Gönderen Konu: Natali 850 Yelkenli Tekne Planı  (Okunma sayısı 73992 defa)

alpayelmas

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Alpay
  • Bulunduğu İl: ELMAS
Ynt: Natali 850 Yelkenli Tekne Planı
« Yanıtla #120 : Nisan 09, 2015, 11:00:33 ÖS »

spartak22 bir kac mesaj yukarıda indirme linkleri mevcut oradan indirebilirsin.

spartak22

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Esat kucuk
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1982
« Yanıtla #121 : Nisan 09, 2015, 11:46:03 ÖS »
İnirdim tesekkuler ana olarak cok iyi fikir verecek

Rkaramazak

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Rıza Karamazak
  • Bulunduğu İl: Bartın
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #122 : Nisan 12, 2015, 12:36:37 ÖÖ »
Herkese merhabalar..

Öncelikle bu plana emeği geçen herkese teşekkür ve saygılarımı sunarım. Her türlü övgüyü hak eden eller bunlar. Uzun zamandır kurduğum tekne yapma hayalime ben de sizler sayesinde bu projeyle bir adım daha yaklaştığımı hissediyorum.

Bu işte çok yeni olmam nedeniyle izniniz olursa bir iki sorum olacak. (Çok acemice sorular olursa mazur görün. "Arkadaş bu da bilinmez mi?" demeyin :)

1. Planları inceledim. Ziyadesiyle detaylı. hatta cnc için hazırlanan firesiz posta parçalarının kesim çizimini görünce 1 dakikalık saygı duruşuna geçtim resmen. Ancak problem şu ki bu çok büyük bir yapboz olmuş. Parçaların hangi postaya yerleşeceğini ve hangi parçanın hangisiyle yapıştırılacağını el yordamıyla mı bulmamız gerekecek yoksa bunun bi püf noktası var da ben mi kaçırıyorum. Üzerlerinde numaralar var ama gif Formatındaki çizimlerdeki parçalarla uyumlu değil. Karşılaştırarak toparlamak zor olacak gibi. Yönlendirirseniz sevinirim.

2. Kuzenim modüler mutfak işi yapıyor ve cnc tezgahı mevcut ancak 40mm lik kontrayı kesebilir mi şüpheliyim. Postaları 20mm lik kontradan ikişer adet kestirip lamine etsem olur mu? ya da ne gibi sorunlar yaratabilir?

3. Kesilen parçaları bir araya getirirken ne gibi bir işlem yapılıyor? Yani önce postaların çerçeveleri oluşturan parçalar yapıştırılıyor sonra ön ve\veya arkasına kaplanan kontra mı yapıştırılıyor yoksa her ikisi aynı anda mı yapılıyor? En önemli problem yapıştırırken çivi vida gibi sabitleştirici malzemeler ile yapıştırıcı aynı anda mı kullanıyor ve ne cins bir yapıştırıcı kullanılıyor??

4. Postalar ters bir şekilde yerleştirilip kaplama işlemi başladığında kaplanan kontralar postalara yine çivi ya da vidayla mı sabitleniyor? Ve burada da malzeme listesinde yazan 15 mm lik kontrayı kullanmak zorunlu mudur yoksa 8 mm lik kontrayı lamine etsek nasıl olur? (Önce 8mmlik bir katı çektikten ve sabitledikten sonra ikinci katı çekmek istiyorum. Böylece yuvarlak hatları daha kolay verebileceğim kanaatindeyim.)

Aslında aklımda elektrik sistemi, su tesisatı, hareketli salma gibi pek çok soru var ama onlar için zamanı geldikçe başınızı şişiririm.

Şimdiden teşekkür ederim.
Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar boştur, boş!
Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş
Durmadan kurulup dağılan bu alemde
Hepsi hepsi bir nefestir alacağın
Oda boştur, boş!

ali desidero

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: ali kocanci
  • Bulunduğu İl: bursa
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #123 : Ağustos 11, 2015, 02:24:13 ÖS »
Natali 850 bu planlarla yapan arkadas varmi? Maliyeti kaca gelebilir, fikri olan varmi?

gokselg

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Göksel Gök
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1965
« Yanıtla #124 : Ekim 10, 2015, 03:19:40 ÖÖ »
Autocad cizimleri 3d cizimler cnc icin cizimler hersey var gif den cok daha fazlasi bana mail verirsen direk de atarim

alpayelmas bey,gönderinizi aldım. Paylaşımcı yaklaşımınıza gecikmiş ( çok geç gördüm mail kutumda) teşekkürümü yürekten ediyorum.           

yk34

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: yusuf koçak
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1969
« Yanıtla #125 : Kasım 14, 2015, 09:55:17 ÖS »
selamlar.

