten saglam olmasi icin elyaf sart.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #86 : Aralık 15, 2020, 09:59:34 ÖS »
Bu konuştuğunuz dili ben anlamadım  :on
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #87 : Aralık 15, 2020, 10:10:00 ÖS »
Eyvah, eyvah. Durum vahim. Hadi bizde olsa neyse ama sen daha çok gençsin yahu.

Sanırım bir yılı epey geçti, bir ara yine petek nüve deyince sen o zaman da birşey anlamadım konu bana çok yabancı demiştin. Birkaç resim bulup koymuştuk. Ama anlaşılan o yazışmalardan hiç bir kayıt kalmamış....

Hani kompozit malzemelerde çekirdek olarak kullanılan (satılan diyelim, oldukça pahalı) petek şeklinde ızgara gibi malzemeler vardı. Ara katman yani. mesela köpük yerine veya dakota yerine.

İşte onu üretebilir miyiz diye sordum. Yani sağlam olur mu?

Support olanağını görünce, onu az geliştirsek petek nüve üretimine dönüştürebiliriz diye düşündüm.

Belki bu petek nğve üreticileri de benzer teknolojiler kullanıyorlardır...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #88 : Aralık 15, 2020, 10:31:03 ÖS »
Bir de yeri gelmişken. ABG kendi dökümanında extruder sıcaklığını 230 240C tabla sıcaklığını 80 100C veriyor. Mekanik dayanım değerlerini de 230C baskı için vermiş. Yani sanki onu tercih ediyor gibi. 230C denedin mi hiç.

Yoğunluk değeri olarak da ABS için 1125 diyen de var 1250 de. ABG dökümanında bulamadım ama sanırım sen 1250 kullanıyorsun. nereden buldun.. deneyerek mi buldun.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #89 : Aralık 15, 2020, 10:57:38 ÖS »
Bir de yeri gelmişken. ABG kendi dökümanında extruder sıcaklığını 230 240C tabla sıcaklığını 80 100C veriyor. Mekanik dayanım değerlerini de 230C baskı için vermiş. Yani sanki onu tercih ediyor gibi. 230C denedin mi hiç.

Yoğunluk değeri olarak da ABS için 1125 diyen de var 1250 de. ABG dökümanında bulamadım ama sanırım sen 1250 kullanıyorsun. nereden buldun.. deneyerek mi buldun.

Ben tüm dereceleri denedim abi. 230 derecede extruder tık tık atmaya başladı. Yeterli eritme sıcaklığına ulaşamadı büyük ihtimal. Cihazdan cihaza da değişir. Mesela orda 230 derece gösteriyor ama gerçekten 230 muydu bunu ölçme durumum olmadı açıkçası. Ben en güzel sonucu 235 derecede alıyorum.

Yoğunluk değeri ifadesi acaba simplfy'da neye denk geliyor bilmiyorum abi. Ben herşeyi deneyerek,parçaların sağlamlığını test ederek,her değeri ayrı ayrı değiştirerek buldum. Muhtemelen 300-350 saatlik bir deneme tecrübesi sonucu  :on Aşşağıdaki kağıtta yazan deneme baskıları 17'ye kadar gidiyor.

3,5 makara bitirdim diyebilirim.  Ben tüm ayarlarımı paylaşıcam aslında kendime saklıyor değilim ama dediğim gibi simplfy'a geçmen gerekiyor.Mesela yapısal dayanım için bazı dikkat ettiğim şeyler var.
top ve bottom bende en az 4 kattır. Dış duvarlar 4 katmandır. %130 gibi bir oranda iç dolguyu dış duvarlara taşırırım. Baskı genişliğim biraz fazla. Mesela yapısal dayanım istediğim baskılarda 0,52 kullanılırım. Hassas parçalarda 0.42 dir.  Vs vs .

Hatta çok kullandığım iki baskı ayarını sana export edeyim.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com