Bir sorum olacak.

Bu teknenin postalarını meşe ağacından epoxi ile lamine yöntemiyle yapılabilir mi?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #126 : Kasım 15, 2015, 10:36:12 ÖÖ »
yapılır..

infernomer

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Ömer yıldırım
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #127 : Aralık 04, 2015, 12:17:01 ÖS »
bu teknenin orjinal planlarında kamara yüksekliği nedir acaba ?

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #128 : Aralık 04, 2015, 09:22:20 ÖS »
Planlarda 1862 mm olarak görüyorum ben. Yani 1,85 metre en yüksek kısmı gibi görünüyor.

infernomer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #129 : Aralık 06, 2015, 07:50:44 ÖS »
planları inceledim teknenin sabit salma ve hareketli salma versiyonu var. fakat postaların hareketli ve sabit salmaya göre 2 versiyonu yok. sadece hareketli salmaya göre var gördüğüm kadarıyla. bu yelkenliyi sabit salma versiyonu ile yapmak istiyorum da. birde bu teknenin sınıfı nedir bilgisi olan varmı .

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #130 : Aralık 06, 2015, 08:00:31 ÖS »
teknenin orijinal gövde formunu bozmadan yapacağın döşek,posta vb gibi takviyelerle sabit salmadayapabilirsin..kıyı gezi teknesi olması lazım kategori olarak..

infernomer

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #131 : Aralık 06, 2015, 11:33:25 ÖS »
ben en azından b dir diye düşünmüştüm.o zaman başka bir plana bakmak lazım.

zcokimre

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: zafer çokimre
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #132 : Aralık 31, 2015, 01:11:21 ÖS »
Tüm amatör ve profesyonel arkadaşlara selam ,
 Yaklaşık iki ayı geçkin bu forumu takip ediyorum.Tüm yazılanları okudum sanırım.Öncelikle böyle bir siteyi yapanlara ve paylaşımlarını yapan herkese teşekkür ederim.Çok faydalı ve ilginç konular gördüm. Bende kendi tekne yapmak isteyenler arasına girmiş bulunmaktayım.Herkes gibi küçükten başlayıp ( 4 -5 mt gibi ) büyütmektense hedefi büyük tutmak istedim.Kendime ve teknik olarak imkanlarıma güvendiğim için 12 mt gibi bir alüminyum bir tekne hedefim vardı.Ancak forumlar ve tecrübelerden sonra hedefimi küçültmeye karar verdim.  ;D Ciddi anlamda tüm yabancı siteleri ve planları inceledim. Ve NATALI 850 planları ve modern görünüşü çok hoşuma gitti.Sabit salmalı yapmayı düşünüyorum.Hareketli salma sorun çıkarabileceğini düşünenlerdenim. 
     Bu planları yani Natali 850'nin planlarını alüminyuma çevirsek herhangi bir sorun çıkar mı acaba ? Niye alüminyum dersek ? metal ve imalat ile uğraştığım için tüm kısımlarını kendim ve ekibim ile yapabilirim.Bir de imalata başlamadan önce detaylı olarak 3 boyutlu programda da tamamen şekillendirip yapabilirim.bu bana zaman ve hassasiyet kazandırır.
  Kaynak ve birleştirme sorun olacağını zannetmiyorum.Malzemede de sıkıntı yok.Marin alüminyum da tedarik edebilirim. Kısaca imalat yönünden bir problem düşünmüyorum. Plywood ve epoksiyi hiç bilmediğimden uzak duruyorum.Alüminyumun evet bazı handikapları olabilir ama onları da yabancı sitelerden ve ve bazı forumlardan okuyarak çözebilirim.( elektroliz gibi )
  hedefim 2017 de suya inmek.
   Buradan da tüm aşamaları paylaşmak isterim. Ayrıca bu planlardan yapılmış herhangi bir tekne var mı ?

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #133 : Aralık 31, 2015, 03:33:49 ÖS »
Bazı değişiklerle Fatih say arkadaşımız yapmıştı
https://picasaweb.google.com/fatihsay/SevgilimCInsaFoto#

zcokimre

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: zafer çokimre
  • Doğum Yılı: 1976
« Yanıtla #134 : Aralık 31, 2015, 06:30:00 ÖS »
Bazı değişiklerle Fatih say arkadaşımız yapmıştı
https://picasaweb.google.com/fatihsay/SevgilimCInsaFoto#

Mehmet bey  fatih beye mesaj attım.Müsait olunca döner diye düşünüyorum.Ancak başka bir sorum olacak alüminyum teknelerde salma nasıl olmalı ? Bu acab konu olarak mı açsam ?